Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Word, Excel, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows XP, Vista, 7
Integrace složek v podobě menu do panelu Snadné spuštění
Rozšířitelný panel Snadné spuštění nabízí přímý přístup k důležitým programům. Avšak čím více aplikací je do panelu zahrnuto, tím je nepřehlednější. Při hledání požadovaného programu se pak časová výhoda ztrácí.
TIP - Místo jednotlivých programů můžete do panelu Snadné spuštění zahrnout i složky. Můžete si tedy příbuzné programy shromáždit do skupin, což silně zvýší přehlednost panelu. Má to však jednu nevýhodu: při kliknutí na takovou položku otevře operační systém Průzkumníka s obsahem složky. Mnohem lepší by bylo, kdyby byl tento obsah na výběr ve formě nabídky. Pomůže vám následující trik.
UVOLNĚNÍ FUNKCE: Aktivujte "Start | Spustit ", zadejte "regedit" a klikněte na "OK". Ve Vistě a ve Windows 7 stačí zapsat příkaz přímo do vstupního pole nabídky Start a stisknout [Enter]. V takto otevřeném editoru registru přejděte na klíč "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\Advanced ". Pak klikněte do pravé části okna, otevřete "Úpravy | Nový | Hodnota DWORD", zadejte jméno "CascadeFolderBands" a stiskněte [Enter]. Po dvojitém kliknutí na novou položku změňte její hodnotu na "1" a potvrďte tlačítkem "OK". Potom editor registru zavřete a restartujte počítač.
INTEGRACE SLOŽEK: Nyní do panelu Snadné spuštění začleňte příslušné adresáře. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v hlavním panelu a aktivujte volbu "Uzamknout hlavní panel". Po kliknutí pravým tlačítkem myši na dvojitou šipku panelu "Snadné spuštění" zvolte kontextový příkaz "Otevřít složku". V nyní přístupném adresáři panelu založte příslušnou/ é podsložku/y a požadované odkazy na programy seřaďte podle svého gusta. Praktické je například zahrnout všechny browsery do jedné složky. Pokud zakládáte několik složek na první úrovni, měli byste změnit jejich ikony, abyste je mohli lépe rozlišit. Je také možné vytvořit více úrovní adresářů. Pak už ovšem můžete rovnou používat nabídku Start.
POUŽITÍ NOVÉ FUNKCE: V panelu Snadné spuštění klikněte na dvojitou šipku. Ve vyskakovacím menu uvidíte dole integrované složky. Jakmile na některou ukážete, rozevře se a zobrazí obsažené odkazy. Nyní stačí na některý kliknout, a odpovídající program se spustí. Chcete-li složku otevřít v Průzkumníku, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte "Otevřít".
Foto: Nejen lepší vzhled: Složky lze malým trikem začlenit do panelu Snadné spuštění jako menu – a je pořádek.
2. Windows XP, 2003, Vista, 7
Uvolnění zablokovaných souborů bez restartu
Windows se občas zatvrdí a odmítají odstranění nebo přejmenování souboru, který byl předtím otevřen v nějaké aplikaci. Přitom byl tento program už dávno ukončen, soubor by tedy neměl být zablokován. Jedinou pomocí je restart počítače – což je samozřejmě k vzteku...
TIP - Freeware Unlocker vám pomůže zablokování souborů kdykoliv zrušit. Nejnovější verze funguje ve Windows 2000, XP, 2003 a také ve Vistě a Windows 7. Nástroj si můžete stáhnout přímo z našeho Chip DVD. Pro jeho instalaci dvojitě klikněte na položku souboru v Průzkumníku a dále se řiďte pokyny instalačního programu.
Po nainstalování nástroje najdete v místní nabídce souboru nebo složky nový příkaz "Unlocker". Jím zrušíte existující přístupy programů, které příslušný objekt blokují. Nástroj v jednoduchém dialogu zobrazí všechny procesy, které si momentálně soubor nárokují pro sebe. V tomto seznamu označte nějaký proces a klikněte na "Odemknout", čímž blokádu zrušíte, nebo klikněte na "Odemknout vše". Zvolíteli "Ukončit proces", nejen uvolníte blokování, ale zároveň také ukončíte proces. Windows pak příslušný program okamžitě ukončí. "Konec" způsobí zavření nástroje. UPOZORNĚNÍ: Při pravém dolním okraji okna můžete před příkazy "Odemknout", "Ukončit proces" nebo "Odemknout vše" vybrat akci, kterou má Unlocker po uvolnění souboru provést. Můžete zvolit "Žádná akce", "Smazat", "Přejmenovat", "Přesunout" a "Kopírovat". Eventuální doplňující informace, například nový název souboru, si nástroj vyžádá.
Foto: Zabiják úloh: Ve výběrovém menu lze určit, jakou akci má Unlocker po odblokování souboru provést.
3. Windows Vista, 7
Zahrnutí šifrovaných souborů do systémového vyhledávání
Zašifrované soubory Windows standardně neindexují, takže je hledací funkce nemůže najít. To se komfortem rozhodně nazvat nedá...
TIP - Zašifrované soubory jsou primárně z vyhledávání vyloučeny z bezpečnostních důvodů. Zásahem do systémového registru však můžete stanovit, že mají být indexovány všechny obsahy. Bezpečnost přesto zůstane zaručena, neboť Windows zobrazí nálezy zašifrovaných souborů jen v případě, že k nim má uživatel přístupová práva.
Do vstupního pole nabídky Start napište "regedit" a stiskněte [Enter]. Ověřovací dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem "Pokračovat" nebo pod Windows 7 tlačítkem "Ano". V editoru registru navigujte na klíč "HKEY_LOCAL_ MACHINE\Software\Policies\ MicrosoftWindows". Příkazem "Úpravy | Nový | Klíč" vytvořte podklíč "Windows Search" a označte jej. V pravé části okna otevřete "Úpravy | Nový | Hodnota DWORD", jako označení zadejte "AllowIndexingEncryptedStoresOrItems " a stiskněte [Enter]. Na novou položku teď dvojitě klikněte, její hodnotu nastavte na "1" a potvrďte tlačítkem "OK". Editor registru zavřete. Na úplnou funkčnost si musíte nějakou dobu počkat, poněvadž Windows teď na pozadí všechny soubory kompletně znovu indexují. Proto byste také jednou provedené nastavení už pokud možno neměli měnit.
V zásadě můžete toto nastavení zařídit také přizpůsobením indexovacích voleb v Ovládacích panelech. Za tím účelem zvolte v Ovládacích panelech pod Vistou "Klasické zobrazení" respektive pod Windows 7 "Zobrazit podle: Velké ikony". Potom postupně dvojitě klikněte na "Možnosti indexování " a jednou na "Upřesnit". Aktivujte kartu "Nastavení indexování". Tam můžete rovněž zvolit "Indexovat šifrované soubory " a potvrdit tlačítkem "OK". Cesta přes systémový registr má ovšem jednu přednost: nastavení definované jako zásadu už uživatel nemůže prostřednictvím indexovacích voleb změnit.
Foto: Napevno: Tato zpráva upozorňuje na to, že zásada definovaná prostřednictvím systémového registru nemůže být měněna.
4. Windows XP, Vista, 7
Přenos optimalizací systémového registru na jiné počítače
Prostřednictvím změn v systémovém registru lze počítač optimalizovat pro vlastní způsob nasazení. Po úspěšném odzkoušení těchto úprav byste je chtěli rychle a jednoduše přenést do jiných počítačů. Důležité přitom je, aby se původní stav systémového registru dal snadno obnovit.
TIP - Pod Windows XP otevřete "Start | Spustit" a v následném dialogu do pole "Otevřít" napište "regedit.exe". Pak stiskem "OK" spusťte editor registru. Pod Windows Vista a Windows 7 klikněte na "Start", příkaz "regedit" vložte do pole "Spustit hledání " nebo "Prohledat programy/soubory". V oblasti výsledků klikněte pravým tlačítkem myši na položku nástroje a v místní nabídce zvolte příkaz "Spustit jako správce ". Pokud tuto akci provádíte z normálního uživatelského účtu, musíte v následném dialogu ještě zadat účet s oprávněním správce a zadat pro něj heslo.
