Netbooky: Na co vše mají sílu?
Netbooky jsou hodně žhavým zbožím. Nové modely se rychle objevují na trhu, rychle se prodávají, rychle však také stárnou. Jak jsou ale netbooky ve skutečnosti rychlé? Chip vyzkoušel HRANICE JEJICH POUŽITELNOSTI a řekne vám, jak obstojí v porovnání s klasickými notebooky.
MANUEL SCHREIBER, MICHAL BAREŠ
Mininotebooky neboli netbooky lze s sebou přenášet kdykoli a kamkoli, vydrží dlouho pracovat na baterie a jsou zkrátka v módě. Jejich vývoj je překotný, během roku jsme se dočkali již tzv. „druhé generace“, a neuplyne měsíc, abychom na trhu nezaznamenali několik nových modelů. V laboratoři Chipu jsme jich testovali již více než třicet a další očekáváme. Inovace se týkají velikosti displeje, celkové velikosti, kvality a rozložení klávesnice, kvality povrchových materiálů, délky výdrže na baterie, množství portů, barvy, tvarů i hmotnosti. Z pohledu výkonu jsou však všechny téměř stejné. Nutno říct, že výkon netbooků je velmi omezený. Které aplikace lze na netbooku provozovat, a které jsou naopak nad jejich síly a možnosti?
Abychom to zjistili, vzali jsme si k ruce dnes už téměř pionýrský netbook, netbook druhé generace a levný plnohodnotný notebook. Asus 900A pracuje s pomalým SSD diskem, zatímco Acer Aspire One D150 má klasický pevný disk. Shodují se v čipové sadě Intel a oba používají procesor Intel Atom - Asus Eee PC 900A ve verzi N270 (1,6 GHz) a Acer Aspire One D150 obsahuje novější Atom N280 (1,66 GHz). Oba netbooky jsme pak porovnali s levným a oblíbeným notebookem HP 550, který bez Windows stojí jen o pár set korun více než Acer Aspire One D150.
Abychom mohli výsledky snadno porovnat, nainstalovali jsme na všechny tři přenosné počítače systém Windows XP se Service Packem 2 (HP 550 se prodává s OS Vista, rozhodli jsme se tedy pro verzi bez OS a následnou instalaci našeho testovacího systému). První rozdíly jsme zaznamenali hned během instalace systému. Zatímco na notebooku HP 550 trvala instalace Windows 26 minut, Asus Eee PC 900A s SSD diskem dokončil instalaci Windows za více než hodinu. Jen ty nejdražší SSD disky jsou zatím ve všech ohledech rychlejší než klasické pevné disky, je tedy zcela evidentní, že Asus použil velmi levné flashové paměti. To se potvrdilo i při spouštění Windows, která na Asusu 900A nabíhala dvakrát pomaleji než na HP 550. Nepříjemně dlouho rovněž trvá kopírování dat: HP 550 i Acer D150 kopírují z USB flash disku na svůj pevný disk soubor o velikosti 880 MB necelou minutu, Asus 900A ukládal na svůj SSD disk shodný soubor déle než devět minut. Pokud byste například často kopírovali na SSD disk tohoto netbooku filmy, doporučujeme obrnit se trpělivostí a připomenout si rychlost kopírování shodnou jako u starého USB 1.0 (cca 1,5 MB/s).
Od hardwaru této cenové kategorie sice nemůžeme čekat vysoký 3D výkon ani možnost hrát náročnější 3D hry, ale museli jsme to alespoň vyzkoušet. V testu Cinebench R10, který simuluje renderování 3D objektů a scén, dosáhl v OpenGL netbook Asus 900A celkem 264 bodů a doba renderování statického obrázku dosáhla téměř 20 minut. Acer D150 získal v OpenGL 282 bodů a renderování obrázku trvalo jen o málo méně. Test sice doběhl, ale tyto hodnoty rozhodně nestačí pro jakoukoliv vážnější 3D práci. Notebook HP 550 dosáhl více než 700 bodů a test byl hotov za cca sedm minut. I to je málo, ale na občasnou práci to stačí.
