Přejít k hlavnímu obsahu

100 nejsilnějších Java nástrojů

100 nejsilnějších Java nástrojů

Nepostradatelné jako káva - takové jsou nástroje, které BĚŽÍ NA VŠECH SYSTÉMECH. Je jedno, jestli je spustíte na Windows, Linuxu, nebo Mac OS. Java běží na všech zařízeních, od notebooku po smartphone.
VRATISLAV KLEGA

Hle, jsou jeden lid a všichni mají jednu řeč. A toto je teprve začátek jejich díla. Nuže, sestoupíme a zmateme jim tam řeč, aby si navzájem nerozuměli. Tak potrestal Bůh Bábelany za to, že chtěli postavit babylonskou věž, která měla sahat až do nebe. Rozdělil jediný lidský jazyk na více jazyků, aby si lidé mezi sebou nerozuměli. Aspoň podle bible. Moderní varianta: Lidé jako Bill Gates, Steve Jobs a Linus Torvalds vyvinuli vlastní operační systémy a tyto systémy přijímají jen ty jazyky, které je jejich tvůrci naučili. Tím nadobro svázali uživatele s jejich systémy.
Proti rozhodnutí 'svaté trojice' je však možné se vzbouřit. Slunce do vašich duší přinese Sun. Stačí si nainstalovat Sun Java Runtime Environment. Toto prostředí vám dovolí spouštět aplikace naprogramované v Javě na každé platformě. Chip vám ukáže, které Java aplikace jsou k dispozici, a prozradí vám, kolik toho umí a zda je výhodné je používat. Programy jsme rozdělili do kategorií zaměřených na systém, bezpečnost, kancelář a multimédia.
A tak Sun stvořil Javu. A Bůh viděl, že je to dobré. A proto řekl: Java bude kompatibilní s každou platformou a poběží na každém zařízení.

Příprava: Potřebujeme pro Javu

Zmíněný Java Runtime Environment na Chip DVD nenajdete. Za prvé nevíme, na jaké platformě a s jakým systémem pracujete, za druhé vychází stále nové verze, proto je nejlepší, pokud použijete nejnovější.
Otevřete si webovou stránku www.java.com/en/download. Ve velké většině případů dojde k automatické identifikaci vašeho systému a bude vám nabídnuta správná verze pro vaše zařízení. Pokud se tak nestane, vyberte verzi ručně.
Nainstalujte si Runtime Environment na své zařízení. Ještě než se pustíte do spouštění aplikací z Chip DVD, je třeba si ujasnit, v jakých formách se Java aplikace vyskytují.
IHNED SPUSTITELNÉ: Pokud má soubor koncovku JAR, je to stejné, jako když má koncovku EXE ve Windows. Chcete-li tedy spustit například FileExplorer, stačí, když soubor 'fileexplorer0.1.0. a9. jar' zkopírujete z Chip DVD na plochu systému a dvojitě kliknete na soubor. Žádná instalace neprobíhá, program běží ve virtuálním prostředí (Java Virtual Machine). Výhoda: Registry systému zůstávají čisté.
ZIP ARCHIV: Pokud je soubor ve formátu ZIP, nepředstavuje to pro uživatele Windows žádný problém. Jednoduše jej rozbalí a spustí JAR soubor. V Linuxu je třeba napsat příkaz
unzip program.zip
Pak stačí vyhledat soubor s koncovkou JAR a spustit jej.
TAR ARCHIV: Soubory s koncovkami TAR. GZ nebo TAR. BZ2 jsou na linuxové scéně velmi známé. Na platformě Windows však příliš rozšířené nejsou. Pokud si s nimi váš program, který používáte ke kompresi souborů, neporadí, zkuste použít freewarový IZArc. Po rozpakování opět stačí spustit JAR soubor.
JINÉ PŘÍPADY: Jestliže se vám dvojitým kliknutím na soubor nepodaří aplikaci spustit, vyzkoušejte spuštění přes příkazový řádek. Zadejte příkaz
java -jar cesta\program.jar
Příkaz bude fungovat jak ve Windows, tak v Linuxu. Jen je třeba přesně zadat cestu k souboru JAR. Zobrazí-li se vám místo aplikace hláška 'Failed to load Mainclass-Manifest' , chybí v JAR souboru část 'Manifest' , která umožňuje spuštění aplikace dvojitým kliknutím. Často pomůže, když si stáhnete z http://sourceforge.net verzi, která je optimalizovaná přímo pro vaši platformu. Získáte tak přímo EXE soubor pro Windows, případně SH dávkový příkaz pro Linux. Zde je Manifest správně doplněn.
UPOZORNĚNÍ: Na stejné problémy můžete narazit i při spouštění na speciálních zařízeních, jako jsou mobilní telefony nebo PDA. I v tomto případě pomůže, stáhnete-li si verzi optimalizovanou pro vaše zařízení.

