Formáty pro e-booky
V lednovém Chipu jsme vám nabídli test elektronických čteček knih – e-booků. Nyní se podíváme na formáty jejich "potravy", tedy na formáty e-knih.
PETR KRATOCHVÍL
O budoucnosti e-booků už nemůže být pochyb – firmy se doslova předhánějí v tom, která z nich nabídne lepší a levnější modely, a dokonce připravují i barevné modely. Přesto existuje jeden problém, který může rozvoj elektronických knih zbrzdit – je jím chybějící univerzální formát. Hudební přehrávače mají formát MP3, videopřehrávače pak DivX (AVI). Svět elektronických dokumentů je však mnohem roztříštěnější, než by se běžnému uživateli mohlo zdát. Když jsme e-booky testovali, ve většině případů jsme nejen museli hledat speciální formát, který by danému přístroji vyhovoval, ale i upravovat kódování, nebo dokonce font. Za zmínku stojí i skutečnost, že zatímco na českém internetu dominují dokumenty ve formátech "PDB, DOC a PDF" (kódování win1250), e-booky preferují formáty PRC, RTF, TXT, případně Epub (kódování Unicode). Jak si tedy s formátovým "chaosem" poradit?
Optimálním postupem je výběr specializovaného nástroje, který převede libovolný formát do podoby vhodné pro vaši čtečku. Nejprve se však podíváme na některé "alternativní formáty" (z pohledu čteček) a poté vám představíme ty nejlepší čtečky/převáděče.
PDF
Většina běžných uživatelů si pod pojmem elektronický dokument představí text ve formátu "DOC", případně "PDF". Právě posledně jmenovaný se zdál jasným favoritem, a to pro svou rozšířenost a své schopnosti. Když se však objevily první e-booky, podpora formátu byla spíše sporadická a jeho použití v praxi neobhajitelné.
Za tímto faktem stály dva klíčové problémy – velikost a nesnadná práce s formátem. Zatímco u běžného počítače je PDF soubor o velikosti 20 MB zanedbatelný, u e-booku může jít o smrtelný úder. Některé testované čtečky se " zadýchávaly" už při načtení PDF souboru o velikosti 5 MB a posun textu při čtení vyžadoval trpělivost tibetského mnicha. S obtížným čtením pak souvisí i druhý zmiňovaný problém – práce s formátem. PDF dokument počítá s výstupem s pevně danými parametry – rozměry stránky (DPI) typicky o rozměru A4. Může obsahovat text či obrázky, ale zmiňované parametry lze poměrně obtížně měnit. U e-booků se taková schopnost označuje jako PDF reflow a disponuje jí jen několik přístrojů (například Hanlin V5 nebo Sony PRS-505). Bez této funkce je čtení čehokoliv ve formátu PDF utrpením – snad s výjimkou čteček s displejem přibližně o velikosti A4 (Amazon Kindle DX, iRex DR-1000S), ale i u nich musíte počítat s poněkud pomalejšími reakcemi.
Přesto nelze formát PDF označit za odepsaný – s rostoucími rozměry displejů a výkonnějším hardwarem ještě může v budoucnu v oblasti e-booků hrát důležitou roli. Zároveň i nyní existuje celá řada uživatelů, kteří nelení a připravují si pro svá zařízení "na míru šité" dokumenty ve formátu PDF. Pro ně máme na DVD připravenu plnou verzi programu 7-PDF Maker. Tento nástroj se snadným ovládáním nabízí převody takřka všech grafických a textových formátů do univerzálního PDF. Pro kontrolu nebo čtení již vytvořených PDF lze doporučit jednoduchý a rychlý Foxit Reader.
PDB a PRC
Velké množství textů nebo knih najdete v elektronické podobě na internetu ve formátu PDB. Zkratka PDB naznačuje, že jde o soubor PalmPilot Databáze, tedy soubor obecně určený pro mobilní zařízení Palm, ale lze ho pochopitelně používat i jinde. Jeho nevýhodou jsou minimální možnosti formátování (a absence obrázků v textu), většina uživatelů naopak ocení kvalitní kompresi textu. Jeho pokročilejší variantou je formát Mobipocket (s příponou prc), který nabízí určité možnosti pro zvýraznění a formátování textu. Výhodou formátu Mobipocket jsou navíc možnosti ochrany obsahu (uzamknutí a zabezpečení pro konkrétní zařízení). Pro oba jmenované formáty existuje obrovské množství softwaru, zajišťujícího převod nebo zobrazení textu na téměř libovolné platformě – od prastarých Palmů až po klasický počítač nebo univerzální Javu. Pro jednoduchý a rychlý převod mezi formáty TXT a PDB doporučujeme program DOC Reader (http://mpickering.homeip.net/content/docreader). Náročnější uživatelé ocení program yBook (www.spacejock.com/yBook.html), který mimo jiné zvládne i konverzi z TXT, HTML a RTF do formátu PRC.
