Přejít k hlavnímu obsahu

Co přinese rok 2010

Co přinese rok 2010

Výkonnější úsporné netbooky, hry a filmy ve 3D, vítězné tažení "cloud computingu": Chip vám prozradí TECHNICKÉ TRENDY přicházejícího roku už dnes.
NIELS HELD

Mobilita

Konec netbooků

Klasické netbooky dosluhují. Poněvadž jejich slabé výkony mnoho uživatelů zklamaly, jsou nyní "atomové" přístroje nahrazovány subnotebooky s lepšími procesory, ale ve stejném formátu. Novinky jsou přitom jen o málo dražší.

Tablet PC se vrací

Nejen Microsoft (ještě stále) věří v úspěch Tablet PC. Všechny indicie, mezi jinými také žádost o patent, naznačují, že Apple v roce 2010 uvede na trh vlastní "Mac Tablet" – a praktické dotykové přístroje pak nejspíš začnou jít "na dračku".

Zavládnou smartphony

Běžný mobilní telefon se chystá do výslužby, budoucnost patří smartphonu. Vedle Symbianu stále více výrobců vybavuje své přístroje operačním systémem Android od Googlu, Samsung dokonce vyvíjí svůj vlastní chytrý OS Bada. Přístroje se stále častěji obsluhují prostřednictvím dotykových displejů.

Vyzrálejší čtečky e-knih

Dosud se trh se čtečkami elektronických knih spíše seznamoval, v roce 2010 se však tento následovník papírových knih může těšit na pořádný boom. Přístroje jako Nook od severoamerického lídra knižního trhu Barnes & Noble spojují úsporný umělý inkoust s barevnými dotykovými displeji a přístrojům tak propůjčují další atraktivitu. Internetový obchod, jako je ten spojený se značkou Kindle, se stává standardem.

Výkonnější navigační systémy

Google útočí na etablované výrobce navigačních přístrojů: Google Nav nabízí pravou "turn by turn" navigaci – obohacenou o vyhledávání Googlem. Výrobci TomTom & Co. by software mohli brzy nasadit sami, značka Mio už ohlásila přístroj s potřebným operačním systémem Android.

USB 3.0 to go

Nový standard USB 3.0 dobývá trh s externími paměťovými médii. Ultrarychlé "flešky" jako USB paměti tak na počítačích s podporou USB 3.0 dosahují přenosových rychlostí 200 až 300 MB/s.

HSPA+

Rychlejší než DSL

Ty tam jsou doby, kdy se mobilní uživatelé internetu nemohli dočkat, až se zase posadí k počítači s DSL. Moderní web na cesty je rychlejší než většina domovních přípojek. A tak O2 už v závislosti na lokalitě přenáší data do počítače rychlostí až 28 Mb/s, opačným směrem zvládá 5,76 Mb/s – tedy vyšší rychlost než skoro každá domácí DSL přípojka. A to už je ve startovních blocích připraven ještě rychlejší následovník LTE. Testování s přenosovou rychlostí 100 Mb/s už úspěšně probíhá.

Co vadí:

Univerzální nabíječky  Počínaje rokem 2010 budou všechny nové mobilní telefony pro dobíjení akumulátorů používat mikroUSB konektory. Je v tom ale háček: adaptéry mezi nabíječkou a mobilem jsou povoleny – a tak budou všelijaké neobvyklé tvary zástrček i nadále legitimní.
802.11n Mobil  Rychlá n-WLAN bude k dispozici i pro mobily. Její přenosová rychlost 85 Mb/s je však výrazně nižší než u desktopové WLAN, která dosahuje až 450 Mb/s.

