Přejít k hlavnímu obsahu

Absolutní bezpečí pro vaše soubory

Absolutní bezpečí pro vaše soubory

Na zálohu myslí většina uživatelů až tehdy, když už je pozdě. Jenže co dělat, když jsou soubory i Windows nenapravitelně pryč? Nástroje pro zálohu SOUBORŮ A SYSTÉMU by měly pomoci odvrátit následky katastrofy. My jsme si ověřili, zda je tomu skutečně tak.
 MANUEL SCHREIBER

Fotografie z minulé dovolené – pryč. Daňové přiznání – pryč. Hudba, filmy, seriály – všechno pryč. Ztráta dat je strašlivá. Nemusí tomu tak ale být, pokud pravidelně zálohujete. Ze zálohy obnovíte všechny soubory, včetně operačního systému. Při zálohování se vyplatí vytvářet obraz celého disku. Po obnově pak budete mít zpět nejen soubory, ale také celá Windows.
Zálohování přitom není nikterak náročné. Chip vám ukáže sedm nejlepších zálohovacích programů. Představíme vám optimální strategie pro zálohování, přičemž na Chip DVD jsme umístili jak ukázkové verze testovaných programů, tak freewarové alternativy.

Zdvojená ochrana

Obyčejné zálohovací programy vytvoří zkomprimovanou kopii uživatelových dat a tu někam uloží – nejčastěji na disk. Pokud však virus napadne systém nebo dojde k poškození disku, celý operační systém bude pryč.
Dobré zálohovací programy proto mají dvojí druh zálohy: jednak zálohují samotné soubory, jednak vytváří zálohu celého systému do jednoho obrazu. Program vytvoří obraz celé partition s Windows, včetně MBR (Master Boot Record). Pokud se systém poškodí, stačí jej jednoduše obnovit ze zálohy. Uživatel získá zpět svá Windows včetně všech aplikací, a nemusí proto znovu systém instalovat. Obnoveny budou i všechny nainstalované aplikace, takže odpadá instalace desítek dalších aplikací. Odpadají i činnosti, jako je hledání starých sériových čísel z krabice pod postelí. Stačí jen nabootovat počítač ze záchranného CD a obnovit obraz na pevný disk.
U zaběhnutého systému navíc nemusíte obraz systému vytvářet nijak často. Tuto činnost stačí provést vlastně jen tehdy, pokud nainstalujete větší množství programů nebo provedete výraznější změny v systému. To šetří čas. Jen se ujistěte, že zálohy obrazů neukládáte na stejný disk jako systém. Vůbec nejlepší je, ukládáte-li zálohy na externí disk, který není v počítači. Skvěle se k tomu hodí domácí úložiště, které máte v síti, tzv. NAS (Network Attached Storage).
Obrazy disku nevyužijete jen při zhroucení systému. Můžete je použít také tehdy, když znovu instalujete systém. Proč trávit hodiny instalacemi programů a ovladačů a otravnými aktualizacemi systému? Jednoduše si připravte počítač v plné kondici se všemi potřebnými aplikacemi a vytvořte jeho obraz. Příště jen zkopírujete tento obraz na disk a budete mít systém s plným výkonem. Zkopírování navíc trvá jen několik minut.

