Velká filmová loupež
Veřejnoprávní i soukromé televizní stanice mají ve svých internetových archivech OBROVSKOU NABÍDKU POŘADŮ - ukážeme si, jak je snadno dostat do vašeho počítače a jak s nimi dále pracovat.
RADEK KUBEŠ
Rychlé připojení k internetu je jedním z hnacích motorů obrovského rozvoje obsahu a popularity videoserverů, které nabízejí nepřeberné množství obsahu pro on-line sledování v internetovém prohlížeči. Videa z YouTube a dalších videoserverů si ovšem můžete velmi snadno uložit i do svého počítače, tak abyste si je mohli přehrávat i bez připojení k internetu. Poněkud složitější je stahování filmů a různých pořadů z internetových archivů televizních stanic. Tento obsah je často chráněn proti uložení do počítače kvůli autorským právům a pro jeho stažení pro off-line přehrávání je třeba použít speciální nástroje. Jestliže je ale video jednou vystaveno na internetu, je prakticky nemožné jej ochránit před zkopírováním do počítače.
Představíme si ty nejlepší nástroje na ukládání filmů a videoklipů z internetových videoserverů i filmových archivů a také postup a použitelné programy pro jejich další zpracování nebo vypálení jako filmového DVD. Drtivou většinu softwarových nástrojů z článku je možné používat zcela zdarma. Pouze jeden důležitý program, určený ke stahování chráněných filmů z internetových archivů českých televizí, je třeba zaplatit.
Stahování videa: Vykradači archivů
Většina videoserverů na internetu vystavuje videa ve formátu Flash a nijak je nechrání proti kopírování, resp. uložení do počítače. Taková videa jsou velmi snadnou kořistí pro všechny stahovače. S jejich stažením na disk vašeho počítače vám pomůže například jednoduchý doplněk Video DownloadHelper pro internetový prohlížeč Firefox. Návod na stahování videí z YouTube a dalších serverů pomocí doplňku Video DownloadHelper najdete v rámečku. Podívejme se ale, jak prolomit ochranu internetových archivů českých televizních stanic.
Velmi snadné je stahování pořadů z archivu televize Prima, který hostuje server Stream.cz na adrese prima.stream.cz. Stejně jako další videa ze Stream.cz nejsou ani pořady Primy nijak chráněné proti stahování a s jejich uložením do počítače si bez problému poradí již zmíněný doplněk Video DownloadHelper pro Firefox. Jednoduše vyhledejte pořad, který chcete stáhnout, a klikněte na něj, jako kdybyste jej chtěli přehrát v prohlížeči. Video DownloadHelper video rozpozná a nabídne vám jeho uložení do počítače. Video ani není třeba celé přehrávat v prohlížeči. Hodinový pořad Primy zabere na disku vašeho počítače kolem 200 MB místa, bude uložen v klasickém formátu Flash videa, tedy s koncovkou FLV.
Stahování pořadů z internetových archivů České televize (www.ceskatelevize.cz/ivysilani) a Novy (archiv.nova.cz) již tak jednoduché není. Video DownloadHelper a další podobné, bezplatně dostupné nástroje jsou v tomto případě bezmocné a je třeba nasadit těžší kalibr. Řešením je například placený program Replay Media Catcher, který se na stahování videa na internetu specializuje.
Po instalaci programu a jeho spuštění je třeba aktivovat režim nahrávání tlačítkem »Start recording«. Replay Media Catcher začne sledovat obsah internetových stránek otevíraných v prohlížeči, a jakmile identifikuje video, začne jej rovnou stahovat. V praxi tedy stačí otevřít stránku s pořadem, který chcete stáhnout, a spustit jeho přehrávání. Replay Media Catcher automaticky začne video stahovat na disk počítače. Opět není třeba celý pořad přehrát, program jej nahraje i bez toho. Pro zastavení nahrávání klikněte na název pořadu v okně programu Replay Media Catcher pravým tlačítkem myši a zvolte »Stop and save recording«. Režim zachytávání videí na stránkách otevíraných v internetovém prohlížeči zastavíte kliknutím na »Stop recording«.