Desktop

3D displeje

Také 3D displeje se stále více objevují s úhlopříčkou 24" ve formátu 16:9 a s Full HD. Jako stereoskopická technika se vedle sebe uplatňují polarizační filtry a přepínání obrazů (shutter). Polarizační brýle jsou levnější a neblikají, více však závisejí na pozorovacím úhlu než druhé řešení. Stále více monitorů s polarizačními filtry pracuje ve 3D režimu s plným vertikálním rozlišením

Levné "all in one" PC

Kompaktní kompletní počítače sázejí na nenákladnou techniku notebooků a cenově tak klesají na úroveň pomalu mizejících, poněkud dýchavičných nettopů s Atomem. Díky dotykovým displejům a Windows 7 se stále více přístrojů dá ovládat prstem.

USB bez kabelu

Wireless USB skoncuje se změtí kabelů pod psacím stolem. Vedle nativních WUSB přístrojů jsou k dispozici "huby" pro staré USB přístroje, které zajišťují i jejich připojení k bezdrátovému USB. Při 480 Mb/s probíhá přenos stejně rychle jako u USB 2.0

Razantní SSD

Rychlé flash disky dosahují kapacity 512 GB a více. Poněvadž při přenosových rychlostech přes 250 MB/s už narážejí na hranice standardu SATA 2, prosazují se stále více SATA 3 a SAS (Serial Attached SCSI).

CPU s grafickým jádrem

S nástupem intelské procesorové generace Westmere s 32nm technologií se stane standardem grafický čip v procesoru. V highendové oblasti se etablují šestia osmijádrové CPU, čtyři jádra představují standard. Častěji bude nyní procesor provázen 6 až 8 GB RAM.

Dialog člověka se strojem

Hlasové ovládání

Opravdu dobře fungovalo hlasové ovládání počítače dosud jen ve sci-fi filmech. To se má nyní změnit. Microsoft se chce s mnohem větší intenzitou soustředit na automatické rozpoznávání řeči. Začátkem je přepracované hlasové ovládání ve Windows 7, e-mailový server Exchange bude ve verzi 2010 používat různé funkce pro zpracování řeči a přístroje s Windows Mobile budou na hlasový povel hledat na internetu pomocí microsoftského vyhledávače Bing.

Co vadí:

Larrabee  Rozruch kolem grafické "superkarty" od Intelu utichl. Demonstrace na IDF koncem roku 2009 žádné senzace nepřinesly: zobrazované scény se třásly, po nějakém "high-end" ani stopy. Intel ještě trvá na svém úmyslu zveřejnit kartu v roce 2010. Pokud by však Larrabee kvalitativním standardům Intelu nevyhověla, nebude mít podnik žádné zábrany celý projekt zastavit.

Zábava

3D televizory

Poté, co byl definitivně stanoven standard pro 3D přenosy na Blu-ray discích, tlačí výrobci televizorů se zvýšenou intenzitou na trh LCD a plazmové přístroje podporující 3D. Poněvadž řešení s přepínáním obrazů (shutter) vyžaduje drahé aktivní brýle, bude se muset sklonit před levnou a neblikající technikou polarizačních filtrů – pokud ovšem výrobci televizorů konečně postaví přístroje pro polarizační filtry tak, aby ve 3D režimu nepůlily rozlišení.

Mediální přehrávače pro Full HD

Vzhledem k tomu, že mnohé filmy jsou dnes dostupné už jen v digitální formě, zesiluje poptávka po levných "mediaboxech" použitelných v roli přehrávače. Reprodukují filmy ve Full HD při rozlišení 1 080p a beze ztrát přehrávají i zvuk na surround sestavách.

Internet v televizoru

Díky integraci webu dnes televizory zobrazují už nejen "widgety" pro počasí nebo kuchařské recepty, ale přehrávají také filmy z YouTube nebo z pravých on-line videoték. Navíc umožňují přístup ke komunitním sítím a domácím serverům.

Nahrávání v HD

První HD programy už jsou k dostání, nyní výrobci přicházejí na trh také s HD podporujícími DVD rekordéry. Do našich domovů by si mohly najít cestu také první Blu-ray rekordéry – byť zákaz přeskakování reklam prosazovaný platformou HD+ je spíše k vzteku.

