Počítač v kapse
Chytré mobilní telefony s operačním systémem Symbian dnes nejsou luxusem, ale běžnou záležitostí. Díky BEZPLATNĚ POUŽITELNÝM programům můžete rozšířit jejich schopnosti pro práci i zábavu.
RADEK KUBEŠ
Výkon procesorů mobilních telefonů i kapacita jejich paměti přesahují v současné době hodnoty jen několik let starých počítačů. Mobilní telefony mají operační systém a můžete je bohatě dovybavit aplikacemi pro kancelářskou práci, přehrávání multimédií, užitečnými nástroji a samozřejmě i hrami. Jedinou oblastí, kde telefony oproti počítačům zaostávají, pak samozřejmě zůstává velikost displeje a klávesnice. Výhoda: Budete-li pracovat nebo si hrát s mobilem, jeho baterie pravděpodobně vydrží podstatně déle než u notebooku.
Svět operačních systémů pro mobilní telefony má několik hlavních představitelů. Jde o Symbian (nejčastěji v telefonech Nokia), Windows Mobile (smartphony HTC a další), iPhone OS a nově i Android od Googlu. Další telefony používají proprietární operační systémy (firmwary), které nenabízejí buďto vůbec žádnou, nebo jen minimální rozšiřitelnost o další aplikace (například Java hry). Operační systém Symbian, který je základem pro aplikace popisované v tomto článku, najdete dnes především v mobilních telefonech Nokia sérií E a N a dále ve vybraných modelech mobilů Sony Ericsson a dalších značek. Nejrozšířenější je edice S60, s podporou všech důležitých funkcí, jako je Bluetooth, Wi-Fi, dotykové displeje, GPS nebo plnohodnotné hardwarové klávesnice. Pro Symbian S60 je k dispozici nepřeberná nabídka různých aplikací, dostupných zdarma nebo za poplatek. Představíme si ty nejlepší bezplatně použitelné programy, kterými si můžete vylepšit svůj mobil s operačním systémem Symbian S60.
Komunikační programy: Zapomeňte na SMS
Mobilní telefon s sebou nosíte kvůli možnosti neustálého spojení se světem. Ale co vaši přátelé v sítích ICQ či Skype? Přece se jich nezřeknete, jen co vstanete od počítače a vyrazíte ven z domu. Pomocí mobilní aplikace fring to vůbec není nutné. Šikovný program fring vás udrží v permanentním spojení s přáteli v sítích Skype, MSN, Google Talk AIM nebo Yahoo. Prostřednictvím fringu se můžete připojit také ke svým profilům na Twitteru nebo Facebooku. S výčtem funkcí ale ještě nekončíme - fring vás totiž může informovat i o nových e-mailech, které dorazí do vaší schránky u Gmailu, a zvládne i telefonovat prostřednictvím SIP účtu. To znamená, že pokud jste připojeni s mobilem k internetu, například ve své domácí Wi-Fi síti, můžete na SIP účty svých přátel telefonovat přes internet zdarma nebo za minimální poplatek. Po instalaci není třeba fring nijak zvlášť nastavovat, stačí se jen přihlásit ke komunikačním službám, které se chystáte používat, a to stejným způsobem, jako se přihlašujete z internetu (jméno a heslo). Zatímco například u ICQ není možné být zároveň připojen k účtu z počítače i telefonu, Skypu to žádné problémy nečiní. Při komunikaci s přáteli prostřednictvím fringu se vám nanejvýš vyplatí některý z internetových tarifů, jinak se vám totiž může tato zábava dost prodražit.
Dalším z populárních komunikačních aplikací pro mobilní telefony je původem ruský bayanICQ. Z názvu je patrné, v jaké síti umí program pracovat, kromě ICQ však zvládne i komunikaci na protokolu Jabber. Použití programu je velmi jednoduché i díky překladu uživatelského prostředí do češtiny. K dispozici jsou všechny funkce běžné z ICQ klientů v pro Windows, včetně nastavení statusu uživatele, třídění kontaktů do skupin, jejich vyhledávání a samozřejmě i přidávání nových kontaktů. Instalátor bayanICQ je univerzální, proto jej, na rozdíl od většiny ostatních programů z článku, najdete na Chip DVD.
V mobilech se Symbianem můžete použít také speciální verzi Lite komunikátoru Skype. Pro instalaci Skype Lite je třeba v internetovém prohlížeči mobilu otevřít stránku skypenb.netbiscuits.com, kde najdete jednoduchý formulář pro vyplnění země, telefonního čísla a jazyka. Následně se Skype Lite stáhne do mobilu a instaluje. Práce s programem je podobná jako v jeho verzi pro Windows - jednoduše se přihlásíte a po načtení seznamu kontaktů můžete začít posílat zprávy nebo telefonovat po internetu. Po připojení na Wi-Fi internet a aktivaci Skype účtu na volání do sítě pevných či mobilních sítích všude po světě můžete z mobilu volat za podstatně nižší poplatky.
