Přejít k hlavnímu obsahu

Malé fotoaparáty s velkým zoomem

Malé fotoaparáty s velkým zoomem

Vejdou se do kapsičky u košile a přitom nabízí skvělou výbavu a velký optický zoom. Chip otestoval šest KOMPAKTNÍCH PŘÍSTROJŮ a prozradí vám, který z nich by se vám mohl hodit.
CHRISTOPH SCHMIDT

Návštěva zoologické zahrady - to je pro fotografa a fotoaparát docela výzva. Na jedné straně by se v chaosu dětské zoo hodil širokoúhlý objektiv, aby se vám podařilo zachytit na jednom snímku děti společně s malými dotěrnými kozičkami. Na druhé straně se například lvi většinou rozvalují až v rohu svého velkého výběhu; jejich zajímavý portrét pak pořídíte jen pomocí dlouhého teleobjektivu. Pořádný šplouchanec po skoku ledního medvěda do vody zase nejlépe zachytíte pomocí videosekvence.
Komu by se ale chtělo nosit po zoologické zahradě celou fotografickou výbavu s několika objektivy a ještě k tomu videokameru? Kompaktní digitální fotoaparát s megazoomem by měl pro tyto účely stačit - a právě to jsme chtěli v našem testu šesti aktuálních modelů dokázat.
Tyto fotoaparáty váží něco mezi 190 a 260 gramy - snadno se tedy přenáší v pouzdře nebo i v kapsičce kalhot či košile. Zároveň přitom nabízí 10- až 12násobný optický zoom - tedy rozsah od (super)širokoúhlého záběru po slušný teleobjektiv. Mnoho takovýchto automatických fotoaparátů pak nabízí i další výbavu, jako účinný stabilizátor obrazu, který vám umožní pořídit pěkný snímek bez blesku i za horších světelných podmínek.

Excelentní obrazová kvalita

Celkový vítěz našeho testu, Casio Exilim EX-H10, vykazuje mezi šesti účastníky testu nejlepší kvalitu snímků. I při vyšší světelné citlivosti (ISO 800) jsou fotografie z tohoto fotoaparátu méně zašuměné než v případě fotoaparátů Panasonic Lumix DMCTZ7 nebo Kodak EasyShare Z950, které mají celkově nižší citlivost. S vítězem je srovnatelný fotoaparát Canon PowerShot SX 200 IS. Má jasnější a detailnější displej, ale i u něj jsme zaznamenali o něco vyšší obrazový šum. S Casiem a Canonem drží krok i Samsung WB550, který však nemá tak vysokou citlivost jako Casio, zato je zase poměrně rychlý.
Olympus ě 9000 má dobré rozlišení, ale vyšší obrazový šum, zvláště. příjemné je však to, že je velmi malý a lehký. V rozích snímku vykresluje rovné linie jako křivky a obraz je zde i trochu rozmazaný a barvy nepřesné. Snímky z Panasonicu jsou zase lehce zrnité a při vyšší citlivosti na nich uvidíte málo detailů. Rozlišeni fotografii z Kodaku je slušné, horši je to ale se zrnitostí. Nový fotoaparát Fujifilm FinePix F70EXR se nám do testu nepodařilo zařadit, avšak první dojem z něj je velmi dobrý . především z jeho obrazové kvality.
Malé megazoomy samozřejmě nedosahují obrazové kvality digitálních jednookých zrcadlovek, a to i přesto, že mají také dost vysoké rozlišení 10-12 megapixelů. Jejich obrazový senzor velikosti 1/2.3 (s úhlopříčkou pouze asi 7 mm) se podepisuje na vyšším šumu snímků a nižší úrovni detailů. Fotoaparáty se se zrnitostí vyrovnají docela dobře, ale některé detaily pak prostě chybí. Tyto nedostatky nicméně uvidíte až při pohledu 1:1 na monitoru. V praxi poskytují dobré kompaktní megazoomy pěkné snímky, které jsou srovnatelné s výsledky mnohem větších, těžších a dražších 'nepravých zrcadlovek' (EVF).
Kompaktní megazoomy jsme pro zajímavost srovnali s fotoaparátem Fujifilm FinePix S1000FS, tedy právě s nepravou zrcadlovkou větších rozměrů. Tento model vede náš žebříček Top 10 digitálních fotoaparátů a při vyšší citlivosti ISO dosahuje lepších výsledků (lepšího rozlišení), cože je dáno především jeho lepší optikou - ale i on má při vyšším ISO vyšší šum.