VYTVOŘENÍ ZÁLOHY: Nejprve si pořiďte zálohu, z níž budete moci v případě pochybností systém zrestaurovat. Za tím účelem ve stromové struktuře vlevo označte příslušný klíč. Pak aktivujte příkaz "Soubor | Exportovat" a v následném dialogu "Exportovat soubor registru" zvolte složku a název záložního souboru. V "Rozsah exportu " použijte pro úplnou zálohu volbu "Celý rozsah". Po kliknutí na "Uložit" zapíše editor registru všechny potřebné informace do normálního textového souboru s příponou "REG", který můžete zpracovat každým textovým editorem.
EXPORT DÍLČÍ STRUKTURY: Nyní proveďte potřebné úpravy systémového registru a ujistěte se, že po nich systém pracuje podle očekávání. K přenesení těchto nastavení stačí vyexportovat příslušný klíč z registru a nahrát jej do cílového počítače. Za tím účelem označte vlevo ve stromové struktuře příslušnou větev a znovu vyvolejte exportní dialog. Tentokrát však jako volbu exportu použijte "Vybraná větev" a soubor uložte na datový nosič, k němuž lze přistoupit na cílovém počítači, například síťovou jednotku nebo USB paměť.
PŘENOS HODNOT REGISTRU: Na cílovém počítači se přihlaste s oprávněním správce, připojte příslušný datový nosič a navigujte v něm do složky, která obsahuje exportovaný/ é klíč/e. Teď už stačí vždy jen dvojitě kliknout na REG soubor a následný dotaz Windows potvrdit tlačítkem "Ano". Windows pak nové struktury začlení do vlastního systémového registru.
UPOZORNĚNÍ: Při zacházení se systémovým registrem byste zásadně měli být přihlášeni jako správce. Jen tak máte přístup ke všem klíčům a hodnotám.
Foto: Usnadnění: Přes toto okno můžete exportovat struktury registru pro přenos do jiných počítačů.
5. Windows XP, Vista
Ukončení více aplikací v jednom pracovním kroku
Během práce na PC často spouštíte více aplikací. Na konci dlouhého sezení chcete všechny programy zase zavřít. Přitom se vám nelíbí, že je musíte ukončovat jednotlivě.
TIP - Chcete-li v jednom kroku ukončit několik aplikací, podržte stisknutou klávesu [Ctrl] a v hlavním panelu postupně klikejte na tlačítka příslušných programů. Pak klávesu [Ctrl] uvolněte a pravým tlačítkem myši klikněte na naposled označené tlačítko. V místní nabídce zvolte "Zavřít skupinu ". Pak Windows ukončí všechny vybrané aplikace najednou.
Foto: Jednou ranou: Tímto příkazem můžete společně zavřít aplikace vybrané pomocí klávesy [Ctrl].
6. Windows XP, Vista, 7
Použití klávesnice na obrazovce pro vstup cizích znaků
Pro některé aplikace, například při programování dialogových boxů nebo při překládání textů, jsou zapotřebí zahraniční znaky. Česká standardní klávesnice tady není mnoho platná.
TIP - Nejlepší je použít virtuální klávesnici, jejíž rozložení kláves odpovídá vašemu požadovanému vstupnímu jazyku. K vyvolání klávesnice na obrazovce aktivujte pod XP "Start | Spustit" a ve stejnojmenném dialogu zadejte v poli "Otevřít" příkaz
osk
a potvrďte tlačítkem "OK". Pod Windows Vista a Windows 7 klikněte na "Start" a stejný příkaz vložte do pole "Spustit hledání " nebo "Prohledat programy/soubory ". Výsledek hledání zobrazí Windows přímo v nabídce Start. V sekci "Programy" pak dvojitě klikněte na "osk.exe".
Nyní se zobrazí klávesnice na obrazovce. Její rozvržení kláves odpovídá aktuálnímu nastavení země v operačním systému. Softwarové klávesy se umístí v popředí nad všechny aplikace. Toto chování můžete ve verzích Windows XP a Vista změnit prostřednictvím "Nastavení | Vždy navrchu".Základní nastavení je však pro většinu aplikací vhodnější.
V hlavním panelu klikněte na minimalizovaný panel jazyků, tedy na ikonku momentálního nastavení jazyka, například "CS" pro češtinu. V následné nabídce zvolte požadovaný jazyk, například "EN" pro angličtinu nebo "AR" pro arabštinu. Podle tohoto nastavení se změní rozvržení normální klávesnice i klávesnice na obrazovce. Ta druhá pak navíc zobrazí i odpovídající grafické podoby příslušných znaků. Chceteli vložit nějaký znak do dokumentu, nejprve v něm umístěte kurzor na příslušné místo a pak klikněte na potřebný znak v klávesnici na obrazovce. Alternativně můžete virtuální klávesnici využívat také jen jako "tahák" pro změněné rozvržení hardwarové klávesnice.
UPOZORNĚNÍ: Potřebujete-li v počítači aktivovat další jazyky, pravým tlačítkem myši klikněte na v panelu jazyků zobrazený symbol aktuálního jazyka a v místní nabídce zvolte příkaz "Nastavení". V následném dialogu zvolte "Přidat". V seznamu dialogu "Přidat jazyk" vyberte požadovaný jazyk a potvrďte tlačítkem "OK".
Foto: Brána jazyků: Pomocí klávesnice na obrazovce můžete do dokumentů rychle vkládat i exotické znaky.
7. Windows Vista, 7
Častější volání informačních kanálů v postranním panelu
Díky vybraným informačním kanálům, které operační systém zobrazuje v postranním panelu, zůstáváte stále "v obraze". Miniaplikace se však aktualizují poměrně zřídka.
TIP - Aktualizační intervaly můžete zkrátit takto: Otevřete "Start | Ovládací panely", klikněte na "Sítě a Internet" a "Možnosti Internetu". V klasickém zobrazení Ovládacích panelů se k dialogu "Internet - vlastnosti " dostanete přímo aktivací "Možnosti Internetu".
Na kartě "Obsah" v sekci "Informační kanály a oblasti Web Slice" klikněte na "Nastavení". Tam zaškrtněte volbu "Automaticky zjišťovat aktualizace informačních kanálů a oblasti Web Slice". Prostřednictvím rozevíracího seznamu "Četnost" definujte, jak často má operační systém aktualizace stahovat. Standardně se tak děje jednou denně. Tento interval zkraťte podle svých potřeb, například na "1 hodina", nebo dokonce "30 minut". Pak všechny otevřené dialogy zavřete tlačítkem "OK".
Foto: Aktuální zprávy: Touto volbou stanovíte, jak často mají Windows aktualizovat RSS Feeds a Web Slice.
8. Rychlé tipy
OBSLUHA KALKULAČKY
Stisk klávesy [P] vloží Ludolfovo číslo pí. Stisk [@] vypočítá druhou odmocninu čísla a [*]+[Enter] druhou mocninu čísla ve vstupním poli.
SPECIFIKOVANÉ SPUŠTĚNÍ PRŮZKUMNÍKA
Doplníte-li vyvolávací příkaz "explorer. exe" například o spouštěcí parametr "/e,D:\Data", otevře se rovnou uvedená složka. Pokud se přidá parametr "/root,objekt", otevře se průzkumník s vybraným objektem (složkou) jako "kořen".
ZOBRAZENÍ ZAKRYTÉHO POSTRANNÍHO PANELU
Momentálně zakrytý a pro pozadí nakonfigurovaný postranní panel ve Vistě rychle zobrazíte v popředí kombinací kláves [Windows]+[mezera].
