Přejít k hlavnímu obsahu

Ostrý obraz

Ostrý obraz

V HD už si můžete naladit i několik českých programů a nabídka se bude dále rozšiřovat. Který televizor vám však zprostředkuje skutečně optimální obraz? Chip vám představí ta nejlepší a nejvýhodnější řešení pro sledování HD vysílání.
CHRISTOPH SCHMIDT, PAVEL TROUSIL

Velké ploché televizory se i přes ekonomickou krizi velmi dobře prodávají a v domácnostech už nejsou žádnou výjimkou. Ale jen někteří uživatelé mají možnost si na nich pustit video ve skutečné HD kvalitě. Situace se však pomalu zlepšuje. Roste nabídka Blu-ray titulů a rozšiřuje se i počet televizních stanic vysílaných v HD rozlišení. Některé stanice už v HD vysílají delší dobu, a to prostřednictvím satelitu. K signálu Novy HD, ČT HD a Novy Sport HD se diváci dostanou prostřednictvím přístupových karet k satelitním platformám Skylink či CS Link (v balíčku HD plus jsou i stanice Eurosport HD, Discovery HD, Histroy Channel HD, Filmbox HD, Brava HDTV). HD programy můžete přijímat i prostřednictvím kabelové televize, tedy především přes UPC. V nabídce jsou programy ČT 1 HD, Nova HD, Nova Sport HD, TV Barrandov HD, HBO HD, National Geographic HD, Eurosport HD, History HD a Filmbox HD. Pomocí pozemního vysílání (DVB-T) mají diváci možnost přijímat Novu HD a ČT 1 HD, ale jen v Praze, Brně a Ostravě.
Kdo ještě nemá nový "placatý" televizor nebo si chce pořídit nový se skutečným HD rozlišením (ne jen HD Ready), ten si jej nyní může pořídit za dostupnou cenu. HD televizor je klíčem ke sledování HD vysílání, ať už satelitního, nebo kabelového, nebo terestriálního. Ukážeme vám, na co byste měli při koupi nového televizoru myslet a na co si dát pozor. Doporučíme vám i konkrétní modely TV s úhlopříčkou od 32 do 63 palců.
Když už jsme u velikosti televizoru, ta hraje při výběru velmi důležitou roli. Berte v úvahu rozměry pokoje i rozměry místa, které bude mít televizor k dispozici. Například 42palcový televizor má zhruba jeden metr na šířku a 70 cm na výšku. Vzdálenost, ze které se budete na televizor dívat, je také důležitá. Ze vzdálenosti 2,5 m se 63palcová obrazovka zdá skutečně velká a špatná kvalita videonahrávky ve standardním rozlišení se na ní projeví dost silně. Platí zde jednoduché pravidlo: Vzdálenost pro sledování by měla odpovídat zhruba trojnásobku úhlopříčky televizoru. Na 32palcový televizor byste se tedy měli dívat z místa vzdáleného alespoň 2,5 metru a na 42palcový asi ze 3,3 metru. Od obrovského, 63palcového televizoru už potřebujete odstup alespoň 4,5 metru.
Ale ať už si vyberete jakoukoli velikost obrazovky, ta musí být schopna zobrazit plné HD rozlišení, tedy 1 920 × 1 080 obrazových bodů. Jen v tomto případě je HD materiál skutečně zobrazen v plné kvalitě a také ostatní obrazový materiál ve standardním rozlišení se bez problémů zobrazí přeškálovaný na 1 080 řádků. Televizory s pouhým HD-Ready rozlišením (1 366 × 768) už ale naštěstí nejsou tak časté.
Velikost obrazovky také většinou zodpoví i další otázku, která se týká technologie displeje. Plazmové displeje totiž většinou připadají v úvahu až při velikosti 50 palců a více, a v tom případě nabízí velmi dobré výsledky. Každý pixel obrazu na plazmovém displeji je tvořen malou buňkou naplněnou inertním plynem, proto také dokáže věrně zobrazit černou (příslušné body se nerozsvítí) a syté barvy. Nevýhoda: Tmavší (šedé) části obrazu se často zobrazují zrnité.
LCD obrazovky převládají u televizorů s úhlopříčkou do 50 palců. Panel z tekutých krystalů mírně ztmavuje podsvícenou plochu – jednotlivé body dokáží ovládat svoji světelnou propustnost, ale ne na 100 %. U LCD technologie se tak nikdy nedosáhne skutečně černé barvy, jakou dokáže zobrazit plazmová obrazovka.
Panel s tekutými krystaly většinou podsvětluje zezadu katodová trubice. Speciální fólie pak rozvádí světlo po celé ploše displeje. Místo studených katodových zářivek používají někteří výrobci pro podsvícení LED diody. Technologií podsvícení je několik – buď se obrazovka podsvětluje pouze z boku (technologie Edge LED), nebo přímo LED diodami rozmístěnými rovnoměrně pod LCD vrstvou (tzv. Direct LED technologie). Obrazovky podsvícené technologií Edge LED mohou být mimořádně tenké, na druhou stranu obrazovky s technologií Direct LED dokážou snížit jas v určitých částech obrazu, který poosvětlují, a výsledkem je vyšší kontrast obrazu.
Kromě toho, že existují různé typy podsvícení LCD obrazovek, existují i různé typy LCD panelů. V nových televizorech už nenajdete panely se zastaralou technologií TN. Místo ní se výrobci spoléhají na technologie IPS, MVA nebo PVA, případně na jejich vylepšené verze, označované jako S-IPS, P-MVA nebo S-PVA. Mnoho IPS panelů nabízí velmi dobrou reprodukci barev, panely typu MVA a PVA mají zase velmi vysoký kontrast a rychlou dobu odezvy. Celkovou kvalitu obrazu však nakonec určuje celý systém skládající se z panelu, technologie podsvícení a hlavně vnitřní elektroniky optimalizující obraz.

