Zbavte se skleněného oka
Stále ještě se díváte na starý televizor? Zbavte se ho! TELEVIZORY S PLOCHOU a velkou obrazovkou jsou stále dostupnější a lepší. Chip vám představí nejlepší LCD televizory s úhlopříčkou 32 až 42 palců.
THOMAS LITTSCHWAGER
I když se Evropa nachází v hospodářské krizi, prodeje plochých LCD či plazmových televizorů stále stoupají. Česká republika v tomto ohledu sice drobně zaostává za bohatšími, západoevropskými zeměmi, ale podíl plochých obrazovek v českých domácnostech již není zanedbatelný a odhaduje se cca na 20 procent, přičemž například v Německu to je 40 %. Cena velkoplošných televizorů se neustále snižuje, a i když je pravda, že čím později takový televizor koupíte, tím bude levnější, donekonečna se čekat nedá. Pokud tedy plánujete zakoupení plochého LCD televizoru, může vám při výběru pomoci náš test. Najdete v něm televizory, které jsme v naší laboratoři zkoumali za posledních několik měsíců, a jsou zde tedy zastoupeny jak nové, tak i výběhové modely. Právě takové televizory lze ale často vidět ve speciálních slevových akcích. Stále dostupnější je i HD obsah. V srpnu se bude konat atletické mistrovství světa, které bude snímáno a v zemích, které to technicky umožňují, vysíláno v plné HD kvalitě. HD obsah je dostupný na internetu a filmy na Blu-ray nosičích se již dají pořídit za cenu dražších DVD filmů.
Cena LCD a plazmových televizorů klesá, na druhou stranu jejich kvalita a výbava se zlepšují. Jakou technologii a úhlopříčku si ale vybrat? Kromě přehledu nejlepších zařízení vám přineseme i technologický pohled do útrob moderních televizorů.
Technologie: LCD momentálně lepší než plazma
Moderní ploché televizory používají buď LCD, nebo plazmovou technologii. Dlouhou dobu představovaly plazmové televizory lepší volbu, jelikož za příznivou cenu poskytovaly velkou úhlopříčku a lepší parametry kontrastu a barevné hloubky. Problémem plazmových televizorů je ale rozlišení. Pokud požadujete plné HD rozlišení (1 920 × 1 080 bodů), musíte zvolit plazmový televizor s opravdu velkou úhlopříčkou (50” a více). Menší plazmové televizory většinou mohou nabídnout pouze HD Ready rozlišení (1 280 × 720 bodů). Plazmové televizory také mají větší problémy při připojení k počítači, jelikož jejich typické rozlišení je jiné a obraz z počítače je tak buď deformován, nebo ho část chybí.
LCD televizory kvalitou obrazu dohnaly plazmové modely a za rozumnou cenu můžete koupit i LCD televizor s 42” úhlopříčkou. LCD obrazovky mají delší životnost, mohou posloužit jako plnohodnotný LCD monitor a plné HD rozlišení nabídnou již při úhlopříčce 32”. Plazmové televizory tedy v současné době doporučujeme pouze v případě opravdu velkých úhlopříček nad 50”, kde jsou stále výrazně levnější než velikostně srovnatelné LCD obrazovky. Poměr prodeje plazmových televizorů v porovnání s LCD technologií je nyní asi 1:6 , a i proto jsme se v tomto testu rozhodli věnovat pouze LCD televizorům.
Ať již se rozhodnete pro jakoukoliv úhlopříčku, dnes vám doporučujeme volit pouze modely s plným HD rozlišením, které je již od 37“ modelů standardem.
Kvalita obrazu: Žádné kompromisy
I když se testované modely neliší rozlišením, najdeme řadu rozdílů v kvalitě obrazu a výbavě. Výrobci se snaží přesvědčit zájemce řadou speciálních funkcí. Čtyři nejzajímavější trendy jsme umístili do samostatných boxů, které najdete v tomto článku.
