Kapsy plné map
Mobilní telefony toho umí stále víc: telefonují, fotografují, navigují. Se správným telefonem v kapse se už nikdy neztratíte.
VRATISLAV KLEGA
Výrobci fotoaparátů nakonec zůstali klidní: mobilní telefony sice fotí velmi dobře, neznamená to však, že kompaktní fotoaparáty zmizely z trhu. Mobily možná část zákazníků přetáhly na svou stranu, kvalitou snímků však přece jen nemohou kompaktům konkurovat, už jen z toho důvodu, že jim chybí zoom a blesk najdete jen u některých z nich. V případě navigačních zařízení je však situace zcela opačná: navigace v mobilech toho dokážou nesrovnatelně více, než mohou nabídnout jednoúčelová navigační zařízení. Poskytnou mnohem lepší vyhledávání, zastoupí průvodce po městě, jejich mapy jsou vždy aktuální a pěší navigace funguje tak, jak má. Navíc jsou nyní tyto navigace k dispozici zadarmo. Ani držáky do automobilů již nejsou problémem: prodávají je buď přímo výrobci, nebo třetí strany. Trumfem jednoúčelových zařízení tak zůstává jen o trochu větší displej. A to je hodně málo!
Nokia: Navigace zdarma pro vyvolené
Nokia Mapy nejsou žádnou novinkou. V mobilních telefonech finského výrobce najdete mapy již několik let. Dlouhou dobu umí aplikace také navigovat. Problém byl ale v licencích: Nokia si nechávala za hlasovou navigaci řádně zaplatit. Navíc nákup navigace byl časově omezený: navigace na měsíc stála 340 Kč, na rok dokonce 1 450 Kč. To se řadě uživatelů nezamlouvalo. Proto oznámení, že mapy i navigace budou zdarma, přineslo nadšení u uživatelů a vrásky na čele u manažerů výrobců navigačních zařízení. Mapy s navigací však nejsou automaticky dostupné pro všechny telefony. Prozatím se jedná o modely E52, E55, E72, N97, N97 mini, X6, 6730 Classic, 6710 Navigator, 5800 a 5230. Podle Nokie se však bude seznam telefonů, na kterých je možné navigaci zdarma spustit, dále rozšiřovat. Stačí zajít na web www.nokia.cz/maps a odsud si stáhnout novou instalaci Ovi Maps.
Ovi Maps: Zcela nové mapy
Kdo znal staré mapy, které se v Nokiích objevovaly ještě před několika měsíci, ten bude z nové verze překvapen. Nové Ovi Maps nabízejí mnohem více funkcí v komfortnějším balení.
Již úvodní obrazovka překvapí: kromě obvyklých ikon, jako je zobrazení vlastní polohy a nalezení místa, zde najdete položku Počasí. Jak název napovídá, po kliknutí na ikonu se zobrazí aktuální stav počasí v místě, kde se nacházíte, a předpověď pro toto území na několik dní dopředu.
Nokia hnula žlučí mnoha výrobcům navigačních zařízení.
Velmi praktická je také ikona Události. Po kliknutí na ni se vám zobrazí seznam akcí, které probíhají ve vašem okolí. Akce jsou navíc rozděleny do několika kategorií, jako je kino, divadlo, muzea, noční život, rodina, výlety a ostatní. Jedním kliknutím tak zjistíte, jaké se ve vašem okolí odehrávají koncerty, jaká jsou v okolí muzea, kam se vydat s rodinou na výlet. Ke každé akci je navíc připojena podrobnější informace a kontakt. Pokud si v kině najdete film, který byste chtěli vidět, můžete hned přejít na stránky kina a rezervovat si lístek. A jelikož se jedná o mapy, tak vás mobil do kina také dovede. Je až neuvěřitelné, jak dobře tato služba funguje, obzvláště když uvážíte, že je v mobilu vlastně zadarmo.
Velmi podobné funkce získáte také po kliknutí na ikonu Lonely Planet. To je kapesní podoba stejně pojmenované služby, kterou najdete na stránce www.lonelyplanet.com. Jedná se vlastně o průvodce po městě, který je integrován na Ovi Maps. Průvodce je sice v angličtině, ta je však velmi jednoduchá. Průvodce vám prozradí, kde se ve městě dobře najíte, které památky byste neměli minout, kde se dá dobře nakoupit, kde přespat a co dělat v noci. To, co dříve nabízely papírové průvodce, dnes máte v mobilu. Navíc je vše interaktivní. Chcete si rezervovat vybraný hotel? Jednoduše klikněte na symbol sluchátka a telefon vás sám spojí s recepcí hotelu. Chcete se dostat do historického centra? Jedním kliknutím aktivujete pěší navigaci a telefon vás na dané místo zavede.