Software: Pro displej rozhodující

Moderní televizory jsou v podstatě pravá výpočetní monstra. Vysoce specializované čipy neustále počítají snímek za snímkem optimální reprodukci na displeji a videomateriálu, který přichází z receiveru, DVD nebo Blu-ray přehrávače. Uživatel si těchto výpočtů samozřejmě nevšimne – zpoždění obrazu na úrovni 50 ms je vnímatelné pouze při hraní rychlých her.
Mnoho televizorů proto nabízí speciální herní mod, ve kterém se všechny obrazové optimalizace deaktivují. V případě, že sledujete HD video, například z Blu-ray disku, nejsou ještě rozdíly v zobrazení tak velké a viditelné jako v případě, kdy si na HD televizoru pustíte video ve standardním rozlišení, se kterým se musí výpočetní čipy a software potrápit mnohem víc.
Pro čistý a plynulý obraz, na kterém běží akční scény, je důležitá 100Hz technologie. V tom případě se totiž zdrojový materiál zobrazuje frekvencí 100 snímků za sekundu, díky čemuž lidské oko zachytí už jen klidný a neblikající obraz. Některá zařízení nabízejí dokonce dvojnásobnou frekvenci – 200 Hz, tedy 200 snímků za sekundu, což ale nemusí být vždy výhoda. U složitých scén, jako je třeba fotbalový přenos, to pak televizory přehánějí s optimalizací a výsledkem jsou dvojité kontury, duchy a podobné obrazové vady. V mnoha případech pak pomůže snížení ostrosti obrazu.
Níže vám představíme některé televizory, které vám můžeme doporučit – jde většinou o vítěze našich srovnávacích testů nebo produkty, které nabízejí zajímavý poměr mezi cenou a kvalitou v každé z testovaných tříd. Největší rozdíl v ceně přináší nejrůznější výbava, kterou televizory mají – mezi nejlevnějším a nejdražším produktem jsou rozdíly skutečně velké.
V poslední době se u větších a dražších televizorů už v podstatě standardem stalo připojení k LAN síti. Díky tomu si můžete na televizoru přes domácí síť prohlížet fotografie či videa nebo pouštět hudbu. Co se týká obsahu internetu, většina výrobců umožňuje díky speciálním widgetům optimálně zobrazovat některé zdroje (Picasa, YouTube) a webové stránky. Oproti tomu televizory Philips jsou schopné zobrazit v podstatě jakoukoli webovou stránku – pohodlí a možnosti se však s počítačem nedají srovnat.
Další zajímavou funkcí je podpora CEC. Díky tomuto standardu je možné pomocí dálkového ovladače televizoru ovládat i další zařízení, jako například Blu-ray přehrávač nebo satelitní receiver, takže nadále nebudete potřebovat celou kolekci různých dálkových ovladačů. V televizoru by samozřejmě kromě analogového neměl chybět ani digitální televizní tuner nebo DVB-C tuner (pro kabelovou televizi). Integrované digitální satelitní receivery jsou spíše výjimkou. Externí receivery s podporou HD+ a s možností nahrávání programů na pevný disk jsou ale všestrannější.