Internet v mobilu: Surfujte odkudkoliv
Standardní výbavu mobilů pro prohlížení internetových stránek nelze ve většině případů označit za dostatečnou, během okamžiku to ale můžete napravit.
Jedničkou mezi internetovými prohlížeči pro mobilní telefony je Opera Mini. Internetové stránky jsou do prohlížeče stahovány prostřednictvím speciálních serverů, které upravují jejich styl a velikost pro pohodlnější a rychlejší prohlížení na displejích mobilů. Vývoj Opery Mini se v současné době soustřeďuje především na podporu přehrávání videa na internetových stránkách jako YouTube ad. Jinak nechybí například ani možnost surfování ve více panelech, ukládání odkazů na oblíbené stránky nebo úprava vzhledu prohlížeče pomocí barevných skinů. Operu Mini si můžete pro svůj typ mobilu stáhnout buď jako instalátor do počítače, nebo si můžete nechat zaslat odkaz ke stažení SMS zprávou do mobilu.
Kvalitní aplikace pro práci s e-mailem jsou nejčastěji placené (např. ProfiMail). Majitelé Nokií mohou použít aplikaci Nokia Messaging, která jim zpřístupní kterékoliv e-mailové služby podporující IMAP a SMTP. Přijímat a odesílat poštu můžete například přes servery Gmail, Seznam, Centrum, Yahoo!, Windows Live Hotmail a další. Celkem je možné nastavit až deset různých e-mailových účtů. Díky technologii push jsou e-maily do mobilu doručovány prakticky ve stejný okamžik jako do schránky. Instalace a nastavení programu Nokia Messaging je triviální, stačí projít registrací na webu a připojit aplikaci k některé z vašich e-mailových schránek. Nokia Messaging zatím není zpoplatněn (což se v budoucnu může stát) a je přeložen i do češtiny.
Po práci zábava: Multimédia v mobilu
U moderních telefonů je dnes kladen velký důraz na jejich multimediální funkce, samozřejmě jde především o přehrávání hudby a videa. Multimediálními přehrávači bývají mobily se Symbianem vybaveny dobře, podívejme se tedy raději na další užitečné aplikace pro práci s médii.
Specialistou na přehrávání videí z YouTube je program MobiTubia. Umí videa na YouTube nejen vyhledávat a přehrávat, ale rovněž je i stahovat do mobilu pro přehrávání bez připojení k internetu. Použít můžete také nástroj emTube se stejnými funkcemi, před jeho instalací však posuňte datum v mobilu o rok či dva zpět, jinak bude mobil instalátor hlásit neplatnost certifikátu instalačního balíčku.
Multimediální výbavu mobilu můžete dále rozšířit přehrávačem DivX Mobile Player. Jde o velmi jednoduchou aplikaci, ovšem spolehlivě funkční na mobilech, které nemají přehrávání DivX filmů v základní výbavě. Filmy pro přehrávání v mobilu si můžete upravit například pomocí nástroje VirtualDub.
Majitelům Nokií, kteří pořizují větší množství fotografií, přijde možná vhod aplikace Nokia Image Exchange. Program slouží k propojení telefonu s internetovou galerií, ve které se automaticky vystavují pořízené snímky. Galerie je dostupná prostřednictvím internetového prohlížeče a vystavené snímky si můžete samozřejmě stáhnout i do počítače.
Zábavu vám však obstarají nejen filmy nebo fotografie. Neměli bychom opomenout ani literaturu v podobě elektronických knih. Čtečka Mobipocket eBook Reader si poradí s prohlížením elektronických knih i jejich stahováním z internetu. V kombinaci s aplikací Mobipocket Reader Desktop můžete vytvářet vlastní elektronické knihy ze souborů v PDF nebo dokumentů z Wordu. Ke čtení elektronických knih můžete použít například i QReader.
Užiteční pomocníci: Vybavte si supertelefon
Užitečných programů pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian bychom mohli jmenovat ještě stovky. Které jsou ty nejdůležitější?
Například aplikace Google Maps existuje i pro mobilní telefony se Symbianem. Pro navigaci využívá Google Maps buďto GPS, nebo přibližné určení polohy pomocí vysílačů signálu pro mobilní telefony. Samozřejmě můžete použít i funkci Google Latitude pro sledování polohy majitelů dalších telefonů, kteří s vámi sdílejí informaci o svém pohybu. Google nabízí zdarma k použití i celou řadu dalších aplikací pro Symbian, propojených s webovými službami Googlu. Jde například o Google Sync pro synchronizaci kalendáře a kontaktů, RSS čtečku Google Reader, kalendář Google Calendar nebo o klienty pro přístup k dokumentům na Google Docs a deníčkům na serveru Blogger. Všechny mobilní aplikace od Googlu se instalují přímo z internetu, prostřednictvím speciální webové stránky.
