Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší systémy pro mobily

Nejlepší systém pro mobily

Dotyková zařízení jsou nyní módní. V současnosti soutěží o přízeň uživatelů několik platforem smartphonů. Zjišťovali jsme, který systém má největší šanci na úspěch.
MANUEL SCHREIBER, VRATISLAV KLEGA

Příchod iPhonu znamenal skutečnou revoluci. Žádný jiný výrobce nedokázal dříve nabídnout mobil s tak jednoduchým ovládáním pomocí prstu. Žádný jiný výrobce nenabízel stovky aplikací, které bylo možné nainstalovat komfortně přímo z rozhraní telefonu. Jak ale vypadá situace dnes? Byl originál předstižen svými kopiemi?
Do testu jsme zařadili dotykové přístroje od každé platformy, kterou si můžete pořídit. Přitom jsme se orientovali na běžného koncového uživatele, proto ve srovnání nenajdete zařízení určená pro business klienty, jako je třeba BlackBerry. Použitý hardware přitom nehraje žádnou roli – soustředili jsme se jen na vlastnosti operačního systému. Seznam zařízení, na kterých jsme systémy testovali, vidíte na obrázku nahoře.

Ovládání: Jedině dotykem

Počáteční nastavení je téměř u všech systémů podobné a také komfortní: průvodce ukáže základní funkce, nechybí pár tipů pro ovládání, přidání osobních nastavení – a zařízení můžete používat. U dvou systémů to však takto nefunguje. iPhone potřebuje pro aktivaci počítač s nainstalovaným iTunes. A abyste získali přístup ke všem funkcím Androidu, musíte mít účet na Googlu. Palm Pre, na kterém běží webOS, má zase jiné minus: bez neomezeného připojení k internetu jej není možné standardním způsobem používat.
To ale neplatí jen pro webOS. Vlastně žádný ze zmíněných operačních systémů nemá smysl pořizovat bez neomezeného datového tarifu. Jak systém samotný, tak většina aplikací potřebuje pro zpřístupnění všech funkcí připojení k internetu. Jen s internetem je možné využít všech výhod operačních systémů.
S Androidem a kontem od Googlu si uživatel může jednoduše synchronizovat kontakty, kalendář, připomínky a samozřejmě e-maily. Android je možné synchronizovat také s Outlookem a rovněž podporuje připojení k Exchange serveru. Palmem vytvořený webOS má také dobrou kompatibilitu: podporuje Microsoft Exchange Active Sync, navíc nemusíte mít kontakty uložené na žádném webovém serveru jako v případě Googlu. Operační systém iPhonu sice nabízí synchronizaci, ale jen pomocí aplikace iTunes, která je zhoubou počítačů. Naštěstí i iPhone podporuje Microsoft Exchange, na kterém můžete mít e-maily, kontakty, kalendář, poznámky atd.
Po provedení základního nastavení je nutné se podívat, jak příjemně se telefon ovládá. Zde ukazuje iPhone svoji sílu: menu je přehledné a jasné, systém běží rychle a stabilně, reaguje okamžitě, všechna tlačítka jsou dostatečně velká, ovládání prstem je nanejvýš jednoduché. Díky podpoře multitouch (stisk více prsty najednou) je ovládání ještě jednodušší: surfování, prohlížení fotografií – vše je velmi jednoduché a intuitivní. Slabinou je výchozí obrazovka, kterou není možné nijak přizpůsobit. Má prostor pro šestnáct ikon. Nainstalováním nové aplikace se přidá ikona, která ji spustí. Jakmile vyčerpáte základní obrazovku, máte k dispozici další. Widgety, které běží na ploše, k dispozici bohužel nejsou. To je zase silná stránka Androidu.
Právě v miniaturních aplikacích, které běží na ploše systému, je Android přeborníkem. Plochu si můžete zcela přizpůsobit svým představám. Widgety vás mohou informovat o novinkách na Facebooku nebo Twiteru, ukazují aktuální počasí, nepřečtené zprávy a e-maily, přehrávanou hudbu. Pomocí widgetů si svůj Android zcela přizpůsobíte. Stejně jako u PC však platí, že čím více běžících aplikací, tím pomalejší systém. Tím se iPhone trápit nemusí – spuštěna může být vždy jen jedna aplikace.
Tvůrci webOS prakticky jen naklonovali koncept iPhonu, s tím rozdílem, že webOS podporuje multitasking, najednou tedy může běžet více aplikací. To je sice výhoda oproti systému v iPhonu, u ostatních systémů je však multitasking standardem. Jakmile ale spustíte pět nebo šest aplikací, začne mít telefon potíže. Obzvláště viditelné to bylo při skrolování nebo při použití funkce multitouch. Během testování se nám webOS také dvakrát zasekl a telefon bylo nutné restartovat. Ovládání je tedy v pořádku, ale jen v případě, že není spuštěno mnoho aplikací; co se však týče stability a výkonu, nemůže se webOS rovnat s iPhonem nebo Androidem.
WebOS bychom nicméně ještě nezatracovali. Je to nový systém, který má oproti léta pilovaným systémům značnou časovou ztrátu. Navíc co se komfortu dotykového ovládání týče, není na tom tak špatně. Ve srovnání se systémy Symbian nebo Windows Mobile má webOS navrch. Dotykové ovládání těchto systémů je totiž děsivé. Windows Mobile 6.5, který má velké a jasné symboly, vypadá na první pohled přátelsky. Jenže přechod z takového iPhonu na Windows Mobile je tvrdou ránou. Jediným štěstím je, že výrobci přes Windows Mobile instalují vlastní grafické rozhraní, jako je třeba HTC Touch Flo 3D, které se snaží ovládání zjednodušit. Díky tomu je možné aplikace spouštět jednoduše pomocí ikony na ploše, a nikoliv přes tlačítko Start a vysouvací menu. To ušetří několik kliknutí. Ani aplikace nejsou často optimalizovány. Je zde vidět kontrast velkých tlačítek proti různým vysouvacím nabídkám. Kombinace aplikací stejně navrhovaných od Windows Mobile 2003 a snaha verze 6.5 o ovládání prstem není ergonomicky zvládnutá. Tak jako tak se u Windows Mobile neobejdete bez stylusu. A když už jej budete muset vytáhnout, jsou velké ikony, optimalizované pro prst, vlastně zbytečné.
Podobná situace je i u Nokie 5800 XpressMusic, která používá Symbian. Tento operační systém původně vůbec nebyl navržen pro dotykové ovládání, což je vidět na každém kroku. Skrolování po obrazovce by mělo být jednoduché a rychlé, tady musíte přejíždět po celé délce, menu reagují pomalu a nepřesně, v Ovi Store, což je obdoba App Store, funguje dotykové ovládání velmi podivně. Rovněž virtuální klávesnice je provedena značně nekomfortně.