Výrobci zlepšili kvalitu obrazu svých televizorů. Starší LCD televizory nebyly tak dobře uzpůsobené pro sledování klasického televizního signálu s nízkým rozlišením, ale moderní televizory se s tímto problémem již dokážou vyrovnat. Téměř všechny testované modely jsou vybaveny čipy pro přeměnu TV signálu do pohledného HD rozlišení. V tomto ohledu momentálně nejlepší řešení nabízí televizory Toshiba s technologií „Resolution+“, kterou jsou vybaveny všechny nové přístroje této značky.
Co se týče technologií pro vylepšení a vyhlazení obrazu, všichni výrobci se stále nacházejí ve fázi testování a zkoušení, i když jejich výsledky jsou již velmi použitelné. Žádný z nich zatím ale nepřišel s dokonalým řešením. Někteří výrobci po čase zkoušení od určitých technologií odstupují, zatímco začínají stejnou technologii do aktuálních modelů zařazovat. To se týká například technologií „Local Dimming“ od Samsungu nebo „Scanning Backlight“ od Philipsu.
Moderní trend 200hertzové technologie snižuje rozmazání obrazu při rychlých scénách, ale čas od času dochází při této technologii na několik milisekund k deformaci obrazu následkem špatně vypočítaných tří mezifází.
Jaká úhlopříčka je nejvhodnější? Záleží na penězích a dostupném prostoru. Podle průzkumů trhu je nejžádanější úhlopříčkou 32 palců, tyto televizory ale nenabídnou o moc větší obraz než klasické staré CRT modely, zvláště pak co se týče materiálu s poměrem stran 4:3. 42“ televizory sice nabídnou obraz úctyhodných rozměrů, vyžadují však více místa pro instalaci a větší vzdálenost pro sledování. Většina 42“ televizorů se nevejde do klasických obývacích stěn. Chcete-li si vyzkoušet, zda se vám 42“ televizor vejde do obývacího pokoje, vystřihněte si z krabice obdélník o rozměrech 100 × 60 centimetrů (běžná velikost 42“ obrazovky včetně rámečku) a vyzkoušejte, zda se vám do určeného prostoru vejde. Pokud bude na váš obývací pokoj příliš velký, vyberte si televizor s menší úhlopříčkou.
Otázka úhlopříčky je tedy pouze otázkou dostupného prostoru; co se kvality obrazu týče, v každé kategorii najdeme vynikající přístroje. Proto vám přinášíme tři samostatné srovnávací tabulky s Top 10 modely.
Test: Nejlepší televizory jednotlivých úhlopříček
Pokud jste se již rozhodli, jakou úhlopříčku zvolit, máte nejtěžší volbu za sebou. Stačí se podívat na výsledky našich měření, které najdete v tabulkách na konci tohoto článku. Ve výsledkových tabulkách najdete jako vždy nejen vítěze testovaných kategorií, ale i ideální tip v poměru mezi výkonem a cenou.
32 PALCŮ: Televizory s touto úhlopříčkou se momentálně prodávají nejvíce, protože jsou nejlevnější a vejdou se i do menších obývacích pokojů. Z technického úhlu pohledu nemůžete při nákupu této úhlopříčky udělat chybu, jelikož v této kategorii najdeme špičkové produkty za rozumnou cenu. Nejlepší hodnocení v této kategorii si z našeho testu odnesl televizor Samsung LE32A659A1F, a to především díky špičkové kvalitě obrazu, plnému HD rozlišení a množství konektorů. K tomu je k dostání za velmi dobrou cenu 19 900 Kč, takže může představovat dobrou volbu i jako druhý plochý televizor do ložnice. Chcete-li ještě ušetřit, můžeme vám doporučit další čtyři testované modely, tři z nich však disponují pouze panelem s nižším HD Ready rozlišením. Toshiba 32XV556 stojí cca 13 000 Kč a má plné HD rozlišení, ale co se týče obrazové kvality, na výše zmíněný Samsung nemá. Televizor Sony KDL-32V4500, který se umístil na čtvrté pozici, doporučujeme vypínat, jelikož ve stand-by režimu spotřebuje více než 13 wattů za hodinu, což je neakceptovatelné. Tuto slabinu můžete kompenzovat hlavním vypínačem televizoru, ale není to moc praktické a navíc je třeba na vypínání pamatovat.
