Dobré a špatné nástroje
Na první pohled jde jednoznačně o NÁSTROJE PRO HACKERY a „zlé hochy“. Pokud se ale dostanou do správných rukou, mohou naopak přispět ke zvýšení bezpečnosti.
Nástroje hackerů pracují v „šedé zóně“: balancují na hraně legality a zároveň jde o praktické a výkonné nástroje. Mohou pomoci při zabezpečení sítě, mazání citlivých dat, ale i při legálním rozšiřování hudební sbírky. Jejich používání lze doporučit pouze zkušeným uživatelům, a i jim jen s mimořádnou obezřetností, protože posun za hranici zákona u nich může být otázkou jen několika kliknutí. To ale v žádném případě není důvod k panice – pokud tento software používáte ke zvýšení vlastní bezpečnosti a nedochází k porušování autorských práv, je jejich použití legální. Vybrané programy také nikdy neinstalujte na cizí počítače, mohli byste se dopustit trestného činu. Software zkoušejte na svém počítači, případně na virtuálním pc.
Surfujte po internetu bezpečně: Zabezpečte svou síť proti spywaru
Základem bezpečného pohybu po internetu je kvalitní bezpečnostní software a zdravý rozum – ovšem ani to vám nepomůže, pokud se vetřelcům podařilo zaútočit na vaše „soukromé hřiště“, na síť vašich domácích počítačů. A právě v tomto případě vám mohou pomoci zmiňované nástroje. Například nástroj Nmap dokáže nalézt slabá místa ve vaší síti. Program dokáže snadno najít všechny aktivní „prvky“ v síti, a i to je důvod, proč je často používán hackery. Na druhé straně dokáže usnadnit práci i správcům sítí…
Dalším bezpečnostním rizikem bývá „zapomenuté“ sdílení. Nástroj Network Share Browser dokáže najít a zobrazit všechna aktivní sdílení a jeho pomocí můžete ta nepotřebná snadno odstranit. Další pomocník, Wireshark, monitoruje provoz sítě na úrovni „protokolů“ a dokáže ho nepřetržitě „nahrávat“. Na základě těchto dat je možné nejen „krást data“, ale také snadněji hledat problémy v síťové struktuře.
Virový skener patří k základům počítačové bezpečnosti. O něco dále jde například nástroj Safe’n’Sec Pro, který chrání i před on-line hrozbami. A právě mezi tyto nástroje lze také zařadit i „původně zlý“ PeerGuardian, který dokáže blokovat příchozí a odchozí spojení v rámci zadané ip adresy. Tento nástroj byl původně vyvinut pro uživatele P2P sítí, nyní ho i „hodní“ uživatelé používají jako elegantní doplněk firewallu.
Sbírky hudby: Nahrávání místo stahování
Internet je plný hudby – weby pro sdílení dat nabízejí neuvěřitelné množství skladeb. Problém však spočívá v tom, že většina této hudby je chráněna autorským právem. I v tomto případě však existuje řešení – v podobě rekordéru No23. Tento nástroj lze použít pro záznam hudebních streamů, které nabízí celá řada webů (například námi již několikrát zmiňované Last.fm). A co je ještě lepší, pomocí nástroje No23 si může sami vytvořit vlastní „stream“ a i vaši přátelé si budou smět vychutnat to nejlepší z vaší sbírky.
Dalším pomocníkem při hledání skladeb ve formátu MP3 je nástroj Clickster. Program vyhledává skladby, které lze volně nalézt na některých serverech. Nepříjemný háček spočívá v tom, že program najde i skladby, které jsou chráněny autorskými právy…
Majitelé přístrojů iPod mohou používat nástroje SharePod a ml_ipod. Program SharePod umožní přehrávat hudbu z přehrávače iPod na počítači. S nástrojem ml_ipod lze hudební soubory zkopírovat přímo na iPod, aniž by bylo nutné používat program iTunes.
