NOVÝ OPERAČNÍ SYSTÉM
Windows 7: Důstojný nástupce Windows XP?
Pro Microsoft je Vista pohromou, zákazníci ji zkrátka moc nechtějí. S Windows 7 chce Microsoft navázat na předchozí ÚSPĚCHY WINDOWS XP. Podaří se mu to?
JULIA FRÖHLICH
Nejen beznadějní optimisté doufají, že se Microsoft poučil z nepovedeného startu Windows Vista. Jedno je ale jisté - přestože byl systém verzí kritizován, hodlá ho Microsoft použít i u Windows 7. Uživatelé budou mít i tentokrát k dispozici šest různých verzí systému, díky kterým bude (podle Microsoftu) možné lépe vyhovět potřebám jednotlivých zákazníků. Každopádně už ale bude konečně platit, že „vyšší verze“ automaticky nabídne všechny funkce, kterými disponuje verze nižší. Proti Vistě příjemná změna...
Starter Edition je nejslabší z nabízených verzí. Tato verze je tak určena především pro nejslabší hardware, čemuž odpovídají i další „vlastnosti“ -počet maximálně spuštěných programů je omezen na tři, neexistuje 64bitová verze a chybět bude i rozhraní Aero. Důležité ale je, že obsaženy budou všechny důležité novinky Windows 7. S největší pravděpodobností se s touto verzí budou setkávat především majitelé netbooků a podobných mobilních zařízení. Oficiálně by se ani neměla „samostatně“ prodávat; měla by být k dispozici pouze jako „předinstalovaná verze“. Verze Home-Basic se od „Starter Edition“ příliš neliší, chybí pouze omezení počtu spuštěných programů, navíc je jen Mobility Centrum. Důležité ale je, že tato verze bude určena pouze uživatelům v rozvojových zemích.
Pro většinu domácích uživatelů bude určena verze Home Premium. Bude prodávána po celém světě a nabídne všechny důležité novinky - podporu „multitouch“ displeje, mediacentra a usnadnění vytváření domácích sítí. Nebude chybět už z Visty známé Aero ani všechna „vylepšení“ Windows 7 (Aero Peek, Snap, shake…). Bohužel chybět bude pravděpodobně šifrovaný souborový systém nebo pokročilé zálohování.
Pro náročnější uživatele bude určena verze Professional, která nabídne především lepší bezpečnostní funkce. Mohla by být určena i pro malé firmy, jak napovídá například přidání prezentačního režimu, podpora vzdálené plochy nebo již zmíněné pokročilé zálohování. Dalšími výhodami budou také funkce Location Aware Printing a off-line složky.
Verze Enterprise je určena především velkým firmám, čemuž odpovídá i licenční politika. Ve srovnání s nižšími verzemi nabídne tato verze například šifrování BittLocker a zabezpečení AppLocker. Důležitým zlepšením je i možnost bootování z virtuálních disků.
Verze Ultimate nabídne stejné funkce jako Enterprise, na rozdíl od ní ji však najdete i na pultech obchodů. Bude to tedy systém, který obsahuje vše, co může v současné době Microsoft nabídnout.
Další dobrou zprávou nejen pro milovníky nových technologií je to, že nová Windows nabízejí podstatně více funkcí než Vista a adekvátně tomu vzrostl i počet klávesových zkratek. Jeden příklad za všechny: [Win]+ [šipka_nahoru] okamžitě maximalizuje okno.
Podle neoficiálních zpráv budou moci uživatelé Windows XP (za zatím nespecifikovaných podmínek) výhodně upgradovat přímo na Windows 7. Pochopitelně máme na mysli přímo z hlediska ceny, nikoliv systémově - zde bude nutná kompletní reinstalace. Na celé řadě blogů se také diskutuje o cenách - předpokládané rozpětí od 50 do 320 amerických dolarů je opět podobné schématu cen Visty. Zmiňované ceny jsou pochopitelně neoficiální…
AUTOR@CHIP.CZ
INFO
Update: Jak můžete přepnout na 64 bitů
Windows 7 je pravděpodobně poslední operační systém od Microsoftu, který nabízí nativní podporu 32bitových aplikací. Přechod na 64bitovou Vistu má však celou řadu výhod a kromě jiného nabízí i větší bezpečí. Chip vám prozradí, o čem byste měli vědět, pokud se pro přechod na 64 bitů rozhodnete…
RAM Hlavním argumentem pro přechod na 64bitový operační systém je větší operační paměť. Zatímco u klasického, 32bitového OS máte podporu maximálně 4 GB RAM (z čehož je využito maximálně 3,3 GB), 64bitová Vista na 4 GB „začíná“. Verze Home Premium nabízí podporu 16GB RAM.