37 PALCŮ: Kategorie televizorů s 37palcovou úhlopříčkou pomalu vymírá. V minulosti byla zajímavá především tím, že se jednalo o nejmenší přístroje schopné nabídnout plné HD rozlišení, ale s tím, jak se Full HD začalo objevovat i mezi 32“ televizory, cenová výhoda 37“ modelů se zmenšila. Za skoro stejnou cenu jako 37“ televizory navíc dnes seženete modely s větší 40“ obrazovkou. Pokud se vám ale 40“ televizor nevejde do prostoru v obývacím pokoji, klidně se můžete zvolit 37“ model.
V této kategorii výrazně bodují televizory Philips, které obsadily přední pozici v testu. Díky excelentnímu obrazu a bohaté funkční výbavě zvítězil televizor Philips 37PFI9603D. Další model, Philips 37PFI9903H, nabídne téměř stejnou kvalitu obrazu i výbavy, ale kvůli skleněnému panelu podsvícení, který rozšiřuje barvy promítaného obrazu až do rámečku televizoru, stojí dvakrát více. Tento přístroj je také vybaven technologií „Ambilight“, která vyzařuje barvy momentálně sledovaného pořadu i na zeď umístěnou za televizorem.
Samsung LE37A557P2F představuje díky nízké ceně 18 000 opravdu dobrou koupi. Pokud se vám velkoplošné televizory zdály příliš drahé, toto může být zajímavá varianta. Samsung LE37A557P2F navíc kombinuje nízkou cenu s nejlepší obrazovou kvalitou v kategorii 37“ televizorů.
40/42 PALCŮ: Díky rychle klesajícím cenám jsou 40/42“ televizory v současné době nejzajímavější kategorií. Kvůli větším rozměrům se sice nehodí pro většinu obývacích pokojů, pokud však disponujete dostatečným prostorem, vybírejte televizor právě této úhlopříčky. I v této velikosti se na prvním místě umístil produkt společnosti Philips, a to model LED-Lux 42PFL9803H, který sice nepatří mezi nejlevnější televizory, zato ale nabízí nejmodernější technologii podsvícení obrazovky. Jedná se zatím o jediný model televizoru s LED podsvícením panelu, který jsme měli možnost plně otestovat, ale těšíme se i na výsledek nových modelů od společnosti Samsung, která podobné modely nedávno uvedla. LED podsvícení zajišťuje optimální rovnoměrnost podsvícení, vynikající hodnoty jasu a kontrastu a navíc i špičkový přenos barev. V testu přišel Philips LED-Lux 42PFL9803H o pár bodů při testu kvality zobrazení televizního signálu, a to kvůli přehnaně nastavené optimalizaci obrazu. V základním továrním nastavení dochází při reprodukci TV signálu k přílišné modulaci a obrazovým chybám. Výkon optimalizace lze však v uživatelském menu snížit a tyto neduhy tak potlačit. Z levnějšího spektra 40/42“ zařízení stojí za zmínku model Toshiba 42ZV555D za 26 000 Kč nebo Sony KDL40W4000 za 24 500 Kč. Tyto dva televizory se však kvalitou DVD a HD reprodukce nemohou výše zmíněnému drahému Philipsu vyrovnat. Televizor Toshiba však díky technologii „Resolution+“ a speciálnímu čipu, který optimalizuje převod TV signálu do HD rozlišení, nabídne nejlepší reprodukci klasického televizního vysílaní. Náš poslední tip zní: Nezávisle na velikosti úhlopříčky plochého televizoru je nejdůležitější osobní pocit z reprodukovaného obrazu. Náš test vám prozradí, které přístroje nabízí nejlepší technické specifikace a jak se chovají při reprodukci různých zdrojů signálu. Před nákupem vám však doporučujeme zajít do obchodu a podívat se, jaký osobní dojem budete mít z obrazu daného televizoru. V ideálním případě si od obsluhy vyžádejte možnost vyzkoušet si i navigaci v menu a sami si zkuste pohrát s nastavením jasu a kontrastu a s technologií pro optimalizaci obrazu. Většina televizorů na pultech obchodů totiž pracuje v tzv. předváděcím režimu, který spočívá v maximálním nastavení jasu a kontrastu. Při domácím použití by vás ale televizor „vyšťavený“ na maximum po krátké době začal iritovat.