Hledání dokumentů

Nástroj: DocSearcher
Pokud často pracujete s kancelářskými soubory, mohl by se vám hodit program pro jejich rychlé vyhledávání. DocSearcher totiž funguje mnohem rychleji než konvenční vyhledávání.
Po spuštění nástroje je třeba zvolit 'Index' a nechat program zaindexovat adresáře, ve kterých máte uloženy dokumenty.
Poté stačí do řádku 'Sarch for' zadat slovo, které hledáte. Největší výhodou aplikace je, že kromě vyhledávání slov podporuje také hledání frází, podobně jako to umí internetové vyhledávače. Zadáte-li například
' Pan Novák' - 'Paní Nováková'
budou vyhledány dokumenty, ve kterých se nachází 'Pan Novák', ale není zde 'Paní Nováková'. Pokud přesně nevíte, jaký soubor hledáte, a znáte jen jeho začátek, můžete použít zástupné symboly. Při zadání
Chip*
tak aplikace najde všechny HTML, DOC, XLS, OpenOffice a StarOffice soubory, které začínají slovem 'Chip'.

Bezpečné uchování hesel

Nástroj: KisKis
Díky nástroji KisKis si již nebudete muset pamatovat tucty hesel. Stačí, když si je všechny uložíte do trezoru a ochráníte jediným hlavním heslem. Bez něj se k ostatním heslům v trezoru nedostanete.
Nejprve tedy zvolte 'File | Change Master-Password' a zadejte jméno souboru, ve kterém budete mít hesla uložena. Po zadání jména ještě v řádku 'Enryption Mode' zvolte 'OpenPGP -Blowfish' . To je nejbezpečnější metoda šifrování. Po potvrzení vás program vyzve k zadání a potvrzení hesla. Volte co nejdelší heslo a kombinujte kromě písmen a čísel i speciální znaky. Jen tak bude heslo dokonale bezpečné. Poté již můžete začít přidávat svoje hesla. Klikněte pravým tlačítkem myši na nápis 'My Passwords' a zvolte 'new item' . Zobrazí se nové okno, ve kterém zadáváte, jaký typ hesla chcete uložit. V nabídce je heslo k bankovnímu účtu, ke kreditní kartě, ke službě v internetu a k souboru. Zvolte tedy typ hesla podle potřeby.
Výhodou je, že pokud zvolíte dostatečně silné hlavní heslo, vaše uložená hesla nikdo nerozkóduje.