Funkce má největší význam především v zahraničí, všechny zmíněné informace však najdete i u českých měst. V databázi Lonely Planet jsou Karlovy Vary, Plzeň, Šumava, Praha, Český Krumlov, České Budějovice, Litoměřice, České Švýcarsko, Kutná Hora, Telč, Brno a Olomouc.
Prakticky úplně stejně funguje i ikona Michelin. Ne, nejedná se o seznam pneuservisů, ale o elektronického průvodce po městech. U nás není příliš známý, možná si vzpomenete na tzv. Michelinskou hvězdičku, což je ocenění udělované restauracím právě od tohoto průvodce. V kapse tak budete mít vůbec nejlepší průvodce, jaké můžete mít.
Všechny zmíněné služby fungují v Ovi Maps naprosto fantasticky. Je však třeba počítat s tím, že pro jejich využívání je potřeba mít připojení k internetu. Služby totiž pracují on-line a neustále stahují stovky kilobajtů dat. To bohužel platí nejen pro nadstandardní služby, ale také pro prosté vyhledávání na mapách. Samotná instalace má totiž jen pár megabajtů, offline tedy obsahuje jen velmi řídkou silniční síť a i pouhé vyhledání ulice bez připojení k internetu skončí většinou nenalezením místa.
Jakmile najdete místo, kam se chcete dostat, stačí zvolit, zda chcete jít pěšky, nebo jet automobilem. Zatímco většina podobných aplikací při režimu "Pěšky" nepostupuje příliš logicky, u Nokie jsme byli spokojeni. Jednoduše máte mobil v kapse a jdete. Máte-li provést změnu směru, telefon v kapse zavibruje a vy se podíváte, kam máte dále jít. Žádné hlášky typu "Otočte do protisměru" zde nenajdete.
Rovněž automobilová navigace funguje zcela na výbornou. Pro češtinu je sice k dispozici pouze jeden ženský hlas, ale samotnému procesu navigování není vůbec co vytknout. I když budete mít telefon pohozený někde v autě a neuvidíte na displej, pomocí hlasových příkazů se dostanete do cíle. Pokud použijete držák (viz infobox), Nokia vám zcela nahradí automobilovou navigaci.
Google mapy: Zaostalá Evropa
V USA se mají – mapy od Googlu nabízí komfortní navigaci. Zobrazují náhled ze Street View a do toho zobrazují šipky, kudy máte jet, to vše doplněné o hlasové příkazy. Tak by měla vypadat ideální navigace. U nás zatím taková navigace není k dispozici – alespoň oficiálně. Existuje možnost, jak hacknout telefon s Androidem a získat tuto navigaci i u nás. Moc však tento postup nedoporučujeme: kvalita mapových podkladů není příliš dokonalá, navíc hlasová navigace není k dispozici. Zatím se tedy můžete spolehnout jen na standardní mapy, které se pro navigaci příliš nehodí.
Rozhodně to však neznamená, že by Google mapy byly špatné. Právě naopak: co se mapových podkladů týče, nenajdete lepší. Důvod: K dispozici jsou vrstvy, které nabízí prakticky neomezené možnosti. Kromě standardní mapy si můžete nechat zobrazit satelitní náhled a také terénní náhled. Navíc všechny mapy jsou nejnovější, jaké jsou právě k dispozici. Google totiž nemá mapy vůbec uložené v telefonu, ale všechny je stahuje z internetu. Opět je tedy jasné, že bez datového tarifu nemá smysl o Google mapách vůbec uvažovat.
Navigace, která je dostupná například na platformě Android, je u Google map tristní. Plánování cesty není nijak komfortní. Ukážete, odkud a kam chcete jet (případně jít pěšky), a trasa se zakreslí do mapy. Vy pak jako modrý puntík putujete po nakreslené cestě. Bez jakýchkoliv příkazů, bez automatického přepočítání, pokud špatně odbočíte. Používat Google mapy jako navigaci může jen sebemrskač.