Jak jsme již zmínili, Replay Media Catcher je komerční program. Jeho pořízení přijde přibližně na 800 Kč, což je ale, s ohledem na jeho spolehlivou funkčnost, přijatelná cena. Replay Media Catcher si můžete bezplatně vyzkoušet, program však stáhne jen 75 % videa z televizního archivu. Videa z YouTube a dalších videoserverů testovací verze programu stahuje kompletní. Pokud je vám líto peněz investovaných do placeného programu a pořady z televizních archivů stahujete spíše jen výjimečně, existuje řešení. Můžete použít některý z nástrojů na nahrávání pracovní plochy počítače. Jeden z nich, opensource program CamStudio, popisujeme ve zvláštním rámečku.
Přehrávání a konverze: Z internetu do mobilu
Filmy a videoklipy stažené z internetových archivů, ať už ve formátu Flash, nebo v jiném formátu, bez problému přehrajete v běžných softwarových přehrávačích, jako je Media Player Classic, KMPlayer, VLC Player a další. Vzhledem ke kvalitě a rozlišení obrazu se takováto videa většinou hodí spíše pro přehrávání v mobilních telefonech, iPodech a dalších přenosných přehrávačích. K tomu je ale třeba převést tato videa do příslušných formátů, stejně jako když je plánujete dále upravovat nebo vypálit na DVD.
Na převod videa do různých formátů je výborně připraven i program Replay Media Catcher. Pokud jej použijete ke stažení filmu z internetových archivů, můžete v něm film rovnou převést do formátů pro iPod a další mobilní zařízení. Ke konverzi filmů stažených z internetu se dostanete z menu »Tools« kliknutím na volbu »Converter«. Replay Media Catcher otevře seznam stažených filmů a vy můžete libovolný z nich převést do potřebného formátu a v požadované kvalitě. Z bohaté nabídky formátů (WMV, MPEG, MP4, 3GP nebo MP3) v různých kvalitách si pravděpodobně vyberete ten pravý i pro váš přehrávač.
Chcete-li využít pro převod samostatný program, podívejte se na článek Konverze filmů a hudby na straně 56, kde jsme podrobně otestovali šestici univerzálních převodníků.
Úpravy a vypálení: DVD z YouTube
Pro další úpravy a následně i vypálení videa jako filmového DVD (případně Video CD nebo SuperVideo CD) je nejlepší převést stažené filmy a videoklipy do formátu MPEG-2. S tím si Replay Media Catcher i XMedia Recode hravě poradí. Dlužno říci, že od převodu videí z YouTube či archivů českých televizí byste neměli očekávat zázraky v podobě kvalitního obrazu, za který se pak nebudete stydět ani na vaší obří plazmové či LCD televizi v obývacím pokoji. Pouze například nová videa z YouTube, označená jako HD, slibují rozlišení až 1 280 x 720 obrazových bodů, což odpovídá rozlišení tzv. HD-Ready televizí. Při převedení videa do formátu DVD (v normě PAL bude mít 720 x 576 bodů) dojde dokonce ke snížení rozlišení oproti HD klipu staženému z YouTube. Takto kvalitní zdroj na videoserveru je ale spíše výjimkou.
Pro základní úpravy videa, jako je oříznutí začátku a konce, změna poměru stran či rozlišení, můžete použít i výše zmíněný freeware XMedia Recode. Na skládání více videoklipů dohromady, vložení hudby na pozadí videa a další náročnější úpravy pak můžete použít například bezplatný videoeditor VideoSpin. Stříhací nástroj má sice jen omezeně funkční kodeky pro vytváření filmů ve formátu DVD (MPEG-2), to ale vůbec nevadí. Jak si ukážeme dále, na DVD upravené video bez potíží dostanete.
