Nejlepší DSLR
Kdo chce vytvářet opravdu pěkné fotografie, ten si určitě vybere digitální jednookou zrcadlovku. Otázkou ale zůstává, který model zvolit: Canon, Nikon, nebo třeba Pentax? Chip otestoval nejnovější modely DSLR s cenou pod 25 000 Kč.
THOMAS LITTSCHWAGER
Profesionálové už to vědí dávno, postupně na to však přichází i stále více amatérských fotografů: s digitální jednookou zrcadlovkou je fotografování mnohem zábavnější. Výborná obrazová kvalita, méně zašuměné snímky při fotografování za horších světelných podmínek, množství možností nastavení při kreativním fotografování, rychlost, rychlý zoom… Seznam výhod by mohl dlouze pokračovat.
Když dojde na rozhodování, který z DSLR přístrojů zakoupit, narazíte na spoustu slavných značek a množství modelů od každé z nich. Správně se rozhodnout je tedy poměrně obtížné. Vybrat osvědčené značky, jako je Canon nebo Nikon, nebo sáhnout po značce Sony, která je v tomto oboru nováčkem? Navíc je tu ještě jakési hybridní zařízení, tedy "zrcadlovka" bez zrcadla – kompaktní zařízení od Panasonicu s výměnnými objektivy.
Abychom vám pomohli s výběrem, shromáždili jsme v laboratoři Chipu všechny přístroje s cenou pod 25 000 Kč (pouze tělo bez objektivu) od firem Canon, Nikon, Olympus, Sony a Pentax. Pro srovnání jsme pak ještě testované modely porovnali s fotoaparátem malých rozměrů, který však také nabízí praktickou možnost výměny objektivů – s Panasonicem Lumix DMC-GF1.
Všechna zařízení jsme testovali pomocí stejné propracované procedury, která je optimalizována pro moderní prvky digitálních jednookých zrcadlovek. Podrobnosti najdete v podtisku na straně 83.
Všechny modely: Prostě skvělé snímky
Porovnáme-li digitální jednooké zrcadlovky s kompaktními fotoaparáty, výrazný rozdíl je v ceně: DSLR jsou dražší, a to podstatně. V současné době stojí nejlepší kompaktní fotoaparáty v našem žebříčku Top 10 kolem 11 000 Kč, což je asi stejně, jako stojí nejlevnější digitální zrcadlovky v kitu se základním objektivem. Ostatní zrcadlovky jsou však mnohem dražší. My jsme do testu zahrnuli modely, které se vejdou do limitu 25 000 Kč. Na cenu nové zrcadlovky ale zapomenete ihned poté, co se podíváte na první fotografie, které pomocí ní pořídíte. Dokonce i nejlevnější jednooké zrcadlovky z našeho testu totiž poskytují opravdu nádherné snímky. Samozřejmě že existují rozdíly v kvalitě snímků u nejlevnějších a nejdražších zrcadlovek, ale v porovnání s kompakty, které jsou vybaveny malými obrazovými senzory a méně světelným objektivem, jsou detaily snímků dobré i za horších světelných podmínek, barvy jsou věrné a fotografie jsou méně zrnité.
Nejlepší kompaktní fotoaparát z našeho žebříčku Fujifilm FinePix S100FS sotva drží krok s nejlevnější zrcadlovkou, a to za dobrých světelných podmínek, natož za horších.
Rozdíl mezi digitální jednookou zrcadlovkou a kompaktním fotoaparátem je hodně vidět u obrazového šumu, což jsou drobné chyby v pixelech, které produkuje v podstatě každý senzor za horších světelných podmínek při příslušně zvýšené citlivosti (vyšší hodnota ISO). Zatímco modely od Canonu (EOS 50D, 500D a taktéž velmi levná varianta 1000D) a Nikonu (D90, D3000 a D5000) nemají při nízkých hodnotách ISO žádný viditelný obrazový šum, u fotoaparátů Pentax K20D a K-x a speciálně pak i u modelů Olympus E-30 a E-620 jsme malé obrazové poruchy snadno zaznamenali.
Při vyšších hodnotách ISO už jsou rozdíly mezi jednotlivými modely mnohem větší. Za těchto expozičních podmínek podávají především Nikony (s výjimkou levného aparátu D3000, který má vyšší obrazový šum) velmi dobré výsledky a nechávají ostatní soupeře za sebou. Ani fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GF1, který jsme zařadili do testu pro srovnání, nedrží v tomto směru se stejně drahými jednookými zrcadlovkami krok.
Menší rozdíly jsou mezi fotoaparáty v případě měření jejich obrazového rozlišení. Všechny testované jednooké zrcadlovky hrají v tomto směru první ligu a mohou je z ní sesadit pouze mnohem dražší profesionální modely. To je samozřejmě pro amatérské fotografy velká výhoda, protože si mohou vybrat v podstatě jakýkoli model podle jiných kritérií, například podle vybavení – rozlišení řešit nemusí.
