Digitální fotoaparáty 10 nejlepších & 10 nejlevnějších
Každý by rád pořizoval pěkné snímky, aniž by musel hledět na to, kolik digitální fotoaparát stojí… Chip vám představí nejlepší kompaktní digitální fotoaparáty - ty špičkové i ty, které sežene ZA CENU POD 5000 KČ.
THOMAS LITTSCHWAGER, PAVEL TROUSIL
V obchodě ve vitríně leží fotoaparát za 20 000 Kč a hned vedle něj další, který stojí jen 2 500 Kč. Mnohého zákazníka při pohledu na ně určitě napadne, proč za první model zaplatit o tolik více a zda i levnější model zvládne udělat slušné fotografie.
Chip se snažil najít na podobné otázky odpověď. Představí vám dvacet digitálních fotoaparátů - deset z nich se v našem žebříčku nejlepších produktů vyšplhalo vysoko, ale stojí zhruba od 7000 do 12 000 Kč, za dalších deset zaplatíte maximálně 5000 Kč.
V tomto netradičním srovnání se vám budeme snažit ukázat, v čem a o kolik jsou lepší dražší modely i které levné modely se vyplatí si pořídit.
Kvalita snímků: Dražší modely sice vedou, rozdíly ale nejsou velké
Téměř všechny digitální fotoaparáty jsou schopny za dobrých světelných podmínek pořídit slušné snímky. Problém nastává, pokud se zešeří, když je scéna hodně kontrastní (ostré světlo/stíny) nebo když je místnost špatně osvětlena.
Špatné světelné podmínky může samozřejmě zmírnit vestavěný blesk fotoaparátu, v mnoha situacích však blesk použít nechcete nebo nemůžete. V takovém případě přijde na řadu citlivost fotoaparátu (obrazového snímače), která se udává v hodnotách ISO. Čím vyšší je hodnota ISO, tím světlejší budou tmavé oblasti snímku. Při použití vyšších hodnot ISO se ale často zvýší i šum obrazu a projeví se i další vady, což je samozřejmě nežádoucí.
Mělo by platit, že čím je fotoaparát dražší, tím má lepší obrazový senzor. Podle očekávání se tedy v našem testu dostaly dražší modely fotoaparátů před ty levnější, překvapivě často však nejsou rozdíly v kvalitě velké. Vítěz našeho testu Fujifilm FinePix S100fs nesporně podává nejlepší výsledky. V jeho případě je rozlišení jemných linií na testovacím obrázku absolutně perfektní, a to i při fotografování při vysokých hodnotách ISO. Při ISO 100 je obrazový šum prakticky neměřitelný a zaznamenatelný je až při nastavené světelné citlivosti ISO 400 a více.
V tomto směru s ním mohou částečně držet krok jen fotoaparáty Canon PowerShot G10 a dva modely Panasonic: Lumix DMCFZ50 a DMCFZ28. Dalších šest fotoaparátů z naší „desítky nejlepších“ pak získalo při hodnocení kvality obrazu pouze hodnocení „dobrý“. To je více než polovina modelů. Opravdu skvělé výsledky a dobré skóre jak v oblasti rozlišení, tak v oblasti nízkého šumu má však jen vítěz testu Fujifilm FinePix S100fs.
V obou kategoriích by se na druhou stranu našly i černé ovce. Fotoaparát Sony Cybershot DSC-H50, který v našem srovnání také patří mezi nejlepší modely, dosáhl v hodnocení kvality snímků pouze 74 bodů a cenově dostupný model Casio Exilim EXZ77 z „levné desítky“ získal dokonce jen 64 bodů. Hlavním důvodem, proč levné fotoaparáty pořizují slušné snímky, je to, že výrobci nešetří na zabudovaném obrazovém snímači, ale na počtu megapixelů a hlavně na vybavení.
Vybavení: „Drahé“ modely jsou na tom samozřejmě lépe
Zatímco rozdíly v obrazové kvalitě nejsou často velké, vyšší ceny digitálních fotoaparátů se výrazně projevují na jejich vybavení. Dražší modely se mohou pochlubit vyšším, často i dvouciferným počtem „megapixelů“, disponují optickým zoomem o hodnotách 12X i více a navíc třeba nahrávají video v HD rozlišení.