RYCHLÉ OTEVŘENÍ OBRAZOVKOVÉ LUPY
Pro přímé vyvolání lupy použijte v hledacím poli nabídky Start nebo v řádku "Spustit" příkaz "magnify".
9. Windows Vista, 7
Vyhledání zašifrovaných souborů a jejich zálohování
Čeká vás nová instalace operačního systému. Pod starým systémem jste dosud měli uloženy soubory zašifrované metodou EFS. Je před nasazením nového systému třeba dát na něco pozor?
TIP - Před novou instalací byste bezpodmínečně měli zazálohovat klíč svého šifrovacího systému EFS (Encrypted File System). Bez něj byste se už z nově nainstalovaného systému ke svým datům nedostali. Alternativně také můžete soubory dešifrovat a přenést na externí paměťové médium.
ZÁLOHA PRIVÁTNÍHO KLÍČE: Spusťte Internet Explorer a vyvolejte v něm "Nástroje | Možnosti Internetu". Tam přejděte na kartu "Obsah" a klikněte na tlačítko "Certifikáty ". V seznamu "Osobní" označte svůj klíč a pod ním klikněte na "Exportovat". V průvodci exportem zvolte "Exportovat soukromý klíč", určete heslo a paměťové místo pro export. Dobře se hodí například USB paměť – tu totiž můžete později uložit na bezpečném místě. Dále klikněte na "Ano, exportovat soukromý klíč".
ZÁLOHA ZAŠIFROVANÝCH SOUBORŮ: Abyste spolehlivě vypátrali všechny zašifrované soubory v počítači, můžete použít nástroj příkazového řádku "cipher". Otevřete "Start | Spustit", zadejte "cmd" a klikněte na "OK". Pod Windows Vista a Windows 7 zapište "cmd" do hledacího pole nabídky Start. Do příkazového řádku vložte příkaz
cipher•/u•/n•C:
a stiskněte [Enter]. Nástroj pak prohledá jednotku zadanou jako parametr příkazu, v příkladu tedy "C:", a potom zobrazí všechny zašifrované soubory, které našel. Nyní v Průzkumníku navigujte na příslušné soubory a uložte je nejlépe na externí jednotku.
UPOZORNĚNÍ: Šifrovací nástroj cipher je ve Vistě a Windows 7 obsažen i ve verzích Home.
Foto: Slídič: "Palubní" nástroj cipher najde v počítači všechny soubory, které byly zašifrovaně uloženy prostřednictvím EFS.
APLIKACE
10. Excel XP, 2003, 2007
Přepočítání svítivosti světelného zdroje
Lumen, kandela, svítivost a kdovíco ještě – a přitom jste se vlastně chtěli jen dozvědět, nakolik je nová úsporná zářivka nebo LED svítidlo jasnější oproti klasické žárovce. Jak se dají různé údaje porovnávat?
TIP - Samozřejmě, 60 wattů není žádná míra pro jas světelného zdroje, nicméně ze zkušenosti umíme odhadnout, jak jasně žárovka s tímto příkonem svítí. Pro porovnání s halogenovými nebo úspornými svítidly i LED lampami a superjasnými LED se nejlépe hodí na plochu vztažená veličina osvětlení měřená v luxech. Lux je osvětlení 1 m2 plochy rovnoměrným světelným tokem o velikosti jednoho lumenu. Lumen je světelný tok vysílaný bodovým zdrojem do prostorového úhlu 1 steradián při svítivosti zdroje 1 kandela. Lumen však také popisuje, jak směrovaně zdroj vyzařuje.
Pro porovnání různých údajů na svítidlech zaveďte v excelovské tabulce vstupní pole pro světelný tok, vyzařovací úhel a vzdálenost například v buňkách "B4" až "B6". Jako pomocnou veličinu nyní z vyzařovacího úhlu vypočítávejte prostorový úhel v "B5". K tomu v buňce "B9" použijte vzorec
=2*PI()*(1-COS(B5*PI()/180/2))
Ve vzorci už je před použitím goniometrické funkce zahrnut v Excelu nezbytný přepočet na obloukovou míru. Svítivost v kandelách se vypočítává jako světelný tok na jednotku prostorového úhlu vzorcem
=B4/B9
v buňce "B10". K určení osvětlení v luxech, tedy světelného toku na jednotku plochy, vložte do buňky "B11" vzorec
=B4/(B6*B6*B9)
Osvětlená plocha se zvětšuje se čtvercem vzdálenosti a počítá se jako součin s prostorovým úhlem. Mimochodem, typická 60W žárovka produkuje asi 700 lumenů.
UPOZORNĚNÍ: Podobným způsobem probíhá přepočet vycházející z kandel na ostatní veličiny. Příklad tabulky se vzorci najdete na našem webu. U nesměrovaných světelných zdrojů zadávejte jako vyzařovací úhel 360 stupňů.
Foto: A je jasno!: Pomocí této tabulky můžete porovnat výkonnost světelných zdrojů – vzdor rozdílným údajům.
11. PowerPoint XP, 2003, 2007
Šíření prezentace ve formě videa
Ne každý příjemce vaší prezentace disponuje PowerPointem nebo jiným vhodným prohlížečem, v němž se daný soubor dá otevřít.
TIP - Většina uživatelů si pro svůj internetový prohlížeč nainstalovala Adobe Flash Player. Pokud tedy prezentaci zkonvertujete na Flash video, bude "čitelná" na většině počítačů. Praktickým vedlejším efektem je, že ji pak také snadno můžete začlenit do vlastní webové stránky. Vhodný konvertor pro integraci do PowerPointu nabízí program iSpring. Verzi "iSpring Free" s mírně omezeným rozsahem funkcí najdete na našem Chip DVD.
Nejprve zavřete PowerPoint a nástroj nainstalujte. Potom bude doplněk dostupný v prezentačním programu jako nový panel nástrojů. Postupem "Zobrazit | Panely nástrojů | iSpring Free 4" můžete nástroj zapínat a vypínat.
Až budete chtít prezentaci exportovat, otevřete ji a v panelu nástrojů klikněte na "Publish". Pak změňte titul, v sekci "Destination" ponechte aktivovanou volbu "Local Folder" a klikněte vedle na "Browse". Nyní určete cílovou složku. V sekci "Options" přesněji definujte, jak má prezentace probíhat.
S přednastavenými parametry vznikne nejprve prezentace ve videoformátu, u níž přesně stejně jako v PowerPointu musíte každou změnu snímku a každou animaci vyvolat kliknutím myší. To lze doporučit, pokud budete chtít prezentaci sami předvádět na cizím počítači.
Pro reprodukci ve formě videa je vhodnější, když všechny kroky probíhají automaticky. Za tím účelem navíc aktivujte volby "Change all slides automatically " pro střídání snímků a "Auto-play on-klick animations each" pro elementy, které se mají po krocích zobrazovat na kliknutí myší. K tomu dále definujte prodlevy v sekundách. Kromě toho ponechte aktivovanou volbu "Generate HTML", aby byl vytvořen HTML kód pro zahrnutí videa na webovou stránku. Po kliknutí na "Publish" se během několika sekund vygenerují potřebné soubory. Export se zvolenými nastaveními spusťte kliknutím na "Quick publish".
Nástroj automaticky otevře hotové video v prohlížeči, kde můžete zkontrolovat korektní průběh. Všechna potřebná data se pak nacházejí v podsložce cílového adresáře. Zatímco "index.html" umožňuje integraci do webové stránky, "fixprompt.js" se v Internet Exploreru postará o to, aby toto video nebylo blokováno. K integraci do vlastní webové stránky budete potřebovat přinejmenším blok kódu mezi "". Přitom je důležité, že se všechny tři soubory musí nacházet ve stejné složce.
Foto: Exportér: Nástroj iSpring vytvoří z powerpointové prezentace Flash video, které můžete integrovat do vlastní webové stránky.
12. Word XP, 2003, 2007
Plně automatizované zálohování dokumentů
Stát se to může snadno: V otevřeném dokumentu jste chtěli něco změnit a uložit jej pod jiným názvem. Namísto toho jste si přepsali originál. Pak pomůže záložní kopie.
