Nové netbooky
Nové mininotebooky mají vetší displeje, vydrží déle pracovat na baterie a VYPADAJÍ MNOHEM LÉPE než první generace těchto ultrapřenosných počítačů. Chip otestoval jedenáct nejnovějších modelů s cenou od 7 500 Kč.
DANIEL WOLFF
Netbooky (nebo jak jim někteří výrobci nově říkají „mininotebooky“) jsou stále velkým trhákem a z koláče představujícího trh s notebooky ukrajují čím dál tím větší podíl. Není se vůbec čemu divit – jsou malé, levné a hezké a nejnovější modely jsou již vybaveny pohodlnějšími klávesnicemi a vyrobeny z lepších materiálů. Firma Asus, první výrobce netbooků, představila do uzávěrky tohoto vydání celkem dvanáct modelů, a většina výrobců již dokonce stihla uvést alespoň jeden model „druhé generace“ netbooků. Bohužel někteří výrobci sice oficiálně své nové modely představili, nebyli však schopni dodat je včas do naší testovací laboratoře, takže například velmi očekávané modely Toshiba NB200 a Asus EeePC Seashell v testu nenajdete. Nemohli jsme samozřejmě čekat na všechny novinky, přesto je jich už takové množství, že jsme se rozhodli test netbooků po půl roce zopakovat.
Většina netbooků je dnes při prodeji vybavena operačním systémem Windows XP, který Microsoft před uvedením netbooků odsoudil k smrti, ale který mu za dumpingovou cenu zachránil na úkor Linuxu pozici v tomto segmentu. Dalším monotónním základem mininotebooků je procesor Intel Atom, který se sice prodává v několika verzích, avšak do uzávěrky testu stále nebyla oficiálně uvedena nová čipová sada, která by lépe využila jeho možností. Všechny stroje jsou tak osazeny starým čipsetem 945GSE. Neliší se od sebe ani kapacitou instalované paměti (standardem je 1 GB, s možností snadno nebo méně snadno upgradovat na 2 048 MB). Příliš se neliší ani úhlopříčka displeje, která se pohybuje v rozmezí 9 až 10“. Jedinou výjimkou je Dell Mini 12 s displejem 12,1“ a procesorem Intel Atom Z530, který je primárně určen pro zařízení typu PDA. V testovaném poli najdeme ještě netbooky vybavené malými SSD disky s kapacitou 16 GB (v případě Asusu EeePC S101 se jedná o celkem rychlý SSD disk), standardem je však 120GB nebo 160GB 2,5“ magnetický pevný disk. Výhodou klasických pevných disků je snadnější možnost upgradu. Používá-li netbook SSD disk, jedná se zpravidla o 1,8“ verzi, která je běžně skryta v útrobách netbooku a kterou nelze snadno vyměnit. Dalším problémem je malá dostupnost 1,8“ SSD i klasických HDD disků. Jak těžké je vyměnit takovýto disk například u staršího netbooku Acer A110, to si můžete přečíst v naší hardwarové poradně na str. 134.
Velmi výjimečným modelem v testu byl mininotebook Asus N10J, který je sice o něco dražší, zato je vybaven výkonnější grafikou nVidia GeForce 9300M GS, větším, 250GB pevným diskem a HDMI konektorem. Za vyšší cenu je pak součástí dodávky i externí DVD mechanika, která samostatně stojí 1 500–2 000 Kč.
Hlavní změny tak u druhé generace netbooků spočívají především v designu a provedení. Výbornou zprávou pro uživatele, kteří chtějí netbook používat i k tvorbě dokumentů, je vylepšená klávesnice většiny nových modelů. Velmi dobrou klávesnici měly od počátku modely HP, dnes se k nim řadí i Acer D150 a Asus EeePC S101. Modely N10J a 1000HE mají klávesnici s velkými tlačítky, díky nimž lze psát o poznání pohodlněji než na starších variantách. Kvalitní klávesnici má i první generace netbooků Lenovo S10e a díky větším rozměrům i Dell Inspiron Mini 12. Jak jsme již konstatovali, firma Toshiba nestihla do testu zaslat vynikající nový mininotebook NB200 se špičkovou klávesnicí, takže v testovaném poli zůstal dosluhující model NB100 s miniaturní klávesnicí, srovnatelnou s rovněž již zastaralým (ale zato hodně malým) netbookem FSC Amilo Mini U3520.
Kromě klávesnice a vylepšené ergonomie touchpadů jsme se dočkali změn v barevnosti a „individualitě“ netbooků. Většina modelů se vyrábí ve více barevných provedeních než dříve, pocit z použitých materiálů je rovněž lepší než u prvních netbooků. Designovou záležitostí je poměrně drahý stylový mininotebook HP Mini 1199EC „Vivienne Tam Edition“, který se od „obyčejné“, stříbrné verze odlišuje v několika interních detailech a sytě červeném povrchu s květinovým vzorem.