Zálohování: Pravidelná bezpečnost

Při zálohování hraje velmi důležitou roli správné nastavení záloh. Komfort a bezpečnost nemusí jít proti sobě. Moderní zálohovací programy zálohují rychle a automaticky. Na vás je, abyste rozhodli, jak často chcete zálohovat a kterou metodu přitom chcete použít.
Pokud na počítači pracujete denně a vytváříte dokumenty, které zde máte uložené, určitě se vyplatí denní záloha. I ztráta několika hodin práce by vás mohla mrzet. Jestliže na počítači především surfujete a jednou za měsíc zkopírujete fotografie z paměťové karty, bude stačit týdenní nebo měsíční interval záloh.
Aby program prováděl zálohu automaticky, je třeba jej správně nakonfigurovat. Aplikace nabízejí průvodce, které vám s nastavením pomohou. Zde si nastavíte, jak často má záloha probíhat. Některé programy dokonce nabízí možnost vytváření zálohy při vypínání nebo startování počítače.
Při prvním zálohování je třeba provést plnou zálohu. Poté se musíte rozhodnout, zda pro vás bude lepší přírůstková, nebo rozdílová záloha (viz infografika na předchozí straně). Jaký je mezi nimi rozdíl?
Přírůstková (inkrementální) záloha ukládá vždy jen změny v souborech. To šetří místo. Obnovení souborů je ale náročnější. Přírůstková záloha ukládá jen změny od poslední zálohy. Při obnově je tedy třeba mít k dispozici originální plnou zálohu a všechny předchozí zálohy. Pokud se některá z předchozích záloh poškodí, soubory není možné obnovit. Přírůstková záloha se tak hodí pro případy, kdy ukládáte na médium, které nemá velkou kapacitu, ale je spolehlivé.
Rozdílová (diferenciální) záloha zabere oproti přírůstkové více místa, ale ne o mnoho. Ukládá jen ty změny, které byly provedeny od plné zálohy. Pro obnovu tak stačí mít plnou zálohu a rozdílovou. Pokud každý den vytvoříte jednu rozdílovou zálohu, můžete se vrátit i k historickým souborům. Staré zálohy totiž (pokud je nemažete nebo nepřepisujete) zůstanou nezměněny a nové zálohy jsou na nich nezávislé. Rozdílová záloha se hodí právě pro případy, kdy je vhodné mít i historické verze souborů. Proti přírůstkové zabere více místa, je ale bezpečnější.

Výběr v testu

Na trhu jsou k dispozici desítky aplikací, které se starají o zálohování. Do testu jsme vybrali sedm programů, které zvládnou svoji práci nejlépe a podporují i vytvoření obrazu systému.

Archivy: Komfort se počítá

Nastavení zálohy by nemělo být pro uživatele utrpením. Program by měl nabídnout průvodce, které vás provedou celým procesem zálohování, od plné zálohy na počátku až po pravidelné aktualizace. Obzvláště jednoduché je nastavení v programu ShadowProtect. Nástroj nabízí uživateli přátelské průvodce, které pomohou zálohy nastavit.
Podobný komfort jako tato aplikace nabízí i vítěz našeho testu, aplikace Acronis True Image. Program je kompletně lokalizován do češtiny a hned po startu se spustí průvodce nazvaný Zabezpečení jedním kliknutím. V něm stačí kliknout na »Zabezpečit«, a program vytvoří zálohu systémové partition včetně MBR. I plánování záloh je velmi jednoduché. Uživatel jednoduše vybere, jak často chce data zálohovat. Lze i nastavit, že záloha se provede jen při určité akci, třeba při startu nebo vypnutí systému, při nečinnosti nebo při přihlášení uživatele. Takto přehledné a uživatelsky vstřícné prostředí nemá žádný jiný testovaný program. Funkci »Autosave« nabízí Avanquest Perfect Image. Při její aktivací běží program na pozadí a neustále zálohuje soubory, které se mění. Díky tomu nemusí probíhat pravidelná záloha – soubory se zálohují stále.
Co se týká strategií záloh, nejsou v programech rozdíly. Skoro všechny nástroje podporují přírůstkovou i rozdílovou zálohu. Výjimkou jsou nástroje Norton Ghost a O&O DiskImage, které rozdílovou zálohu nenabízí. Jako kompenzaci nabízí DiskImage spojování jednotlivých inkrementálních záloh a Norton Ghost nabízí provedení kompletní zálohy.
Rozdíly najdeme při ochraně archivu heslem. Například nástroj NovaBackup nabízí rozšíření v podobě 2GB virtuálního on-line disku, který je šifrovaný a pod kontrolou antiviru. Drive Backup a Perfect Image mají sice integrovanou ochranu heslem, funkce je ale tak dobře schovaná, že ji snadno přehlednete.

