Rozšířená realita: Doplněné obzory
Virtuální objekty v reálném prostoru? To, co dnes zní jako ze sci-fi filmu, bude brzy realitou. Díky stále lepšímu hardwaru bude virtuální realita skutečností na běžných spotřebičích, počítačích i telefonech.
VRATISLAV KLEGA
Co je to za budovu před námi? Když nevíte, nevadí: stačí vytáhnout smartphone, fotoaparátem na budovu ukázat, a telefon vám prozradí, že se jedná o kostel svatého Rocha. Také se dozvíte, že se jedná o nejstarší žižkovský kostel a plány navrhl Jean Baptista Mathey. Nechybí odkazy na související články, podrobnosti o výzdobě a externí odkazy, které se otevřou v internetovém prohlížeči vašeho PDA.
S novými chytrými telefony, jako jsou třeba ty se systémem Android nebo iPhone, které mají přístup k internetu, již nebudete potřebovat průvodce po městě. Díky kombinaci GPS, která zjistí vaši polohu, kompasu a Wikipedii budete o svém okolí vědět všechno. Stačí se podívat na displej telefonu, a hned víte, o jakou se jedná budovu, můžete si přečíst recenzi na hotel před vámi nebo se podívat do jídelních lístků okolních restaurací. S novými technologiemi je vše možné již nyní a budoucí generace toho nabídnou ještě více.
Fotoaparát v mobilu: Sběr informací
Rozšířená realita má nakročeno k realitě virtuální. Díky displeji a fotoaparátu svého PDA vidíte okolní svět. Kromě tohoto světa však vidíte i informace, které přidává služba Wikitude (www.wikitude.org). Do reálného světa zobrazeného na displeji se tak přidávají informace ze světa virtuálního – ikony z Wikipedie, Qype, případně dalších služeb. Je to vlastně v současnosti nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak propojit svět skutečný se světem virtuálním – krok do virtuální reality.
Princip je docela jednoduchý. Moderní chytré telefony mají v sobě integrováno vše, co je zapotřebí. GPS dokáže určit vaši polohu s přesností několika metrů. Telefonům nechybí kompas nebo aspoň čidlo naklonění. Dokážou tak s přesností několika metrů určit, kde na zeměkouli stojíte a kam se právě díváte. Do obrazu pak už jen přidají informace, které načtou z internetových databází. Asi si dokážete sami představit, jak náročný je provoz takové služby, a to jak z hlediska hardwaru, tak pro přesné určení bodů v obraze.
Hry: Reálný a virtuální svět
Představte si, že si nasadíte speciální brýle a rukavice, připojíte je ke své herní konzoli za pasem a vydáte se na cestu po městě. Uvidíte okolní svět – ale ne na vlastní oči. Uvidíte jej tak, jak jej snímají kamery umístěné na vašich brýlích a jak jej přenášejí do displeje uvnitř brýlí. U spoluobčanů nejspíš vzbudíte pohoršení, ale co na tom. Najednou na displeji uvidíte velkou zelenou špiku, která ukazuje na člověka, který je vybaven stejnými brýlemi a kompatibilní konzolí. Potvrdíte výzvu k souboji. Spatříte, že protihráč má v ruce obrovskou sekeru, proto rukavicemi "klikáte" do dolního menu a jako zbraň vybíráte kulomet. Konzole jsou již dávno spojené, v pravém horním okně svých brýlí vidíte sílu protihráče. Ten na nic nečeká a útočí na vás svou virtuální sekerou. Vy do něj mezitím vyšlete sérii kulek ze své zbraně. Po chvíli vyhráváte. Děj se přitom odehrává v reálném čase na veřejném místě. Zatímco osoby a okolí jsou zcela skutečné, kulomet, sekera, menu a další objekty jsou jen rozšířenou realitou. Nějak takhle budou vypadat bojové 3D hry budoucnosti. Až za pár let uvidíte několik lidí ve zvláštních brýlích a rukavicích, jak dělají podivné pohyby, dost možná budete právě sledovat moderní LAN party.