Výsledek testu: Laťku nastavil HP Mini 2140
Hlavním kritériem pro výběr netbooku je pro nás mobilita, tedy poměr hmotnosti, rozměrů a výdrže na baterie. Netbooky jsou opravdu malé a lehké, o to více však trpí jejich mobilita při osazení výkonnějšími, a logicky i těžšími akumulátory, které zaručí delší výdrž. Před nákupem tedy zájemcům doporučujeme, aby si dobře rozmysleli, jak dlouhou výdrž od netbooku očekávají. Pokud jim stačí tři hodiny provozu, mohou nosit až o 200 gramů lehčí netbook. Potřebují-li však šesti- až osmihodinovou dobu provozu, musejí se spokojit s hmotností okolo 1,3 až 1,4 kg. Pár gramů mohou ušetřit v případě modelů osazených SSD diskem, jak ukazují netbooky Asus S101 a Dell Inspiron Mini 9, které s hmotností 1,1 kg dokáží pracovat přes tři hodiny. Na druhou stranu nejdelší dobu provozu na baterie nabízí Asus EeePC 1000HE, který však již váží 1,4 kg.
Co se výbavy týče, netbooky se omezují na základní minimum. Standardem jsou dva nebo tři USB porty, analogový VGA videovýstup a webová kamerka. Digitální videovýstup nabízí zatím pouze Asus N10J, a to díky dedikovanému grafickému čipu nVidia. Přestože je tento čip o poznání rychlejší než grafika netbooků s čipsetem Intel, pro hraní náročnějších 3D her se stejně nehodí. Na vině je slabší výkon procesoru Atom, který hry nezvládá.
Máte-li doma Wi-Fi router standardu 802.11n, mohli byste ocenit podporu tohoto „standardu“ u netbooků HP Mini 2140 a u trojice netbooků Asus. Z testovaných modelů obsahovala pouze Toshiba NB10012N integrovaný UMTS modem, modely osazené tímto komunikačním zařízením lze však koupit například i u verze Acer D150 či jiných netbookků. Jejich cena je pak ale o něco vyšší, než uvádíme v naší tabulce. Z testovaných modelů obsahují SSD disk pouze dva – Asus S101 a Dell Inspiron Mini 9. Kapacita 16 GB je u obou stejná, pohled do výkonnostní tabulky však prozradí, že SSD disk Asusu je o mnoho rychlejší než verze použitá v modelu Dell. Všechny ostatní netbooky jsou vybaveny klasickými disky. Za zmínku stojí řešení zabezpečení dat na disku před pádem, které nabízí HP Mini 2140. Obdobnou ochranu nabídne v nejbližší době netbook Toshiba NB200, který jsme bohužel měli možnost jen krátce vyzkoušet.
Co se kvality displeje týče, nejvyšší kvalitu nabízí z testovaných modelů HP Mini 2140, i když ani on se naměřenými parametry jasu, kontrastu a doby odezvy nevyrovná plnohodnotným notebookům. Zavedená netbooková značka Asus nás parametry displeje mírně zklamala, jelikož její displeje mají nízký jas pod úrovní 150 cd/m2. 12“ displeje s 800řádkovým rozlišením umožňují lepší prohlížení internetových stránek než netbooky s rozlišením 1 024 × 600 (poměr stran displeje 16:10) nebo 1 024 × 576 bodů (16:9).
Kvalita provedení a klávesnice se u netbooků druhé generace zlepšily. HP Mini 2140 nabízí částečně kovové tělo a klávesnice našeho cenového tipu, Aceru D150, je o poznání lepší než u předchozího modelu Aspire One A150. Výborné provedení má i Asus S101.
Výhled do budoucna: Netbooky se přiblíží notebookům
Preferujete-li jiný operační systém než Windows, existuje řada linuxových distribucí optimalizovaných pro netbooky – například Ubuntu Netbook Remix nebo Intel Moblin. Jejich výhodou je cca o 1 000 Kč nižší cena netbooku. Příznivci Applu instalují na netbooky systém Mac OS X. Vývojáři Asusu a HP experimentují s operačním systémem Android, který jinak používá Google ve svém mobilním telefonu. Nejvýraznější inovací však bude v dohledné době uvedení nových Windows 7 a představení procesorů Intel Atom s dvěma fyzickými jádry.