Kompletní: HD video a Live View
Ještě nedávno byly digitální jednooké zrcadlovky dobré pouze pro jedinou věc – pro pořizování skvělých fotografií. Technologie byla podobná té, která se používala už desítky let – pouze se snímky nezaznamenávaly na filmový materiál, ale pomocí optického snímače na paměťovou kartu. Klasické komfortní funkce komWWW.CHIP.CZ 02/2010 83 paktních digitálních fotoaparátů zrcadlovkám chyběly: živý náhled nebyl na displeji vidět a pořizování videosekvencí bylo nemožné. Tyto "nedostatky" pak mnoho zájemců o digitální fotografii od mnohem kvalitnějších jednookých zrcadlovek odradily.
To vše už je ale pryč. Včetně nejmenšího Nikonu D3000 nabízí totiž všechny modely digitálních zrcadlovek funkci Live View (živý náhled), i když třeba ne u všech scénických režimů nebo při všech nastaveních. Většina z testovaných fotoaparátů (Nikon D90, Canon EOS 500D, Nikon D5000 a Pentax K-x) pak umožňuje kromě fotografií pořizovat také videosekvence v rozlišení HD Ready – 720p s 24 snímky za sekundu. Model Canon 500D sice oficiálně podporuje i rozlišení HD (1 080 řádek), omezující je ale v tomto případě počet snímků za sekundu – 20 je totiž málo, takže je lepší použít rozlišení 720p při 30 snímcích za sekundu. Jednooké zrcadlovky tedy mohou částečně nahradit i levné amatérské HD videokamery a nabízí přitom zajímavé možnosti, jako je výměna objektivů, nastavení clony a ukládání na paměťovou kartu. Jejich možnosti jsou však samozřejmě i v mnoha směrech omezené: u některých kamer anení možné během natáčení měnit ohniskovou vzdálenost, většina levných zrcadlovek má pouze monomikrofon a ani použití manuálního zoomu není při filmování ideální.
JEŠTĚ POZNÁMKA: Fotoaparát Panasonic GF1 nemůže natáčet Full HD video, ale je limitován rozlišením 1 280 × 720 bodů. Funkce nahrávání videa a živý náhled nejsou jedinými zajímavými funkcemi moderních zrcadlovek. I při ceně pod 25 000 Kč totiž nabízí rozlišení více než 15 megapixelů a pouze starší nebo velmi levné modely poskytnou méně než 12 megapixelů.
Téměř poloprofesionální model Canon EOS 50D a také nové digitální jednooké zrcadlovky 500D od Canonu, Sony Alpha 500 nebo Pentax K-x mají výrazně lepší a citlivější CMOS obrazové senzory. S jejich citlivostí s ISO hodnotou 12 800 tak budete blesk potřebovat skutečně jen v nemnoha situacích.
Pokud vám již zmíněné vlastnosti fotoaparátů nestačí k tomu, abyste se pro některý z nich rozhodli, může být dalším vodítkem pro výběr velikost a hmotnost fotoaparátu. Jednooké zrcadlovky jsou ze své podstaty mnohem objemnější a těžší, samozřejmě ale ne všechny stejně. Nejmenším testovaným aparátem v našem srovnání je Canon EOS 1000D, největší jsou naopak modely 500D, Nikon D3000 a Pentax K-x. Opravdu se nevejdou do kapsy kalhot, na druhou stranu ale na ně nemusíte mít ani ruksak a mohou je bez problémů používat i fotografové s malými prsty. Nejlehčí model, tedy Canon 1000D, váží bez objektivu ne více než 500 gramů. Pro srovnání: Sony Alpha 550 je o 50 procent větší a váží téměř o 40 procent víc.
Absolutně nepřekonatelný je však v tomto směru fotoaparát Panasonic DMCGF1. Váží totiž pouze 350 gramů a má rozměry 119 × 71 × 36 mm (rozměry bez objektivu), což není o mnoho více než v případě větších kompaktních fotoaparátů.
Co se týká výdrže na akumulátory, velkým přeborníkem je model K-x od Pentaxu: na jedno nabití s ním pořídíte podle našeho měření 2 060 snímků, takže si na výlety ani na dovolenou nemusíte brát nabíječku. Na opačném konci testovacích výsledků se ocitl fotoaparát Sony Alpha 330: jeho akumulátor je na konci svých sil po pořízení 650 fotografií. To i Panasonic zvládne o něco víc, a to musí neustále pracovat s hladovým displejem, protože nemá skutečný hledáček jako opravdové jednooké zrcadlovky.
V oblasti paměťových médií a konektorů se žádné překvapení nekonalo. Pouze velký Canon EOS 50D a modely od Olympusu používají něco jiného než SD karty. Canon má slot pro větší CompactFlash karty a Olympus používá nepopulární a dražší karty xD. Firma Sony samozřejmě tradičně podporuje kromě SD karet i svoje vlastní Memory Stick karty, navíc vybavila oba své modely HDMI výstupem, takže můžete fotoaparát snadno připojit k televizoru a prohlížet si snímky na něm. Nikon a Canon tento konektor nabízí jen u svých dražších modelů, u fotoaparátů Pentax a Olympus HDMI chybí.
