Útok na naše data…
Amazon VYMAZAL DVĚ E-KNIHY přímo ze čtecích zařízení svých zákazníků. Ano, je to šokující, ale je to jen předzvěst budoucnosti digitálních médií…
ANDREAS HENTSCHEL
Motivem knihy "1984" od George Orwella je "totální kontrola". Jaká ironie: ve dvou knihách, které byly Amazonem bez předešlého varování ze čtecích zařízení zákazníků vymazány, bylo utopií především sledování. Nakladatelství, které knihy (Orwellovy romány 1984 a Zvířecí farma) prodalo přes Amazon, nemělo ke sledování zařízení (natož k mazání) právo…
Kontrola Amazonu: Z Whispernetu nelze uniknout
Oba scénáře si jsou nebezpečně podobné: v Orwellově románu má strana státního Oceanicu kontrolu nad obrazovkami, které jsou všude pověšeny. Amazon má podobnou schopnost ovládat: v USA jsou přes čtečku Kindle k dispozici knihy chráněné DRM, přičemž Kindle je přes mobilní síť poskytovatele Sprint Nextel (ta se nazývá "Whispernet") ve stálém spojení s Amazonem. A žádný zákazník nemůže být ze sítě "vyňat".
Dokonce i když Amazon vrátí postiženému zákazníkovi peníze za knížky, zakladatel Amazonu Jeff Bezos se ihned omluví a ujistí, že něco podobného se již nikdy nestane, zůstane 17. červenec "dnem vymazání" a zřejmým signálem, že se náš vztah k médiím zcela mění.
Cédečka a gramofonové desky, videokazety a dévédéčka, knihy a časopisy, to všechno jsou fyzické předměty. Ten, kdo si je koupí, má nad nimi plnou kontrolu. Majitel je může kopírovat (pro vlastní potřebu), půjčit je nebo dále prodat, pokud se mu přestanou líbit.
V digitálním světě je ale situace úplně jiná – člověk si koupí jen nějaké balíky dat s více či méně omezenými právy uživatele.
A jaké jsou běžné podmínky u "moderního digitálního obsahu"? E-knihy zakoupené na Amazonu mohou být čteny pouze na Kindlu. Filmy od Applu z obchodu iTunes mohou být zhlédnuty na počítači, prostřednictvím kterého byly nakoupeny, nebo na Apple TV-Station. Aplikace pro iPhones běží pouze na iPhonu, pomocí něhož jsou staženy. Chcete je půjčovat nebo po omrzení prodávat na bleším trhu? Nepovoleno...
Co to tedy znamená? Stručně řečeno, uživatel ztratil kontrolu nad digitálním obsahem…
Lepší vypálit: Bude vám sbírka MP3 k ničemu?
Jakkoliv se vám zdají vize George Orwella vzdálené, nelze zavírat oči před zřejmým faktem – mediální společnosti mají stále více moci a dokáží neuvěřitelným způsobem ovlivňovat život lidí. Pro ukázku stačí jen připomenout zákony, které se v Evropě množí jako houby po dešti a které jsou pod tlakem mediálních společností označované jako "protipirátské", které ale ve skutečnosti v zájmu zisku tvrdě potírají i základní lidská práva (jak to nedávno potvrdil i francouzský ústavní soud).
Ani v oblasti on-line obsahu ještě nebylo řečeno "poslední slovo". Aféra Amazonu celou řadu uživatelů překvapila, odborníci však už několikrát upozorňovali, že je pravděpodobně technicky možné, že Apple dokáže odstranit všechny aplikace iPhone. Podobně jako je technicky možné zablokovat služby typu VoIP na mobilním telefonu…
Většina uživatelů už se určitě setkala i s možností vymezit přehrávání filmů na jediné zařízení (viz například české on-line videopůjčovny). Americký profesor práv Jonathan Zittrain, autor knihy "The Future of the Internet", nazývá takové mechanismy "přivázanými zařízeními" – jsou vázané na kontrolní síť.
Stejně vázaná ale mohou být i data. Například pokud si někdo na serveru Musicload před několika lety zakoupil hudbu s DRM ochranou, měl by si vypálit hudební tituly na CD, jinak může už brzy o svou sbírku přijít. Při přehrávání DRM zažádá o klíčový soubor (pro kontrolu, zda jsou k dispozici odpovídající uživatelská práva), a pokud tento soubor není k dispozici (například na novém notebooku), pak ho Windows Media Player automaticky nahraje z tzv. klíčového serveru. Na náš dotaz nás Musicload ujistil, že tyto servery budou určitě fungovat ještě dva roky. A poté? Budete mít na svém počítači již zakoupené hudební soubory, které ale už nebude možné přehrát. Vítejte v digitální budoucnosti…
AUTOR@CHIP.CZ
Foto: Rozhodčí: Pouze Apple určuje, které aplikace mohou být na iPhonu spuštěny.