Netbooky se budou v příštím roce svou výbavou stále více přibližovat notebookům. Budou osazeny většími displeji, a jak ukazuje například oznámený model Asus Eee PC1004DN, i integrovanou optickou mechanikou. Největší výhodou netbooků je však vysoká mobilita (malé rozměry, malá hmotnost a dlouhá výdrž na baterie), takže očekáváme, že nejvíce netbooků se stále bude prodávat bez optické mechaniky, bez dedikované grafické karty a s maximálně 12“ displejem. Bude ale rozhodovat design, konektivita a velikost klávesnice.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Ultramobilní levné netbooky se vyvíjí stále k lepšímu. Vítězem testu se stal model HP Mini 2140, a to hlavně díky perfektnímu kovovému zpracování a bohaté výbavě. Vítězem v poměru cena/výkon je Acer Aspire One D150, který se prodává za tak nízkou cenu, že bude rozhodně bestsellerem. Pokud s nákupem netbooku nepospícháte, vyčkejte ještě, co zajímavého přinese do této kategorie nová čipová sada Intel GN40.
INFO
Očekávání a podíl na trhu
NOVINKY PŘICHÁZEJÍCÍ NA TRH
Na trhu se brzy objeví několik zajímavých modelů, které zatím nestihly dorazit do naší testovací laboratoře. Asus předvedl nové modely Eee PC 1005 a 1008 a Toshiba stále nebyla schopna na český trh dopravit zajímavý nový model NB200, který jsme měli možnost vidět již na začátku dubna při jeho debutu pro média. Po skončení tohoto testu dorazil do našeho testlabu netbook Asus Eee PC 1005, v lesklém černém provedení, s prostornou klávesnicí a výdrží okolo devíti hodin. V blízké budoucnosti přijdou na trh netbooky s čipovou sadou Intel GN40. Tyto přístroje již budou vybaveny rychlejšími pamětmi typu DDR2 667 MHz, budou mít silnější grafiku s hardwarovou akcelerací HD videa a hlavně budou úsporněji nakládat se spotřebou, takže nabídnou ještě delší výdrž.
INFO: PODÍL NA TRHU
Podle dat společnosti IDC již Acer na evropském trhu prodal víc netbooků než průkopník této kategorie Asus. Na třetím místě se nachází HP.
30 % ACER
28 % ASUS
7 % HEWLETT-PACKARD
6 % SAMSUNG
4 % DELL
25 % OSTATNÍ
SOUHRN_ NETBOOKY
RADY PRO NÁKUP
DISPLEJ: MATNÝ, NEBO LESKLÝ?
I u netbooků se setkáváme s trendem lesklých displejů. Jejich výhodou je vysoký kontrast a dobré zobrazení barev, velmi nepříjemné jsou však rušivé odlesky na displeji, zvlášť pokud s netbookem pracujete venku. Tvoříte-li na netbooku texty, doporučujeme spíše matný displej, ale vždy platí, že nejlepší je podívat se na displej vybraného netbooku před jeho nákupem.
PEVNÝ DISK: SMYSL MAJÍ POUZE DRAHÉ SSD DISKY
Jediný 16GB SSD disk, který můžeme doporučit, se nachází v testovaném modelu Asus S101. V porovnání s SSD diskem Dellu Mini 9 je mnohem rychlejší a praktičtější.
GRAFIKA: SILNĚJŠÍ GRAFIKA NEPŘINÁŠÍ MOC VÝHOD
Pro běžnou práci s netbookem a přehrávání filmů stará integrovaná grafika čipové sady Intel 945 bohatě stačí. Výkonnější grafický čip nVidia GeForce 9300M GS přináší výhodu pouze při přehrávání HD videa. Na složité 3D hry výkon procesoru Intel Atom stejně nestačí.
BATERIE: NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JSOU WATTHODINY
POZOR: Většina výrobců prodává stejné netbooky s různou kapacitou akumulátorů. Rozhodujícím parametrem je kapacita měřená watthodinami. Tento údaj zjistíte vynásobením hodnot napětí (V) a kapacity v mAh. V cenících internetových obchodů se většinou udává pouze počet článků baterie, který přesnou kapacitu nenaznačuje, ale vypovídá o tom, zda se jedná o model se slabším, nebo silnějším akumulátorem.
JAK CHIP TESTUJE
Nejdůležitějším kritériem hodnocení netbooků je mobilita, kterou hodnotíme podle hmotnosti, objemu netbooku a výdrže na baterie při různých scénářích použití. Hodnocení výbavy pak vypovídá o množství a podobě portů a dalších doplňků. Výkon netbooků měříme dvanácti různými benchmarky. Na speciální testovací lavici pak zjišťujeme opravdové parametry použitého displeje.
5 % DOKUMENTACE A SERVIS
10 % ERGONOMIE
10 % DISPLEJ
15 % VÝKON
35 % MOBILITA
25 % VÝBAVA
Dokumenty ke stažení
- Testy a recenze - Nové netbooky (863.85 kB) - Staženo 1052x