Časová osa Chipu
Komunikace
Doručení jedné zprávy trvalo dříve i dlouhé týdny. Dnes komunikujeme přes celý svět v reálném čase a jsme dosažitelní kdekoliv.
VRATISLAV KLEGA
Kdo chce předat informaci, musí být od dotyčného vzdálen maximálně několik metrů – to platilo před tisíci lety. Proto vynálezci vymýšleli nové techniky, jak se domlouvat rychleji a na delší vzdálenosti. Některé národy používaly kouřové signály, jiné třeba bubny, v Egyptě byli rozšířeni poštovní holubi, kteří přenášeli zprávy.
Všechny tyto vynálezy měly jediný cíl: komunikaci. Ta by měla být rychlá, funkční na dlouhou vzdálenost a také bezpečná. Trvalo však ještě dlouhá století, než se komunikace přerodila do moderní podoby. Teprve až první průmyslová revoluce na konci 19. století přinesla moderní přístroje, jako byl telegraf a krátce nato také telefon. To už se ale jednalo o elektrická zařízení.
První popis "telefonu" jakožto zařízení pro přenos hlasu pochází z roku 968. Jednalo se o trubkový telefon. Pro přenos hlasu byla použita roura. Trubkové telefony se dlouho používaly v lodní dopravě.
Telefon na elektrickém principu představil v roce 1860 Antonio Meucci. Jednalo se však o Itala a jeho vynález popsaný v italštině se nedočkal uplatnění. Proto je za otce telefonu považován Alexander Graham Bell, který představil světu telefon o dlouhých 16 let později.
Princip analogového elektrického telefonu se pak dlouhá léta neměnil a v modernějších podobách prakticky funguje dodnes.
Postupem času byl vyvinut i mobilní telefon (nejdříve analogová síť NMT, později digitální GSM). Komunikační služby se pak objevovaly jako houby po dešti: internet, e-mail, chat, SMS, MMS.
Revoluční internet: Vše na dosah
Neuvěřitelný pokrok zaznamenala oblast komunikací s příchodem internetu. Najednou nehrála roli vzdálenost. Zpráva byla doručena prakticky okamžitě do jakékoliv části světa. Navíc se objevily i nové komunikační kanály – chaty, blogy, sociální skupiny. Internet je tak nejdůležitějším komunikačním prostředkem současnosti, a statistiky to potvrzují.
Jen přes síť Twitter, která navíc u nás není tolik rozšířená, projde 27 milionů zpráv denně, tedy 312 zpráv za sekundu. A to není nic proti e-mailové komunikaci. Podle odhadů se denně odešle 60–170 miliard e-mailů.
Jenže komunikace po internetu je velmi anonymní a tím i nebezpečná. Staré pravidlo říká, že na internetu muži jsou muži, ženy jsou muži a mladé sexy dívky jsou agenti FBI. Nikdy si nemůžete být jisti, s kým si ve skutečnosti píšete po ICQ nebo kdo se skrývá za sympatickou fotkou na Facebooku.
Posledním výstřelkem moderní komunikace je služba Google Wave. Jedná se o zcela novou komunikační platformu, která spojuje služby poskytované internetem: diskuse, e-maily, blogy, Wikipedii. Nejblíže má Wave k diskusní skupině, má ale i znaky e-mailu a chatu. Jenže u Google Wave nebudete posílat zprávy, nýbrž zakládat vlny.
Postupem času se všechny služby i přístroje budou sbližovat a nabídnou lepší komunikaci. Fotoaparát dokáže poslat fotografii přes Bluetooth nebo Wi-Fi, mobilní telefon vyfotí fotografii, jak to před pár lety nedokázal ani kompakt. Smartphone vybavený službou Google Latitude automaticky odesílá vašim přátelům aktuální GPS polohu. Ti tak v mapách uvidí, kde se pohybujete.
V budoucnu budou jen malé rozdíly mezi fotoaparátem, mobilem, navigací nebo e-bookem. Všechna zařízení nabídnou podobné funkce. A stejné to bude i se službami: ICQ, Facebook, e-mail – vše si bude velmi podobné.
Časová osa
150 př.n.l
Řekové a později také Římané používali jako komunikační kanál věže, které vypouštěly oblaka dýmu.
1837
Telegraf
Samuel Morse vynalezl přístroj, který na dálku přenášel zprávy. Byl to základ moderní komunikace.
1840
První poštovní známka
Pravidelná poštovní služba fungovala v našich krajinách již v 16. století, klasická poštovní známka však pochází až z tohoto roku. První známkou byla Penny Black (na obrázku).
1876
Telefon
Telefon: Alexander G. Bell představuje funkční model telefonního přístroje, který využívá elektrické vedení.
1950
Fax
Telefonu bylo poprvé použito i pro přenos grafiky. Na obrázku je první fax s předpovědí počasí
1958
Autotelefon
Tento "mobil" vážil 16 kg a byl součástí automobilů největších boháčů.
1971
E-mail
První elektronickou zprávu zaslal Ray Tomlinson. Komunikačním kanálem byl tehdejší Arpanet. Již tehdy použil symbol @ pro adresaci příjemce.
1979
Usenet
Prapředek všech diskusních fór, newsů a vlastně i blogů. Jednalo se o systém distribuce článků pomocí TCP/IP. Nejprve byla síť samostatná, později se stala součást internetu. Přímým pokračovatelem jsou Google Groups.
1988
ICR/Chat
S nápadem komunikace v reálném čase přichází student Jarkko Oikarinen. Chat se stane jednou z nejpoužívanějších služeb internetu.
1991
Veřejná mobilní síť
EuroTel spouští veřejnou mobilní síť. Analogovou NMT. GSM přijde až v roce 1996.
1996
Seznam.cz
Pořádek do chaosu. Bez vyhledávače by si dnes nikdo internet nedokázal představit. V květnu spustil Ivo Lukačovič největší český vyhledávací portál.
1998
VoIP videokonference
První standard pro hlasovou komunikaci převedenou do datových paketů přinesl protokol H.323.
2001
ADSL
1.července spouští Český Telecom zkušební provoz ADSL. Rychlost downloadu činí až 512 kb/s. FUP je stanoven na 400 MB
2004
Sociální sítě
Facebook znamenal raketový start sociálních sítí. V loňském roce bylo na Facebooku přes milion Čechů.
2009
Google Wave
Všechna média dohromady – text, obraz i video pojedou na jedné vlně.
TREND
Služby se začnou sdružovat. E-maily, SMS, Facebook, ICQ – to všechno postupem času splyne do jediné služby, a bude jedno, jestli máte mobil, počítač, televizor nebo e-book. Služby bude možné používat na všech zařízeních.