Vytvoření videa ze stažených filmů, připraveného na authoring a následné vypálení na DVD, je v programu VideoSpin záležitostí několika postupných kroků. Tím prvním je import videoklipů určených ke zpracování. VideoSpin umí zpracovat video v běžných formátech (AVI, MPEG,WMV - připravené např. v XMedia Recode), které stačí jen přetáhnout myší do okna programu, přímo na časovou osu videa. Při importu videa vám VideoSpin nabídne celou řadu dalších možností a funkcí. Jde především o automatickou detekci scén, rozdělování a slučování videoklipů, dělení scén podle střihu nebo časového kódu atd. Jednotlivé videoklipy rozmístíte na časové ose a mezi ně můžete naskládat přechodové efekty. Těch je k dispozici hned několik desítek. Vždy přitom máte možnost kontrolního náhledu videa v okně s přehrávačem. Zajímavá je také sada připravených zvuků v několika kategoriích (dopravní prostředky, kompars, zvířata atd.), které můžete vkládat na příhodné místo filmu. Použít můžete i všechny běžné formáty hudby (MP3, WAV, WMA aj.) a rozmístit je na časové ose k příslušným scénám či videoklipům. Funkce na úpravy videa najdete především pod ikonkami v levé horní části okna programu VideoSpin.
VideoSpin sice neumožňuje vytvořit soubory určené k vypálení na filmové DVD, lze s ním ovšem exportovat video v mnoha různých formátech - především MPEG-2, DivX, Real Media a Windows Media. Specialitou je export videa do formátu vhodného pro přehrávání v herní konzoli PlayStation Portable a do formátu Flash. Pro export připraveného filmu se přepněte na záložku »Make Movie« a jako typ souboru (»File Type«) zvolte »MPEG-2«, s předvolbou (»Preset«) nastavenou na »DVD Compatible«. Kliknutím na tlačítko »Create file…« a výběrem umístění exportovaných souborů spustíte vytvoření souboru s filmem ve zvoleném formátu.
Nyní zbývá už jen vypálit připravený soubor s filmem jako DVD Video. Použijeme k tomu bezplatně dostupný program Video DVD Maker Free. Postup vypálení filmového DVD z videosouborů ve formátech MPEG-2 (koncovky MPEG, AVI atd.) popisujeme ve zvláštním rámečku.
Dveře archivů dokořán: Televize off-line
Pomocí několika snadno ovladatelných a z podstatné části i zdarma použitelných programů jsme si ukázali, že bohatství internetových videoserverů i archivů televizních stanic nemusíte využívat, jen když jste připojeni k internetu. Prakticky veškerý videoobsah dostupný na internetu si můžete stáhnout na disk svého počítače a dále s ním pracovat - ať už si jej nahrát do mobilu či přenosného přehrávače, nebo jej poskládat, upravit a vypálit jako filmové DVD pro pohodlné sledování na televizi. Neustálé zrychlování internetového připojení v domácnostech a zvyšování kvality videa dostupného volně na internetu bude nejspíše v budoucnu stále více odlákávat diváky od televizních obrazovek a aktuálního televizního vysílání k monitorům počítačů a displejům mobilů. Ostatně - reklama vkládaná do pořadů v internetových archivech televizí i na dalších videoserverech s tímto přesunem diváků již počítá.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
VIDEO DVD MAKER FREE
Vypalování filmových DVD
Videa stažená z internetových archivů a zkonvertovaná či upravená v některém z popisovaných programů zbývá už jen vypálit jako filmové DVD, abyste si je mohli přehrávat i v běžném stolním DVD přehrávači. Postup vytvoření filmového DVD v programu Video DVD Maker Free je velmi snadný:
1) Po spuštění programu máte mezi projekty na výběr pouze »Video DVD«, volba je tedy jasná, klikněte na »OK«.
2) Automaticky se otevře průvodce tvorbou DVD, kde zvolíte možnost »Vytvořit DVD ze souboru AVI (mpeg, divx,etc)« a kliknete na »Dále«.
