Hledání perfektního pevného disku
Výběr správného pevného disku není jednoduchý. Existují disky interní, externí, notebookové či klasické 3,5", k dostání jsou však i takové speciality, jako jsou ultrapřenosné 1,8" disky s kapacitou 120 GB. V Chipu jsme vyzkoušeli DESÍTKY NEJNOVĚJŠÍCH DISKŮ a poradíme vám, jaký si vybrat.
THOMAS LITTSCHWAGER, MICHAL BAREŠ
Dostatek úložného prostoru pro data se vždycky hodí. Na pevném disku dnes sice stále běžně skladujeme pracovní data, největší část jejich kapacity však zabírají filmy, hudba a fotografie. Na trhu dnes ale najdeme stovky pevných disků a řešení pro ukládání dat. Uživatel si může vybrat mezi externími, interními, extrémně malými, úspornými, nebo naopak ohromně kapacitními či superrychlými disky. V testovací laboratoři Chipu jsme provedli opravdu rozsáhlý test současných pevných disků, a můžeme vám tedy poradit, jaká zařízení se pro vaše potřeby hodí nejlépe. Můžete si být jisti, že ať si pořídíte jakkoliv velký pevný disk, stejně vám jeho kapacita za chvíli nebude stačit. Jak ale vybrat ten nejlepší model právě pro vaše potřeby? Výrobci své produkty vyvíjejí s ohledem na různé potřeby uživatelů, všeobecně lze ale říci, že co se týče interních disků, i rychlost těch nejpomalejších vám bude pro běžný provoz stačit. Interní pevné disky komunikují s počítačem nebo notebookem po rychlejší sběrnici než ty externí, takže ačkoliv je hodnotíme podle řady kritérií, jako jsou přenosové rychlosti, přístupová doba, hlučnost a spotřeba, nakonec většina uživatelů stejně zvolí disk hlavně podle dostatečné kapacity a podle rozumného poměru mezi výkonem a cenou. Pouze profesionální uživatelé zvolí drahé superrychlé disky, jako je například Western Digital Velociraptor (který je součástí i naší testovací sestavy), nebo módní SSD disky, kterým jsme se však věnovali nedávno a které tedy nejsou součástí tohoto testu. Trendovou záležitostí jsou i tzv. 'zelené' či úsporné disky, které jsou sice o něco pomalejší, spotřebují však méně energie a hlavně nevyzařují tolik tepla, což je velmi důležitý faktor při stavbě domácího i firemního datového úložiště. Čím méně tepla disk vyzařuje, tím méně energie je potřeba věnovat na chlazení a tím tišší bude počítač.
Externí, nebo interní disk? To je otázka.
Pokud potřebujete někde uskladnit sbírku filmů, hudby a fotografií, bude pro vás nejlepší volbou externí 3,5' pevný disk, a v tomto případě vám stačí připojení prostřednictvím USB portu. Jestliže pravidelně zálohujete větší množství dat, doporučujeme vám rovněž externí krabičku s 3,5' diskem, ale zde již hraje větší roli přenosová rychlost, takže se poohlédněte spíše po modelu vybaveném rozhraním eSATA. Vaše záloha bude rychlejší. Vlastníte-li starší stolní počítač s pevným diskem malé kapacity a nechcete již investovat do výměny interního disku, doporučíme vám opět externí 3,5' disk. Veškerá data ukládejte na něj, a až si časem pořídíte nový počítač, pouze k němu externí disk připojíte a budete mít všechna starší data okamžitě k dispozici. Jeden terabajt externího úložného prostoru pořídíte dnes v průměru cca za 2 600 Kč, 640GB až 750GB externí disky stojí okolo 2 200 Kč a 500GB disky pořídíte v průměru za 1 800 Kč. Větší disky s kapacitou 1,5 až 2 TB jsou zatím ještě dost drahé a stojí 4 000, resp. necelých 6 000 Kč.
