Přejít k hlavnímu obsahu

Svět na dlani

Svět na dlani

Mobilní internet je v moderním světě samozřejmostí. U nás tak veselá situace není. Pomůžeme vám prokousat se džunglí tarifů a vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.
VRATISLAV KLEGA

Zjistit, kdy jede příští autobus, zkontrolovat e-maily, podívat se na nové zprávy. Jakmile si na mobilní internet zvyknete, už se jej nebudete chtít vzdát. Internet v mobilu je sice dobrý sluha, ale špatný pán. Pokud nemáte správný datový tarif, může vás prosté zhlédnutí několika stránek překvapit fakturou na tisíce korun. Operátoři si totiž za přenesený kilobajt účtují 0,06 Kč, tedy jen načtení jedné stránky nějakého většího portálu tak může přijít i na 60 Kč!
Forsáž mobilnímu internetu dodal Vodafone o předminulých Vánocích. Tehdejší akci Internet v mobilu na šest měsíců zdarma využilo téměř 520 000 zákazníků. Navíc to bylo v době, kdy internet v mobilu ještě nevypadal tak dokonale, jako je tomu u dnešních mobilních telefonů a nových internetových prohlížečů. S moderním telefonem tak můžete mít celý internet v kapse za pár stokorun. Ve třech krocích vám ukážeme, co pro mobilní internet budete potřebovat.

Krok 1: Výběr telefonu

Aby měl internet v mobilu smysl, je třeba mít telefon, na kterém je internet komfortní. Displej s rozlišením 320 × 240 bodů už dnes nedostačuje. Ideální displej s rozlišením 800 × 480 bodů nabízí Nokia N900. Jako základní doporučujeme pro komfortní surfování rozlišení 320 × 480 bodů. Při orientaci displeje na šířku je 480 bodů dost širokých na zobrazení běžných webových stránek.
Pro opravdu komfortní surfování rovněž doporučujeme zařízení s dotykovým displejem. Klikat na odkazy pomocí navigačních kláves je mnohem obtížnější než jeden dotyk prstem. Doporučujeme také volit kapacitní technologii dotykového displeje. Odporový displej je vytvořen pro ovládání stylusem, takže v ruce musíte mít ještě další tyčinku. Kapacitní displeje navíc u většiny výrobců podporují multi-touch, takže přibližováním a oddalováním prstů na displeji zmenšujete nebo zvětšujete stránku. To je velmi návykové.
Posledním důležitým parametrem je konektivita mobilu. Pohybujete-li se v oblasti, kde je 3G pokrytí pomocí HSDPA, jednoznačně volte mobil vybavený 3G. Dále doporučujeme model, který je vybaven Wi-Fi. Většina mobilních tarifů má velmi přísný FUP, takže je-li možné se doma nebo v práci spolehnout na Wi-Fi, udělejte to.

Krok 2: Výběr prohlížeče

Majitelé iPhonu se nemusí nijak rozhodovat: Apple jim umožňuje používat jen výchozí prohlížeč Safari. Ten má bohužel řadu nedostatků, neumí komprimovat přenášené stránky, nepodporuje flash animace na stránkách, cizí jsou mu také plug-iny.
U ostatních mobilních telefonů je situace mnohem lepší. Opera Mini je dostupná prakticky pro veškeré mobilní telefony, jelikož běží na Javě. Opera Mobile je pak optimalizovaná pro PDA s většími displeji a rychlejšími CPU.
Velkou výhodou Opery je, že prohlížeč nestahuje celou webovou stránku tak, jak je navržena. Na serveru Opery nejprve dojde k prozkoumání webové stránky a poté k optimalizaci právě pro váš typ mobilního telefonu. Tím šetříte své FUP, jelikož z několika set kilobajtů vznikne jen pár kilobajtů, a také zvýšíte rychlost načítání. Pokud jste připojeni jen prostřednictvím pomalého GPRS, bude načtení trvat několik sekund. Bez komprese by načtení trvalo i dlouhé minuty.
Opera je v oblibě také u operátorů, jelikož snižuje přenos dat v jejich síti. Je to proto doporučený prohlížeč pro všechny telefony.
Pro náročné surfaře je určen prohlížeč Skyfire. Ten nabídne stránku tak, jako kdybyste se na ni dívali v počítači. Problémy mu nečiní ani Flash, takže si můžete prohlížet videa na YouTube. Skyfire je však dostupný jen pro platformu Windows Mobile a Symbian S60.