3) V otevřeném okně průzkumníka zvolte soubor s videem k vypálení, vytvořený v některém z dalších programů popisovaných v článku, a pokračujte tlačítkem »Dále«.
4) Program převede video do potřebného formátu a vy už jen zvolíte použitou vypalovačku, rychlost zápisu a uzavření vypáleného DVD a kliknete na »Vypálit«.
XMEDIA RECODE
Specialista na konverzi videa
Bezplatně použitelný program XMedia Recode překvapí bohatou nabídkou vstupních a výstupních formátů a značným množstvím funkcí a nastavitelných parametrů. Ukážeme si základní postupy při zpracování filmů stažených z internetových archivů.
Při prvním spuštění programu si asi nastavíte jazyk uživatelského rozhraní programu z němčiny na angličtinu. Použijte nabídku »Sprache« z menu »Optionen« a zvolte »English«. Pro běžný převod formátů filmů bez dalších úprav si vystačíte se třemi jednoduchými kroky.
1) Filmy a videoklipy ke zpracování vložíte do programu pomocí tlačítka »Open File«. V otevřeném okně můžete označit i více souborů, všechny se pak vloží na seznam ke zpracování. Podporovány jsou běžné formáty videa, včetně na internetu hojně používaného Flashe (FLV).
2) Volba výstupního formátu záleží na typu zařízení, kde budete hotový film přehrávat. V nabídce »General« zvolte přesný typ zařízení z otevíracího menu »Profile«. Pro vytvoření filmů k vypálení na Video CD nebo DVD vyberte z nabídky »Profile« možnost »Custom« a poté zvolte typ výstupu v nabídce »Format«. Další nabídky se týkají použitého kodeku a nastavení výstupu včetně zvuku nebo bez něj. Tato nastavení není třeba měnit.
3) Již v tomto kroku můžete kliknout na tlačítko »Add Job« a poté na »Encode« a spustit tak konverzi vloženého videa do výstupního souboru v potřebném formátu. Zcela dole můžete ještě vybrat, kam bude hotový soubor s videem uložen (»Destination«).
Jestliže nejste spokojeni s výchozím nastavením konverze videa, můžete pokračovat dál. Naše tipy na další úpravy videa pomocí XMedia Recode jsou následující:
* V nabídce »Video« můžete volit snímkovou frekvenci (»Framerate«) a nastavit datový tok (»Bitrate«) videa na pevnou nebo proměnlivou hodnotu a ovlivnit tak kvalitu výsledného filmu.
* Na záložce »Audio Track 1« najdete nastavení komprese zvukové stopy filmu a úpravu hlasitosti.
* Velmi důležitá je záložka »Crop/Preview«. Zde si můžete přehrát náhled videa a především pak změnit jeho rozlišení (»Video Size«), poměr stran (»Aspect Ratio«) a nastavit rozměry (»Zoom«) videa. V tomto okně můžete video také oříznout - použijte k tomu posuvník pod ovládacími tlačítky přehrávače a dvě modré ikonky se zarážkami (bez šipek). Možnosti ú úprav tímto ale zdaleka nnt nekončí. Jestliže přepnete nabídku funkcí z »Resolution« například na »Color C Correction«, můžete upravit vbr i jas, kontrast a sytost barev videa. Nabídka parametrů k nastavení na k kartě »Crop/Preview« se mv může lišit podle zvoleného v výstupního formátu.
* Záložka »Jobs« nabízí s seznam videí, která jsou upravena a připravena na konverzi. Pomocí výběru velikosti cílového média a ukazatele jeho zaplnění ve spodní části okna programu můžete zjistit, kolik ukvg převedených a upravených filmů se vám vejde na CD, DVD a další paměťová média.