Levné SSD zpomalují celý systém
Všechna tři testovaná zařízení se nejlépe hodí pro práci s textem a kancelářskými aplikacemi. Výkon v kancelářských aplikacích byl podobný, překvapilo nás však, že na netbooku Asus 900A s SSD diskem nebylo možné MS Office 2007 vůbec nainstalovat. Zkoušeli jsme to několikrát, ale instalace vždy po cca 20 minutách zkolabovala. Všechny tři testované počítače však bez problémů spolupracovaly s OpenOffice 3. Pro všechna tři zařízení byla práce s powerpointovými prezentacemi obsahujícími množství obrázků a slidů úplnou hračkou. Pouze netbook Asus 900A byl o něco pomalejší a otevření prezentace mu zabralo 80 sekund. Práce s Adobe Readerem byla překvapivě svižná -žádný z přenosných počítačů nepotřeboval k otevření 600stránkového PDF dokumentu více než 4 sekundy.
Práce s kancelářskými dokumenty nečiní netbookům žádný problém, jejich hardwarová výbava je pro tento účel dostatečná. Budete-li si přát pohodlnější práci s dokumenty, můžete netbook snadno připojit k externímu monitoru. V testu jsme vyzkoušeli, že ani po připojení externího monitoru a zvýšení rozlišení se práce s netbookem nezpomalí.
Internet: Dostatečný výkon pro brouzdání
Vedle kancelářských aplikací se netbooky často používají i k práci s internetem. Otevírání obyčejných stránek s několika obrázky včetně stránky www.chip.cz zvládla všechna tři zařízení bez problémů. Pokud máte ve zvyku mít zároveň otevřeno větší množství panelů, pocítíte při načítání a přepínání mezi nimi lehké zdržení, vše je ale stále v normě. Při intenzivním brouzdání doporučujeme vypnout všechny ostatní běžící aplikace, jelikož výkon procesoru může být prohlížečem spotřebováván až na 70 procent. Ani to však nehraje s ohledem na použitelnost zásadní roli.
O něco horší situace nastává u stránek, které obsahují videosekvence. Server YouTube nebo například vysílání ČT24 ve střední kvalitě zvládnou všechny tři porovnávané notebooky bez problémů, potíže však nastávají, když začnete streamovat videa s vyšším rozlišením (například ČT24 v televizní kvalitě). Ve vyšším rozlišení je obraz na obou netboocích velmi trhaný, zatímco HP 550 tento úkol zvládá v klidu. Pokud tedy opravdu potřebujete streamovat ve vyšším rozlišení (ne v HD, ale například v plném TV rozlišení), dejte před netbookem přednost plnohodnotnému notebooku. Zobrazení takovýchto stránek na testovaném HP 550 je bezchybné a tento notebook nabízí i s procesorem Celeron dostatečný výpočetní výkon pro tento typ aplikací. Při streamování mu nečiní problém ani simultánní práce s jinými aplikacemi.
Multimédia: Na Photoshop stačí
Netbooky lze používat k multimediálnímu provozu, ale jen do určité míry. Bez obtíží přehrají filmy uložené na interním či externím disku, a to v jakémkoliv formátu. Je-li přehrávání trhané, doporučujeme vypnout ostatní běžící programy či služby. V případě, že při přehrávání filmu zrovna probíhá aktualizace antivirového programu, plynulost přehrávání se u netbooků výrazně zpomalí.
Abychom vyzkoušeli hranice všech porovnávaných počítačů, spustili jsme přehrávání filmu „Big Buck Bunny“ v plném HD rozlišení (1 920 x 1 080). Notebook HP tento film hladce přehrál, ale až poté, co jsme vypnuli všechny aplikace běžící na pozadí, které jej zatěžovaly. Netbooky Asus a Acer film sice dokázaly přehrát, ale čas od času se na několik sekund zastavily a snímkování filmu bylo o něco pomalejší, jako bychom film sledovali v podroušeném stavu. Při provozu na baterie s aktivovaným úsporným režimem se reprodukce HD filmu ocitla za hranicí, kdy je prakticky možné film zhlédnout.
Velký výkonnostní rozdíl jsme zaznamenali i u převodu videa do formátu XviD. Zvolili jsme krátkou, čtyřicetisekundovou scénu a komprimovali jsme ji na všech třech počítačích. Notebook HP tuto úlohu zvládl za tři minuty - pracuje tedy poměrně pomalu, přesto je to stále ještě reálně použitelný výsledek. Netbookům však dokončení stejného testu trvalo čtyřikrát déle, což v přepočtu znamená, že desetiminutový klip by převáděly přes tři hodiny.