CPU Zde je nutnost investice do nového hardwaru jen výjimečná. Procesory od verze Core 2 Duo jsou již 64bitové.
OVLADAČE Všechny potřebné ovladače obvykle najdete přes službu Windows Update. Pokud nepomůže ani ta, řešení obvykle naleznete na stránkách příslušného výrobce hardwaru. Problémy s ovladači byste v současnosti měli mít jen u méně rozšířených značek. Navíc existuje několik zajímavých stránek, kde lze bez problémů získat nové, 64bitové drivery (například www.station-drivers.com).
SOFTWARE 32bitový software funguje na tomto systému bez problémů, ale pokud skutečně toužíte po vyšší rychlosti, 64bitový software je jediným správným řešením. Problémem ale zůstává fakt, že i když moderní, 64bitové aplikace najdete (například Internet Explorer), většina doplňků pro ně existuje pouze v 32bitové verzi (například Flash).
OPERAČNÍ SYSTÉM Ultimate Edition má svou 64bitovou verzi, jiné varianty lze od Microsoftu získat za doplatek 12 eur.
Co nabídne šest verzí
Starter
Verze Windows 7 Starter bude po celém světě prodávána jako OEM verze. Je určena především pro výkonově slabší netbooky. Důležité omezení: v tomto operačním systému spustíte paralelně jen tři programy.
Cena: přibližně 50 USD
Home Basic
Verze Home Basic bude k dispozici jen pro rozvojové trhy. Nemá omezen počet spuštěných programů, silně omezené je však množství nabízených funkcí.
Cena: přibližně 200 USD
Home Premium
Tato verze je navržena pro typické domácí počítače či netbooky. Počítá s výkonnějším hardwarem, čemuž odpovídá i nabídka funkcí: podpora domácích sítí nebo mediacentra.
Cena: přibližně 260 USD
Professional
Ti, kdo chtějí více, by měli zvolit verzi Professional, což je nepřímý nástupce verze Business. Tato verze například nabízí prezentační mod a další síťové funkce.
Cena: přibližně 300 USD
Enterprise
Windows 7 Enterprise bude v rámci licenčních podmínek k dispozici pouze pro velké firmy. S touto verzí také můžete bootovat z virtuálních disků.
Ultimate
Verze Ultimate nabízí obrovské množství funkcí stejně jako verze Enterprise, bude však k dispozici i pro běžné uživatele. Potěší především rozsahem bezpečnostních schopností.
Cena: přibližně 320 USD
WOLFRAM ALPHA
Vyhledávač vám odpoví
Stephen Wolfram, tvůrce počítačového programu Mathematica, pracuje na nové generaci vyhledávače. Na rozdíl od Googlu, který poskytuje seznam dokumentů, slibuje projekt Wolfram Alpha konkrétní odpovědi na libovolné otázky. Wolfram Alpha sestává z gigantické databanky, obrovské sbírky algoritmů a z překladače, který z formulovaných otázek udělá výpočetní úlohy. Ty mohou být vyřešeny pomocí algoritmů, které přistupují do databanky. Výsledkem je pak precizní odpověď. Webový průkopník a první betatester Nova Spivack je nadšen: Wolfram Alpha poskytuje velmi zajímavé a podrobné odpovědi z širokého spektra otázek.
INFO: www.wolframalpha.com
KONCEPT DUAL PANEL
Prototyp touchbooku se dvěma obrazovkami
Neobyčejný, ale zajímavý nápad představuje Asus se svými prototypy laptopu „Dual Panel Concept“. Přístroj je zkonstruován jako současné notebooky, namísto displeje a klávesnice je však vybaven dvěma dotykovými obrazovkami. Pomocí klávesnice na spodním LCD tak lze zařízení používat jako běžný notebook pro psaní. Přístroj je také možné držet na výšku a použít ho tak například pro čtení digitálních knih nebo časopisů. Prototyp používá operační systém Windows 7, informace o hardwaru však Asus zatím neposkytl. Myšlenka zajímavého přístroje pochází z webové komunity www.wepc.com, kterou Asus a Intel nastartovaly v říjnu 2008. Návštěvníci webu zde mohou představit „PC svých snů“ a potom doufat, že Asus nápad použije jako základ svého nového počítače. Koncept „Dual LCD“ byl u účastníků tak oblíbený, že se Asus odhodlal ke zkonstruování prototypu. Zda se přístroj vůbec objeví na trhu -a když ano, tak kdy -, to je v současnosti ještě otevřené.