OLED televizory

Poté, co Sony a LG přišly s prvními OLED televizory, snaží se dotahovat náskok i další výrobci. Skutečně konkurenceschopné diagonály nad 30 palců se přesto stále ještě nedaří vyrábět v přijatelných cenových relacích.

Přístroje a hry

Hrátky v prostoru

Až v novém roce nastoupí první 3D televizory, měly by být k dostání i 3D Blu-ray disky a také hry důsledně optimalizované pro 3D brýle. Vedle PC jako zdroje 3D dat bude po chystané aktualizaci podporovat 3D také PlayStation firmy Sony. Pro potřebné interakce dodají jak Sony, tak Microsoft nová, na pohyb citlivá vstupní zařízení, která snímají pohyby hráče v prostoru pomocí akceleračních senzorů nebo webových kamer.

Co vadí:

Pay-TV  Bezplatných televizí ubývá. První krok učinila Astra se svou HD platformou HD+. Cena: cca 50 eur – za přístup k vysílačům financovaným reklamou.
Kopie Blu-ray  Již nyní všechny nové Blu-ray filmy podporují "managed copy" – čili legální kopírování. K jeho použití je však nutný odpovídající nový Blu-ray přehrávač.

Sít'e / internet

Dostupné terabajtové servery pro domácnost

Zatímco Microsoft svůj Home Server prostřednictvím Power Packu 3 lépe přizpůsobuje pro Windows 7 klienty, mnozí výrobci NAS produktů sázejí na vlastní miniaturní operační systémy. Ty často nejsou tak flexibilní, ale přehrávají více formátů a mají nižší pořizovací náklady.

HD filmy z webu

Nabídka HD videí na síti stále narůstá. Nejnovějším hráčem je tu firma Sony, která teď, stejně jako konkurující Microsoft, prostřednictvím konzolového Video Store pronajímá a prodává HD filmy a televizní seriály. Proslýchá se, že Apple plánuje předplatitelskou službu na filmy a seriály za cca 30 USD měsíčně.

Apps obohacují web

Apps zdobí nejen iPhone, takové malé programy přinášejí také přídavnou užitnou hodnotu na webu. Tak například fotoslužba Flickr nabízí apps pro připojení na Twitter. Facebook dává k dispozici apps pro hry – trh, do něhož právě vstoupil výrobce her Electronic Arts.

Více "oblačných" aplikací

Stále více softwaru se přesunuje do "webového oblaku" (cloud). Vedle webové varianty Office 2010 se objevují antivirové prostředky, například od firmy Panda, které běží pouze v oblaku.

Rychlejší WLAN

Po finalizaci standardu n-WLAN se v roce 2010 prosadí rychlejší varianty. Datová propustnost stoupne z 300 Mb/s na 450 Mb/s. Současné "centrinové" notebooky s intelským WLAN modulem 5300 AGN je podporují už nyní.

Intel Light Peak

Přenos světlem

Optické přenosy měly být vlastně zahrnuty už v USB 3.0 – Intel si je ale schoval až pro svůj budoucí přenosový standard Light Peak. Má být dohotoven ještě před koncem roku 2010 a potom nahradit USB, LAN, DisplayPort – zkrátka všechny existující kabelové standardy. Kromě změtí kabelů pak mají patřit minulosti i problémy se šířkou pásma, neboť Light Peak dosahuje na trasách do 100 m přenosové rychlosti kolem 10 Gb/s.

Co vadí:

Internetoví červi  Infekcí způsobených počítačovými červy na celém světě silně přibývá. Už v roce 2009 byl infikován každý pátý PC – což odpovídá nárůstu o 100 % v porovnání s předcházejícím rokem.