Funkce: Staré systémy mají náskok

Komu nevadí ovládání stylusem u Windows Mobile a Symbianu, tomu se tyto platformy odvděčí bohatou softwarovou výbavou, zahrnující cokoliv, na co si vzpomenete: od multimédií přes navigace až po businessové aplikace. Obzvláště u Symbianu je pak výrazný rozdíl v použitém telefonu. Modely se Symbianem koupíte za 4 000 Kč, ale také za čtyřnásobnou cenu. Podle hardwaru se pak odvíjí to, jak je systém rychlý, kolik aplikací může běžet současně nebo jaké aplikace můžete využít.
Výhodou systému od Microsoftu je skvělá softwarová výbava. V základu najdete mobilní Office, který nabídne prohlížení a jednoduchou editaci kancelářských souborů. Nechybí ani propracovaný Outlook, který je jedním z nejlepších klientů, jaké na mobilní platformě můžete mít. Nová verze Windows Mobile 6.5 přinesla zákazníkům i řadu novinek, jako je třeba služba MyPhone. Ta dokáže zálohovat obsah telefonu: konkrétně kontakty, kalendář, SMS i dokumenty. Microsoft poskytuje pro zálohu 200 MB, což by pro běžné použití mělo stačit. Pokud se vám stane, že vám telefon ukradnou nebo si jednoduše koupíte nový, díky službě MyPhone nebudete muset zdlouhavě přetahovat data ze starého telefonu do nového.
V porovnání s možnostmi Windows Mobile vypadá iPhone trochu chudě: nabízí sice multimediální funkce, co se ale kancelářských možností týče, ztrácí ve všech ohledech. Běžné dokumenty je možné pouze prohlížet, pro editaci je nutné sáhnout po speciálních aplikacích, které však zdaleka nenabídnou takové možnosti jako produkt Microsoftu. Rovněž se soubory je problém: iPhone sice nabízí paměť až 32 GB, jenže přístup k souborům je složitý. Uživatel nemůže přímo přistupovat k souborům, tak jak je zvyklý třeba v počítači. Absurdní pak je, že z iPhonu není možné mazat uloženou hudbu – to lze jen při synchronizaci přes iTunes. Jenže ani Android není zcela otevřený práci se soubory a přístup je mnohem složitější, než by se u moderního operačního systému očekávalo. Kdo chce u Androidu přistupovat k souborům, ten si musí stáhnout souborový manažer.