Potřebujete-li data častěji přenášet, zvolte raději lehčí a menší 2,5' externí disk. 2,5' externí krabičky sice nejsou tak rychlé a většinou mají i menší kapacitu, mnohem lépe se však přenášejí a k provozu nepotřebují externí napájení. 2,5' externí disky jsou napájeny z portu počítače, takže se ideálně hodí právě pro majitele notebooků, kteří tak budou mít přístup ke svým datům i na cestách. Vzhledem k tomu, že u 2,5' externích disků bývá cena za gigabajt úložného prostoru o dost vyšší než u disků 3,5', doporučujeme kombinovat obě zařízení. Jako hlavní úložný prostor si doma zvolte externí 3,5' disk a pro přenášení nejdůležitějších dat si pak můžete pořídit 2,5' externí disk s menší kapacitou. Nejmenší kapacitu v kategorii 2,5' externích disků dnes nabízejí 160GB modely, které stojí okolo 1 300 Kč a pro přenášení dat většinou stačí. Jen o něco málo dražší jsou však disky s kapacitou 250 až 320 GB, které stojí okolo 1 500 Kč (samozřejmě lze sehnat i dražší, v tom případě ale většinou připlácíte za design) a nabízejí tak lepší poměr mezi cenou a úložným prostorem. Zatím nejvyšší běžně dostupná kapacita externích 2,5' disků je 500 GB a tyto modely koupíte od 2 500 Kč výše.
3,5' externí disky: Praktické řešení
S touto kategorií externích pevných disků se na pultech obchodů setkáváme již léta. Oblibu si získaly po nástupu rozhraní USB, kterým je již deset let vybaven každý počítač a které bylo použitelnější a praktičtější (i když pomalejší) než předtím používané rozhraní FireWire. Externí USB disk stačí vybalit z krabice, připojit k napájecímu adaptéru, propojit USB kabelem s počítačem, a můžete kopírovat a ukládat data. Již od Windows XP výše nepotřebujete ke zprovoznění žádné ovladače ani přídavný software. Ovladače nepotřebujete ani u modernějšího a rychlejšího rozhraní eSATA, kterým ale nejsou vybaveny všechny externí disky a ani zdaleka všechny počítače. Ještě méně externích disků a počítačů pak disponuje rozhraním FireWire, které poslalo do předčasného důchodu právě eSATA.
Portová výbava externích disků je dnes spíše otázkou potřeby uživatelů než ceny. Kdo má na počítači eSATA port, bude volit disk s tímto rozhraním, ale stejně občas ocení i klasický USB konektor, který je standardem a který najde na jakémkoliv počítači, k němuž by chtěl disk připojit. Například 1TB externí pevný disk Verbatim s eSATA a USB portem stojí jen o cca 100 Kč víc než verze vybavená pouze USB rozhraním.
Externí 3,5' disky připojené pomocí rozhraní USB dosahují přenosových rychlostí okolo 35 MB/s, disky připojené pomocí FireWire 400 dosahují rychlostí okolo 40 MB/s, ale eSATA je dvakrát rychlejší. Sběrnice eSATA umožňuje díky přenosové rychlosti okolo 90 MB/s využít téměř plného potenciálu pevných disků, a přístup na externí disk je tedy stejně rychlý jako přístup na interní disk počítače. Některé základní desky však vyžadují po připojení eSATA disku restart systému.
TIP: Po připojení eSATA disku přejděte do Správce zařízení, kde kliknete pravým tlačítkem myši na název počítače a vyberete možnost Vyhledat změny hardwaru. Ve většině případů počítač vyhledá nově připojený disk, který budete moci používat bez restartu systému.
Potřebujete-li k práci externí disk s maximální přenosovou rychlostí, doporučujeme model Seagate FreeAgent Xtreme (ST310005FPD2E3-RK), který cca za 3 200 Kč pracuje průměrnou přenosovou rychlostí 85,8 MB/s a z hlediska výbavy mu chybí jen zbytečné rozhraní FireWire 800. Pokud se však z nějakého důvodu bez FireWire 800 neobejdete, je výbornou volbou i nejuniverzálnější (i když o něco málo pomalejší) externí disk Western Digital My Book Studio Edition 1TB za 4 000 Kč.
Do rychlých externích disků s eSATA konektorem mohou výrobci použít i pevné disky s vyšší rychlostí otáčení 7 200 ot./ min, jejich plný potenciál externí disky s USB a FireWire rozhraním nemohou využít. V kombinaci s eSATA rozhraním nabízejí vyšší celkovou přenosovou rychlost, ale spotřebují o trochu víc proudu.