INFO: www.asus.com
VYHLEDÁVAČ
Google: Sémantické vyhledávání
Google obohatil svůj webový vyhledávač o schopnost sémantického vyhledávání. To sice zatím funguje pouze v angličtině, časem však možná dojde i na češtinu. Díky nové technologii je nyní vyhledávač Google schopný identifikovat spojení a pojmy související se zadaným dotazem. „Pokud například do vyhledávače zadáte spojení „fyzikální principy“, náš algoritmus porozumí, že termíny jako „teorie relativity“, „velký třesk“ či „kvantová mechanika“ s vyhledávaným spojením nějak souvisí. Díky tomu lépe najde to, co potřebujete,“ popsali funkci pracovníci Googlu na oficiálním blogu.
Vyhledávač Googlu však není první, který využívá služeb sémantické technologie. Již v loňském roce získal Microsoft akvizici v podobě vyhledávací služby Powerset, která je známa právě používáním schopností rozpoznat význam vyhledávané fráze.
INFO: www.google.com
APPLE
iPhone 3.0 přináší mnoho novinek
Firma Apple představila nový firmware pro svůj iPhone. Jsou zde některé změny: byla například integrována funkce copy & paste, pomocí níž je možné kopírovat texty nebo obrázky, třeba mezi aplikacemi psaní SMS a elektronickou poštou. Nová je také v jiných mobilech dlouho etablovaná podpora pro multimediální zprávy (MMS) a rovněž Bluetooth A2DP pro bezdrátový stereozvuk. Navíc je nyní možné pro výměnu dat nebo pro přehrávání prostřednictvím Bluetooth propojit dva iPhony nebo periferní zařízení. Také funkce záznamu řeči je přítomna. Vlastníci prvního iPhonu se však musí zříci A2DP a MMS.
INFO: www.apple.com
TOSHIBA RV635
Úsporný televizor s HDTV tunerem
Mnoho vlastníků HDTV televizí o tom vůbec neví: až bude v roce 2010 začínat vysílání televize s vysokým rozlišením, pro příjem bude potřeba speciální set-top box. HD tunery byly totiž integrovány v období posledních jednoho až dvou let pouze do drahých přístrojů. V podobě nové řady Toshiba RV635 nyní přichází také levné přístroje s interním HD tunerem. Všechny televizory, dostupné ve velikostech 32, 37 a 42 palců, nabízejí Full HD rozlišení, včetně technologie Resolution+, která umí přizpůsobit také signál ve standardním rozlišení (SD). Firma kromě toho slibuje ekologické obrazovky se speciální vrstvou pro minimální ztrátu světelnosti, s účinným spodním podsvícením a s o 65 procent nižší spotřebou elektrického proudu.
INFO: www.toshiba.com
KOMUNITNÍ WEB
Hádání filmů podle obrázků
Dva měsíce po spuštění webu Hádej film (www.hadejfilm.cz) hlásí jeho provozovatelé více než 400 registrovaných uživatelů. Stránky nabízejí návštěvníkům možnost otestovat si svou filmovou paměť, když postupně zobrazují fotografie z filmů a seriálů a očekávají zadání správného názvu. Rostoucí komunita kolem nového webu se baví i díky soupeření v žebříčcích úspěšnosti hádání. Registrovaní uživatelé mají navíc možnost přidávat vlastní screenshoty, přičemž každý den přibude zhruba dvacet nových filmových obrázků. Databáze obsahovala počátkem dubna více než tisícovku obrázků ze zhruba stejného počtu filmů a půl druhé stovky seriálů.
INTEL XEON 5500
Nehalem v serverové podobě
Intel představil 17 nových procesorů, v čele s řadou Intel Xeon 5500. Podle Intelu představují nové procesory největší revoluci mezi serverovými procesory Intel od chvíle, kdy se před patnácti lety na trhu objevil model Intel Pentium Pro (první procesor Intelu optimalizovaný pro serverové úlohy). Procesory Xeon 5500 (známé pod kódovým jménem Nehalem-EP) jsou založeny na architektuře Nehalem, která je využita už u desktopových procesorů Core i7. Výhodou použití nové architektury je podstatné zvýšení výkonu a snížení spotřeby energie. Novinkou u řady Xeon se tak stává technologie Intel Turbo Boost (umožňuje v případě potřeby zvýšit výkon procesoru jeho „přetaktováním“), technologie Hyper-Threading (jedno procesorové jádro se tváří jako jádra dvě) nebo technologie Intel Virtualization Technology (VT), vylepšená o rozšířené stránkovací tabulky. Procesory mají nyní paměťový řadič přímo na sobě a komunikují s pamětmi DDR3. Sběrnice FSB (Front Side Bus) byla nahrazena sběrnicí QPI (QuickPath Interconnect) s mnohem vyšší propustností. Nejvýkonnější Intel Xeon 5570 má frekvenci 2,93 GHz. Servery s novými procesory se podle Intelu vyplatí nejen kvůli nárůstu výkonu, ale také kvůli úspoře energie a prostoru (jeden výkonný server nahradí několik starších) a kvůli nenáročnější údržbě.