Rychlé úpravy textu

Nástroj: Text Trix
Word je příliš pomalý, Poznámkový blok zase nic neumí. Který nástroj je rychlý a přitom nabídne dostatečné množství funkcí? Je to Text Trix.
Aplikace má velice jednoduché rozhraní. Vypadá podobně jako Poznámkový blok, ale nabízí více funkcí. Text lze formátovat, takže se nemusíte vzdát ani tučného písma nebo kurzivy. Ze všeho nejlepší je práce s více otevřenými soubory. Ty se totiž otevírají do záložek, podobně jako okna ve Firefoxu. I když máte otevřeno deset souborů, neztratíte se v nich. Navíc volbou 'File | New Tab Group' vytvoříte další řádek se záložkami, takže máte dvě řady záložek pod sebou. Slibovali jsme i pokročilé funkce jako ve Wordu. Které to jsou? V programu zvolte 'Edit | It's your preference' , v nově otevřeném okně zaškrtněte 'Save changed files automatically' a interval nastavte na jednu minutu. Program nyní bude každou minutu ukládat změny v dokumentu, takže v případě pádu systému nebo celého počítače nepřijdete o úpravy, které jste prováděli. Další příjemnou funkcí je 'Line Dance'. Ta se hodí třeba programátorům. Jednoduše si uložíte místo v textu a později se k němu můžete kdykoliv vrátit. To se hodí, pokud text značně editujete a potřebujete si označit zajímavá místa. Třešničkou na dortu je pak zvýrazňování syntaxe některých programovacích jazyků.

Ukládání stremovaného videa

Nástroj: Krut
Původně sloužil Krut k vytváření videotutoriálů a návodů. Snímá totiž plochu počítače a vše, co je na ní, ukládá do souboru. Výhoda: Kromě návodů jej můžete stejně jednoduše použít i pro ukládání streamovaných filmů, které je někdy těžké uložit pro pozdější off-line prohlížení.
K tomu, aby se zaznamenávalo kompletní video, tedy včetně zvuku, je třeba provést několik nastavení. Otevřete ve Windows ovládání hlasitosti, zvolte 'Možnosti | Vlastnosti | Záznam' , potvrďte a u sloupce 'Stereo Mix' zatrhněte 'Vybrat' . Dále v aplikaci Krut zvolte 'Menu | Settings' a v nastavení zvolte 'Stereo' . Sample frequency nastavte na '44100' . Aby se ve filmu nezobrazovala ikona myši, zrušte zatržení u 'Show mouse' . Dále je třeba upravit snímkovou frekvenci (fps), která je standardně nastavena na 15. Místo tohoto čísla zadejte 25. Pak můžete okno zavřít.
Nachystejte video, které budete chtít ukládat. Nyní v programu klikněte na šipku, která se nachází napravo od tlačítka 'Snap' . Bude třeba zakreslit oblast, kde se video přehrává. Najeďte myší na místo, kde bude levý horní roh přehrávaného videa. Na klávesnici stiskněte klávesu [ Ctrl] a držte ji. Myší se přesuňte do pravého dolního rohu, kde je uložené video. Nyní klávesu [ Ctrl] pusťte. Tím jsme označili oblast, která se bude nahrávat. V aplikaci ještě zvolte 'Menu | Preview Window' . Zobrazí se okno s náhledem toho, co nahráváte. Tím si překontrolujete, zda máte opravdu vybránu správnou oblast. Spusťte přehrávání videa a klikněte na tlačítko 'Rec' . Tím dojde ke spuštění ukládání.
UPOZORNĚNÍ: Pokud video běží, ale v náhledu se nic nezobrazuje, může za to nežádoucí akcelerace videa. Té se většinou zbavíte v nastavení přehrávače. Stačí do přehrávaného videa kliknout pravým tlačítkem myši, zvolit 'Možnosti' a posuvník 'Akcelerace videa' přesunout k hodnotě 'Žádná' .

Bleskové stahování

Nástroj: Express Download Manager
Download manažery, které pomáhají se stahováním souborů z internetu, jsou velmi praktické. Velmi výkonným, rychlým a nenáročným nástrojem je i Express Download Manager, jehož ovládání je maximálně jednoduché.
Chcete-li z internetu stáhnout soubor, zkopírujte si do schránky odkaz pro jeho stažení. V programu pak klikněte na ikonu 'New Download' . Otevře se okno a jako stahovaný odkaz se automaticky nabídne obsah schránky. Nemusíte už tedy vůbec nic zapisovat, stačí kliknout na 'Add'. Tím přidáte soubor do stahovací fronty. O nic dalšího se starat nemusíte, aplikace soubor stáhne sama.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

Dokumenty ke stažení