Hudba podle chuti
Stará dobrá FM rádia už dosluhují. Nová, internetová rádia totiž mohou do vaší kuchyně a ostatních prostorů přinést až 10 000 různých stanic. Chip tato zajímavá zařízení s připojením k internetu otestoval.
Thomas Littschwager
Slabá nabídka hudby, otravné hledání stanic a jen několik funkcí - se starými, analogovými rádii není žádná zábava. Už před nějakým pátkem objevili nadšení uživatelé internetu radiostreamy jako zdroj hudby přes internet. Kdo ale může mít v každé místnosti bytu nebo domku umístěn počítač, aby mohl poslouchat své oblíbené stanice z internetu? Navíc pouštět kvůli hudbě celý počítač není zrovna ekonomické. Tyto problémy mohou vyřešit internetová (webová) rádia - malé krabičky se síťovým připojením, které dokáží zprostředkovat příjem nesčetného množství stanic z celého světa a všechny možné hudební žánry přivést do jakékoliv místnosti. To vše dokonce ani nemusí stát moc peněz.
Chip vyzkoušel sedm dostupných modelů a zjistil, co internetová rádia umí, která jsou dobrá a pro koho jsou vhodná. Otestovali jsme také vše, co mohou tyto hudební krabičky nabídnout navíc.
Koncepty: Tři typy internetových rádií
Běžně se vyskytují tři různé technické koncepty internetových rádií, přičemž každý je vhodný pro jiné řešení a pro jinak náročné uživatele. Existují i internetová rádia, která na první pohled vypadají podobně jako klasická, analogová rádia.
První skupinu tvoří zařízení, jejichž veškerá potřebná elektronika, tedy síťové připojení (přes WLAN nebo přes kabel), displej, ovládací tlačítka, reproduktory a další, se vměstná do jedné krabičky (vše v jednom). Jde tedy o samostatná zařízení, která už ke svému provozu nic nepotřebují. Stačí je pouze připojit k elektrické zásuvce, připojit k internetu (drátově, nebo bezdrátově), nakonfigurovat je a pustit jednu z mnoha stanic, které jsou na internetu k dispozici. Do této kategorie zařízení patří například modely TerraTec nebo Streamium od Philipsu.
Do druhé kategorie patří zařízení, která jsou v podstatě kompletními hudebními systémy, tedy dokáží víc než jen pustit internetové rádio. S tím souvisí i to, že jsou mnohem větší, obsahují i CD přehrávač, FM rádio, USB port a další vymoženosti, které většinou nabízí kompaktní „stereověž“. Představitelem tohoto typu zařízení je Grundig Ovation 2i.
Do třetí kategorie patří internetová rádia, která jsou koncipována jen jako přídavná zařízení, a mohou tedy rozšířit funkci už existujícího hudebního systému. Nemají tak vlastní reproduktory, často vypadají jako komponenta hi-fivěže a k zesilovači nebo reproduktorům se připojují přes klasické audiokabely. Do této skupiny patří například Squeezebox od Logitechu.
Kdo už má tedy postaven kvalitní hudební systém, ten ho může díky poslednímu typu zařízení snadno rozšířit o možnost přijímat internetová rádia. Společným rysem tohoto i ostatních typů internetových rádií je impozantní nabídka rádiových stanic a také mnoho dalších zajímavých funkcí.
10 000 vysílacích stanic
V současnosti „chytnete“ na starém dobrém klasickém FM rádiu v podstatě jen pár stanic. Na druhou stranu množství stanic, které nabízí internet, je nepřeberné a můžete mít problém se v něm orientovat. Poslechnout si můžete lokální stanice ze všech koutů světa, specializované stanice s určitým hudebním žánrem a samozřejmě i známá klasická rádia, která vysílají i přes FM.
Největším problémem tedy asi bude to, najít v tom množství rádio, které vám svým obsahem bude nejlépe vyhovovat. Pro jednodušší hledání můžete použít specializované vyhledávače a databáze rádií, které najdete například na stránce www.vtuner.com. Nachází se zde přes 10 000 rádií, seřazených podle více než 50 žánrů. Navíc si můžete vybrat i rádia z jednotlivých zemí, mezi nimi i 107 českých.
I když vám roztřídění stanic podle žánru při hledání pomůže, počítejte s tím, že výběr nebude jednoduchý. Například kategorie „Pop“ zahrnuje více než 1 700 stanic, takže hledání té „vaší“ stanice bude jako hledání jehly v kupce sena.