TIP - SmartTools nabízí na www.add-inworld.com bezplatný program AutoBackup pro Word. Při každém kliknutí na "Uložit" ve Wordu zapíše nástroj kopii dokumentu do vámi určené složky.
Chcete-li si program nainstalovat, nejprve zavřete Word, stáhněte nástroj z webu a spusťte instalační program. Po nainstalování otevřete "Auto backup" prostřednictvím nabídky souborů, resp. nové karty "SmartTools". V dialogu voleb nyní zvolte adresář, do něhož má nástroj ukládat záložní kopie. Můžete rovněž stanovit, že každé ukládání zálohy musí být schváleno. Na přání může AutoBackup pokaždé vydat akustický signál. Ten můžete nahradit jiným zvukem – nebo také vypnout.
13. Excel XP, 2003, 2007
Bleskurychlý převod relativních odkazů na absolutní
Vzorce v Excelu normálně používají relativní odkazy, které se při zkopírování nebo přesunutí vzorce samočinně přizpůsobují. Při určitých výpočtech jsou však zapotřebí absolutní odkazy, které adresují konkrétní pevnou buňku.
TIP - Pevné odkazy na buňky se ve vzorcích Excelu určují znakem "$" vloženým před písmeno sloupce nebo číslo řádku (nebo před obě označení současně). Editace dlouhého vzorce s více odkazy pak ovšem nemá daleko k utrpení. Navíc je zde poměrně velké riziko omylu, který se špatně odhaluje a může mít fatální následky. Snadněji to jde takto: Označte buňku obsahující vzorec a nahoře v řádku vzorců klikněte na odkaz, který chcete převést. Nyní několikrát po sobě stiskněte [F4]. S každým stiskem se změní sloupcový a řádkový údaj v odkazu z relativního na absolutní a zase zpět, až Excel vyčerpá všechny možné kombinace. Potom začne přepínání znovu od počátku.
Normálně jsou po zadání vzorce jak sloupcové, tak řádkové údaje relativní. Při prvním stisku [F4] doplní Excel znak "$" před oba údaje. Tak se relativní odkaz změní na absolutní, který se při překopírování vzorce nezmění.
Stisknete-li [F4] znovu, zruší se fixace sloupcového údaje. Po třetím stisku této klávesy se zamění fixace sloupců a řádků. Čtvrtý stisk [F4] odstraní všechny znaky "$" v odkazu, takže ten pak bude opět relativní.
Foto: Fixace: Nastavte kurzor na odkaz a stiskněte [F4] – Excel změní relativní odkaz na absolutní.
14. Rychlé tipy
OTEVŘENÍ NOVÉHO OKNA BROWSERU
Chcete-li rychle otevřít nové okno Firefoxu, přetáhněte myší tlačítko označeného panelu na volné místo plochy.
RYCHLEJŠÍ ČASOVÉ RAZÍTKO
Klávesová kombinace [Ctrl]+[;] nebo [Ctrl]+[:] pohodlně vloží do buňky Excelu jako hodnotu aktuální datum nebo přesný čas.
VLOŽENÍ TABULÁTORU V TABULCE WORDU
Poněvadž klávesa [Tab] uvnitř tabulky slouží ke skoku na další pole, pro tabulátor použijte místo toho klávesovou kombinaci [Ctrl]+[Tab].
RYCHLÉ OZNAČENÍ TEXTU VE WORDU
Chcete-li označit celý text, stiskněte [Ctrl]+[A] nebo v pravém prázdném okraji dokumentu třikrát klikněte levým tlačítkem myši.
SPUŠTĚNÍ BEZ OTEVŘENÉHO SEŠITU
Chcete-li Excel spustit bez úvodní obrazovky a nového prázdného sešitu, vyvolávací příkaz "excel.exe" doplňte o spouštěcí přepínač "/e".
INTERNET
15. Firefox 2.x, 3.x
Cílené odstranění stop po procházení jednotlivých stránek
Příležitostně si v práci objednáváte na internetu nějaký dárek nebo v polední pauze soukromě surfujete. Potom byste se chtěli takto vzniklých stop zbavit, ovšem nepřijít přitom o celou historii.
TIP - Aby se takové stopy vůbec nemohly nahromadit, je ve Firefoxu 3.5 (a vyšším) zaveden "Soukromý režim" (v prohlížeči volba "Spustit anonymní přihlášení", kterou můžete aktivovat v nabídce "Nástroje "). Starší verze browseru lze za tím účelem dovybavit bezplatným doplňkem "Close'n forget". Ten se postará o to, aby navštívená stránka byla při zavření z paměti prohlížeče kompletně odstraněna.
Toto rozšíření má ještě smysl i pro Firefox 3.5, neboť vám umožní se spontánně a dodatečně rozhodnout, zda nějaká stránka má být z historie vyřazena nebo ne. Tímto způsobem můžete například při tvorbě rešerše velice jednoduše ihned vyobcovat z historie nezajímavé stránky a zahrnout do ní jen ty užitečné.
Rozšíření můžete nainstalovat přímo z Chip DVD. Otevřete XPI soubor v browseru a v dialogu klikněte na "Instalovat". Na závěr musíte restartovat Firefox.
K nakonfigurování otevřete "Nástroje | Správce doplňků", v seznamu označte položku "Close'n forget" a níže klikněte na "Nastavení". Pak ještě aktivujte volby "Remove current site from browser history " a "... and for all sub domains". Potvrďte vše tlačítkem "OK" a dialog zavřete. Nový příkaz je nyní k dispozici v místní nabídce zavedených webových stránek. Lze jej také pohodlně obsluhovat pomocí tlačítka. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v panelu nástrojů a v místní nabídce zvolte příkaz "Vlastní". Potom ikonu "Close'n Forget " přetáhněte myší do zamýšlené pozice a dialog ukončete tlačítkem "Hotovo". Napříště postačí kliknutí na novou ikonu, aby byl právě aktivní panel zavřen a jeho stopy odstraněny.
Foto: Skalpel: Aktivované volby určují, které surfovací stopy má doplněk při zavírání webové stránky odstranit.
16. Firefox 3.x
Přehledný 3D náhled otevřených panelů
Panely v browseru nesmírně usnadňují surfování. Je-li však současně otevřených webových stránek mnoho, rychle se ztrácí přehled.
TIP - Rozšíření FoxTab z našeho Chip DVD vytváří 3D zobrazení pro přehlídku vyvolaných webových stránek. Stáhněte si XPI soubor a otevřete jej v prohlížeči. Po kliknutí na "Instalovat" Firefox restartujte.
FoxTab vyvolejte kliknutím na novou ikonu v navigační liště nebo současným stiskem kláves [Ctrl]+[Q]. Nástroj nyní všechny otevřené panely zobrazí v 3D náhledu. V něm jsou obsaženy panely všech otevřených oken prohlížeče.
Navigovat v něm lze volitelně pomocí tlačítek, kláves se šipkami nebo kolečka myši. Kliknutím na určitý obraz v náhledu ukončíte 3D zobrazení a přepnete na příslušnou stránku.
Prostřednictvím tlačítek s ikonami u náhledu vpravo dole můžete zvolit jiné způsoby 3D zobrazení, dáváte-li například přednost zobrazení typu "coverflow" jako na iPodu. Praktický je "nástěnkový" režim, který všechny otevřené webové stránky shrnuje v podobě miniatur současně ve velkém přehledovém okně. Pokud je ovšem otevřeno příliš mnoho panelů, může být výběr webové stránky vzhledem k malým obrázkům obtížný.
Nemůžete-li požadovaný obsah stránky najít, pomůže hledací funkce. Za tím účelem klikněte vlevo dole na ikonu lupy. Už během zadávání hledacího pojmu se zobrazení jemu vyhovujících panelů samočinně aktualizuje a rychle vás dovede k cíli. Pro přizpůsobení zobrazení a obsluhy nabízí doplněk četné volby, k nimž se nejrychleji dostanete prostřednictvím ikony vlevo dole.