INFO: www.intel.com
AMD A SEAGATE
Demonstrace SATA 3.0
Firma Seagate společně s firmou AMD poprvé veřejně demonstrovaly přicházející standard SATA 3.0, který přenáší data s rychlostí až 6 gigabitů za sekundu -což je ve srovnání s předchůdcem dvojnásobná rychlost. Pro demonstraci byl použit prototyp harddiskové série Barracuda, čipovou sadou přispěla firma AMD. Při měření dosáhlo zařízení pozoruhodné přenosové rychlosti 589,098 MB/s - téměř bylo dosaženo 600 MB/s. Díky efektivnímu managementu energie má navíc SATA 3.0 spotřebovávat méně proudu. Nový standard má být zpětně kompatibilní s předchůdci, nadále je možné používat současné kabely a propojení. První produkty založené na SATA 3.0 jsou plánovány již na tento rok.
INFO: www.seagate.com
MAPOVÝ SOFTWARE
Google zobrazuje historii Marsu
V aplikaci Google Mars se nyní můžete dozvědět, jak si vědci představovali rudou planetu v minulých stoletích. Funkce vrstev umožní překrýt planetu historickými mapami, mezi kterými je například materiál astronoma Giovanniho Schiaparelliho, jenž vytvořil detailní mapy Marsu. Kdo chce raději sledovat aktuální záběry planety, přijde si také na své: jsou zde integrovány záběry různých vesmírných misí na Mars. Pokud uživatel klikne na vyznačené body, uvidí zajímavé záběry kráterů nebo propastí.
INFO: www.earth.google.com/mars
LIFESTYLOVÝ WEBZIN
Web o lodích a životu na moři
Všem milovníkům životního stylu na palubě lodí, plachetnic a dalších plavidel je určen nový magazín NaPalubu.cz (www.napalubu.cz), který v březnu zahájil svůj zkušební provoz. Český a slovenský internet na příznivce vody a lodí zapomíná. Zatímco projektů z jiných oblastí je dostatek, milovníci vody musí informace hledat na cizojazyčných serverech nebo se musí omezit na projekty fandů či firem, které internet využívají jako další kanál sebeprezentace. NaPalubu.cz je nezávislé profesionální médium. Kromě uceleného souboru informací přináší nový web také katalog firem a lodí nebo nabídku kapitánských zkoušek, lodní bazar a další podobná témata.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
ČR JE V TECHNOLOGICKÉ VYSPĚLOSTI 32. NA SVĚTĚ
Podle studie Světového ekonomického fóra (WEF), připravované ve spolupráci s vědeckým a vzdělávacím institutem INSEAD a sponzorované společností Cisco, patří ČR ve využívání informačních a komunikačních technologií na 32. místo ze 134 zemí světa. Oproti loňskému roku si tak o čtyři místa polepšila.
MOBILY S ANDROIDEM BRZY S ROZPOZNÁVÁNÍM ŘEČI
Firma HTC, až dosud jediný výrobce mobilů s Androidem, zveřejnila novou vývojářskou verzi operačního systému od Googlu. V Android Dev Phone 1 je mimo jiné obsaženo vyhledávání, které je možné ovládat prostřednictvím řeči. Kdy bude dostupná finální verze, to nechává HTC zatím otevřené.
INFO: WWW.HTC.COM
PLAYSTATION PORTABLE 2 NA PODZIM?
Upozornění na následovníka mobilní herní konzole Sony PlayStation Portable jsou stále častější: herní designér David Perry prozradil prostřednictvím Twitteru, že Sony již pracuje s prototypem PSP 2. Nejvýznamnější novinka: Mechanika pro UMD disky (Universal Media Disc) má být odstraněna.
INFO: WWW.PLAYSTATION2.CZ
BROWSER FLASH PRO WINDOWS MOBILE
Torch Mobile zveřejnil svůj bezplatný browser Iris pro telefony s operačním systémem Windows Mobile. Iris je založen - stejně jako Safari nebo browser Nokie - na enginu WebKit a nabízí podporu pro Flash Lite, kódování SSL a RSS čtečky. Iris je k dispozici pro Windows Mobile 5 a 6.
INFO: WWW.IRISBROWSER.COM
- Aktuality - Windows 7: Důstojný nástupce Windows XP? (662.89 kB) - Staženo 1019x