2,5' externí disky: Mobilita
Jestliže potřebujete data často přenášet, bude pro vás nejlepším řešením externí krabička vybavená 2,5' pevným diskem. Maximální objem dat, který lze v současné době umístit na 2,5' pevný disk, je 500 GB, což už je poměrně velký prostor. Dobrou zprávu máme i pro uživatele, kteří potřebují nejen mobilní, ale i rychlé řešení. Superrychlých 2,5' externích disků s eSATA konektorem ale není mnoho. Světlou výjimku v tomto ohledu představuje Plextor s modely PXPH320US s kapacitou 320 GB a 500GB varianta PX-PH500US. V kombinaci s rychlým notebookovým pevným diskem dosahují přenosových rychlostí okolo 60 MB/s, jsou tedy skoro dvakrát rychlejší než velké externí 3,5' modely s USB připojením.
Existují ještě menší externí disky. Z hlediska mobility je nejlepším externím diskem Samsung S1 Mini, který obsahuje 1,8' pevný disk s kapacitou 120 GB a stojí přijatelných 1 900 Kč. Jeho hlavní výhodou jsou neuvěřitelně malé rozměry (87×62×15 mm; je tedy přibližně o polovinu menší než 2,5' externí disk) a nízká spotřeba (1,5 W), díky které jej rozpoznají i zařízení, která jinak pracují pouze s flash disky a 2,5' externí disky 'neutáhnou'. Klasickým případem jsou projektory vybavené USB portem pro přímé promítání z flash disku nebo některé televizory vybavené rovněž USB portem. Průměrná přenosová rychlost sice činí jen cca 24 MB/s, i tak je ale Samsung S1 rychlejší než většina flash disků a navíc má o dost větší kapacitu.
3,5' interní disky: Úsporné!
V kategorii interních 3,5' pevných disků je dnes trendem zvyšování kapacity a snižování spotřeby. V současné době umožňuje vysoká hustota magnetického povrchu umístit na jednu plotnu pevného disku až 500 GB. Pevné disky s maximální kapacitou 2 TB tak obsahují čtyři plotny. Výrobci neustále zmenšují i motorky pohánějící tyto plotny a díky inteligentnímu řízení snižují spotřebu disků například tak, že místo aby se točily všechny plotny najednou, je v provozu pouze ta, na níž jsou umístěna momentálně požadovaná data. Takovéto řešení má pak pozitivní vliv nejen na spotřebu, ale i na tepelné vyzařování disků.
Vysoká hustota dat má však pozitivní vliv i na rychlost pevného disku. Například vítěz této kategorie, disk Seagate Barracuda 7200.12, obsahuje je jednu plotnu s 500GB kapacitou a při 7 200 otáčkách za minutu nabízí vynikající přenosovou rychlost přesahující 100 MB/s. To není o moc méně, než kolik nabízí absolutně nejrychlejší disk Wes- tern Digital Velociraptor s rychlostí otáčení 10 000 ot./min. Výhodou vysokých otáček (a faktu, že Velociraptor má menší plotny) je jen rychlejší přístupová doba, která činí cca 5,5 ms, zatímco v případě Barracudy 7200.12 je přístupová doba na vyšší úrovni: 11,5 ms.
Rychlost pevného disku není jediným hlediskem, na které se dnes výrobci zaměřují. Vzhledem ke stále vzrůstající oblibě externích USB a NAS disků se zvyšuje i poptávka po discích s nižší rychlostí otáčení, které vzhledem k nízké propustnosti externích rozhraní bohatě stačí. V testovaném poli tedy najdeme i disky s nižší rychlostí otáčení: 5 400 ot./min. Ty spadají především do tzv. 'zelené' kategorie energeticky úsporných zařízení s delší životností. Ideálním příkladem je 2TB datový disk Western Digital Caviar Green (WD20EADS). Při průměrné přenosové rychlosti 83,3 MB/s a přístupové době 10,8 ms však ani tento disk nemůžeme označit za pomalý.