Obraz: Bootovací médium je standard

Nechtějí-li se Windows spustit, je třeba spustit počítač ze záchranného bootovacího média – z disku CD nebo z USB flash disku. Některé programy, jako True Image a DiskImage, jsou přímo bootovací – tedy za předpokladu, že si koupíte krabicovou verzi s médiem. Jiné programy, jako NovaBackup, nabídnou vypálení záchranného disku přímo v programu. To nepředstavuje žádný problém, jelikož funkce je automatická. Tak se dostanete k počítači, ale tím to končí. Není ani možné zachránit data z počítače jako u jiných testovaných kandidátů.
Norton Ghost naproti tomu ukazuje, jak může záchranné CD vypadat. Kliknutím je možné Windows opět postavit na nohy, najít chyby na disku, vyhledat viry v počítači, a dokonce opravit i ovladače. Obzvláště tato volba je důležitá, jelikož Live-CD nemá ovladače pro síťovou kartu a záloha může ležet na síťovém úložišti.
Dobře promyšlené je i bootovací CD od výrobce programu DiskImage. Uživatel může dokonce spustit internetový prohlížeč a pomoc najít na internetu. Při našem testování se však startovací CD rozběhlo až na druhý pokus. Nástroj nabízí také možnost bootovat z USB flash disku. Tuto funkci se nám ovšem nepodařilo zprovoznit, záchranný systém nechtěl startovat.
Vlastně jsou to ale všechno jen drobnosti. Žádný z testovaných programů neudělal ostudu. I uživatelské rozhraní je mnohem vstřícnější k uživateli, než tomu bylo ještě před pár lety. Nakonec to u nás vyhrál Acronis True Image, kterému nelze téměř nic vytknout. Potěšil nás i Norton Ghost, který je obzvláště při práci s obrazem systému velmi vydařený. A ztráta dat? S těmito nástroji se jí bát nemusíte.
AUTOR@CHIP.CZ

JAK SE ZTRÁCÍ SOUBORY

Specialista na obnovu dat, společnost Kroll Ontrack, nám poskytla statistiku toho, co stojí za ztrátami dat. Překvapením je fakt, že viry zde hrají zanedbatelnou roli.
56 %     HARDWAROVÉ A SYSTÉMOVÉ CHYBY
26 %     CHYBY UŽIVATELŮ
9 %     POŠKOZENÝ SOFTWARE
4 %     VIRY
3 %     NEZJIŠTĚNO
2 %     PŘÍRODNÍ KATASTROFY

JAK CHRÁNIT SOUBORY

Pomocí našich tipů minimalizujte pravděpodobnost ztráty dat. Eliminujte hardwarové chyby, pády systému i malware.
*  Instalujte jen programy, které skutečně potřebujete.
*  Používejte jen prověřené programy, které vám doporučujeme.
*  Pravidelně aktualizujte svůj operační systém.
*  Nastavte aktualizace u antiviru na každý den.
*  Nevypínejte počítač vytažením ze zásuvky.
*  Pořiďte si přepěťovou ochranu před zdroj počítače.
*  Umístěte počítač z dosahu elektromagnetických polí.
*  Nevystavujte počítač extrémně nízkým nebo vysokým teplotám.
*  Pravidelně zálohujte.

INFO

Nouzový případ: Záchrana pomocí Live-CD

Pokud pravidelně zálohujete, nepředstavuje pád systému problém. Co ale dělat, když žádnou zálohu nemáte? Pomůže Live-CD. Z něj nabootujete počítač a zachráníte důležité soubory.
KDYŽ STÁVKUJÍ WINDOWS
Jednoduše můžete zachránit soubory z Linuxu. Ten nabídne přístup k vašemu pevnému disku a pomůže zachránit soubory. Navíc se s ním dostanete na internet. Uživatelsky přívětivá je například distribuce Ubuntu (www.ubuntu.cz). Stačí, když si stáhnete ISO obraz disku, vypálíte jej a spustíte z něj nefunkční počítač. Poté stačí připojit třeba USB flash disk a zkopírovat soubory z disku »C«. Jen místo disku C: najdete označení »sda1«, jinak je vše podobné tomu, na co jste zvyklí z Windows. Specialistou na opravu systému je i System Rescue CD distribuce (www.sysresccd.org).
KDYŽ STÁVKUJE PEVNÝ DISK
Také pevný disk se může odporoučet. To, že je poškozený, ale ještě neznamená, že z něj nemůžete zachránit soubory. Specialistou na opravu disků je nástroj Testdisc, který umí téměř zázraky. Nástroj je k dispozici jak pod Windows, tak pod Linuxem. Najdete jej i na našem bootovacím záchranném DVD 5/09. Stačí jej vložit do počítače a nabootovat z něj. Jak se Testdisc používá a co všechno umí, to se dočtete na oficiálních stránkách výrobce (www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk).

Dokumenty ke stažení