Mnoho funkcí a jednoduché ovládání

Mezi testovanými kompaktními fotoaparáty jsou na tom z hlediska funkcí a ovládání nejlépe produkty Canon a Casio. Výdrž na baterie je u Casia přímo excelentní - s modelem EX-H10 totiž pořídíte až 2 060 fotografií, což je až 5krát více, než nabízí konkurence. A to je Casio EX-H10 z testovaných fotoaparátů nejtenčí. Rozsah jeho ohniskové vzdálenosti je praktický - začíná na 24 mm, takže do snímku dostanete poměrně hodně i v případě, že máte k dispozici málo prostoru. Přitáhnout si můžete i dost vzdálené objekty, protože ohnisková vzdálenost končí na 240 mm. Zpoždění spouště je podle našeho měření pouze 0,4 sekundy (včetně autofokusu), což je skvělá hodnota. Ovšem jeho rychlý, a proto nepřesný zoom je dost protivný.
Canon získává body k dobru za možnost manuálního nastavení a také za senzor, který hlídá správnou orientaci fotografií (portrétních). Tuto funkci nabízí také fotoaparáty Panasonic a Kodak - ostatní ne. Nevýhodou Canonu je, že se jeho blesk každou chvíli vysunuje a pak se aparát špatně drží. Samsung WB550 nás zaujal svou vysokou rychlostí, možností manuálního nastavení některých voleb a také některými praktickými detaily, jako je možnost dobíjet akumulátor pouze pomocí klasického USB kabelu.
Ale i Samsung má své nevýhody - těžko srozumitelné zkratky, které se objevují v jeho nabídce, mu na snadnosti ovládání nepřidají, stejně jako chybějící funkce nápovědy. Předchozí model Samsung WB500 je určitě dobrým tipem pro spořivé, protože stojí jen něco přes 5 000 Kč a přitom má vlastnosti, jako je 10megapixelový senzor a 2,7' displej. Svými výsledky by se zařadil někam mezi současný model a testovaný Olympus. U fotoaparátu Kodak Z950 jsou otravné jeho ne právě nejrychlejší reakce při procházení nabídky, ale i při ukládání snímků. Nejkompaktnější a nejlehčí v testu je fotoaparát Olympus, který pracuje pouze s kartami xD nebo miniSD, místo nejrozšířenějších karet SD. Menu tohoto fotoaparátu je trochu komplikovanější.
Ve srovnání s nepravými zrcadlovkami samozřejmě kompaktním megazoomům většinou nějaké ty funkce a možnosti chybí a menší je i ohnisková vzdálenost jejich objektivů. FinePix od Fuji například nabízí mnohem větší optický zoom - jeho objektiv má ohniskovou vzdálenost 28- 400 mm - a lepší světelnost. Má také solidnější tělo, které se lépe drží. Navíc má výkonnější blesk, nabízí více možností manuálního nastavení a snímky můžete ukládat i ve formátu RAW. Mnoho funkcí je také dostupných rovnou pomocí tlačítek - ta u menších fotoaparátů nenajdete, protože pro ně není místo. Nicméně celkově se dá říci, že kompaktní megazoomy nabízí mnoho funkcí při maximální mobilitě a za relativně dobrou cenu, navíc obrazová kvalita nejlépe hodnocených modelů je velmi dobrá. Takovýto aparát se tedy může stát i alternativou pro kreativní uživatele zrcadlovek, kteří chtějí pěkné snímky i z hor nebo z cyklistického výletu a přitom s sebou nechtějí tahat těžkou výbavu.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Kompakty s velkým zoomem jsou perfektní všestranné fotoaparáty. Jejich největší výhodou je to, že jsou tak malé, že vás nebude obtěžovat je všude nosit. Casio EX H10 poskytuje celkově nejlepší výsledky, má perfektní obrazovou kvalitu a dlouhou výdrž na baterie, a stojí přitom 7000 Kč. Pokud chcete navíc některá manuální nastavení, ta poskytuje aparát Canon SX200, který skončil v těsném závěsu na druhém místě.

INFO

Kompaktní megazoomy jsou také dobré kamery

Mnoho z testovaných fotoaparátů zvládne také pořizovat videosekvence v HD formátu 720p (1 280 × 720 bodů). Olympus a Fuji mají rozlišení videa omezeno na formát VGA (640 × 480 bodů). Kvalita videozáběrů z Casia Exilim EX-H10 je dostatečná, ale nedosahuje samozřejmě ani zdaleka kvalit HD kamer. Kontury jsou lehce rozmazané, chybí detaily a pohyby a panoramatické záběry jsou roztřesené. Navíc při natáčení videozáběrů nemůžete na fotoaparátu použít optický zoom. To fotoaparát Panasonic Lumix DMC-TZ7 je na tom s kvalitou videa lépe a také umožňuje použití zoomu. Rychlost ostření je proměnlivá podle toho, co filmujete. Lumix umí ukládat videa ve dvou následujících formátech: ve formátu AVCHD Lite, který je úsporný a poskytuje výbornou kvalitu, ale je celkem nový a ne tak rozšířený, nebo v mnohem obvyklejším, ale ne tak efektivním formátu MJPEG, který používají i fotoaparáty Casio, Olympus a Fuji. Panasonic a Samsung WB550 nahrávají video i se stereozvukem; ostatní zvládají jen monozvuk. Fotoaparáty samozřejmě nemohou zcela nahradit plnohodnotné kamery, ale v mnoha případech, jako je pořízení krátkých klipů pro oživení prezentace z dovolené nebo pro uložení na portály, jako je YouTube, jsou zcela dostatečné.

SHRNUTÍ _ KOMPAKTNÍ FOTOAPARÁTY

JAK CHIP TESTUJE

Test fotoaparátů zahrnuje měření obrazové kvality snímků pořízených za denního světla i za umělého osvětlení. Šum obrazu měříme pomocí speciálního zařízení - integrační koule. Hodnotíme také vybavení fotoaparátu a jeho ovládání pomocí standardní testovací procedury, abychom zjistili, jak snadno se přístroj obsluhuje. Kromě dalšího měříme zpoždění spouště a čas nutný pro vyfotografování pěti snímků za sebou (s bleskem a bez blesku). Hodnotíme také kvalitu dokumentace dodané s fotoaparátem.
40 %     VYBAVENÍ/OVLÁDÁNÍ
40 %     OBRAZOVÁ KVALITA
15 %     RYCHLOST
5 %       DOKUMENTACE/SERVIS

Dokumenty ke stažení