MICROSOFT OFFICE 2010

Beta verze dostupná veřejnosti

Microsoft uvolnil k testování beta verze produktů Microsoft Office 2010, Project Professional 2010 a Visio Premium 2010. Aplikace je možné stahovat až do 31. března 2010. Uživatelé získávají příležitost testovat nové funkce a poskytovat zpětnou vazbu Microsoftu. Oficiální uvedení na trh se plánuje v první polovině příštího roku. Microsoft Office 2010 přináší zejména zvýšení produktivity při práci na osobním počítači, ale i s mobilním telefonem nebo na internetu. Sada nabízí nástroje pro zefektivnění spolupráce s okolím a nové možnosti pro práci s textem, videi i obrázky.
INFO: www.microsoft.com/office/2010

SAMSUNG HMX-U10

Full HD kamera do kapsy

Kapesní Full HD kameru HMX-U10 začala dodávat na český trh firma Samsung. Kromě videa ve Full HD rozlišení je schopna pořizovat fotografie v rozlišení 10 megapixelů. Kamera má integrovaný software Intelli-Studio pro převedení videa na YouTube. Díky svým miniaturním rozměrům (56 × 103 × 15,5 mm) a nízké hmotnosti, která činí včetně baterie 95 g, se tento ultrakompaktní model oprostil od tradičního vzhledu typického pro videokamery. Pro prohlížení záznamů je k dispozici 2" displej a pro ukládání slot pro karty SD. Doporučená cena včetně DPH je 3 990 Kč.
INFO: www.samsung.cz

AIRLIVE OD-600HD

HD IP kamera

Nová venkovní otočná IP kamera AirCam OD-600HD je součástí nové generace AirLive IP kamerového řešení, které má již megapixelový čip. Poskytuje HD kvalitu obrazu a kódování H.264, které má obecně nižší nároky na síť i zálohovací prostor. Tato kamera je otočná, se zoomem a venkovním krytem. Jednou z výhod IP kamer oproti CCTV je možnost sledovat je kdekoli přes internet. Obrázky z AirLive OD-600HD můžete sledovat nejen přes internet, ale také přes 3G mobilní telefon, protože tato kamera podporuje RSTP protokol.
INFO: www.airlive.cz

PRVNÍ TESTY

USB 3.0 je tu!

Univerzální sériové rozhraní úžasně zjednodušilo používání počítačových periferií. Rychlost verze 2.0 (480 Mb/s) se ale postupně ukázala jako omezující a začalo se pracovat na rychlejší variantě 3.0 s rychlostí až 5 Gb/s. Omezení rychlosti se začínalo projevovat především u 3,5" externích pevných disků – jejich přenosová rychlost už začala značně převyšovat rychlost USB 2.0, takže disky pak podávaly menší výkon, než by mohly. Výrobci to vyřešili tak, že uživatelům nabídli možnost připojit disk i přes přece jen rychlejší rozhraní eSATA, to ale nemá každý.
Nyní jsme měli možnost vyzkoušet první produkt s rozhraním USB 3.0. K dispozici už jsou první základní desky s USB 3.0 (Gigabyte P55-UD5/6, Asus P7P55D-E Premium) a uživatelé starších počítačů si mohou instalovat USB 3.0 řadič v podobě PCIe karty (Asus U3S6) s čipem NEC. Rozhraní jsme vyzkoušeli s externím diskem Asus Genii, vybaveným interním diskem Seagate ST35004. Nárůst výkonu při použití USB 3.0 je značný – průměrná přenosová rychlost při čtení se zvýšila z 33,22 MB/s na 110,95 MB/s. Maximální přenosová rychlost pak dosahovala 135 MB/s. Takže vítej, USB 3.0!
INFO: www.usb.org

3,9 MILIMETRU

Nejtenčí TV panel od Samsungu

Společnost Samsung Electronics představila nejtenčí panel pro 40" LED televizory. Jeho tloušťka je pouhých 3,9 mm. Oproti 10,8 mm tenkým LED TV panelům, které jsou součástí Samsung LED TV televizorů Serie 6000, 7000 a 8000 se podařilo ztenčit nové LED TV panely více než o polovinu. Panel disponuje podporou Full HD rozlišení, kontrastem 50 000:1 a frekvencí 100 Hz. Oproti tradičním LCD televizorům jsou LED TV energeticky úspornější, a to až o 40 %.
INFO: www.samsung.cz