Kompaktní třída: 32 až 37 palců

Ploché televizory s úhlopříčkou 32–37 palců jsou jakousi nástupní třídou do světa HD v obývacím pokoji. I tak jsou ale panely velikosti 80 a 93 centimetrů většinou větší než obrazovky tradičních CRT televizorů. V této třídě vám můžeme doporučit 32" Full HD LCD televizor LG, který má velmi dobrý poměr mezi cenou a výkonem. Stojí cca 12 000 Kč vč. DPH. Má velmi pěkný obraz s vysokým kontrastem a jasnými barvami. Doporučujeme vám však snížit standardní nastavení obrazové ostrosti ze 70 na 50, jinak je obraz příliš zářivý. Ačkoli má televizor průvodce a poměrně praktický systém nastavení, manuál uložený na disku CD je bohužel dost matoucí.
V případě televizoru LG se budete muset obejít bez LAN přípojky a to samé platí i pro náš cenový tip ve třídě 37palcových televizorů, Toshibu 37RV635D (cena asi 16 000 Kč vč. DPH). Televizor LG zobrazuje akční scény mírně rozmazaně, protože pracuje pouze na 50Hz technologii. Toshiba je v tomto směru lepší a navíc používá technologii zvýšení rozlišení "Resolution+", která je jednou z nejlepších na trhu – obraz je tak u modelu 37RV635D opravdu pěkný, speciálně v případech, kdy se přehrává materiál ve standardním rozlišení. V naší laboratoři jsme dosáhli nejlepších výsledků Resolution+ na úrovni 3.
Televizor Philips 32PFL9604H (cena cca 26 000 K.) je pak vit.zem na.eho srovnavaciho testu 32palcovych LCD model.. T..ko byste u n.j hledali n.jaky nedostatek v zobrazeni. Ma vysoky kontrast (6 547:1) a jas (441 cd/m2) i pom.rn. dobry zvuk (dva 15W reproduktory), snadno se ovlada a ma velmi dobre vybaveni. Nechybi mu LAN konektor a ma i USB port a p.t HDMI konektor.. Vybaven je samoz.ejm. krom. analogoveho i digitalnim tunerem.
Televizor Sony KDL-37W5500 je pak o pět palců větší a o několik tisíc levnější. Náš vítěz v kategorii 37" LCD televizorů má také velmi pěkný a čistý obraz, nicméně deinterlacer nepracuje se stoprocentními výsledky – u šikmých čar jsou viditelné drobné přechody. Zvuk je u tohoto modelu perfektní, ale ovládací menu je dost nepřehledné a matoucí.