Pohotové zrcadlovky: Jedna fotka za druhou
Silnou stránkou digitálních jednookých zrcadlovek je jejich rychlost: žádný kompakt tak rychle neostří, nezoomuje a nefotí. Vítězný Canon EOS 50D zde tak trochu hraje jinou ligu. S jeho těžko měřitelným zpožděním 0,08 s a časem na zapnutí 0,4 s asi nikdy nepromeškáte ten správný moment pro pořízení snímku – tedy alespoň ne kvůli pomalému fotoaparátu. Pouze Pentax K-x fotí o něco rychleji (za 0,06 s), ale v ostatních měřeních už tak dobrý jako Canon EOS 50D nebyl. Enormní rychlost Canonu 50D se projeví speciálně během focení série snímků. S rychlostí více než šest snímků se sekundu byste na paměťovou kartu měli snadno dostat ten správný záběr i v případě rychle se pohybujícího objektu.
Chabé výkony naopak podává aparát Sony Alpha 330: nedosáhne totiž vyšší rychlosti než 2,4 snímku za sekundu. Pokud chcete zaznamenávat fotografie ve "velkém" RAW formátu (u kterého se nepoužívá komprese jako u JPEG), zklame vás i malý fotoaparát Canon EOS 1000D: se svou rychlostí 1,5 snímku za sekundu vás totiž může připravit o důležité momenty.
"Zrcadlovka bez zrcadla", Panasonic DMCGF1, nedrží v rychlosti s pravými zrcadlovkami krok. Čas zpoždění snímku 0,23 sekundy sice ještě není tak špatný, ale překonají ho téměř všichni soupeři a také počet snímků v sérii, pod tři za sekundu, leží v poslední třetině výsledkové listiny.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
S žádnou z testovaných zrcadlovek neudělá kupující velkou chybu. Obrazová kvalita a vybavení jsou podobné; rozhodnout se tedy můžete na základně osobních preferencí a vybírat můžete podle potřeby funkce videa nebo Live View. Celkově nejlepší výsledky poskytuje fotoaparát Canon EOS 50D (cena cca 23 000 Kč), ale i Pentax K-x cca za 13 000 Kč nabízí velmi dobrou kvalitu a funkce.
NOVÁ TESTOVACÍ PROCEDURA
Chip inovoval už tak důkladnou testovací metodologii pro digitální jednooké zrcadlovky. Následující text ve zkratce popisuje změny a optimalizace, ke kterým u našich testů došlo.
Adaptace na realitu
Při měření barevného podání nyní místo 24 barev používáme 140 barev. I naše měření obrazového šumu už bylo překonáno, protože fotoaparáty disponují různými automatickými metodami pro jeho potlačení. Používáme tedy i další hodnocení přizpůsobené vidění okem, a to nejen na monitoru, ale i na papíře. Výsledky jsou nyní lineární, a tedy lépe porovnatelné. Hodně jsme toho také udělali v oblasti měření rozlišení: místo dvou používáme už osm orientací při posuzování Siemensovy hvězdice. Rychlost je měřena a započítávána při použití ručního zaostření.
SOUHRN _ jednooké digitální zrcadlovky
RADY PRO NÁKUP
S VIDEEM, NEBO BEZ
Vetšina fotoaparátu DSLR umí nahrávat videosekvence – a to vetšinou v HD kvalite. Je to praktické, nemusíte navíc nosit i kameru. Je ale treba zduraznit, že komfort ovládání (napríklad pri zoomování) ani výsledek nejsou tak dobré jako u specializovaných HD kamkordéru. Výhodou ale je, že mužete pri filmování použít všechny kompatibilní objektivy.
POUŽITÍ STARÉHO VYBAVENÍ
Pokud vlastníte starší analogovou jednookou zrcadlovku, můžete přejít na digitální a stále používat svoje starší objektivy a blesky: Nikon, Canon ani Pentax toho totiž u svých bajonetů naštěstí mnoho nezměnily, takže většina starších doplňků sedne. Pouze Olympus zcela "přezbrojil".
VÍTĚZOVÉ
CANON EOS 50D
Nejdražší fotoaparát v testu, který se ještě vešel do našeho limitu, se dostal na první místo našeho srovnávacího testu. Velmi rychle pořizuje snímky, fotografie jsou velmi kvalitní a i dobré vybavení mu pomohlo k vítězství.
CENA: cca 23 000 Kč
PENTAX K-X
Nový základní model Pentaxu je za svou cenu dobrý, ale má celoplastové tělo. Při ceně ne vyšší než 13 000 Kč nabízí HD video, malé zpoždění spouště a vysoké hodnoty ISO. Model K-x je malý, lehký a vydrží dlouho pracovat na akumulátor.
CENA: 13 000 Kč