NAVIGAČNÍ SOFTWARE

Dynavix pro PDA

Společnost Dynavix vydala navigační software Dynavix 8 ve verzi 3.3.3 pro kapesní zařízení PDA/ MDA s operačním systémem Microsoft Windows Mobile 2003 a vyšší. Novinkou je 99procentní pokrytí všemi adresami v České republice (více než 2,2 milionu čísel popisných), navigace do jízdních pruhů, asistent rychlosti a rozšířené uživatelské vlastnosti. Aktualizace je možná prostřednictvím softwaru Dynavix Manager. Uživatelé starší verze navigačního softwaru Dynavix 8 si jej mohou aktualizovat prostřednictvím aplikace Dynavix Manager, která je k volnému stažení připravena na webových stránkách společnosti (www.dynavix.cz/dynavixmanager.html). Cena aplikace začíná na 1 790 Kč vč. DPH
INFO: www.dynavix.cz

ASUS CROSSLINK

Flash disk a propojovací kabel

Zajímavý produkt nazvaný CrossLink představila firma Asus. Jde o USB flash disk, který se dodává s kabelem, kterým můžete připojit přes USB další počítač. Pomocí CrossLinku pak můžete přenášet mezi počítači data, sdílet připojení k internetu a využívat zařízení – například optickou mechaniku. Toho lze využít například při instalaci softwaru z CD na počítači bez optické mechaniky (třeba netbooku), kdy se uživatel pomocí kabelu připojí k notebooku nebo PC vybavenému mechanikou a spustí instalaci z tohoto počítače. CrossLink vypadá jako běžný flash disk a prodává se ve dvou variantách, s kapacitou 2 GB nebo 4 GB. Délka kabelu je 1,2 m. Podporovány jsou systémy Windows XP/Vista/7 a Mac OS X 10.4 nebo novější.
INFO: www.asus.cz

INTERNETOVÝ PORTÁL

Atlas.cz v nové podobě

Domovská stránka tradičního českého portálu Atlas.cz dostala novou podobu. Práci s portálem by tak měli snadno zvládnout jak uživatelé, kteří s internetem začínají a nemají dostatek zkušenosti s pokročilými službami, tak uživatelé preferující zejména přehlednost a jednoduchost služeb. Domovská stránka obsahuje základní odkazy a jednoduchou navigaci na nejčastěji využívané služby, jako je například vyhledávání, e-mail, katalog firem Najisto. cz, televizní program, mapy nebo předpověď počasí. Důležitou roli plní také zpravodajská (obsahová) část, rozdělená na sekce "Zprávy" a "Ze života". Ty jsou editorem plněny výběrem nejzajímavějších a relevantních zpráv ze všech obsahových webů Centrum Holdings (Aktuálně.cz, Žena.cz, Bleskově.cz ). Zdrojový kód nové domovské stránky Atlas. cz využívá kaskádových stylů třetí generace (CSS3), včetně přístupu tzv. postupného vylepšování (progressive enhancement).
INFO: www.atlas.cz

OKI MC160N

Levné barevné multifunkční zařízení

Barevné laserové multifunkční zařízení MC160n firmy Oki stojí cca 9 500 Kč vč. DPH. Tato novinka nabízí uživatelům tisk, kopírování, skenování a faxování a je určena zejména pro menší firmy a domácí pracovny, kde se tiskne převážně černobíle. Rychlost tisku tohoto laserového modelu je 20 černobílých nebo 5 barevných stran za minutu. Základní model OKI MC160n disponuje síťovým připojením, lze ho rozšířit o zásobník papíru s větší kapacitou a o duplexní jednotku. Na předním panelu je umístěn USB port pro skenování na flash disk.
INFO: www.oki.cz

 

Dokumenty ke stažení