WI-FI ROUTER
Edimax BR-6226n
Edimax Technology uvádí na trh širokopásmový router BR-6226n. Nový router je kompatibilní se standardem 802.11n a nabízí přenosovou rychlost až 150 Mb/s. Podporuje režim WISP (Wireless Internet Service Provider), který slouží k přímému připojení k přístupovému bodu bezdrátového poskytovatele internetu. Uživatelé nepotřebují další bránu a jejich LAN je díky bezdrátové WISP bráně oddělená funkcemi routeru od internetu. V režimu WISP bezdrátový router opakuje signál z přístupového bodu poskytovatele připojení k internetu a umožňuje přístup k drátovým i bezdrátovým stanicím. Při aktivovaném WISP režimu je tedy NAT realizován v bezdrátové části a WAN port (RJ45) se stává součástí místní sítě.
Router přichází na trh se dvěma praktickými tlačítky, která pomáhají zjednodušit jeho správu. Tlačítko vypínače bezdrátového vysílání využijí např. uživatelé, kteří upřednostňují pouze použití kabelového připojení a "bezdrát" zapínají jen příležitostně. Dalším praktickým prvkem je tlačítko WPS (Wi-Fi Protected Setup), ulehčující uživateli nastavení pokročilého WPA2 klíče zabezpečení bezdrátové sítě pouhým stisknutím toho WPS tlačítka. Cena routeru se dvěma fixními anténami je 893 Kč vč. DPH.
INFO: www.edimax.com
EPSON STYLUS PHOTO PX710W
Multifunkční tiskárna pro bezdrátovou domácnost
Stylus Photo PX710W je nová bezdrátová multifunkční tiskárna firmy Epson. Podporuje vysoké rozlišení, a je tedy vhodná i pro tisk fotografií. Integrované bezdrátové a ethernetové připojení umožňuje sdílený tisk i skenování. Podle výrobce se fotografie ve formátu 10 × 15 cm vytiskne přibližně za 10 sekund. Tiskárna PX710W dokáže tisknout i přímo na vhodné disky CD a DVD. Mezi další funkce patří možnost prohlížet, upravovat a tisknout fotografie přímo z paměťové karty pomocí 6,3cm LCD displeje, přímý tisk z fotoaparátů s podporou rozhraní PictBridge a možnost rozpoznávání textu pomocí OCR softwaru. Doporučená maloobchodní cena včetně DPH je 5 090 Kč.
INFO: www.epson.cz
MONSTRA OCEÁNŮ
První 3D Blu-ray film v ČR
Magic Box představil ve spolupráci se společností Samsung první Blu-ray film ve 3D v České republice – Monstra oceánů 3D: Pravěké dobrodružství. Film z produkce National Geographic, vykresluje svět mořských ještěrů díky Bluray technologii věrohodněji, stačí si nasadit speciální brýle. Film je propojením vizuálně realistické animace a skutečných nálezů a vykopávek z paleontologických sbírek z celého světa.
Na disku jsou umístěny obě verze filmu, 2D i 3D, takže je možné se kdykoliv vrátit ke klasickému zobrazení. Blu-ray film bude v prodeji za 599 Kč. Nový BD disk byl představen na produktech firmy Samsung, televizorech LED TV série 7 (využívají LED podsvícení) a systému domácího kina HT-BD7200.
INFO: www.magicbox.cz
INTERNETOVÁ PORADNA
Odpovědi.cz v ostrém provozu
Počátkem školního roku vstoupil do ostrého provozu komunitní web Odpovědi.cz (www.odpovedi.cz), který pomáhá najít odpovědi na položené otázky. Každý návštěvník webu může položit libovolný dotaz a získat odpověď od ostatních uživatelů. Denně přibývají desítky nových otázek, v prvních týdnech zkušebního provozu měl nový web více než 50 000 návštěvníků. Stránky se neustále rozvíjejí a doplňují o nové funkce, jako je například "Hlídač", který zajistí, že žádná otázka nebo odpověď uživateli neunikne. Server Odpovědi.cz je řazen do různých kategorií umožňujících snadnou orientaci.
INFO: www.odpovedi.cz
3M MPRO120
Kapesní datový projektor
Zhruba před rokem představila firma 3M první skutečně kapesní datový projektor MPro 110. Teď už je v prodeji jeho nástupce MPro120, který má lepší parametry a některé funkce navíc. Nativní rozlišení sice zůstalo na hodnotě 640 × 480 bodů, zvýšila se však svítivost na 12 ANSI lumenů. Větší je také kapacita baterie (měla by vystačit až na čtyři hodiny provozu), přibyly reproduktory s výkonem 0,5 W a vylepšil se design.
Projektor má zhruba rozměry a hmotnost mobilního telefonu (120 × 60 × 24 mm) a v podstatě i podobnu cenu – 8 600 Kč včetně DPH. Připojit ho můžete k notebooku, telefonu, MP4 přehrávači, fotoaparátu, kameře či herní konzoli a provozovat v podstatě kdekoli. Projekční plocha může mít velikost až 120 cm, ale místnost musí být zatemněna. Svítivost LED lampy je nízká. Předchozí generace projektoru se integrovala i přímo do mobilního telefonu Samsung I7410 (viz Chip 9/2009). Pro příští generaci se počítá s přidáním vnitřní paměti.