Krok 3: Výběr tarifu

Na českém trhu najdete celkem 19 mobilních tarifů. Jen některé z nich jsou však použitelné pro surfování v mobilu. Ihned je možné vyřadit tarify U:fonu, které jsou určeny pro surfování v počítači. Některé tarify je možné aktivovat k hlasové SIM kartě, kterou máte ve svém telefonu, jiné tarify je možné aktivovat jen k nové, tzv. datové SIM kartě. Který tarif umožňuje aktivaci ke kartě v telefonu, to najdete v naší tabulce.
T-MOBILE: Tarif Surf+ by se mohl zdát k smíchu. FUP 50 MB na celý měsíc? Jenže konec humoru – tarif je do značné míry nebezpečný! Důvod: 50 MB je určeno jen pro surfování v mobilu (nejlépe pomocí aplikace Opera Mini). Pokud si nakonfigurujete poštovní účet přímo na POP3, SMTP, nebo dokonce Exchange, budete platit za každý přenesený kilobajt, a to zmíněnou cenu 0,06 Kč/kB. To je docela zrádné. Jak nám potvrdila tisková mluvčí T-Mobilu, 50 MB není možné použít ani pro Nokia Mapy nebo Google Mapy – zapomeňte tedy na navigaci. Navigování s tímto tarifem by mohlo stát stejné peníze, jako kdybyste si vzali taxi. Nejlevnější tarif vás tak může přijít pěkně draho! Výhodou je, že po překročení 50 MB při surfování nebudete platit žádné další poplatky. Rychlost dat se sníží na 16 kb/s. Surf+ se tak hodí opravdu jen pro surfování, pro e-maily je možné sáhnout po službě T-Mobile Postm@n, ta však není příliš komfortní.
                                                                                                Špatný tarif vás může přijít na tisíce korun měsíčně.
Jako ideální tarif se tak jeví Surf&Mail+, i ten má však svá úskalí. Můžete surfovat, používat navigaci i e-maily, ale problém nastane, pokud budete chtít použít Instant Messaging. Pro ICQ, MSN, Yahoo! a AOL má T-Mobile vlastního klienta, a pokud použijete jiného, opět počítejte s platbou za přenesené kilobajty.
Následující tarif Internet+ má sice FUP 2 GB a nemá už žádná omezení, ale 839 Kč pro surfování v mobilu se nám zdá zbytečný luxus.
T-Mobile prakticky nemá žádný tarif, který by bezezbytku splnil naše požadavky na surfování v mobilu za přijatelné peníze.
TELEFÓNICA O2: Nabídka tarifů je o moc lepší. Základní tarif Internet v mobilu stojí 150 Kč měsíčně a obsahuje měsíční FUP 150 MB, což pro příležitostné surfování stačí. Po překročení limitu se navíc pouze sníží rychlost. O2 ani žádným způsobem netrestá zákazníky, kteří používají mobil pro navigaci nebo pro Instant Messaging. Jak se svými 150 MB naložíte, to je jen na vás, a nemusíte mít strach, že použitím špatné aplikace se připravíte o tisíce korun.
Kdo využívá od O2 také pevné připojení ADSL, může se radovat: za 150 Kč získá tarif Internet standard, což je jednoznačně nejvýhodnější tarif pro mobilní internet na českém trhu.
Dražší tarify od O2 už pak přidávají jen megabajty k FUP, u tarifu Mobilní Internet Plus pak dokonce žádné omezení na stahovaná data není. Tyto tarify jsou už ale určeny jen pro surfování pomocí datového zařízení.
Pro surfování v mobilu tak u O2 bude stačit i základní tarif za 150 Kč měsíčně, který je z našeho pohledu nejvýhodnějším mobilním tarifem na našem trhu.
VODAFONE: Nabídka nejmladšího operátora je velmi férová. Hlavně se nám libí tarif Internet v mobilu na den, který je výchozím datovým tarifem u všech nových SIM karet. Jakmile se telefon připojí k internetu, zaplatíte 17 Kč, poté ale už nic neplatíte. Máte k dispozici 5 MB FUP pro daný den, po překročení se pouze sníží rychlost. A i když budete s telefonem surfovat každý den, zaplatíte nejvýše 527 Kč měsíčně – ano, to sice není málo, ale nemůže se vám stát, že se mobil třeba nešťastnou náhodou připojí v kapse k internetu, bude stahovat desítky megabajtů a vám přijde faktura na tisíce korun, jako se to již stalo mnoha zákazníkům.
Pokud využíváte internet v mobilu aspoň deset dní v měsíci, už se vám vyplatí sáhnout po tarifu Internet v mobilu. Ten má FUP 100 MB, po jeho překročení vám bude přiškrcena rychlost. Kdo požaduje stále rychlé připojení, může využít tarif Připojení na dlouho. Ten má celkem tři stupně: do 100, do 300 a nad 300 MB. Cena do 100 MB je stejná jako u tarifu Internet v mobilu, tedy 177 Kč. Po překročení 100 MB se přehoupnete do dalšího pásma a zaplatíte 500 Kč. Pokud byste překročili i 300 MB, zaplatíte 750 Kč měsíčně. Tarif Připojení na dlouho se tak hodí hlavně pro ty, kteří surfují značně nepravidelně: jeden měsíc třeba jen 80 MB, další měsíc 280 MB.
Kdo požaduje rychlý internet po celý měsíc a přenese více než 300 MB měsíčně, měl by sáhnout po tarifu Připojení na stálo. Ten stojí 650 Kč měsíčně a limit 3 GB bude stačit třeba i pro příležitostné připojení notebooku přes mobil.
Naším tipem u Vodafonu zůstává tarif Internet v mobilu, který pro běžné surfování bude stačit. Není ale tak výhodný jako O2 Internet v mobilu.