2,5' interní disky: Výhodné
Malé, 2,5' notebookové pevné disky jsou v poslední době mnohem dostupnější a levnější, než tomu bývalo v minulosti. Výrobci notebooků navíc většinou maximálně usnadňují přístup k pevnému disku, takže jej zvládne vyměnit i méně zkušený uživatel. Uvažujete-li ale o výměně disku, doporučujeme nejprve se ujistit, jaké rozhraní pevného disku váš starší notebook používá. Starší notebooky dost často obsahují pevné disky s paralelním rozhraním (IDE), kterých je na trhu již méně a jsou o něco dražší než srovnatelné modely se SATA rozhraním. Navíc jsou dostupné v maximální kapacitě 320 GB.
Při výměně staršího disku za nový doporučujeme zkontrolovat rozměry starého disku a pořídit nový disk se shodnými rozměry. Standardní tloušťka 2,5' interního disku je 0,95 cm, zvláště moderní disky s velkou kapacitou však mohou být tlustší. Zda se vám vejdou do notebooku, to záleží na tom, jak velký prostor pro disk výrobce vyhradil. Nejrychlejším testovaným diskem této kategorie je již zmiňovaný Seagate Momentus 7200.3 s kapacitou 320 GB, rychlostí otáčení 7 200 ot./min., průměrnou přenosovou rychlostí 68,4 MB/s a cenou cca 3 000 Kč. S rychlými otáčkami je však spojena drobná nevýhoda v podobě vyšší spotřeby, která se může negativně projevit na kratší výdrži notebooku při provozu na akumulátor. S nižšími otáčkami si vystačí vítěz našeho testu v této kategorii, model Western Digital Scorpio Blue, s kapacitou 500 GB, přenosovou rychlostí 61,6 MB/s, spotřebou 1,5 wattu a výbornou pořizovací cenou 2 200 Kč.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
V kategorii 3,5' disků vede Seagate, jehož externí disk FreeAgent Xtreme a interní model Barracuda 7200.12 s kapacitou 500 GB nedávají konkurenci šanci. Mezi externími 2,5' disky hraje prim ultrapřenosný model Samsung S1 Mini s kapacitou 120 GB, miniaturními rozměry a cenou okolo 1 900 Kč. Kategorii 2,5' interních pevných disků kraluje model Western Digital Scorpio Blue s kapacitou 500 GB. Při ceně zhruba 2 200 Kč si kromě vítězství v testu odnáší i logo 'Cenový tip'.
INFO
Udělejte si vlastní externí disk
Rychlý externí 2,5' disk si můžete vyrobit i sami, například pomocí externího boxu Thermaltake N0018US Max 4 Combo, který obsahuje jak USB, tak eSATA konektor, je určen pro 2,5' SATA disky a stojí okolo 800 Kč. Pokud do něj vložíte například 2,5' notebookový disk Seagate Momentus 7200.3 s rychlostí otáčení 7 200 ot./min, kapacitou 320 GB a přenosovou rychlostí téměř 70 MB/s za cca 1 600 Kč, přijde vás tento superrychlý externí disk celkově na cca 2 400 Kč.
Zvolíte-li raději 3,5' externí disk, doporučujeme kombinaci externího boxu CoolerMaster XCraft 360, SATA to eSATA and USB2.0 (1 100 až 1 200 Kč) a pevného disku Western Digital Caviar Green (WD10EADS) s kapacitou 1 TB a cenou cca 2 100 Kč. Výhodou této kombinace je dostatečná kapacita s rychlostí eSATA konektoru.
INFO
Ochrana dat
Přenášíte-li v notebooku nebo na externím disku citlivá data, doporučujeme věnovat pozornost jejich ochraně. Často bývá hodnota dat vyšší než cena notebooku, a pokud pracujete s citlivými nebo tajnými daty, rozhodně nechcete, aby se dostala do nepovolaných rukou.
SEAGATE MOMENTUS FDE
Společnost Seagate vyrábí notebookové pevné disky Momentus FDE, které mají zabudovanou hardwarovou ochranu dat. Přímo v disku je umístěn čip, který automaticky kryptuje data pomocí standardu AES. Přístup k veškerým datům je tak chráněn heslem. Nesmíte ale heslo zapomenout, jinak se ke svým datům už nedostanete.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Hledání perfektního pevného disku (554.55 kB) - Staženo 1351x