Epub
Pod zkratkou Epub (electronic publication) se skrývá jeden z novějších formátů určených pro elektronické knihy. Více informací o tomto bezplatném a otevřeném formátu najdete například na Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/EPUB). Je postaven na XHTML a nabízí všechno, co byste od moderního standardu očekávali – podporu obrázků, stylů a fontů, vše zkomprimované na přijatelnou úroveň. Díky uvedeným "schopnostem" má formát Epub nakročeno stát se univerzálním formátem, což potvrzovala i jeho podpora v téměř všech testovaných čtečkách. Je tu ovšem opět jedno malé "ALE", související s jeho původem a otevřeností. Vzpomínáte ještě na počátky rozvoje HTML, kdy si každý přizpůsoboval standard podle svých potřeb a ve třech různých prohlížečích se jedna stránka zobrazovala odlišně?
U současných čteček vypadá situace podobně – prozatím jde jen o drobné odchylky, ale pokud opravdu dojde k rychlému rozvoji elektronických knih, může se situace poněkud zkomplikovat. Další drobnost, která běžného uživatele příliš nepotěší, také souvisí se "schopnostmi" formátu Epub – jeho složitá implementace a horkou jehlou šité firmwary čteček mají častokrát za následek problémy se stabilitou.
I přes uvedené nedostatky vkládáme do formátu Epub největší naděje a věříme, že se v jeho případě situace postupně stabilizuje, stejně jako u zmiňovaného HTML. O jeho pozitivní budoucnosti svědčí i skutečnost, že si ho pro svůj "knižní projekt" vybral Google. Pokud si chcete práci s formátem Epub vyzkoušet, můžete použít program yBook.
Další formáty
Existuje celá řada dalších, více či méně exotických formátů určených pro konkrétní čtečky (například LRF pro čtečky Sony), je ale zbytečné dávat jim více prostoru – práce s nimi není nejjednodušší a výhody, které přinášejí, jsou zanedbatelné. Pokud jste si koupili čtečku elektronických knih a ani jeden z popisovaných formátů vám nevyhovuje, zbývá vám ještě klasika v podobě RTF a TXT. S jejich zobrazením neměla problémy žádná čtečka – tedy pokud jste správně nastavili kódování. Drobným problémem byla občas pouze implementace formátu RTF, kde ne každá čtečka nabídla všechny výhody tohoto formátu (například podporu vkládání obrázků). Poslední nepříjemností je standardní absence češtiny – tedy správně řečeno absence podpory ukládání RTF dokumentů v kódování Unicode (například ve Wordpadu), které celá řada čteček požaduje. Tento problém lze ale řešit speciálními nástroji, které si s Unicode v RTF poradí (například program RTF Unicode Converter, který najdete na www.roomarranger.com/reader/).
Pro zkušené uživatele
Pokud svůj e-book používáte jen výjimečně a jen málokdy si připravujete více než jednu knihu za měsíc, budou vám výše uvedené nástroje stačit. Pokud to ale myslíte se čtením elektronických knih vážně, doporučujeme vyzkoušet poněkud sofistikovanější nástroje. Pravděpodobně nejlepším programem pro práci s elektronickými dokumenty je v současnosti program Calibre (http://calibreebook.com/). O jeho schopnostech svědčí i podpora formátů – 15 vstupních a 11 výstupních formátů je jednoznačným rekordem. K tomu přidejte komfortní ovládání, možnost přizpůsobit výstup na míru některým čtečkám (Bookeen, Sony, Hanlin,…), a dostanete jednoznačného favorita i pro náročného uživatele. Součástí programu je i knihovna s možností hodnocení jednotlivých knih a nezanedbatelné množství uživatelů ocení i možnost ovládání programu (například konverze) z příkazového řádku.
Alternativou k programu může být nástroj od firmy Mobipocket (najdete ho na www.mobipocket.com v sekci Software), která kromě obchodu s elektronickými knihami nabízí i software pro čtení a vytváření elektronických knih. Bohužel, před několika roky koupil firmu Amazon a vývoj softwaru se rapidně zpomalil. Přesto je v současnosti k dispozici funkční čtečka (Reader) i nástroj na vytváření a správu (Creator) a v nabídce jsou jak verze pro PC, tak i pro mobilní zařízení (překvapivě s výjimkou iPhonu). Mobipocket podporuje většinu rozšířených formátů (např. DOC, RTF, TXT, PDF, PDB) a v rámci Creatoru lze vytvářet i fotogalerie nebo jednoduché osobní databáze.
Novinky ze světa e-booků
NOVINKY OD ASUSTEKU
Tchajwanský gigant Asustek je připraven rozšířit svou nabídku hardwaru o dvě nové čtečky elektronických knih. Na konci jara představí modely DR-57 (úhlopříčka 6") a DR-950 (úhlopříčka 9"). O tom, že na trhu s e-booky nezůstane "kámen na kameni", svědčí i výbava většího modelu. Kromě rozlišení 1 024 × 769 nabídne i podporu Wi-Fi, HSDPA, WiMAX a USB. Ceny zatím nejsou známy, leccos však naznačuje ohlášení nového modelu e-booku od firmy Lenovo (EB-605), který bude disponovat 6" displejem a jehož cena bude činit přibližně 290 USD.
Foto: Calibre: Nejlepší nástroj pro každého nadšence elektronických knih.
Foto: Doc Reader: Jednoduchý program nabídne především rychlý a bezproblémový převod do formátu pdb.