V čem mají Google mapy obrovský náskok před konkurencí, to je vyhledávání. Zadejte do vyhledávání "pizza", a na mapě se ve vašem okolí zobrazí všechny pizzerie. To třeba v Ovi Maps od Nokie nefunguje. Vy si vyberete některou z nich a kliknete na ni. Zobrazí se adresa, otevírací doba i informace o tom, jaké stravenky nebo karty pizzerie přijímá. Jedním kliknutím se dostanete na webové stránky pizzerie a jedním kliknutím do ní zavoláte. Google mapy vám navrhnou cestu, jak se k danému místu dostanete, a pokud byste nemohli místo najít, kliknete na Street View a objeví se vám fotografie daného podniku z ulice – pokud je tedy ulice uložena ve Street View. Jeho nalezení pak nebude žádný problém.
Google mapy jsou navíc otevřenou platformou. Výrobci třetích stan využívají mapových podkladů pro své vlastní aplikace. Možnosti map se pak rozrůstají, kam jen fantazie sahá.
Typickou aplikací postavenou na Google mapách je aplikace Layar. Ta je dostupná pro iPhone a telefony se systémem Android. Do map jsou pak implementovány různé vyhledávací služby, jako jsou například Zlaté stránky. Budete-li vyhledávat firemní kontakt, zobrazí se vám výsledky přehledně na mapě. Hned tak budete vidět, kde firma sídlí, a díky záznamům ve Zlatých stránkách budete mít i kontaktní údaje.
Na obrázku na následující straně vidíte, jaký výsledek se zobrazí, zadáte-li při vyhledávání slovo "lékárna". Modré ikony označují nalezené lékárny. Po kliknutí na některou z modrých ikon se pak zobrazí podrobný zápis. K nalezenému cíli se můžete nechat i dovést, jak jsme se však již zmínili, navigace v Google mapách má značné nedostatky.
Garmin-Asus Nüvifone: Navigace s telefonem
Asus je dlouholetým výrobcem PDA, Garmin zase patří mezi největší výrobce navigací. Tyto společnosti se spojily, aby vytvořily společné produkty označené jako Nüvifone. Jedná se o kombinaci navigace a telefonu.
Prozatím jsou u nás dostupné dva produkty: M20 a G60. M20 je PDA postavené na Windows Mobile. Zde je navigace spíše doplňkovou funkcí. Krátký test M20 jste mohli najít v minulém Chipu. Model G60 je spíše navigace, s níž lze také telefonovat. Krátký test najdete v tomto čísle na straně 106.
Navigace je v obou zařízeních téměř identická a prakticky odpovídá tomu, co nabízejí automobilové navigace značky Garmin. Mapové podklady jsou již součástí telefonu, a to je oproti konkurenci značná výhoda. Nemusíte se připojovat k internetu, což oceníte především v zahraničí při roamingu.
Byla by však škoda, kdyby nebyly využity funkce telefonu. Navigace je proto s telefonní částí značně propojena. Při vyhledávání se tak sice můžete spolehnout na body uložené v navigaci, pokud ale využijete pro vyhledávání služeb Googlu, dostanete nesrovnatelně lepší výsledky. Vyhledávání pomocí Googlu poskytne stejně kvalitní výsledky jako při použití aplikace Google mapy. Vyhledávání navíc není nijak datově náročné. Zadáním konkrétního názvu stáhnete maximálně několik desítek kilobajtů dat, i bez datového tarifu vás tedy vyhledání přijde maximálně na pár korun – a to i v zahraničí.
K modelům Nüvifone se navíc dodává plná výbava do automobilu – aktivní držák a CL napáječ. Tuto výbavu můžete mít stále v automobilu, a jelikož mobil nosíte stále při sobě, nikdy nebudete mít problém s doma zapomenutou navigací.
Na pěší navigaci je třeba zapomenout – sice můžete zvolit, že jdete pěšky, v praxi to ale znamená jen to, že vás navigace nebude hnát na dálnici. Jedná se čistě o automobilovou navigaci.