Aplikace JoikuSpot Light se vám může hodit především na cestách s počítačem - umí totiž z vašeho telefonu vytvořit Wi-Fi přístupový bod pro připojení počítače k internetu. Ve zdarma použitelné verzi Lite podporuje JoikuSpot jen protokoly HTTP a HTTPS, není tedy možné například odesílat a stahovat poštu s Outlookem. Na surfování po internetu nebo třeba posílání e-mailů přes webové služby, jako je Gmail, však bezplatná verze JoikuSpot stačí.
Informace o lokálním počasí (zjišťuje se podle vysílače, ke kterému je váš mobil připojen) přinese do vašeho mobilu aplikace Here and now (v překladu Tady a teď). Kromě informace o okamžitém počasí máte k dispozici i předpověď na následujících 12 hodin.
Antiviry pro mobily: Vyžeňte havěť z mobilu
Při rychlém vývoji softwaru pro mobilní telefony a stále snazší dostupnosti internetového připojení z mobilu bylo jen otázkou času, kdy se vedle užitečných aplikací objeví i viry a další podobná havěť. Hrozba virového útoku na váš mobilní telefon sice není ani zdaleka tak aktuální jako u počítače, i tak se ale můžete pro jistotu poohlédnout po antivirovém programu. Vedle komerčního řešení F-Secure Mobile Security, kombinujícího antiviry, antispyware, firewall a ochranu před odcizením identity uživatele, existují i další. Zdarma můžete otestovat aplikaci AVG Mobile Security. Beta verzi antiviru pro mobilní telefony od AVG si můžete vyzkoušet poté, co se zaregistrujete do beta testovacího programu (beta.grisoft.cz).
Nepřeberná nabídka: Vybírejte dál
Pokud navštívíte servery Softpedia (handheld.softpedia.com/deviceSoftware/ 4), Symbian centrum (www.symbian-nokia.cz), Freeware Symbian (www.symbian-freeware.com), Nokia Beta Labs (betalabs.nokia.com) nebo třeba S60.cz (www.S60.cz), můžete pokračovat ve výběru dalších programů pro svůj mobilní telefon. Jestliže vás neuspokojí bezplatně použitelné programy, nebojte se pořízení komerčních aplikací - jejich ceny se často pohybují v řádech jednotek eur nebo dolarů a zaplatit je můžete snadno po internetu.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
INFO
Nokia PC Suite: Nezbytná výbava
Operační systém Symbian je rozšířený především v mobilních telefonech Nokia, proto si postup instalace nových aplikací do mobilů ukážeme v programu Nokia PC Suite, určeném pro správu a synchronizaci mobilů Nokia po připojení k počítači. Instalace Nokia PC Suite probíhá standardním způsobem, pro připojení telefonu k počítači jsou podporovány všechny běžné způsoby - USB kabel, Bluetooth nebo infračervený port. Po spuštění Nokia PC Suite připojte telefon k počítači a v hlavním okně programu vyberte funkci »Instalovat aplikace«. Otevře se Nokia Applicaton Installer, zobrazující ve dvou oknech obsah počítače a připojeného telefonu. V levém okně vyberte složku s instalačním souborem (s koncovkou SIS). Klikněte na šipku mezi oběma okny pro přenos instalačních dat do telefonu. Následně je třeba pokračovat v instalaci již přímo v mobilním telefonu. Mobil se vás bude ptát, zda chcete vybraný program instalovat, vypíše detaily o jeho verzi a zeptá se, kam chcete aplikaci instalovat (do paměti telefonu nebo na paměťovou kartu). Výběr záleží jen na vás a na kapacitě paměti vašeho telefonu. Samotná instalace pak trvá jen několik okamžiků, v jejím průběhu bývá třeba pouze potvrdit souhlas s licenčními podmínkami programu, využívání internetového připojení programem apod.
INFO
Odkud stahovat aplikace pro Symbian?
Programy pro mobilní telefony se Symbianem nemají vždy jen jednu verzi, ale liší se podle typu telefonu, na který je instalujete. Proto všechny popisované programy nenajdete na Chip DVD, ale některé si také musíte stáhnout z internetových stránek jejich tvůrců. Vedle stažení instalačního souboru do počítače je často nabízeno i stažení instalačních dat z internetu přímo do mobilu (pomocí SMS zprávy s odkazem ke stažení programu). Záleží jen na vás, který z postupů získání instalačních dat použijete. Jestliže nemáte vhodný tarif pro připojení k internetu, jistě budete využívat spíše stažení instalačních dat do počítače a instalaci například pomocí Nokia PC Suite, tak jak je popsána v rámečku na předchozí straně.
fring www.fring.com
Skype Lite skypenb.netbiscuits.com
Opera Mini www.opera.com/mini/download
Nokia Messaging email.nokia.com
Mobilní aplikace Google www.google.com/mobile
JoikuSpot Light www.joiku.com
Here and Now betalabs.nokia.com
- Praxe - Počítač v kapse (778.87 kB) - Staženo 1221x