Mobilem to začalo
Rozšířená realita vlastně vůbec není nový nápad. Již před řadou let byly na trhu telefony, které kombinovaly virtuální a reálný svět. Příkladem může být Siemens SX1, který obsahoval hru Mozzies. Na displeji jste viděli obraz snímaný fotoaparátem mobilu. Do něj byl přikreslen zaměřovač a po obrazovce přelétávali komáři. Vaším úkolem bylo je zastřelit. Ale jak mířit? Pohybové a polohové senzory v telefonech ještě neexistovaly. Tak, jak jste pohybovali mobilem, měnil se zabíraný obraz fotoaparátu. Mobil pak v reálném čase počítal posun a tím jste vlastně zaměřovali komáry. Takže jste viděli skutečný svět a v něm rozšířenou realitu. A přestože měl mobil premiéru v roce 2003, aplikace fungovala obzvláště dobře.
Průvodce a reklama
Na svém telefonu s Androidem nebo na iPhonu si můžete již dnes díky Wikitude vyzkoušet, jak zajímavé je procházení městem doplněným o rozšířenou realitu. Samozřejmě to nefunguje všude, aspoň ve větších městech je však databáze docela použitelná. Lze však také očekávat, že jakmile tento systém objeví reklamní společnosti, budou se jej snažit využít. Při procházce městem pak na vás z ničeho nic vyskočí reklama, abyste si dali zákusek v nové cukrárně nebo abyste se šli podívat do autosalonu na nový model hybridního automobilu.
Zlaté stránky: Kontakty na mapě
Těsně před uzávěrkou přišla s rozšířenou realitou také společnost Mediatel, vydavatel Zlatých stránek. Její služba funguje na platformě Layar, která je dostupná pro telefony se systémem Android a pro iPhone. Zlaté stránky slouží pro vyhledávání kontaktů na firmy, a ani v tomto případě tomu není jinak: do vyhledávacího políčka zadáte to, co hledáte (restauraci, lékaře, autoservis…), a pak už se jen mobilem "rozhlédnete" po okolí. V záběru se zobrazí vyhledané subjekty a informace o nich. Pro zprovoznění si stačí nainstalovat aplikaci Layar, která je k dispozici zadarmo, a zapnout vrstvu Zlaté stránky – i ta je zcela zadarmo.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
JAK FUNGUJE REÁLNÉ KINO
Pomocí plug-inu AR-media, který je určen pro Google SketchUp, je možné převádět skutečné 3D objekty do virtuální podoby. Jak to funguje, to si ukážeme na uklízecím robotovi WALL-E.
1. KALIBRACE SNÍMAČE
3D software si vytváří seznam bodů, které obsahuje 3D objekt. Každý významný bod objektu dostane své ID.
2. Analýza polohy
Webová kamera skenuje body a určuje jejich pozici, natočení a vzájemnou vzdálenost. Má k dispozici seznam ID a jejich vlastností.
3. Výpočet 3D objektu
Software zpracovává informace o bodech. Z dat naměřených v bodě 2 dokáže vytvořit přesný 3D model.
Foto: Rozšíření reality: Do skutečného světa se zobrazují informace ze světa virtuálního.
Pelikan, Compedo a další
Ušetřete peníze s alternativními inkousty
Bezpapírová kancelář je zatím spíše snem, takže si při jejím provozování musíte dát dobrý pozor na náklady na tisk. I zde lze ale ušetřit.
Inkoust často v kanceláři neslouží pouze jako prostředek pro nádherné výtisky, ale "postará" se i o dost vysoké provozní náklady. Když si spočítáte jeho cenu, zjistíte, že jeden litr originálního inkoustu dodaného výrobcem stojí více než velká tiskárna – jeho cena často přesáhne 50 000 Kč. Není proto divu, že se uživatelé poohlédnou i po alternativních produktech, které by však kromě dobré ceny měly poskytovat i dobrou kvalitu. Náhradní inkousty dodávají firmy jako Pearl, Pelikan, Compedo, Inktec nebo Ninestar (iColor). A uspořit lze jejich použitím skutečně hodně. V průměru lze cenu za inkoust snížit asi o polovinu.
Výrobci alternativních inkoustů se snaží, aby jejich produkty dosahovaly stejné kvality jako ty originální.
Například firma Pelikan, která sídlí ve Wetzikonu u Curychu, zaměstnává ve svém technologickém centru téměř 50 odborníků, kteří vyvíjejí co nejlepší kompatibilní inkousty pro všechny oblíbené modely tiskáren. Ve firmě Ninestar pak pracuje ve výzkumném a vývojovém týmu více než 220 inženýrů, kteří kromě inkoustů pracují i na alternativním toneru do laserových tiskáren.