V každé kategorii proto vTuner zviditelňuje několik stanic, které jsou jakýmsi doporučením. Doporučené stanice však nabízí i některá testovaná internetová rádia. Například TerraTec má svůj vlastní seznam a model Noxon 90elf zase nabízí „fotbalová“ rádia, přičemž pomocí pěti tlačítek na přední straně vás přepne na ta nejlepší. Nově také mají modely Noxon přístup na webový portál www.laut.fm, přes který mohou uživatelé vysílat své vlastní internetové rádio. Než se ale stanete „dýdžejem“ internetového rádia, musíte se nejprve na těchto stránkách zaregistrovat.
Squeezeboxy od Logitechu nabízí ještě komplexnější volby nastavení a výběru rádií a dokáží patrně lépe vyhovět individuálním požadavkům posluchačů. Po registraci na portálu Logitechu (který najdete na www.squeezenetwork.com; stránka je i lokalizovaná do češtiny) pro vás bude dostupných mnoho rádiových stanic.
Vytouženou webovou radiostanici můžete najít i přes mnohé další portály, jako je Last.fm (www.last.fm), Play.cz (www.play.cz), http://www.radiotv.cz/internet/, http://djsoso.webpark.cz/ a další. Můžete ale samozřejmě dát i na doporučení nebo si prohlédnout diskusní fóra. Výběr samozřejmě zabere nějaký čas, výsledkem by však měla být nabídka stanic, které perfektně sednou vašemu vkusu a vašim požadavkům.
Ovládání: Ze začátku otravné, postupně se ale zlepšuje
Úspěch internetových rádií má samozřejmě co dělat s jejich snadnou obsluhou. První překážkou, kterou musí uživatelé překonat, je připojení rádia k místní síti. Ještě celkem snadno to jde pomocí LAN kabelu, ale zadávat WLAN klíč pomocí dálkového ovladače nebo tlačítek na přední straně rádia je často o nervy. Naštěstí to většinou musíte provést jen jednou.
Dalším zádrhelem je vybrání těch správných stanic. Naladit stanici na klasickém FM rádiu zvládne i malé dítě. U internetového rádia je ale nalezení konkrétní stanice nebo nalezení písničky z pevného disku pomocí dálkového ovladače v mnoha případech všechno, jenom ne jednoduché. Uživatel totiž musí zadat stanici písmeno po písmenu, což je v případě dlouhých názvů skutečně otravné. Naštěstí všechny modely disponují možností stanice a další nastavení uložit, takže výběr musíte provést pouze jednou, a pak už stanici nebo požadovanou skladbu na disku naleznete velmi snadno.
Streaming: Přehrávání hudby z PC
Kromě možnosti spustit internetové rádio zvládají všechna testovaná zařízení i další funkce: mohou přehrávat i hudbu uloženou na pevném disku počítače v síti. Jinými slovy všechna internetová rádia plní velmi dobře i funkci steramovacího klienta. Jediným problémem je v tomto případě to, že počítač musí být zapnutý - tedy pokud nemáte síťový pevný disk s funkcí UPnP (Universal Plug & Play).
Internetové rádio je rádio budoucnosti
Logitech jde v tomto směru opět svojí vlastní cestou a podporuje vlastní variantu streamování hudby. Squeezeboxy totiž mohou přehrávat hudbu přímo z počítače pouze pomocí přídavného softwaru SqueezeCenter tool, který se k nim dodává. Má to však i své výhody - po registraci pak Squeezeboxy podporují internetovou službu MP3tunes (www.mp3tunes.com). Díky ní si můžete uploadovat svoje skladby na „internet“ a pak je také online přehrávat. Výhodou je, že počítač pak může klidně zůstat vypnutý, nevýhodou naopak je, že „zdarma“ máte k dispozici pouze 2 GB prostoru, což obnáší asi 400 MP3 souborů. Pokud chcete větší prostor na internetu, musíte za něj zaplatit. Za 50GB prostor pro své skladby zaplatíte ročně 40 eur, 200GB prostor, což už obnáší asi 40 000 písniček v MP3, je k dispozici za roční poplatek 140 eur. Službu MP3tunes podporují i modely Noxon od firmy TerraTec.
Kvalita: Zvuková kvalita internetových rádií je dobrá
Co se týká kvality zvuku, v zásadě nelze od internetového rádia čekat žádné zázraky. Jen málokteré webové rádio totiž vysílá s datovou šířkou vyšší než 128 Kb/s; většinou tato rádia vysílají rychlostí 96 Kb/s nebo nižší. Zvuková kvalita rádií je ale dobrá, a to především v případě, kdy nabízí i funkci přehrávání vašich vlastních MP3 skladeb. Při našem subjektivním hodnocení kvality přehrávaných streamovaných MP3 souborů nás ani jedno testované rádio nezklamalo. Přestože zvuk z rádia Grundig Ovation 2i zněl tak trochu „plechově“ a model MusicPal od Freecomu hraje dost slabě, všechny ostatní reproduktory přehrávají hudbu ucházejícím způsobem.