Hlavní nevýhodou produktů Nüvifone je jejich poměrně vysoká cena. Za stejné peníze je možné koupit velmi slušně vybavené PDA, k tomu softwarovou navigaci, komfortní držák do automobilu, a ještě vám pár tisíc zůstane.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Chcete koupit navigaci? Nebude lepší koupit mobil, který je již navigací vybaven? Nové Nokie zvládnou to samé co jednoúčelové navigace. Ve většině ohledů jsou i lepší. Podmínkou je však připojení k internetu (podrobnosti na straně 74). Koupit jednoúčelovou navigaci má smysl pouze tehdy, pokud vyžadujete velký displej nebo pokud často jezdíte do zahraničí (datový roaming navigaci prodraží).
Bezpečný držák telefonu
Navigace pro automobily se dodává s držákem, který připevníte na čelní sklo automobilu a do kterého navigaci umístíte. Její používání je pak velmi komfortní. U mobilních telefonů nic takového není: najdete jen výjimečné kousky, které se dodávají s držákem do automobilu. Je proto třeba se podívat po alternativním řešení, jak přichytit mobil v automobilu tak, aby posloužil jako navigace.
Přesně takové držáky vyrábí švédská společnost Brodit (www.brodit.cz). Oproti univerzálním držákům jde však ještě dál. Její držák se totiž skládá ze dvou částí: prvním je klip, který se vyrábí přesně na míru automobilu. Klip bez vrtání připevníte na palubní desku. Výrobce využívá technologických mezer v palubní desce tak, aby se klip přichytil pevně a zároveň bezpečně. V nabídce jsou klipy pro všechny automobily: pro Škodu Favorit i Mercedes Benz třídy S. Ke klipu pak připevníte držák, který je zase vyroben přesně na míru mobilnímu telefonu. V nabídce jsou snad všechny mobilní telefony: od Nokie 5110 až po HTC Hero. Držák přišroubujete do klipu, a tím práce končí. Do držáku pak vložíte svůj mobilní telefon a ten poté poslouží jako komfortní navigace. Cena sady držáku a klipu se pohybuje kolem 1 000 Kč.
Navigace v PDA
Nemáte správný typ Nokie, ke které by byla navigace zdarma? Google mapy vám nevyhovují, protože neumí navigovat? Ani tak nemusíte být ztraceni. Výrobci navigací vyrábějí i aplikace pro PDA i mobilní telefony. Ty se instalují na paměťovou kartu, všechny mapy jsou proto součástí telefonu a pro jejich používání není potřeba připojení k internetu.
TOMTOM: Oblíbený výrobce navigací nabízí svůj produkt také pro PDA na systému Windows Mobile, pro iPhone i pro Symbian. Cena za aplikaci se pohybuje kolem 900 Kč, mapy se dokupují samostatně, východní Evropa přijde na 1 600 Kč.
POCKET NAVIGATOR: Produkt české společnosti Mapfactor je určen pro PDA se systémem Windows Mobile. Nabízí prakticky identické funkce jako čistě automobilové navigace toho samého výrobce. Cena produktu včetně mapy Evropy činí 3 094 Kč vč. DPH.
SYGIC MOBILE MAPS: Navigace určená pro telefony se systémem Symbian, Windows Mobile i Android. Skvěle je pokryta především západní Evropa. Cena programu a map Evropy činí 1 950 Kč.
DYNAVIX: Oblíbená navigace namluvená hercem Pavlem Liškou je rovněž k dispozici pro PDA se systémem Windows Mobile. Program s mapami celé Evropy přijde sice na 3 390 Kč, v ceně je ale bezplatný upgrade map po dobu tří let.
Foto: Ovi Maps: Navigace od Nokie nabízí skvělé služby a bezchybnou hlasovou navigaci
Foto: Navigace Googlu: Takto bude brzy vypadat navigace aplikace Google mapy. Zatím funguje jen v USA, u nás je nutné použít nelegální hack.
Foto: Kam za zábavou: Nokia Maps najdou, doporučí a dovedou.
Foto: Nejlepší vyhledávání: Google je ve vyhledávání jedničkou. Toho využívají i aplikace třetích stran.
Foto: Nejlepší vyhledávání: Google je ve vyhledávání jedničkou. Toho využívají i aplikace třetích stran.
Foto: Kam za zábavou: Nokia Maps najdou, doporučí a dovedou.
Foto: Navigace, nebo telefon? Nüvifone připomíná spíše navigaci. Vytáhnete ji ale z držáku a je z ní mobilní telefon.