To je také důvod, proč OEM výrobci přitvrdili boj s výrobci alternativních inkoustů. Ten začíná varováním před jejich použitím (kvůli ztrátě záruky a kvůli možnému poškození hardwaru) a také vyvíjením stále komplikovanějších inkoustových kartridží, které jsou i často chráněny čipem. V posledních letech si proto výrobci tiskáren nechali zaregistrovat mnoho patentů, aby legálně ztížili kopírování svých inkoustových kartridží. Výrobci alternativních produktů však v odvetě přicházejí se svými vlastními patenty a celou situaci by měla řešit i Evropská komise.
PATENTOVÁ STRATEGIE VÝROBCŮ ORIGINÁLNÍCH KARTRIDŽÍ
Canon
Období 1991–1999 307
Období 2000 –2008 333
Epson
Období 1991–1999 139
Období 2000 –2008 318
HP
Období 1991–1999 83
Období 2000 –2008 216
Lexmark
Období 1991–1999 25
Období 2000 –2008 32
Brother
Období 1991–1999 13
Období 2000 –2008 30
Výrobci tiskáren a inkoustů chtějí zabránit konkurenci pomocí patentů. Jen Epson a HP získaly za posledních několik let 534 patentů.
D-Link DWA-131
Nejmenší bezdrátový USB adaptér
Společnost D-Link začala dodávat Wireless N Nano USB adaptér, který nabízí rychlost a větší dosah Wi-Fi technologie 802.11n v jednom z nejmenších tvarů svého druhu.
Nano adaptér umožňuje připojení k bezdrátové 802.11n síti s rychlostí downloadu až 300 Mb/s. Je vybaven funkcí WPS (Wi-Fi Protected Setup), která umožňuje rychle vytvořit bezpečné připojení k přístupovému bodu nebo směrovači s podporou WPS. Odstraňuje tak potřebu manuálního zadávání šifrovacích klíčů. WPS automaticky nastavuje rozšířené zabezpečovací funkce s využitím WPA2 šifrování. Kromě toho je možné nakonfigurovat USB adaptér také pomocí průvodce. Produkty D-Link řady Wireless N používají technologii Smart Antenna pro současné vysílání několika datových streamů. Bezdrátové signály se mohou odrážet od zdí nebo stropů. Nový adaptér je v prodeji za doporučenou cenu 873 Kč bez DPH.
INFO: www.dlink.cz
Mobilní telefony
Sony Ericsson Elm a Hazel
Společnost Sony Ericsson představila nejnovější přírůstky do portfolia GreenHeart (ekologicky šetrné produkty) – telefony Elm a Hazel. Telefony poskytují lepší zvukový zážitek díky funkcím čistého zvuku, potlačení okolního hluku a inteligentní úpravy hlasitosti. Oba telefony také nabízí snadné použití sociálních sítí díky aplikaci Widget Manager, která umožňuje uživateli připojit se do své sociální sítě z pohotovostní obrazovky a zároveň se mezi různými sociálními sítěmi přepínat.
Čím jsou telefony ekologické? Využívají recyklované plasty, mají v sobě elektronickou uživatelskou příručku, neobsahují nebezpečné chemikálie, jsou vybaveny nabíječkou s nízkou spotřebou energie, nabízejí ekologickou aplikaci Walk Mate, díky které mohou uživatelé například porovnat ušlé kroky se stejně dlouhou cestou autem a snadno zjistit, kolik CO2 díky chůzi ušetřili, jsou vybaveny "zeleným" kalkulátorem, který dokáže mimo jiné spočítat uhlíkovou stopu, nabízejí menší balení, které redukuje emise z dopravy a spotřebu papíru, a používají ekologicky šetrná barviva založená na vodě.
INFO: www.sonyericsson.cz
Nový Atom nastupuje
Krátce po oznámení nových procesorů Intel Atom již výrobci představují nové modely netbooků, které jsou jimi vybaveny. Jedním z nich je mininotebook Acer Aspire One 532. Jeho výkon by měl být oproti předchozí generaci vyšší cca o 30 procent a výpočetní výkon by se v porovnání s N280 měl zvýšit asi o 15 procent. Netbook obsahuje i novou čipovou sadu Mobile Intel NM10 Express, díky které se prodlouží jeho výdrž při práci na akumulátor až na deset hodin.