Asi málokterý uživatel by chtěl na netbooku upravovat videosoubory, ale jak jsou na tom tato zařízení s úpravou statických obrázků? Netbooky se mohou hodit v případě, kdy je majitel na cestách a pořizuje řadu fotografií, které chce co nejdříve utřídit, a možná i trochu upravit. Všechny porovnávané počítače se bez problémů hodí k drobným úpravám, jako je změna kontrastu či jasu. Upozorňujeme však, že malý a ne zcela kvalitní displej netbooků nevypovídá pravdivě o barevné kvalitě pořízených snímků.
Rychlost jednotlivých mobilních počítačů při editaci snímků jsme měřili prostřednictvím aplikace Adobe Photoshop CS4 a opensourcového editoru Gimp. K našemu překvapení oba programy pracovaly na všech zařízeních bez chyby, problém byl pouze s instalací. Zatímco na notebooku HP a netbooku Acer proběhla instalace během několika minut, levný a pomalý SSD disk Asusu 900A instalaci „vytimeoutoval“. První pokus o instalaci zkolaboval po několika minutách a až po nějakém čase se nám Photoshop CS4 podařilo nainstalovat. Instalace sice nakonec proběhla, ale trvala 70 minut. Pro test jsme zvolili 11MB snímek, který notebook HP 550 ve Photoshopu otevřel za 33 sekund (v Gimpu za 49 s). SSD netbook Asus 900A provedl stejnou operaci za 70 sekund (Photoshop), respektive za 100 sekund (Gimp).
HD videa netbookům nevyhovují
Vzhledem k malému displeji a malému výpočetnímu výkonu se však netbooky na náročnější práci s obrázky nehodí. Dojde-li k práci s několika vrstvami, výrazně se zpomalí a jejich systémové prostředky nestačí. Oproti tomu notebook HP stačí i na složité úpravy snímků - sice mu to jde pomaleji, ale zvládne to.
Nakonec jsme na všechny porovnávané modely nainstalovali beta verzi systému Windows 7, abychom zjistili, co od nich lze očekávat v budoucnu. Instalace Windows 7 proběhla zdárně na všech kusech a trvala jen o několik minut déle než instalace Windows XP. Celková instalace trvala na modelu HP 550 od počátku do konce cca 20 minut.
Výkon netbooku Acer D150 na provoz Windows 7 stačí a tento systém běží stejně hladce jako XP. Netbook Asus 900A odmítl nabootovat, jelikož nedokázal dostatečně rychle rozpoznat bootovací DVD médium v externí optické mechanice. Systém XP na Asusu 900A pracuje (měla by tedy pracovat i Windows 7), ale žádná sláva to není. V případě levných netbooků s SSD diskem si uživatelé musejí dát pozor na skutečnost, že Windows 7 potřebují pro instalaci 6 GB úložného prostoru, takže na menším než 16GB SSD disku to nepůjde. V každém případě však doporučujeme uživatelům vlastnícím netbook s SSD diskem dát přednost Linuxu, ten na těchto přístrojích pracuje mnohem lépe než Windows XP či 7.
ZÁVĚR: Netbooky nedisponují velkou výpočetní silou, nainstalujete-li na ně však rozumný a méně náročný software, dokáží pracovat svižně. Pokud byste se setkali s nedostatkem úložného prostoru, můžete odložit části instalovaného softwaru na externí USB disk nebo na paměťovou kartu.
HP 550 nabízí poměrně dobrý výkon. Levný notebook vám za cenu lepšího netbooku poskytne vyšší výpočetní výkon, větší displej i klávesnici a lepší výbavu. Hardware tohoto notebooku si poradí i s náročnými multimediálními aplikacemi. Budete-li používat přenosný počítač převážně doma, je pro vás notebook lepší variantou.
AUTOR@CHIP.CZ
Porovnání soupeřů
NETBOOK S SSD DISKEM
ASUS EEE PC 900A: Velmi lehký a mobilní minipočítač. Bohužel používá laciný SSD disk, který výkon systému velmi zpomaluje.
NETBOOK S PEVNÝM DISKEM
ACER ASPIRE ONE D150: Tento netbook nabídne skvělou mobilitu a dostatečný výkon pro jednoduché aplikace. Náročnější multimediální úlohy však zvládá špatně.
NOTEBOOK
HP 550: Levný notebook nabídne o poznání vyšší výkon než netbook, jeho hmotnost je však dvojnásobná a nevydrží tak dlouho na baterie.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Netbooky: Na co vše mají sílu? (877.23 kB) - Staženo 1306x