UPOZORNĚNÍ: Pro použití nástroje FoxTab musí být v počítači nainstalována aktuální verze Flash Playeru. K bezplatnému stažení ji najdete na http://get.adobe.com/flashplayer.
Foto: Jako na dlani: FoxTab umožňuje listování otevřenými webovými stránkami v "prostorovém" zobrazení – podobně jako Aeroflip ve Vistě.
17. Internet Explorer 8
Rychlejší přístup k tematicky příbuzným webovým stránkám
Při obsáhlých rešerších k různým tematickým oblastem se rychle otevře třeba i několik desítek panelů. Jejich karty na liště jsou pak ale natolik úzké, že zkrácený titul už téměř nedovoluje usoudit na příslušný obsah. Vyhledání dříve navštívených zajímavých stránek je pak hodně obtížné.
TIP - Využívejte rozšířených navigačních možností a barevných karet panelů (záložek) prohlížeče. Jestliže na webové stránce kliknete na odkaz při stisknuté klávese [Ctrl], IE jeho obsah otevře v novém panelu aktuální skupiny. Podržíte-li při kliknutí na odkaz namísto toho stisknutou klávesu [Shift], otevře se nové okno prohlížeče s příslušným obsahem. Pokud naproti tomu prostřednictvím adresního řádku vyvoláte novou doménu a při stisku klávesy [Enter] podržíte [Alt], otevře se nový panel s kartou v jiné barvě.
Toto automatické seskupování se sice samozřejmě postará o lepší přehlednost, má však jednu nevýhodu: poněvadž rešerše zpravidla probíhají jako tematicky orientované, barevné rozlišování stránek podle jmen domén nemá valný smysl. Lepší je označovat stejnou barvou obsahy, které patří k sobě. A dá se to snadno zařídit: příslušnou kartu prostě přetáhněte myší mezi karty nějaké existující skupiny. Karta pak automaticky přijme barvu této skupiny. Další funkce vám pomohou rychle se ve spoustě panelů orientovat. Po kliknutí na ikonu "Přehled záložek" vlevo v liště karet zobrazí Internet Explorer otevřené webové stránky jako miniatury. I při tomto zobrazení zůstávají přiřazení do skupin zachována; indikována jsou barevným orámováním miniatur stránek. Ty však mohou být podle rozlišení monitoru velmi malé. Pak pomůže zobrazení v podobě seznamu, který lze rozevřít dolů směřující šipkou vedle vpravo. Je dobré, že browser skupiny v seznamu zřetelně odděluje.
Chcete-li všechny panely patřící k jedné skupině zavřít, pravým tlačítkem myši klikněte na jednu z karet a v místní nabídce zvolte příkaz "Zavřít tuto skupinu záložek". Bohužel neexistuje možnost stejně jednoduše uložit skupinu jako složku oblíbených položek. Alespoň však můžete najednou uložit všechny webové stránky otevřené na liště karet. Za tím účelem vlevo na liště karet klikněte na "Oblíbené položky | Přidat k oblíbeným položkám…", v dialogu zvolte vhodné místo uvnitř oblíbených položek a zadejte název složky, kterou má Internet Explorer založit. A je tu ještě jedna nepříjemnost: sice se jednotlivé panely dají prostřednictvím volby "Nedávno zavřené záložky " znovu otevřít, pro celé skupiny však tato možnost bohužel chybí.
Pro otevření dříve uložené skupiny karet znovu otevřete lištu oblíbených položek, navigujte na příslušnou složku a ukažte na ni. Na konci řádku se objeví modrá šipka. Kliknete-li na ni, všechny obsažené webové stránky se zavedou najednou. Barevné odlišení skupin přitom zůstane zachováno.
Foto: Hra barev: Internet Explorer 8 karty panelů samočinně zabarvuje, čímž umožňuje stránky tematicky seskupovat.
18. Opera 8.x, 9.x
Prodloužení platnosti přihlašovacích údajů k webovým stránkám
Některé webové stránky nabízejí volby jako třeba "Zůstat přihlášen", aby uživatel při příštím vyvolání stránky nemusel své přístupové údaje zadávat znovu. Tento komfort ovšem normálně netrvá dlouho.
TIP - Ukládání přihlašovacích údajů zajišťuje soubor cookie v počítači uživatele. Předdefinovanou dobu trvanlivosti "koláčku" můžete změnit.
Otevřete "Nástroje | Nastavení" a přejděte na kartu "Pokročilé volby". Klikněte vlevo na kategorii "Cookies" a potom na "Správa Cookies". Abyste zjistili, který cookie je odpovědný za danou webovou stránku, nahoře v hledacím poli zadejte jako filtr název stránky. Seznam se během zadávání automaticky aktualizuje na odpovídající položky.
Poněvadž většina webových stránek ukládá několik cookies, musíte ten správný zjistit pokusně. Jestliže například ukládáte login ke stránce "picnik.com" a chcete jeho platnost prodloužit, do hledacího pole nejprve napište "picnik". Potom níže označte jeden z relevantních cookies a vpravo klikněte na "Upravit…". V polích pro "Vyprší" zkontrolujte nastavený termín ukončení platnosti. Pokud sahá několik let do budoucnosti, jde o obecný cookie. Ten hledaný vykazuje maximálně několikadenní lhůtu. Klikněte do pole pro datum a hodnotu změňte. Dejte přitom pozor na správný formát data. Změněný termín potvrďte tlačítkem "OK".
Foto: Minimální platnost: V prohlížeči Opera můžete dobu platnosti určitých přístupových informací prodloužit.
KOMUNIKACE
19. Symbian S60 3rd Edition
Volání z mobilu přes Skype
Vedle klasického Skypu, prostřednictvím kterého s oblibou voláte ze svého PC, byste uvítali i jeho mobilní verzi pro svůj telefon s operačním systémem Symbian. Jaké jsou možnosti?
TIP - V mobilních telefonech se Symbianem můžete použít málo známou, ale kvalitní aplikaci pocházející přímo z vývojářských dílen Skypu. Ačkoliv se jedná o beta verzi, už teď je tento klient dostatečně stabilní a vhodný pro běžné použití. Seznam podporovaných telefonů a odkaz ke stažení najdete na stránce http://share.skype.com/sites/garage/2009/12/skype_for_symbian_beta_release.html.
Stažený SIS soubor si následně zkopírujte do telefonu a nainstalujte. Po prvním spuštění Skypu nejprve odsouhlaste licenční ujednání a nastavte výchozí přístupový bod. Dobrou kvalitu hovorů zajistí technologie EDGE, v lepším případě 3G nebo Wi-Fi. V případě připojení přes operátora si však dejte pozor na objem stažených dat (pokud nemáte aktivovaný neomezený datový paušál).
V dalším kroku zvolte "Sign in" a zadejte přihlašovací jméno a heslo ke svému Skype účtu. Pokud je vše správně nastaveno, zobrazí se seznam kontaktů. Pro uskutečnění hovoru pak stačí některý vybrat a stisknout tlačítko pro zahájení hovoru. K dispozici je také chat, který aktivujete postupem "Options | Send | Instant message ". Volbou "Options | Send | File" můžete z telefonu odesílat i fotografie, videa i zvukové soubory. Libovolné soubory lze také přijímat.
PLACENÉ SLUŽBY: Díky tomu, že tato mobilní verze Skypu pochází ze stejné dílny jako verze pro Windows, nechybí ani zde možnost využívat placených služeb. V nabídce "Voicemails" tak můžete přistupovat ke své hlasové schránce, dále lze snadno zjistit aktuální zůstatek kreditu na vašem Skype účtu, případně si přikoupit další kredit.
UPOZORNĚNÍ: Pokud váš telefon nepatří mezi podporovaná zařízení, můžete pro hovory v síti Skype využít univerzální aplikaci Fring ze stránky www.fring.com.