Střední třída: 40 a 42 palců

V současné době se nejlépe prodávají LCD televizory s úhlopříčkou 40 nebo 42 palců, to je 102 nebo 107 centimetrů. Důvod je celkem jasný – tato velikost je optimální pro většinu obývacích pokojů a televizory těchto rozměrů mají lepší poměr mezi cenou a výkonem než menší nebo větší velikosti. Naším typem z kategorie 40palcových modelů je televizor Sony KDL40V5800 (cena asi 23 000 Kč). Má velmi dobrý obraz i zvuk a špatná není ani jeho výbava – nabízí analogový, digitální i satelitní tuner, LAN přípojku a USB konektor. Má i dostatečný počet HDMI portů. HD materiál i materiál ve standardním rozlišení přehrává bez problémů. Založen je na panelu PVA.
Ještě levnější (cena asi 21 000 Kč vč. DPH) je televizor LG 42LH7000, který díky dobrému obrazu zaručuje zajímavý poměr mezi cenou a výkonem. Obraz je čistý, nebliká při přehrávání videa ve standardní kvalitě, ale ani ve vysokém rozlišení. Pozitivně jsme hodnotili i zvukovou stránku. Nižší cena modelu LG je však vidět na provedení a výbavě. Stojan televizoru není příliš stabilní a chybí univerzální dálkový ovladač, LAN přípojka a digitální kabelový receiver. Některé zajímavé prvky však LG přece jen nabízí – třeba světelný senzor, který podle okolního osvětlení automaticky nastaví jas a kontrast.
Vítězem kategorie 40- až 42palcových TV se pak v našem srovnání stal model Samsung UE40B7090, za který je však nutné zaplatit asi 43 000 Kč vč. DPH. Vybaven je LCD panelem podsvíceným moderní Edge LED technologií, která umožňuje výrobu velmi tenkých panelů – v tomto případě pouhých 35 mm. Edge LED přispívá i k nízké spotřebě elektrické energie – 93 wattů ve standardním režimu. Spotřeba se dá ještě snížit zapnutím úsporných mechanismů. Konkurenční modely se standardním způsobem podsvícení spotřebují více než 130 W, což je znatelný rozdíl. A ještě jedna připomínka: LED diody lehce prosvěcují v rozích displeje, což je viditelné zvláště u tmavého obrazu. Samsungem zobrazené barvy jsou skutečně brilantní.
Za cenu od 40 000 Kč pak pořídíte velmi pěkný televizor Philips 42PFL9664H, který se od ostatních značně liší svým provedením. Místo tradiční černé má totiž hliníkový rám matně šedé barvy. Philips je inovativní i v dalších směrech. Jeho systém "Ambilight" totiž lehce osvětluje okraj televizoru a okolní zeď (odráží převládající barvy na obrazovce), takže obraz působí na některé diváky lépe. Pozitivním vedlejším efektem této technologie je to, že osvícení okolí obrazu dává divákovi pocit, že temné scény obrazu jsou lépe prokreslené.
Philips má vyřešeno i internetové připojení – technologii označuje jako "Net TV". Na obrazovce se tak zobrazují předinstalované webové služby, ale také v podstatě všechny webové stránky – tuto možnost zatím nikdo jiný nenabízí. Chybějící flashový plug-in však surfování po internetu omezuje. Velmi dobrý obraz získáte jen v případě, kdy budete na Philipsu pouštět HD video. Standardní PAL signál se totiž promítá trochu hrubě, a to přesto (nebo možná právě proto), že používá 200Hz frekvenci zobrazování. Výsledkem modulace obrazu jsou dvojité kontury a obrazový šum. Tento nedostatek zmizí, pokud vypnete optimalizační funkci "Perfect Pixel HD" – potom jsou ale zase rozostřené pohyblivé scény.

XXL televize: 50 palců a víc

Před televizory s úhlopříčkou více než 42 palců si budete připadat jako v kině. Tato monstra však vyžadují poměrně dost prostoru – jsou totiž široká více než 1,53 metru a vysoká více než metr. Kdo hledá v této XXL kategorii levný produkt, může se například zaměřit na náš cenový tip LG 50PS8000, který stojí cca 27 000 Kč vč. DPH. Jde o televizor s plazmovou obrazovkou, který ale nemá digitální tuner pro kabelovou TV ani LAN přípojku. Zdrojová HD data se zobrazují pěkně, nicméně jsme zaznamenali mírné blikání pixelů při pohybu. Obrazový materiál ve standardním rozlišení (PAL) se zobrazuje matně a poměrně hrubě. Pokud hladina zvuku překročí určitou úroveň, začne rezonovat – proto si jako v kině budete připadat jen v případě, že si pořídíte externí zvukový systém.
Vítězem kategorie gigantických televizorů (úhlopříčka nad 42 palců) se v našem testu a v žebříčku Top 10 stal televizor Philips 56PFL9954H (jeho cena je však kolem 110 000 Kč vč. DPH). Displej tohoto modelu je extrémně velký (úhlopříčka 56 palců) i extrémně širokoúhlý – používá formát 21:9. Zobrazuje tak filmy bez černých pruhů, které můžete vidět u obrazovek formátu 16:9.
Plusové body dostává televizor Philips za silný kontrast a čistě oddělené světelné úrovně. Televizní signál se zobrazuje čistě a ostře, pouze u složitých scén vypadají kontury trochu nečistě kvůli modulaci. Při instalaci televizoru si určitě všimnete jeho hmotnosti 38 kilogramů, takže se televizor občas trochu klátí. Kladem tohoto zařízení je určitě zvuková stránka – hlasitost je dostatečně vysoká a zvuk je pěkný.
Celkově lze říct, že televizory s plochou obrazovkou už jsou skutečně technicky vyzrálé. Těžko už u nich narazíte na nedostatky, které by se týkaly kvality zobrazení HD materiálu. Co se týká zobrazení videa ve standardním rozlišení, zde se rozdíly mezi výrobci ještě najdou a "odděluje se zde zrno od plev". Algoritmus zpracování pracuje asi nejlépe u Toshiby. Cena by při výběru televizoru neměla být jediným kritériem. Pokud pořídíte lépe vybavený model, nebudete už muset kupovat například set-top box nebo mediální přehrávač, zbavíte se kabelů navíc a budete se moct podívat i na internet.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Moderní ploché televizory přináší do obývacích pokojů nový rozměr zábavy – tedy pokud máte na televizor vyhrazený dostatečný prostor. Ze 40palcových televizorů doporučujeme všestranný model Sony KDL-40V5800 s dobrou cenou, který dobře zobrazuje HD videomateriál. Specialistou mezi televizory pro zprostředkování videa ve standardním rozlišení je pak Toshiba 37RV635D. Z PAL signálu dostane v podstatě maximum.

