Přejít k hlavnímu obsahu

Kde ušetřit?

Kde ušetřit?

Vážení čtenáři,

novinky ve světě počítačů, komunikací, spotřební elektroniky a digitální zábavy neztrácejí lesk. 3D zobrazení, chytré mobily, tablety, e-knihy, bleskové bezdrátové připojení, cloud aplikace. To vše je zajímavé a lákavé a výrobci dělají, co mohou, aby pro nás vyvinuli to nejlepší a my abychom měli pocit, že jejich výrobky prostě musíme mít. Bohužel nic naplat, všichni prý teď daleko více šetříme. Obáváme se trochu budoucnosti a ani lidem, ani společnostem se nechce moc utrácet. Agentura Gartner sice opravila svůj odhad loňských prodejů PC z více než třetinového pouze na pětiprocentní meziroční propad, i tak to ale po letech nepřerušovaného růstu není žádná sláva. Letos by už mělo být lépe, po domácnostech začnou obměňovat své čtyř- a pětileté počítačové rachotiny hlavně firmy.
ANI VELETRH CEBIT, výkladní skříň evropského a snad i světového průmyslu informačních a komunikačních technologií, letos začátkem března v Hannoveru moc nepřesvědčil. Více než 4 000 vystavovatelů je stále úctyhodný počet, ale je nejnižší za posledních dvacet let. Oproti loňsku se také zmenšila výstavní plocha a o několik procent ubylo i návštěvníků. Vedle už zmíněného šetření se jako další příčina uvádí konkurence ostatních veletrhů a především internet: proč se trmácet stovky kilometrů, když si všechno můžeme prohlédnout přímo u svého stolu? I tyto argumenty ale zavánějí optimalizací nákladů a snahou o co nejúčelnější vynaložení vlastních peněz.
JE TO POCHOPITELNÉ A VLASTNĚ CHVÁLYHODNÉ – abychom přežili, tak se na čas (i když nikdo přesně neví, jak dlouhý) omezíme. Člověku ale zkazí náladu, že všeobecné šetření neplatí tam, kde se hospodaří se svěřenými prostředky, a kde by se tedy smysluplná útrata každé koruny měla zvažovat dvakrát. Ano, řeč je o státních zakázkách, a stačí se zaměřit jen na IT a pominout všechny "velké kauzy". I tak se jedná o úžasné nákupy.
NA SERVERY A INFORMAČNÍ SYSTÉMY PRO STÁTNÍ SPRÁVU za "zajímavé" ceny jsme si už zvykli. Jen vyvolení mohou posoudit, zda je potřebuje, aby fungovala konečně efektivněji než doposud. Jak známo, infosystémy jsou drahé, zahrnují studie, implementace, zaškolení, dodatečný vývoj, podporu atd. Astronomická konečná cena nikoho neudiví a těžko se proti ní argumentuje. Občas se ale vynoří něco, nad čím musí kroutit hlavou snad každý. Pokud například Ministerstvo spravedlnosti vypíše zakázku na 1 260 laserových tiskáren (z toho téměř dvě třetiny černobílých) za 160 milionů korun, pak i běžný uživatel tuší, že průměrná cena 130 000 Kč za jednu laserovku bude zbytečně nadsazená.
Nechci vás naštvat, tak toho raději nechám. Jen popřeji vám i sobě, abyste po koupi dubnového Chipu neměli pocit, že jste tentokrát mohli ušetřit. My všichni v redakci jsme se pro to snažili udělat maximum.

Příjemné čtení!
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz



POZOR! ČTENÁŘSKÁ ANKETA O CENY
CHIP 2010
Vážení čtenáři, po roce vás opět žádáme o vyplnění tradiční čtenářské ankety. Protože chceme časopis přizpůsobovat vašim potřebám a zájmům, chtěli bychom vědět, co se vám v Chipu líbí a nelíbí a jak se případně změnily vaše preference. Proto budeme rádi, pokud nám pošlete své názory. Z odpovědí doručených nejpozději do 27. 5. 2010 vylosujeme 10 výherců. Máte šanci vyhrát mobilní telefon, batohy na notebook, antivirové softwarové balíky, Wi-Fi routery, flash disky nebo roční předplatné Chipu.
redakce Chipu
Vyplňujte na www.chip.cz/anketa2010