Snad nebude tak zle
Vážení čtenáři,
zhruba před dvěma měsíci vydala známá analytická společnost Gartner zprávu, ve které předpovídá pro letošní rok celosvětově pokles prodejů počítačů o téměř 12 %. Tenhle trend by měl prý shodně zasáhnout vyspělé ekonomiky i rozvíjející se trhy. Existují sice i odhady jiných renomovaných agentur, mluvící ne o poklesu, ale v nejhorším případě o stagnaci, avšak pesimistické ekonomické zprávy dnes letí víc.
No a světe, div se, začátkem května to už vypadá zase trochu jinak, alespoň u nás. O počítače je v České republice zájem bez ohledu na ekonomickou krizi a její dopady. V prvním čtvrtletí letošního roku se u nás prodalo o celou čtvrtinu počítačů více než za stejné období loni. V absolutních číslech to dělá 277 723 kusů. Tak to alespoň tvrdí opět společnost Gartner. Nejvíc se prodávaly notebooky, netbooky, subnotebooky apod.: zaznamenaly meziroční nárůst o polovinu. Naproti tomu zájem o klasické stolní počítače klesl o pět procent, prodalo se jich 90 tisíc.
Těch více než 277 tisíc prodaných počítačů za první tři měsíce, to už naštěstí nejsou žádné odhady nebo předpovědi, ale víceméně fakt. Chtělo by se říct „Co je doma, to se počítá“, protože v té záplavě stále ještě negativních zpráv o ekonomické výkonnosti a prodejích je tohle docela osvěžující novinka. Myslím, že za to může hlavně nižší průměrná cena počítačů: levné a přitom dostatečně výkonné PC si mohlo dovolit více domácností i podniků. Sice díky tomu meziroční srovnání tržeb určitě nebude vyznívat tak optimisticky jako pohled na prodané kusy (žádné konkrétní údaje o tom zatím nejsou), ale nás jako koncové zákazníky to může jednoznačně těšit, a to bez ohledu na to, které značky si právě teď vedly nejlépe.
Z vývoje posledních měsíců a nejrůznějších, často protichůdných komentářů plyne jednoduchá rada: Zkusme občas ignorovat všechny ty pesimistické předpovědi o propadech, poklesech, hrozící nezaměstnanosti. Ukazuje se, že ne všechny se nakonec vyplní. Jisté je jen to, že dopředu nikdo nic neví, i když se někteří tváří, že mají v kapse křišťálovou kouli na věštění katastrof.
Čtenáře Chipu ale z pesimismu nepodezřívám a dobrou náladu bychom vám svým skromným dílem chtěli pomoci udržet i my. V červnovém čísle na vás čekají testy nových Wi-Fi routerů, základních desek pro Core i7, projektorů pro domácí kino a softwarových skartovaček dat. Vyzkoušíme výkonnost netbooků v nejrůznějších aplikacích a odhalíme, co nejvíce brzdí jejich výkon. Věnujeme se i internetovým rádiím. Poradíme, jak se správně ptát Googlu, když chcete na internetu najít víc než ostatní, a na závěr ukážeme nasazení IT ve formuli 1. Na DVD vás tentokrát čeká plná verze CloneDVD 2, mapy Evropy, program pro pohodlné zálohování a mnoho dalšího.
Přeji vám dobrou náladu při prohlížení červnového Chipu.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ Konečně vybaven češtinou je nyní první mobil se systémem Android, T-Mobile G1. Češtinu lze snadno nahrát i do starších verzí telefonu.
- Lidé si tisknou čím dál tím menší procento svých fotografií. Pouze 17 % uživatelů tiskne své fotografie pravidelně, 36 % lidí nearchivuje fotografie v tištěné podobě vůbec. Vyplynulo to z čerstvého průzkumu firmy Fotolab. 29 % respondentů také ale uvedlo, že alespoň jednou v životě své cenné fotografie v digitální podobě ztratili či omylem smazali.
+ Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze schválil vznik nové fakulty ČVUT - Fakulty informačních technologií. Svou činnost zahájí v září 2009. Bude se jednat o první fakultu informačních technologií v Čechách.
- Intel dostal velkou pokutu od Evropské komise. V přepočtu 28 miliard korun má zaplatit za to, že po dobu šesti let poskytoval slevy výrobcům PC, pokud jejich produkty nevyužívaly procesory AMD. Fakt je, že větší konkurence především v oblasti CPU pro přenosné počítače by neuškodila. Tady má ale AMD stále co dohánět.
+ Tuzemská míra softwarového pirátství po dvou letech stagnace klesla o jeden bodík, na 38 procent. Nelegální software prý mizí z firem, ale v domácnostech se naopak rozmáhá. Uživatelé, pozor: U softwaru může být na rozdíl od stahování filmů a hudby nelegální už pouhé pořízení programu z nelegálního zdroje, nejen jeho další šíření.
- Francie bude jako první na světě od internetu odpojovat piráty. Vznikne speciální úřad, který se bude postihem internetového pirátství zabývat. Zákon má umožnit dočasné odpojení od internetu lidí, kteří na něm nezákonně sdílejí multimediální obsah či jinak porušují autorská práva k hudbě a filmům. Přitom by ale svému poskytovateli museli dál platit, jako by připojeni byli.
+ Windows 7 Release Candidate veřejně ke stažení. Do prodeje by se měla nová verze operačního systému dostat asi ještě letos na podzim. Vista tak konečně dostane schopnějšího následovníka.
- Editorial - Snad nebude tak zle (110.25 kB) - Staženo 1026x