Přejít k hlavnímu obsahu

Z testlabu – Chip top 10

Z testlabu – Chip top 10

Rubriku Top 10 najdete po změně layoutu našeho časopisu až na jeho konci, a to společně s přehledem procesorů (desktopových i mobilních) a grafických čipů. Přehledné tabulky, které by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů, tedy najdete snadno bez listování a všechny pohromadě.
PAVEL TROUSIL

V tomto vydání Chipu opět najdete několik zajímavých testů. V jednom z nich se věnujeme malým mobilním počítačům, které se z hlediska svých rozměrů a výdrže často mohou srovnávat s netbooky, ale nabízí vyšší výkon a často i delší provoz na akumulátor. Jejich cena už naštěstí není tak vysoká, takže i v tomto směru netbookům tak trochu konkurují. Jejich výkon sice není nijak převratný, je ale vyšší než u netbooků, což je pro někoho dobrý důvod, aby se o ně zajímal. Nakonec na porovnání výkonu procesorů se můžete podívat i v naší přehledné tabulce mobilních procesorů.
Předmětem dalšího testu je zajímavé srovnání fotoaparátu a kamery. Obě tato zařízení umí fotografovat i filmovat, samozřejmě ale s rozdílnými výsledky. Schopnost nahrávat video ve vysokém rozlišení bude u fotoaparátů stále častější a touto funkcí jsou vybaveny i některé kompakty. U nových zrcadlovek je tato funkce téměř "povinná".
I když je zájemců o fotografování i filmování stále dost, nebyl pro prodejce loňský rok právě jednoduchý. Řada lidí totiž z ekonomických důvodů nákup odložila. Prodalo se tak méně kompaktních fotoaparátů (asi 400 000 ks) než v roce 2008 (cca 500 000 kusů). Jen prodej zrcadlovek se mírně zvýšil (cca o 7 %), přibližně na 39 000 kusů. To je poměrně vysoké číslo a je vidět, že digitální zrcadlovky lákají svými funkcemi i dostupnou cenou a že je u nás vysoký počet lidí, kteří to myslí s fotografováním vážně a nestačí jim jen "momentky" z kompaktního fotoaparátu. V době, kdy byly na technickém i prodejním vrcholu analogové zrcadlovky (kolem roku 2001), dosahoval počet prodaných kusů asi 15 000 ročně. "Digital" tedy láká mnohem víc.
Uvidíme, jak se bude dařit výrobcům fotoaparátů v letošním roce. Nabídka zajímavých výrobků je sice veliká, ekonomická situace se ale bohužel stále moc nezlepšuje. Pokud se k nákupu chystáte, vybírejte skutečně pečlivě a tak, aby měl fotoaparát všechny funkce, které potřebujete a které byste jinak za nějaký čas patrně postrádali. Pomoci při výběru by vám měla i naše srovnávací tabulka kompaktních fotoaparátů a zrcadlovek.
Co se týká našich plánů, připravujeme test satelitních receiverů – samozřejmě těch s podporou "Há Dé". Sportovní fanoušci, pokud ještě "nepřezbrojili", budou jistě po letošní olympiádě ve Vancouveru, vysílané ve vysokém rozlišení, o nové výbavě uvažovat. Pozemní vysílání ve vysokém rozlišení mají bohužel možnost sledovat jen obyvatelé větších měst – satelit je pak dobrá volba pro ostatní.
Připravujeme také srovnávací test SD karet, které se jako záznamové médium používají stále častěji (v digitálních kamerách, fotoaparátech, MP3 přehrávačích apod.) a se kterými si poradí i moderní televizory nebo Blu–ray přehrávače. V dalším testu pak najdete nettopy. Tato zařízení sice nejsou tak populární jako netbooky, jde však o zajímavé produkty, které mohou nahradit staré, rozměrné a nevzhledné počítače se zbytečně velkou spotřebou a hlučným provozem.

Digitální fotoaparáty

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

Základní desky s P55

Základní desky s paticí 1156 a čipovou sadou P55 se prodávají za cenu cca od 2 500 Kč do 7 500 Kč a liší se hlavně výbavou a ergonomií. Testy, které u nás musely desky podstoupit, ukázaly, že z výkonnostního hlediska je rozdíl mezi "nejrychlejší" a "nejpomalejší" deskou v testu menší než pět procent, tedy téměř na úrovni statistické chyby.

Autonavigace

Navigační zařízení jsou velmi populární a naštěstí i stále levnější. V našem přehledu najdete 15 nejlepších navigací dostupných na našem trhu. Testovali jsme v laboratorních podmínkách i v reálném provozu.

Netbooky

Nové mininotebooky mají vetší displeje, větší disky, vydrží déle pracovat na baterie a vypadají mnohem lépe než první generace těchto ultrapřenosných počítačů. Chip otestoval nejnovější modely s cenou od 7000 Kč.

SSD disky

Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý "až tisíckrát rychlejší" než klasické pevné disky. Porovnali jsme patnáct SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí, a které naopak v testu propadly.

Interní pevné disky – 3,5"

Pevné disky s rozhraním SATA jsou rychlé a nabízí kapacitu až 2 TB. Liší se přenosovou rychlostí, spotřebou, hlučností a dalšími parametry, které najdete v naší přehledné tabulce.

Inkoustové tiskárny

Barevné inkoustové tiskárny jsou levnější než laserové. V poslední době naštěstí poklesly i jejich provozní náklady, které jsou často s těmi laserovými srovnatelné. Řadu z nich také snadno připojíte do počítačové sítě a to i bezdrátově.

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval barevné laserové tiskárny, určené pro domácí i kancelářské použití.

Blu–ray přehrávače

České domácnosti jsou už často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu–ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla. Náš testlab provedl srovnávací test 15 přehrávačů nejnovější generace.

Multifunkční zařízení

Laserová multifunkční zařízení Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat.



Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
Špičková třída (100–90,0)
Vyšší třída (89,9–75,0)
Střední třída (74,9–45,0)
Nelze doporučit (44,9–0)