Absolutní jedničkou v tomto směru je pak fotoaparát Olympus SP-570 UZ, který má 20násobný optický zoom a rozlišení 10 megapixelů a který podporuje rozsah ISO od 64 do 3 200. Jedinou funkcí, kterou snad u něj můžete postrádat, je nahrávání videa v HD rozlišení. Pokud vám jde právě o tuto funkci, pak je jí obdařen například model Canon PowerShot SX1 IS. Tento přístroj je navíc opatřen slotem pro karty SD card, zatímco Olympus používá karty xD, jejichž kapacita je omezena 2 GB a které jsou ještě dražší než SD karty.
Dokonce i fotoaparát z „nejlepší desítky“, který za vybavení dostal nejhorší hodnocení (tedy model Canon PowerShot G10), je na tom v této kategorii hodnocení lépe než nejlépe vybavený model z „nejlevnější desítky“. Pouze dva fotoaparáty z „levné desítky“ drží v oblasti vybavení jakžtakž krok, a to především díky tomu, že nabízí 12násobný zoom. Jde o modely Kodak EasyShare Z8612 IS a Fujifilm FinePix S1000fd. Zbytek levných modelů má většinou základní vybavení, jakým jsou dnes fotoaparáty běžně vybaveny a které pro základní účely a požadavky stačí.
Značné rozdíly panují mezi levnými a drahými modely také v oblasti ovládání a funkcí. Dražší fotoaparáty zpravidla nabízí více možností nastavení parametrů, které může fotograf ovlivnit. Automatické funkce levných modelů ho připravují o mnoho příležitostí.
U špičkového fotoaparátu Fujifilm FinePix S100fs může uživatel snad všechna nastavení zadat ručně. Tato možnost manuálního nastavení, používaná spíše u digitálních jednookých zrcadlovek (programová automatika, priorita clony, priorita času a manuál), je známá také pod označením „PASM režimy“ a dovoluje pořídit snímky v mnoha různých variantách.
Naopak levné digitální fotoaparáty, jako třeba Canon Digital Ixus 80 IS, nabízí řadu scénických režimů, ze kterých si fotograf může vybrat ten, který nejlépe odpovídá konkrétní situaci. Fotoaparát pak nastaví příslušné parametry pro danou scénu, které už pak uživatel ovlivnit nemůže. To ale nutně neznamená, že je to špatné. Funkce, které nabízí cenově dostupné fotoaparáty, jsou pro začátečníky nebo pro pořizování rychlých snímků většinou více než dostatečné a snímky mohou v přednastavených režimech vyjít velmi pěkně, a to i bez manuálního nastavení.
Dobrý fotoaparát nemusí stát víc než 5000 Kč
Dražší modely fotoaparátů se dostávají na výsluní, i pokud přijde řada na výdrž na baterie (akumulátory). Většinou totiž mají mnohem větší tělo (aby se do nich vešla větší optika i větší a lepší obrazové senzory), do kterého se pak logicky vejdou i větší, a tedy i výkonnější akumulátory. Proto se také najde jen málo drahých modelů, se kterými nebudete schopni na jedno nabití pořídit alespoň 200 snímků. Levné digitální fotoaparáty s menšími akumulátory pak jen zřídka dosáhnou takovéhoto počtu fotografií.
Existují však samozřejmě výjimky potvrzující toto pravidlo. Z našich dvaceti kandidátů má nejdelší životnost na baterie cenově dostupný fotoaparát Canon PowerShot A590 IS. Na jedno nabití s ním totiž pořídíte až 2 160 snímků!
Na druhou stranu větší akumulátor a větší rozměry dražších fotoaparátů mají i své záporné stránky. Ten, kdo chce skutečně kompaktní přístroj, který se vejde do kapsičky u košile, bude totiž z těchto nejlepších modelů dost zklamán. Kvůli větším rozměrům a většímu zoomu objektivů jsou totiž mnohem větší a těžší než většina levných modelů. Hodně skladný a tenký je například Canon Digital Ixus 80 IS, který má na šířku rozměr pouze 2,2 cm. V tomto směru nemohou lépe vybavené fotoaparáty konkurovat - nejtenčím modelem z „nejlepší desítky“ je totiž Panasonic Lumix DMC-FZ28 s 18násobným zoomem, který má tělo tlusté 7,5 cm.
Rychlost: Levné modely se drží
Pro fotografa není nic horšího, než když mu fotografovaný objekt zmizí z hledáčku ještě dříve, než stihne stisknout spoušť. Fotoaparát, kterému trvá pořízení snímku sekundu a více, se už mnohem obtížněji používá pro momentky.