Foto: Stačí vytočit: Práce s mobilní verzí Skypu je stejná jako s jeho verzí pro Windows – po přihlášení můžete jednoduše začít telefonovat nebo posílat zprávy.
20. Firefox 3.x
Přídavná lišta pro Facebook
Po spuštění prohlížeče otevíráte Facebook již automaticky – nic vám zkrátka nesmí uniknout. A poněvadž chcete být v obraze pokud možno neustále, uvítali byste nějaké integrované řešení.
TIP - Firefox můžete doplnit o užitečnou nástrojovou lištu Facebook Toolbar, která vás upozorní na celou řadu aktualit. Stáhnout si ji můžete z adresy developers.facebook.com/toolbar. Tam klikněte na "Download Facebook Toolbar" a následném dialogu odstartujte instalaci kliknutím na tlačítko "Instalovat nyní". Nakonec Firefox restartujte.
Po znovuspuštění prohlížeče klikněte v liště na "Log in to Facebook". V novém okně zadejte přihlašovací údaje ke svému Facebook účtu, zaškrtněte volbu "Chci zůstat přihlášený k Facebook Toolbar pro Firefox " a pak klikněte na "Přihlášení". Dialog poté uzavřete pomocí tlačítka "Close login window".
Kliknutím na "Facebook Friends Sidebar " můžete od této chvíle jednoduše zobrazit výpis stavů vašich přítel. Pro rychlý přístup na profil, k fotografiím a dalším funkcím Facebooku aktivujte "Quick Links". Zalíbí-li se vám některá webová stránka, můžete se o ni snadno podělit s přáteli kliknutím na "Share". Pro aktualizaci vlastního stavu zadejte text do pole "Set your status" a potvrďte klávesou [Enter]. Při prvním použití této funkce je potřeba aktualizaci stavů jednorázově autorizovat.
Foto: Praktická lišta: Čerstvé novinky z Facebooku vždy na očích.
21. Qik
Přímý přenos z mobilu
Natočit telefonem video a pak se jím pochlubit na internetu umí každý. Vy však chcete jít ještě dál – videa z telefonu rovnou streamovat.
TIP - Pokud máte to štěstí a pohybujete se v místě s dostatečně rychlým připojením k internetu (Wi-Fi nebo 3G s neomezeným datovým tarifem, EDGE je v tomto případě minimum), je streamování videa pomocí aplikace Qik jednoduchost sama. Na adrese qik.com/info/supported_phones se však nejprve ujistěte, zda je váš telefon na seznamu podporovaných zařízení. Pokud ano, klikněte u miniatury vašeho telefonu na "download". Stažený instalační soubor poté uložte, nahrajte do telefonu a aplikaci nainstalujte. Po prvním spuštění Qiku v telefonu nejprve odsouhlaste licenční ujednání a poté proveďte registraci – ta je pro použití aplikace nezbytná.
Po registraci a připojení telefonu k internetu zahájíte streamování videa stisknutím spouště fotoaparátu. Tento živý přenos je dostupný na adrese qik.com/XXX, kde XXX je vaše přezdívka zadaná při registraci. Na webové stránce streamu je pro diváky k dispozici okno pro chat. Zprávy z tohoto chatu jsou v reálném čase zobrazovány také na displeji telefonu.
Pokud živé vysílání začne váznout, můžete pro plynulejší přenos snížit kvalitu videa. To provedete v telefonu pod nabídkou "Options | Settings", kde volbu "Quality" nastavte na nižší hodnotu. Po ukončení streamování zahájí Qik automatické nahrávání pořízeného videa na server.
SOUKROMÍ: Pokud nechcete, aby přenášené video bylo veřejně přístupné, aktivujte v aplikaci volbu "Options | Privacy | Private"
KOMUNITA: Qik funguje jako sociální síť – můžete si procházet profily ostatních uživatelů včetně jejich nahraných, ale i živě přenášených videí. Videa lze také okomentovat, kliknutím na "Tweet this" zkopírujete adresu videa na Twitter.
Foto: Streamování: Zahájení přenosu je stejně snadné jako obyčejné nahrávání – stačí stisknout spoušť.
Foto: Reality show: Přenos má pouze několikasekundové zpoždění v závislosti na kvalitě spojení a datové náročnosti videa.
22. Gmail
Označení nepřečtené části konverzace
Znáte to – rozečtete si několik e-mailů sdružených do jedné konverzace a ve chvíli, kdy se to hodí nejméně, zjistíte, že nemáte dostatek času na dočtení až do konce. Uvítali byste proto možnost rozlišit přečtenou a nepřečtenou část takovéto konverzace.
TIP - Používáte-li Gmail, asi víte, že navazující e-maily jsou sdružovány do jedné konverzace. To korespondenci značně zpřehledňuje. Pokud však zrovna nemáte dostatek času pro dočtení až do konce, nemusíte napříště vědět, kde přesně jste skončili.
A právě zde přichází na řadu funkce z laboratoře Gmailu. Ve zprávě, u které takto narychlo skončíte, můžete z nabídky vybrat volbu "Odsud označit jako nepřečtené". Tato volba nastaví rozečtenou a všechny následující zprávy sdružené do jedné konverzace jako nepřečtené a budete automaticky navráceni do doručené pošty.
Pro aktivování přejděte ve schránce do "Nastavení | Laboratoř" a u funkce s názvem "Odsud označit jako nepřečtené" přepněte na "Aktivovat". Změnu nakonec potvrďte kliknutím na tlačítko "Uložit změny" na konci stránky.
V záhlaví rozečtené zprávy můžete nyní z nabídky vybrat "Odsud označit jako nepřečtené". Ve chvíli, kdy se ke zprávě opět vrátíte, automaticky naroluje první nepřečtená zpráva, takže budete moci snadno pokračovat ve čtení.
Foto: Nedočteno: Tato volba nastaví rozečtenou a všechny následující zprávy sdružené do jedné konverzace jako nepřečtené.
23. Live Mesh
Synchronizace a sdílení souborů přes internet
Hledáte bezplatný nástroj na synchronizaci libovolných složek mezi webem a několika počítači. Neznámým webovým službám však příliš nedůvěřujete.
TIP - Jako vhodný kandidát se nabízí bezplatný synchronizační software Live Mesh od Microsoftu. Live Mesh je primárně určen pro synchronizaci libovolných složek mezi neomezeným počtem počítačů. Kromě toho můžete svá data nahrávat na zabezpečené webové úložiště s kapacitou 5 GB. K tomuto úložišti lze odkudkoliv přistupovat pomocí virtuální pracovní plochy.
REGISTRACE: Jak je u služeb Windows Live pravidlem, potřebujete pro použití Live Mesh vlastní Windows Live ID. Pokud jej nemáte, zaregistrujte se na adrese www.mesh.com. Zde klikněte na "Sign in", na další stránce na "Sign up" a poté postupujte podle pokynů.
INSTALACE: Na stránce www.mesh.com klikněte na tlačítko "Sign in", na nové stránce zadejte své Windows Live ID a potvrďte kliknutím na "Sign in". Otevře se webové prostředí Live Mesh; zde klikněte na "Add device". Z nabídky poté vyberte verzi svého operačního systému a pokračujte kliknutím na "Install". Soubor "LiveMesh.exe" poté uložte na disk a spusťte. Instalace Live Mesh se provede automaticky.
NASTAVENÍ: Po dokončení instalace vyplňte v úvodním okně Live Mesh opět své přihlašovací údaje k Windows Live a pokračujte kliknutím na "Sign in". V dalším kroku zvolte název počítače v síti Live Mesh a klikněte na "Add device". Pro synchronizaci adresářů mezi dalšími počítači zopakujte stejný postup instalace a nastavení také na těchto počítačích.