Rozšíření: Svobodná volba

Je až neuvěřitelné, jak rychle vznikly tisíce aplikací pro platformu Android – a většina je jich navíc k dispozici zdarma. Je to nejspíš způsobeno licenční politikou Googlu, která podporuje vývojáře. Co se týče rozmanitosti nabídky, meze se nekladou: k dispozici jsou internetové browsery, multimediální přehrávače, kalendáře, správce souborů i aplikací, emulátory, navigace, různé specializované nástroje.
Bezplatných aplikací je pro všechny platformy dostatečné množství, kdo chce ale aplikace nakupovat, často narazí na problém. Buď je možné aplikaci zakoupit přímo od prodejce a pak se s ním domluvit na platbě, třeba pomocí PayPalu, nebo je nutné ji nakoupit přímo přes obchod, k čemuž potřebujete platební kartu, se kterou lze platit po internetu.
Nejlépe provedený obchod pro nákup aplikací má Apple. Nabídne nejvíce aplikací a jeho členění je nejlogičtější. Pozitivně hodnotíme i vyhledávání. Tento koncept od Applu kopíruje i Microsoft – v polovině loňského roku přišel s vlastním obchodem nazvaným Marketplace, ve kterém si uživatelé také mohou kupovat aplikace pro svoji platformu. Zatím se však projektu Microsoftu nedaří: chybí aplikace. Přestože na internetu jsou tisíce aplikací pro Windows Mobile, v Marketplace je nenajdete. Problémem je i vysoká cena aplikací. Třeba za obyčejnou RSS čtečku, která je na všech platformách zdarma, zaplatíte kolem 20 eur.
Microsoft si je vědom toho, že zaspal dobu, a slibuje nápravu: na nové verzi Windows Mobile se intenzivně pracuje. Jen krok před zlepšením je také Android. Každým dnem by měl vyjít Android 2.0. Jenže ani Apple nespí a nový iPhone by se měl objevit ještě letos. Nokia se svým Symbianem nemá žádné velké ambice. Ponechá jej jako systém pro masově rozšířené mobilní telefony, pro náročnější uživatele vyvíjí systém Maemo, založený na Linuxu (podrobnosti v rámečku).
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Ačkoliv má své závažné nedostatky, zůstává iPhone nepřekonán. Celková koncepce je velmi jednoduchá a promyšlená. Uživatele si získá jednoduchým ovládáním jedním prstem. Velkým konkurentem je Android, který se v krátkém čase stal opravdu kvalitním a moderním systémem. Systém Windows Mobile zaspal dobu, jeho ovládání je ze všech platforem nejhorší.


Maemo: Nový kůň Nokie
Maemo je operační systém na bázi linuxové distribuce Debian. Setkat jste se s ním mohli již od roku 2005, ale pouze na tabletech, které neměly funkce mobilního telefonu. Teprve na konci loňského roku představila Nokia model N900 (na obrázku), který používá systém ve verzi 5. První kousek jsme již měli v redakci možnost otestovat. Telefon je značně velký, do kapsy se vejde jen velice nepohodlně. Ale ten displej! Pro surfování je N900 opravdu ideální přenosné zařízení. Dokonce je k dispozici i množství aplikací a další zřejmě budou rychle vznikat – přestože platforma není kompatibilní s x86 architekturou, převod linuxových aplikací není nijak složitý.
U N900 jsme objevili i nedostatky – připojení k Exchange serveru se třeba vůbec nepodařilo vytvořit. Také množství nečekaných restartů bylo velké.
N900 je první vlaštovkou, je to komunikátor určený pro nadšence. Pro Nokii to znamená, že má novou moderní platformu, která má nesrovnatelně širší možnosti než Symbian.


JAKÝ BUDE VÁŠ PŘÍŠTÍ MOBIL?
V naší anketě na www.chip.cz jsme se vás ptali, jaký bude váš příští mobilní telefon. Z více než 500 odpovědí je jasné, že většina z vás si koupí chytrý telefon. Mobil bez operačního systému si koupí 41 % z vás. 59 % tedy dává přednost telefonu s operačním systémem. Nejvíce hlasů dostala z kategorie PDA zařízení se systémem Windows Mobile, jen 8 % hlasujících bude kupovat Android.
Jednoduchý mobil se základními funkcemi 28,8%
Funkčně vybavený mobil s proprietárním systémem 12,3%
Mobilní telefon s operačním systémem Symbian 16,8%
PDA se systémem Windows Mobile 25,0%
PDA se systémem Android 8,4%
iPhone 8,6%



iPhone OS 3.1.2
iPhone 3GS je značně rychlejší a nabízí více funkcí, než jeho předchůdce
Cena: cca 14 000 Kč (16 GB)
Android 1.5 HTC
Hero je nejlepším PDA, které je vybaveno Androidem
Cena: cca 10 500 Kč
Windows Mobile 6.5
HTC Touch2 je první Smartphone vybavený systémem od Microsoftu
Cena: cca 7000 Kč
WebOS
Palm Pre je první zástupce nového operačního systému s podporou multitaskingu
Cena: cca 14 500 Kč
Symbian S60v5
Nokia 5800 XpressMusic je první telefon s dotykovou obrazovkou tohoto výrobce
Cena: cca 7 000 Kč