AUTOR@CHIP.CZ
NO23 RECORDER
Nahrávání hudby
No23 Recorder je program pro nahrávání hudby, který dokáže nahrát libovolný „audiozdroj“ z vašeho počítače. Jeho pomocí můžete nahrávat například hudbu z počítačových her, on-line rádií, videa, nebo dokonce hudbu a zvuk z externích zařízení (audiosystému, mikrofonu).
NO32LIVE
Hudební distributor
No32Live dokáže jakoukoliv hudbu z počítače streamovat přímo na internet. Tímto způsobem můžete své přátele seznámit se svými hudebními novinkami nebo kompletní audiosbírkou. Stačí, když budou mít jen audiopřehrávač pro příjem streamů.
CLICKSTER
Sběratel MP3
Clickster pomáhá stahovat skladby ve formátu MP3. Na rozdíl od ostatních nástrojů pro sdílení souborů „nespolupracuje“ s jinými uživateli, ale hledá na webových serverech. Doporučujeme opatrnost – software najde i skladby chráněné autorskými právy.
ML_IPOD
Pomocník pro iPod
Ml_ipod je doplněk pro multimediální přehrávač Winamp. Tento doplněk dokáže přímo z přehrávače zkopírovat skladby ve formátu MP3 a AAC přímo do iPodu, bez nutnosti spouštět iTunes. Do přehrávače od Applu dokáže přenést dokonce i „playlist“ z Winampu.
SHAREPOD
Kopírování skladeb
Jednou ze slabin iPodu je nemožnost přehrávat jeho obsah na počítači. Právě tento problém však řeší SharePod. Jeho pomocí lze na počítači přehrát jakoukoliv hudbu z iPodu. Na PC ani nemusí být nainstalován přehrávač – o vše důležité se postará SharePod…
PAGEHACKER
Úprava obsahu
S rozšířením Firefoxu s názvem Page Hacker můžete měnit obsah stránek přesně podle svých představ. Tento doplněk je mimořádně užitečný, například pokud chcete tisknout obsah stránky. Jakmile stránku znovu načtete, změny provedené nástrojem Page Hacker zmizí.
AZUREUS
Stahování souborů
Pomocí nástroje Azureus můžete stahovat soubory z internetu jediným kliknutím. Dokonce i velké soubory s demoverzemi her lze jeho pomocí stáhnout velmi rychle. Důležité funkce: vícenásobné stahování, náhled, IRC klient a statistický nástroj.
NMAP
Ochrana počítače
Nmap umožňuje zjistit, jaké síťové služby nabízí počítač a také je to pravděpodobně nejznámější skener portů pro příkazový řádek. Pomocí tohoto nástroje můžete snadno najít slabá místa v síti. Nmap například snadno identifikuje všechny aktivní „prvky“ v síťovém prostředí.
NETWORK SHARE
Správa sítě
Netowork Share Browser zobrazuje seznam sdílených síťových zdrojů, na které jste „možná už zapomněli“ a které mohou představovat bezpečnostní riziko. Program dokonce informuje o tiskárnách a sdílených složkách i v lokální sítích, do kterých máte povolen přístup.
WIRESHARK
Sledování sítě
Pomocí nástroje Wireshark můžete kontrolovat síťový provoz na úrovni protokolů. Program rozpozná 472 různých protokolů a je také schopen nepřetržité nahrávat komunikaci na síti. Výsledky z takovéhoto „monitoringu“ pak mohou zjednodušit řešení síťových problémů.
PEERGUARDIAN
Blokování hackerů a spywaru
Tento program slouží jako IP-firewall a chrání vás před internetovým spywarem. Na základě „blacklistu“ dokáže blokovat IP adresy. Tímto způsobem dokáže odfiltrovat celou řadu čmuchalů, snažících se o přístup do vašeho počítače.
AGENT SWITCHER
Anonymní surfování
Doplněk Firefoxu s názvem User Agent Switcher dokáže změnit „identifikaci“ prohlížeče. Díky tomu můžete surfovat anonymně a také podstatně snížit některá rizika, na která lze na internetu narazit. Program obsahuje i „profily“ pro identifikaci jako Opera nebo Netscape.
Dokumenty ke stažení
- Aktuality - Dobré a špatné nástroje (288.17 kB) - Staženo 1361x