DOPLNĚK FIREFOXU
Videa (nejen) z YouTube
Naprostou hračkou je stahování videí ve formátu Flash, umístěných třeba na YouTube a dalších podobných videoserverech. Díky jednoduchému doplňku Video DownloadHelper pro internetový prohlížeč Firefox si snadno stáhnete libovolné Flash video do svého počítače. Ikona doplňku Video DownloadHelper se po instalaci usídlí v panelu nástrojů Firefoxu a bedlivě sleduje obsah otevíraných stránek. Jestliže se na stránce objeví obsah, který umí Video DownloadHelper uložit do počítače (tedy typicky Flash video, hudba v MP3 nebo obrázky), roztočí se jeho ikona se třemi balonky. Klikněte na malou šipku vpravo od ikony nástroje Video DownloadHelper a vyberte si, která z nabízených součástí multimediálního obsahu stránky se má stáhnout do vašeho počítače. Videa ve formátu Flash poznáte podle koncovky FLV, název souboru s videem může, ale také nemusí odpovídat názvu stahovaného filmu. Rozpoznat správný soubor ke stažení ale nebude žádný problém. Pak už jen stačí vybrat umístění na disku, kam se stažené video uloží.
NAHRÁVÁNÍ PRACOVNÍ PLOCHY
Stáhněte cokoliv
Potřebujete jen občas nahrát nějaký pořad z internetového archivu České televize nebo Novy? K tomu není nutné si hned pořizovat placený Replay Media Catcher. Existují i jiné cesty, jak videa s ochranou proti stahování dostat do počítače. Jakákoliv ochrana proti kopírování je totiž krátká na nástroje pro snímání pracovní plochy, jako je například jednoduchý open-source program CamStudio.
Při nahrávání filmů z internetových archivů pomocí programu CamStudio postupujte podle následujícího návodu:
1) Otevřete v internetovém prohlížeči stránku s pořadem ke stažení, a pokud to použitý formát umožňuje, nechte jej nahrát do vyrovnávací paměti (spusťte přehrávání a hned jej pozastavte tlačítkem pauzy).
2) Spusťte CamStudio a v menu »Region« označte volbu »Region« pro nahrávání přesně zvolené oblasti obrazovky. Dále zvolte »Options« a označte nabídku »Record audio from speakers«, aby se video nahrálo i se zvukem. Posledním nastavením je volba kodeku. Zvolte položku »Video Options« v nabídce »Options«. V otevřeném okně nastavení nahrávání obrazu zvolte v nabídce »Compressor« vhodný kodek, např. DivX nebo XviD, a případně i kvalitu nahrávky. Tato nastavení se v programu CamStudio uchovají, není tedy třeba je provádět pokaždé znovu.
3) Klikněte na červené tlačítko pro nahrávání a myší označte okno s videem, které chcete nahrát do počítače. CamStudio začne automaticky nahrávat veškeré dění v takto označené oblasti.
4) Spusťte přehrávání filmu v prohlížeči. CamStudio nahrává skutečně vše, co se nachází v označené oblasti. Proto si dejte pozor na kurzor myši nebo posunutí internetové stránky s prohlížečem. Vše by pak bylo na záznamu vidět. Záznam pozastavíte tlačítkem »pauza« nebo jej zcela zastavíte tlačítkem »stop«. Po zastavení nahrávání se otevře okno pro uložení nahrávky a pak i jednoduchý přehrávač pro kontrolu výsledku nahrávání. Výstupem je video ve formátu AVI, které přehrajete ve všech softwarových přehrávačích a se kterým můžete dále pohodlně pracovat.
Pořizování záznamu pomocí programu CamStudio má několik nevýhod, pro které není tento program úplně vhodný pro časté použití. Především je kvalita nahrávky přímo závislá na rychlosti připojení k internetu. Každé zadrhnutí přehrávání videa je pochopitelně zaznamenáno na výsledné nahrávce. Nahrávání je také poměrně náročné na výkon počítače, proto se může stát, že se bude výsledný záznam trhat. Můžete si ale pomoci nastavením priority nahrávání. Použijte nabídku »Options«, dále »Program Options« a »Recording Thread priority«. Z nabídky pak vyberte »Highest« nebo »Time Critical«.
- Praxe - Velká filmová loupež (743.72 kB) - Staženo 1234x