AUTOR@CHIP.CZ
1. trend: Světelný senzor
Úspora elektrické energie je důležitým parametrem hodnocení i u velkoplošných televizorů. Některé moderní televizory dokáží díky světelnému senzoru automaticky regulovat intenzitu podsvícení podle intenzity osvícení místnosti. Pokud se televizor nachází v tmavé místnosti, automaticky sníží intenzitu podsvícení, což má za následek jak výraznou úsporu elektrické energie, tak i menší únavu očí. Během slunečného dne senzor automaticky zvýší jas obrazovky až do maximální hodnoty. V naší laboratoři jsme naměřili, že například 42palcový televizor Toshiba 42ZV555D dokáže díky světelnému senzoru uspořit až 30 procent elektrické energie.
2. trend: 200Hz technologie
200Hz obnovovací frekvence by měla zabránit rozmazávání obrazu zvláště během reprodukce rychlých scén. V současné době tato technologie existuje ve dvou variantách. V případě „opravdové“ 200Hz technologie, kterou využívá například Sony, jsou mezi dva opravdové snímky vkládány televizorem dopočítávané přechodové snímky. V případě vysílání PAL o frekvenci 50 Hz se mezi dvěma opravdovými snímky dopočítávají tři přechodové snímky a v případě vysílání 24p až sedm snímků. V případě „nepravé“ 200Hz technologie probíhá zobrazování vlastně s frekvencí 100 Hz, jelikož mezi dva opravdové snímky se vkládá pouze jeden snímek dopočítaný, ale mezi něj a mezi opravdové snímky jsou vloženy dva snímky tmavé. I tato technologie snižuje rozmazání obrazu.
3.trend: LED podsvícení
Technologie LED podsvícení panelu se již delší dobu používá u notebooků a LCD monitorů, ale v současné době se začíná objevovat i u velkoplošných LCD televizorů. LED podsvícení je realizováno množstvím miniaturních LED diod umístěných za displejem. „Klasické“ LCD televizory jsou podsvíceny fluorescentními CCFL trubicemi. V porovnání s nimi má LED technologie výhodu v rovnoměrnosti podsvícení, vyšším kontrastu a v přesnějším podání zelené obrazové složky. Nevýhodou je zatím pouze vyšší cena. Testovaný televizor Philips stojí 66 000 Kč.
4.trend: Síťové připojení
V testu jsme zatím neměli možnost vyzkoušet žádný z modelů vybavených připojením k počítačové síti, ale i s tímto trendem se budeme do budoucna běžně setkávat. Zatím ještě nejsou k dispozici televizory, které by prostřednictvím dálkového ovládání zpřístupnily celý obsah internetu, ale některé modely Panasonic se například dokáží připojit k serveru Viera Cast, který slouží jako rozhraní vybraným jiným serverům, jako je například YouTube, Picasa nebo některé zpravodajské a sportovní kanály. Televizory však budou schopny pomocí LAN připojení přehrávat obsah z domácího multimediálního serveru, který může být umístěn například na NAS disku či veden přímo z PC.
NEJLEPŠÍ 32" TELEVIZORY
Full HD: Televizory s 32” úhlopříčkou nabízejí konečně i Full HD rozlišení. Příkladem je i model Samsung LE32-A659A1F.
NEJLEPŠÍ 37" TELEVIZORY
Něco mezi: 37” televizory dnes stojí skoro stejně jako 40/42” modely a pomalu mizí z trhu.
NEJLEPŠÍ 40/42" TELEVIZORY
LED podsvícení: Nová technologie LED podsvícení vynesla televizoru Philips LED-Lux 42PFL9803H vítězství v testu. Těšíme se na další a levnější modely.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Zbavte se skleněného oka (2.45 MB) - Staženo 1113x