Od této chvíle najdete v Průzkumníku po kliknutí pravým tlačítkem myši na libovolnou složku novou volbu "Add folder to Live Mesh".Pro upřesňující nastavení klikněte v dialogu této volby na "Show synchronization options". Zde zvolte počítače, se kterými chcete vybranou složku synchronizovat. Volba "Live Desktop" zpřístupní složku ve webovém prostředí Live Mesh. Kliknutím na "OK" se složka zařadí do synchronizačního procesu Live Mesh. Pro snadnější rozpoznání změní sdílená složka barvu z klasické žluté na modrou. Samotná synchronizace probíhá na pozadí, nemusíte se o ni nikterak starat.
PŘÍSTUP KE SLOŽKÁM: Své sdílené složky v rámci jednoho Windows Live účtu najdete pod "Tento počítač | Live Mesh Folders ", případně "Start | Programy | Live Mesh | Live Mesh Folders". Pokud složky synchronizujete také s webovým úložištěm, klikněte v nabídce zařízení Live Mesh na "Live Desktop". Live Desktop je virtuální pracovní plocha v prohlížeči, kde můžete se složkami a soubory pracovat podobně jako ve Windows. Své soubory z počítače můžete dokonce na Live Desktop nahrát prostým přetažením myší. Spolehlivě však tato funkce funguje pouze v Internet Exploreru.
VZDÁLENÁ PLOCHA: Nabídku funkcí Live Mesh uzavírá vzdálené ovládání pracovní plochy Windows. Pro připojení ke vzdálené ploše přejděte v aplikaci do nabídky "Devices", kde u požadovaného počítače aktivujte "Connect to device". Ovládání vzdálené plochy probíhá v okně internetového prohlížeče, není tedy potřeba žádný další software. Také tato funkce však funguje pouze v Internet Exploreru.
Foto: Komfortně: Samotný Live Mesh je nenápadná mála aplikace, skrývá však široké možnosti.
DIGITÁLNÍ FOTO
24. Fototip měsíce
Temnější nebe
Výlet s fotoaparátem může přinést současně velké potěšení i zklamání. Cestou totiž můžete potkat mnoho krásných objektů pro fotografování, nemusíte však být na tom správném místě právě ve chvíli, kdy je pěkně osvětleno. Typickým výsledkem je našedlý snímek s ne zrovna modrou oblohou.
PROBLÉM
Může se vám stát, že když stisknete spoušť svého fotoaparátu a chcete pořídit testovací snímek, ve vzduchu je mlžný opar. Výsledkem je pak to, že se snímek zdá plochý a mírně mdlý. Bílá barva majáku není příliš zářivá a ani nebe není příliš jasné a jeho nádherná modř úplně zanikne. Pro dokumentaci místa to stačí, v albu by však lépe vypadala zářivější a barevnější fotografie.
FOTOGRAFUJTE JINAK
Tento problém se objeví především tehdy, pokud fotograf nepoužije širokoúhlý objektiv. Kvůli omezenému rozsahu normálního objektivu nebo teleobjektivu získá obrázek větší nádech šedé atmosféry a celkově se jeví jako zastřený. Použijte proto širokoúhlý objektiv s širším rozsahem hloubky pole, díky čemuž je pak fotografie mnohem čistší.
VYLEPŠENÍ V POČÍTAČI
Drastickou metodou vylepšení může být výměna oblohy ve Photoshopu. To je ale dost pracné a většinou i zbytečné. Snímek totiž získá větší hloubku, pokud některé jeho specifické části ztmavíte.
Důležité samozřejmě je, aby se tento efekt nedotkl objektů nebo osob, které se nachází v horní polovině fotografie. Záleží však samozřejmě na objektu a na tom, zda není příliš pracné a zdlouhavé vyhnout se mu při "ztmavování". U naší ukázkové fotografie to příliš času nezabere, protože věž, která je v horní části snímku, má čisté obrysy.
V nabídce Photoshopu vyberte nástroj "kouzelná hůlka". Pomocí ní klikněte na obrázek v místě, kde je nebe. Prostřednictvím stisku klávesy [Shift] označíte i místa, která se napoprvé nedostala do výběru, a nechtěné části odstraňte pomocí klávesy [Alt].
Stiskem klávesy [D] nastavte barvu popředí na černou. Nyní vytvořte novou vrstvu pomocí položek "Vrstva | Nová vrstva výplně | Přechod". V editoru přechodu vyberte přednastavení "popředí do průhlednosti" a "úhel" nastavte na 90 stupňů. Klávesou [F7] vyvolejte paletu vrstev, aktivujte vrstvu přechodu a v nabídce vlevo nahoře vyberte jako vyplňovací metodu "překrýt". V paletě vrstev snižujte standardní hodnotu krytí ze "100 %", dokud nebude fotografie vypadat přirozeně. U této ukázkové fotografie jsme snížili krytí asi na 50 %. Nakonec si ještě můžete pohrát s úrovněmi, a to nejlépe v samostatné vrstvě úprav. Ve střední části dialogového okna posunujte "trojúhelníčky". Tím se zvýší kontrast a jas obrázku, což by mu také mělo prospět.
Foto: Původní obrázek
Foto: Upravený obrázek
25. Fotografování
Záměrné přidání rozostření (motion blur) pro zvýšení efektu
Pohled, který vypadá velmi dynamicky, se posléze na vytvořeném snímku může zdát úplně statický – jakoby zmražený. Takový obrázek už prostě nemůže mít původní atmosféru.
TIP - V případě pohybujících se objektů je u fotografie potřebné vyřešit zásadní problém: můžete totiž zachytit jen krátký okamžik z celé scény. Nic se na fotografii nemůže hýbat. Můžete pouze docílit toho, aby fotografie dynamicky vypadala, a to pomocí několika správných nastavení. Důležité ale je použít správný poměr rozmazání. To pak ošálí mozek, kterému se poté zdá, že na obrázku je pohyb. Použitím tohoto efektu dosáhnete toho, že snímek je mnohem zajímavější než reálná situace.
Abyste toho dosáhli, nastavte na svém fotoaparátu delší expoziční čas. Obrazový senzor pak nezachytí jen "zamrzlý" moment, ale také pohyb objektu. Na obrázku zůstanou za pohybujícím se objektem stopy a šmouhy, jež vyčnívají nad ostrými objekty, které v pohybu nejsou, a zůstanou tedy bez šmouh.
Pro tento způsob fotografování je nejvhodnější režim priority času (označovaný jako Tv). Sami si podle potřeby nastavíte expoziční čas a fotoaparát automaticky vybere odpovídající clonu. Dobrou startovací hodnotou pro vaše pokusy bude 1/8 nebo 1/15 sekundy – tedy v případě, že je dostatek denního světla. Naproti tomu nastavením nízké clony zajistíte širokou hloubku ostrosti. V tomto případě bude lepší, když vypnete funkci stabilizátoru obrazu. Neměla by totiž v této proceduře smysl. Místo ní raději použijte stativ, který zabrání nechtěnému rozostření.
Výhodou použití stativu je získání dobrých výsledků i v případě, že nemáte tak dobré vybavení (tak kvalitní objektiv). Při použití delších expozičních časů totiž nehraje takovou roli světelnost objektivu (f). U rozmazaného snímku není jeho zkreslení tak viditelné.
Foto: Světelné stopy: Dynamicky působící rozmazané světelné stopy v kontrastu se statickými budovami působí velmi expresivně.
26. Profesionální tip:
Optimalizace fotografií pro sociální sítě
Chcete ukázat svým přátelům na sociální síti Facebook nebo na webu Flick, co všechno jste viděli a zažili na dovolené? Webové grafické editory vám to umožní a zjednoduší.
Zpracování fotografií z dovolené většinou obnáší pouze základní úpravy, jako je zesvětlení, změna kontrastu, vyvážení barev, popřípadě i oříznutí. Na to ale nepotřebujete přímo Photoshop. Místo něj můžete použít bezplatné nástroje, které fungují ve webovém prostředí a ke kterým budete mít přístup v jakékoli internetové kavárně kdekoli na světě. Jedinou podmínkou je, aby byl na počítači nainstalován Flash Player a aby v počítači bylo povoleno připojení digitálního fotoaparátu, popřípadě čtečky karet.