Detailní tabulky testovaných TV naleznete v rubrice Top 10 na straně 134.


Co potřebujete pro příjem HDTV
V ČR můžete televizní signál ve vysokém rozlišení získat prostřednictvím satelitního, kabelového, terestriálního i internetového vysílání. Možnost přijmu pomocí pozemního (terestriálního) vysílání je ale dost omezená a týká se jen několika lokalit (multiplex 4 je možné zachytit jen v Praze, Brně a Ostravě). Pokud používáte kabelovou televizi, zeptejte se na možnost přijmu HD stanic svého operátora. UPC nabízí například ČT 1 HD, Novu HD, Novu Sport HD, TV Barrandov HD, HBO HD, National Geographic HD, Eurosport HD, History HD a Filmbox HD. K příjmu potřebujete tzv. HD Box. Televizory nejsou většinou kabelovým HD receiverem vybaveny. Další možnost přináší satelitní vysílání – k přijmu potřebujete HD+ satelitní receiver. Nabídka vysílaných programů v HD rozlišení je poměrně široká. Přes O2 TV máte zatím možnost sledovat v testovacím režimu program ČT HD, Nova HD a Nova Sport HD. Příslušné vybavení vám O2 dodá.


Gigantický obraz za "pouhých" 80 000 Kč
63palcový plazmový televizor Samsung PS63B680 je jedním z největších běžně dostupných modelů – a je také levnější než mnoho menších konkurentů.
Každý, kdo má v obýváku dost místa a na kontě dost peněz, si může pořídit televizor Samsung PS63B680 s 63palcovým plazmovým displejem – za cenu asi 80 000 Kč. Hodně televizorů s úhlopříčkou 55 a 58 palců přitom stojí mnohem víc! Přesto má displej Samsungu celkem dobrý obraz s dostatečným jasem a pěknými detaily. Zrnění je bohužel občas lehce viditelné po celé ploše displeje. Složitější scény přehrávané z Blu-ray disku jsou někdy trochu trhané.
Televizor poskytuje nezkreslený zvuk, a to i při vysoké hlasitosti. Zavěšení displeje by mohlo být pevnější – obrazovka se lehce klátí. Zpočátku se zdá maximální spotřeba energie na úrovni 400 wattů dost vysoká, ale v praxi se plazmová obrazovka spokojí s o dost nižším příkonem, protože aktuální spotřeba je závislá na právě zobrazovaném obrázku. Průměrná spotřeba je pak asi 200 W.


Foto: Plazmový gigant s 63palcovým displejem: Samsung PS63B680 nabízí obrovskou zobrazovací plochu za rozumné peníze.
Foto: Širokoúhlý formát: S poměrem stran 21:9 zobrazuje Philips 56PFL9954H filmy bez černých pruhů.
Foto: Brilantní barvy: Samsung UE40B7090 má velmi tenký a energeticky úsporný Edge LED displej.
Foto: Cenově přijatelný a ostrý: 32palcový televizor LG 32LH3000 nabízí kontrastní obraz a stojí okolo 12 000 Kč.