Zvlášť pěkně hraje rádio Philips Streamium, které nabízí i široké možnosti úpravy frekvenční charakteristiky zvukového signálu. Velmi nároční posluchači by se však měli držet spíše té kategorie internetových rádií, která lze snadno připojit k domácímu hi-fisystému. Měli by si tedy pořídit třeba Logitech Squeezebox Duet. Takové audiofily by totiž modely s integrovanými reproduktory určitě svou kvalitou zcela neuspokojily, snad s jedinou výjimkou, kterou je Streamium NP2900, jež je kromě vlastních reproduktorů vybaveno i digitálním audiovýstupem, takže se může snadno připojit ke stávajícímu audiosystému.
Poznámka: Pokud budete internetové rádio provozovat přes pomalejší síť WLAN, omezte datový tok na minimum, jinak můžete zaznamenat snížení přenosové rychlosti u ostatních připojených uživatelů nebo u jiných aplikací.
Spotřeba energie: Pouze jeden model spotřebuje méně než 3 W
Asi málokdo vypíná domácí elektronická zařízení jejich odpojením od zásuvky. I internetová rádia tedy patrně zůstanou v době, kdy nehrají, v režimu stand-by. Proto jsme se při jejich testování věnovali i jejich spotřebě.
Pouze jediné zařízení v testu, Freecom MusicPal, se chová v tomto ohledu vzorně a příkladně. Ve stand-by modu totiž spotřebuje pouze 1,7 W a při provozu okolo 2,0 W. Tím nechává své soupeře daleko vzadu. Mezi rádii typu „vše v jednom“ má ucházející spotřebu elektrické energie snad jedině model Streamium od Philipsu. Se svou spotřebou 3,3 W v režimu stand-by a 5,3 W při provozu však tohle internetové rádio od Philipsu nesplňuje nařízení EU, která mají platit od roku 2010 (spotřeba méně než 1 W v režimu standby). Ačkoli Squeezebox Duet spotřebuje jen 2,7 W, dodává se s potřebným dálkovým ovladačem a také s dobíjecí stanicí. Bez dálkového ovladače nespotřebuje téměř nic, jakmile se ale jednou do dobíjecí stanice vloží, spotřebuje minimálně 1,1 W.
AUTOR@CHIP.CZ
Info
Radioportály na internetu
VTuner
Od roku 1997 je Vtuner platformou pro internetové rádio a další streamovaná média (TV stanice). Provozovatel nabízí také vlastní program vTuner pro poslech internetových rádií. Stránka však slouží hlavně pro orientaci a obsahuje obsáhlou databázi 10 000 stanic, rozřazených do více než 50 žánrů.
PLAY. CZ
PLAY. CZ je server zaměřený na broadbandový obsah, zahrnující zejména rádia a video. Zajišťuje technické řešení internetového vysílání více než 80 FM rádií a internetových rádií. Na tomto serveru najdete česká rádia rozdělená podle krajů i podle žánru, dále zahraniční rádia rozdělená podle žánru a také žebříček nejposlouchanějších rádií.
Last.fm
Staňte se „dýdžejem“ vlastního rádia! Na last.fm si můžete poslechnout rádiové stanice ostatních uživatelů nebo si můžete zkompilovat vlastní vysílání a použít zdroje archivu Last.fm. Pořadí skladeb ale nelze měnit, pouze můžete přeskočit skladby, které se vám nelíbí. Z testovaných rádií se pouze modely od Logitechu mohou připojit na last.fm, a to pomocí softwaru SqueezeNetwork.
Laut.fm
Registrovaní uživatelé se mohou stát rozhlasovým diskžokejem a vytvořit si vlastní stanici. Využít mohou nejen písně, které jsou k dispozici na laut.fm, ale i svoje vlastní, které se sem musí uploadovat. laut.fm je však zatím jen v testovací fázi a před použitím se musíte registrovat. Neregistrovaní uživatelé si ale mohou všechna aktivní rádia poslechnout, přičemž některá jsou velmi speciální. V současné době podporují připojení na laut.fm zařízení Noxon od firmy TerraTec.
MP3TUNES
Na těchto stránkách si můžete archivovat svoje vlastní MP3 soubory. Můžete si je také přehrávat v jakémkoli internetovém browseru nebo na kompatibilním zařízení (internetovém rádiu). Zdarma však máte k dispozici jen 2GB prostor. Za 50 a 200 GB už musíte zaplatit, a to 40 až 140 eur na rok.
- Testy a recenze - Hudba podle chuti (430.85 kB) - Staženo 1375x