INFO: www.3M.cz/Mpro
SGI OCTANE III
Osobní superpočítač
Octane III je první osobní superpočítač firmy SGI. Spojuje ohromnou výpočetní sílu a možnosti výkonu high-performance stolního klastru s přenosností a využitelností pracovní stanice. Octane III je podle SGI vhodný pro běžné pracovní prostředí a podporuje například distribuované aplikace pro technické výpočty (dynamika kapalin, kvantová mechanika, dynamika molekul, seizmické zpracování, datové analýzy, rendering, vizualizace a počítačem podporovaná tvorbu designu). V počítači může pracovat až cca 80 procesorových jader (podporuje až 19 procesorů Intel Xeon) a téměř 1 TB paměti. Octane III podporuje operační systémy Microsoft HPC Server 2008, SUSE Linux Enterprise Server a Red Hat Enterprise Linux.
INFO: www.sgi.cz
SLEDOVÁNÍ OBJEKTŮ
GSM IP kamera na klíč
Společnost NetRex vylepšuje své řešení pro zabezpečení rekreačních objektů či rodinných domů. Kdo nechce investovat do nákladných zabezpečovacích systémů nebo do ostrahy objektu, může zkusit zajímavou novinku, dohledovou GSM kameru SimCam. Tento jednoduchý zabezpečovací systém dokáže ochránit jakoukoliv nemovitost, a to bez planých poplachů. Výhodou je jednoduchá instalace a používání. Uživateli stačí vložit do kamery přibalenou SIM kartu T-Mobile a prozvoněním celé zařízení aktivovat.
Škála funkcí, kterou SimCam nabízí, je široká. Kromě MMS zpráv může informovat majitele nemovitosti i prostřednictvím SMS. Navíc zvládá i tzv. "noční vidění", je vybavena pohybovým čidlem i ochranou proti výpadku elektrické energie. Majitel nemovitosti tak má vždy a odkudkoliv, zahraničí nevyjímaje, přehled o stavu svého majetku. Výhodou je možnost ovládání kamery a nastavení celého systému na dálku prostřednictvím SMS příkazů.
GSM kameru SimCam lze pořídit na internetu za necelých 8 000 Kč. Za tuto cenu získá zákazník kompletní řešení včetně předplacené T-Mobile SIM karty s tarifem Twist ProSMS a se startovním kreditem 200 Kč.
INFO: www.simcam.cz
KRÁTKÉ ZPRÁVY
WEBDESIGNERS NOVĚ
Rekonstrukcí prošly stránky webDesigners.cz. Kromě moderního designu byl web obohacen o novou sekci s názvem Kritika webů. Každý tvůrce internetových stránek zde může vložit svoji práci a získat užitečnou zpětnou vazbu. Jednotlivé sekce webu získaly přehlednější podobu. Klíčová sekce webu Magazín bude přinášet aktuální články z oboru v kratších intervalech a rozšíří se kolektiv autorů. V katalogu se dále objevila mapka České republiky, díky které může každý uživatel snadno získat přehled o odbornících v oboru ve svém regionu.
GOOGLE SPOUŠTÍ FASTFLIP
Google spustil nový projekt nazvaný FastFlip, který umožňuje rychlý přehled o novinkách a snadné procházení "stránkami" novin a časopisů. Služba v sobě kombinuje funkce tisku a webu, takže uživatel může procházet na internetu stránky stejně snadno, jako kdyby listoval časopisem. FastFlip pokrývá zpravodajství, tematické články, názorovou rubriku a další novinářské žánry z více než tří desítek vydavatelů, jakými jsou New York Times, Atlantic, Washington Post, Salon, nebo Newsweek.Vyzkoušejte na http://fastflip.googlelabs.com/.
UNIVERZÁLNÍ ADAPTÉRY
Náhradní adaptéry pro netbooky Net 36 a Net 40 podle výrobce pokrývají většinu u nás prodávaných značek. Majitelé netbooků si tak mohou pořídit další levný adaptér. Net 36 je určen pro netbooky řady Asus Eee PC. Adaptér Net 40 je univerzálnější – má výstup 19 V a pět výměnných konektorů pro různé netbooky. Net 36 a Net 40 spotřebují méně než 0,3 W v režimu stand-by a při provozu dosahují efektivity až 87 %.
MOOREŮV ZÁKON PLATÍ
Účastníci fóra IDF měli možnost vidět křemíkový wafer s prvními funkčními čipy postavenými na 22nm výrobní technologii. Každý z čipů ve 22nm waferu obsahuje 364 milionů bitů paměti SRAM a více než 2,9 miliardy tranzistorů – to všechno na ploše o velikosti lidského nehtu. Čipy disponují doposud nejmenší funkční buňkou o velikosti 0,092 čtverečního mikronu.
Dokumenty ke stažení
- Aktuality - Útok na naše data… (267.79 kB) - Staženo 1136x