SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY
CHIP Top 10
A máme tu první Chip roku 2010. Jaký ale vlastně byl "hardwarový" rok 2009? Už v lednu jsme vám sice popsali výhody nového univerzálního rozhraní USB 3.0, až nyní se nám však skutečně dostaly do ruky reálné produkty (základní desky a pevný disk), takže první test si můžete přečíst v tomto čísle. Výraznější nástup této technologie lze tedy očekávat až ve druhé polovině roku.
Jasným tématem loňského roku byla spotřeba energie. Nedorazila snad žádná tisková zpráva, ve které by se nemluvilo o nízké spotřebě a ochraně klimatu a ve které by se to nehemžilo výrazy jako "eco". Pozornost je věnována především úspoře v režimu stand-by. Nové monitory, počítače, tiskárny, televizory a další zařízení se skutečně spokojí s menším množstvím energie, což je jedině dobře. Nakonec spotřebě se věnujeme i v našich testech.
Úsporné jsou i SSD disky – ty se ale dostávají do reálného použití jen velmi opatrně. Najdete je v několika ne zrovna levných noteboocích a z netbooků se zase rychle stěhovaly pryč, aby je vystřídaly sice "žravější", ale kapacitně větší "klasické" disky (většinou 160GB). I tak jsme SSD diskům věnovali hodně prostoru a hned několik srovnávacích testů. Testovali jsme samozřejmě také pevné disky – především externí modely, které jsou velice praktické a které budou ještě zajímavější s rozhraním USB 3.0.
Do srovnání optických mechanik jsme se v loňském roce nepouštěli. Na DVD vypalovačkách už toho příliš k vylepšení není a stojí jen několik set korun a o Blu-ray mechaniky valný zájem není a ani v prodeji příliš modelů nenajdete. Je otázkou, zda tato technologie nepřišla na trh trochu pozdě… Zálohování i přesun většího objemu dat převzaly pevné disky – na to jsou Blu-ray disky už moc malé a jejich cena vysoká. Testovali jsme tedy jen Blu-ray přehrávače.
Asi nejvíce prostoru dostaly v našich testech už zmíněné netbooky – není divu, protože prošly skutečně zajímavým generačním vývojem, který bude stejně rychle postupovat i dál. U klasických notebooků k tak razantním změnám nedošlo – klasikou jsou 15,6" modely s numerickou klávesnicí.
V oblasti procesorů se o největší novinku postaral Intel uvedením řady Core i7 s novou mikroarchitekturou. Následovala verze Core i5 a notebooková verze. Měli jsme tedy co testovat a vyzkoušeli jsme pro vás i základní desky, které jsou pro novou platformu potřeba. Následovat bude v příštím čísle test desek pro Core i5 a i3. Grafiku pak oživily karty s DirectX 11, které se objevily až koncem roku.
V loňském roce byl konečně schválen standard 802.11n pro bezdrátové sítě, a tak jsme pak v testech věnovali pozornost i "enkovým" Wi-Fi routerům. MP3 přehrávače tak trochu ustoupily do pozadí – hudbu dnes přehrává skoro každý mobil, a tak jsou zajímavější třeba internetová rádia, která jsme testovali v Chipu 6.
Co se týká digitálních fotoaparátů, téměř standardem se stala optická stabilizace obrazu a snad všichni výrobci už mají levnou zrcadlovku, která umí nahrávat video v HD. Ani tento trend neunikl naší pozornosti a další test DSLR chystáme už do příštího čísla.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ
Digitální fotoaparáty
Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete dvacet nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.
Barevné laserové tiskárny
Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval barevné laserové tiskárny, určené pro domácí i kancelářské použití.
Autonavigace
Navigační zařízení jsou velmi populární a naštěstí i stále levnější. V našem přehledu najdete 11 nejlepších navigací dostupných na našem trhu. Testovali jsme v laboratorních podmínkách i v reálném provozu.
SSD disky
Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý "až tisíckrát rychlejší" než klasické pevné disky. Porovnali jsme 12 SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí, a které naopak v testu propadly.
Interní 2,5" SATA disky
Maximální kapacita je v součastnosti 640 GB. Disky se používají především v přenosných počítačích, externích discích, ale i síťových discích. Mají malé rozměry a nízkou spotřebu.
Interní 3,5" SATA disky
Pevné disky s rozhraním SATA jsou rychlé a nabízí kapacitu až 2 TB. Liší se přenosovou rychlostí, spotřebou, hlučností a dalšími parametry, které najdete v naší přehledné tabulce.
Externí 3,5" pevné disky
Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat – to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.
LCD monitory – 24 palců
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.
Foto: Top 10 na webu: Pravidelně aktualizované hardwarové žebříčky Chipu najdete i na www.chip.cz/top10. Pokud si tedy pořizujete nový monitor, tiskárnu nebo třeba fotoaparát, podívejte se nejdříve na naše webové stránky.
INFO Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
HODNOCENÍ
Špičková třída (100–90)
Vyšší třída (89–75)
Střední třída (74–45)
Nelze doporučit (44–0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)
Dokumenty ke stažení
- Testy a recenze - CHIP Top 10 (519.88 kB) - Staženo 1343x