Upravujte fotografie on-line
Ve svém webovém prohlížeči si otevřete stránku www.picnik.com/app. V honí části je nabídka, ve které můžete kromě angličtiny zvolit i jiný jazyk (češtinu ale ne). V případě, že zůstanete u angličtiny, klikněte pro nahrání snímků na "Upload a photo". Otevře se dialogové okno, ve kterém specifikujete umístění snímku, který chcete zpracovat. Bude patrně na připojeném externím zařízení – fotoaparátu, pokud jste ho předem nepřesunuli na disk počítače. Po nahrání ho aplikace Picnik zobrazí a nabídne vám funkce, které máte k dispozici. Ve složce "Edit" máte možnost snímek otáčet ("Rotate"), oříznout ("Crop"), měnit jeho jas a kontrast ("Exposure"), barvy ("Colors") nebo jeho velikost ("Resize"). Ovládání pomocí posuvníků je intuitivní a úpravy jsou díky funkci preview ihned viditelné. V případě potřeby můžete všechny změny vrátit zpět pomocí tlačítka "Reset" a "OK", jednotlivé změny pak pomocí tlačítka "Undo".
Vyžijte efektů
Záložka se jménem "Create" je trochu zavádějící. Pokud na ni totiž přejdete, nemůžete vytvořit úplně nový obrázek, můžete pouze změnit ten původní. K dispozici je mnoho funkcí a nástrojů. Do snímku můžete například přidat různé texty nebo rámečky nebo můžete změnit vyznění snímků díky nabídnutým efektům. Pro efekty vyberte podzáložku "Effects". Vyzkoušet můžete poměrně bohatou nabídku efektů – od známých, jako je sépiový, po méně známé, jako je neon. Pomocí posuvníků ovlivníte působení efektu na snímek a jeho použití potvrdíte pomocí "Apply", popřípadě zamítnete pomocí "Cancel".
Po úpravě snímku se přepněte do záložky "Save and Share" (Uložit a sdílet) a "Save to Computer". Zde máte možnost uložit upravený snímek na počítač, případně externí disk (fotoaparát). Můžete samozřejmě změnit jeho název i formát (JPG, TIFF i PDF), popřípadě další vlastnosti, jako je komprese. Po stisku tlačítka "Save Photo" je možné specifikovat cestu pro uložení. V podzáložce "Email Photo" máte možnost poslat upravenou fotografii svým známým pomocí e-mailu. Vyplníte e-maily příjemců a svůj e-mail, předmět, popřípadě i nějakou zprávu, a zadáte také vlastnosti fotografie (tedy její velikost). Stiskem tlačítka "E-mail Photo" fotografii zašlete. Příjemci ji dostanou od "noreply@picnik.com".
Použití dalších funkcí
Až doposud se všechny úpravy fotografie prováděly bez registrace. Pokud si vytvoříte na tomto serveru uživatelský účet, Picnik vám nabídne další funkce a možnosti, jako uložení e-mailových adres přátel, upřednostňované místo ukládání souborů a také nastavení pro připojení k sociálním sítím.
Abyste se zaregistrovali, klikněte na záložku "Register", zadejte svoje uživatelské jméno (username), heslo (password) a e-mailovou adresu. Potom klikněte na tlačítko "Create my account!". Pokud o sobě nechcete vyplňovat žádné další osobní údaje, můžete následující otázky přeskočit pomocí stisku tlačítka "Onwards". Po registraci máte možnost stáhnout a upravovat pět fotografií. Kdo chce využívat Picnic ještě intenzivněji, může upgradovat na "Premium" člena. Dostane více prostoru pro uložení fotografií a další editační funkce.
Propojení se sociálními sítěmi
Program Picnik můžete použít i ve spojení s dalšími internetovými nástroji, jako jsou například webová alba Picasa nebo Flick, a také se sociálními sítěmi, jako je Facebook nebo MySpace. Když se registrujete na Picnik, můžete zadat i napojení na tato webová fotoalba a sociální sítě. Například pokud chcete otevřít fotografii ze svého alba na Picasa, klikněte na záložku "Library" a vyberte podložku "More", kde se objeví seznam podporovaných služeb. Vyberte "Picasa Web Albums" a potom stiskněte tlačítko "Connect". Picnic vás pak požádá o přístup na vaše album. Pokud ho povolíte, dostanete se na svá alba a fotografie z nich budete moci upravovat a přidávat další. V budoucnu už se do svých alb dostanete automaticky bez potvrzování. Podobně můžete postupovat i u dalších serverů.
Po úpravě fotografie ji můžete pomocí záložky "Save & Share" a příkazu "Save" opět uložit do příslušného alba, případně do něj můžete vkládat nové snímky. Snadno tak dostanete fotografie například na Facebook. Při ukládání však dejte pozor, protože upravené fotografie nahradí v albu ty původní.
Foto: Ukažte fotky přátelům: po zadání přístupových dat můžete upravené fotografie zveřejnit rovnou na Facebooku, nebo jiných sociálních sítích.
HARDWARE
27. Profesionální tip
Jak připojit domácí elektroniku pomocí DLNA
Mnoho domácích spotřebičů lze velmi jednoduše propojit dohromady. Jejich uživatelé to však často nevědí, nebo neumí této funkce využít.
Filmy, hudba, fotografie – to vše je dnes většinou v elektronické podobě uloženo někde na pevném disku počítače. Problém už je jen s jednoduchou a komfortní prezentací těchto dat. Je škoda se například na film dívat na notebooku, když si ho velmi snadno můžete pustit na své velké ploché televizi. Je jedno, že je v jiném pokoji. Stačí, když na ní najdete logo DLNA a připojíte ji k síti.
DLNA (Digital Living Network Aliance) je sdružení výrobců počítačové techniky, spotřební elektroniky a mobilních zařízení (patří do něj například Intel, HP, Sony, Samsung, Cisco, Toshib). Vzniklo ve snaze zajistit snadné vytvoření domácí multimediální sítě, ve které budou schopny spolupracovat počítače, spotřební elektronika a mobilní zařízení, a to nejenom doma, ale i na cestách. Zařízení v síti musí být schopna se sama nakonfigurovat a zjistit, které další prvky se nacházejí kolem.
Dalším důležitým prvkem technologie DLNA je použití standardních formátů a technologií, např. obrázků JPEG, hudby ve formátu MP3 a videa ve formátu MPEG-2, a v síti se používají IP adresy, LAN nebo WAN síť.
Mezi zařízení, která jsou kompatibilní s technologií DLNA, patří počítače, notebooky, ale i mobilní telefony (Nokia N95, Motorola VE66), přehrávače (LG BD-390), konzole (například PlayStation 3), routery, tiskárny a systémy hi-fi. Zařízení mohou plnit dvě odlišné funkce. "Servery" DMS (Digital media servers) slouží k distribuci médií, například souborů obrázků, hudby nebo videa. "Klienti" DMP (Digital media players) přijímají a přehrávají média. Některá zařízení plní obě funkce najednou.
Server si buď koupíte (může jít například o domácí multimediální server, NAS server), nebo si můžete udělat server z jakéhokoli počítače nebo notebooku. Stačí k tomu vhodný software. Používají se například programy CyberLink Media Server, Mezzmo, MediaTomb, Tversity (http://tversity.com), ale úplně stačí mít na počítači Windows Media Player 11.
1. Co budete potřebovat
Zařízení: K tomu, abyste si mohli například filmy uložené na notebooku přehrát na televizoru, budete potřebovat vhodný software (například Windows Media Player 11 a vyšší) a televizor, konzoli nebo nějaký přehrávač s certifikací DLNA. Počítač a televizor (případně jiné zařízení) musí být samozřejmě připojeny k domácí počítačové síti – nejlépe pomocí LAN kabelu, kdy je zajištěna vysoká datová propustnost.