3G: Náskok má O2

Když internet, tak rychlý. Jenže míst, kde se dočkáte rychlého internetu, není mnoho. Natrefit na 3G není vůbec nic jednoduchého.
Nejlépe je pokrytá Praha. Zde všichni tři operátoři nabízejí rychlý internet HSDPA. Pokryto sice není celé město, při troše štěstí se však připojíte k vysílači, který 3G má, a surfování je pak jedna radost. Průměrná rychlost downloadu u Vodafonu dosahuje 480 kb/s, u O2 567 kb/s, u připojení T-Mobile dokonce 1 580 kb/s. Tento údaj je však značně zkreslený, protože T-Mobile spustil 3G internet v Praze teprve nedávno. Po ustálení bude rychlost srovnatelná s ostatními operátory.
Mimo hlavní město je situace horší: 3G nabízí jen O2, a to v Plzni, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Brně, Olomouci, Zlíně a Ostravě. Rychlost v těchto městech se pak pohybuje kolem 1 000 kb/s, což je báječná hodnota. Jakmile ale tato města opustíte, spadnete jen na pomalé GPRS, které poskytuje maximálně 100 kb/s.
Mimo Prahu jsou na tom Vodafone i T-Mobile velmi podobně: oba nabízejí široké pokrytí pomocí EDGE, jehož rychlost se pohybuje kolem 200 kb/s.
Jakou technologii a kterého operátora můžete mít ve svém bydlišti nebo na chatě, to jednoduše zjistíte na internetové stránce www.position.cz/cz/webserver/aplikace.php. Najdete zde podrobné mapy pokrytí T-Mobilu, O2, Vodafonu i U:fonu.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Pokud nejste zákazníkem T-Mobilu, plnohodnotný mobilní internet pro vás nebude žádný luxus. V mobilu můžete mít zprávy z internetu, e-maily, ICQ i navigaci. Cena nepřekročí 200 Kč měsíčně.


Budoucnost mobilních sítí
WIMAX
Toto bezdrátové připojení bývá někdy chybně označováno za nástupce Wi-Fi. Mobilní WiMAX, podle standardu 802.16e, by měl mít dosah až tři kilometry a nepotřeboval by jinou anténu, než jaká se dnes běžně používá v telefonech. Propustnost by měla být až kolem 50 Mb/s.
LONG TERM EVOLUTION (LTE)
Následovník 3G internetu se již testuje v pilotních projektech. Nabídne rychlost až 100 Mb/s a zpoždění cca 5 ms. LTE v České republice přislíbil T-Mobile i Telefónica O2. Dosah by měl být stejný jako u GSM sítě, upgrade nových BTS by měl proběhnout pomocí malé rozšiřující karty.


DATOVÉ SÍTĚ
Každá technologie se hodí pro něco jiného. Wi-Fi má skvělou propustnost, ale malý dosah, GPRS zase velký dosah, ale malou propustnost. Budoucnost mobilního internetu je v LTE.


Foto: Komfortní internet v notebooku: Místo USB modemu sáhněte po notebooku vybaveném 3G modemem. Stačí do něj vložit SIM kartu.