Mezi našimi dvěma třídami aparátů není v tomto směru příliš mnoho rozdílů. V obou kategoriích se totiž najdou jak dobré, tak i špatné modely. Nejrychlejším digitálním fotoaparátem v nejvyšší třídě (87 bodů) je Panasonic Lumix DMC-FZ50. Zpoždění spouště je u něj pouze 0,4 sekundy a do provozu ho uvedete za 1,4 sekundy. I tak je ale o něco pomalejší než vítěz kategorie „rychlost“ u levných modelů, tedy fotoaparát Casio Exilim EX-Z77 (88 bodů). Fotografie snímá se zpožděním pouze 0,19 sekundy, od zapnutí po první snímek už ale uběhne 2,3 sekundy.
Nejpomalejší fotoaparát v našem srovnání se pak našel mezi levnými modely - je jím Fujifilm FinePix S1000fd. Zpoždění spouště u něj činí 1,09 sekundy a první snímek od zapnutí vyfotografujete až za 3,6 sekundy. To jeho použitelnost značně snižuje. Téměř dvojnásobně drahý Olympus SP-560 je ale v tomto směru sotva lepší.
Do hodnocení rychlosti počítáme kromě zpoždění spouště a doby spuštění i funkci sériového snímání snímků. V této oblasti opět získávají body navíc dražší modely digitálních fotoaparátů, protože mají většinou výkonnější obrazové procesory. V průměru tak zvládnou asi o pět našich testovacích snímků za stanovený čas víc než levné modely. A opět je tu výjimka: Canon Digital Ixus 80 IS nepotřebuje na pořízení pěti snímků ani pět sekund, což je nejlepší hodnota v testu.
Dokumentace a servis: Žádné velké rozdíly
Výrobci nedělají velké rozdíly v tom, o jaké modely jde, a vybavují fotoaparáty stejnou délkou záruky i podrobnými uživatelskými návody. Často se totiž do kategorie levných fotoaparátů dostanou i produkty, které jsou v době uvedení na trh poměrně drahé a jejichž cena postupně klesá, takže se stanou dostupnějšími.
V manuálech jsou většinou podrobně popsány všechny funkce, jsou v nich obrázky a popisky ovládacích tlačítek. Jednoduché levné modely se navíc velmi snadno ovládají, takže se uživatel obejde i bez příručky. Méně ekologické, ale praktičtější jsou tištěné manuály, které ovšem často nahrazuje příručka ve formě PDF souboru na CD.
Závěr: Fotoaparát nemusí být nutně drahý
Na první pohled se tedy zdá jasné, že dražší digitální fotoaparáty jsou jednoduše lepší než levné modely, protože nabízejí mnohem více funkcí a možností nastavení, mají optiku s větším zoomem a často umožňují i pořizovat videozáznamy v HD kvalitě. Skvělým příkladem je Fujifilm FinePix S100fs (cena cca 12 000 Kč) - nabízí skvělou obrazovou kvalitu, je výborně vybaven a jediné, co mu schází, je záznam videa v HD kvalitě. Kdo skutečně potřebuje takto kvalitní videonahrávky, ten si může vybrat také skvělý model Canon PowerShot SX1 IS (cena cca 13 000Kč).
Dobře vám však poslouží i levnější modely - tedy v případě, že chcete občas vyfotit pár pěkných snímků, nechcete se s ničím složitě nastavovat a oželíte větší zoom. Jsou pohotové, mají skvělou obrazovou kvalitu a navíc kompaktnější rozměry. Cenově dostupné fotoaparáty tak mohou být pro řadu uživatelů ideálním společníkem na dovolenou. Mezi levnějšími fotoaparáty vyniká Kodak EasyShare Z8612 IS za cca 3800 Kč, takže ani amatérští fotografové nemusí za dobrý přístroj utratit příliš mnoho.
AUTOR@CHIP.CZ
INFO
Na co si dát pozor při kupování fotoaparátu
MEGAPIXELY:
Moderní digitální fotoaparáty lákají uživatele co nejvyšším číslem udávajícím počet megapixelů (rozlišení). Nedejte se tím zmámit! Jen těžko totiž bude některý uživatel potřebovat vyšší rozlišení, než je osm megapixelů. Čím vyšší je totiž rozlišení obrazového senzoru, tím mívá horší světelnou citlivost a tím horší je obrazová kvalita. Pokud vám stačí jako maximální velikost tištěné fotografie rozměr A4, pak si klidně vyberte model s menším počtem megapixelů.
MEGAZOOM:
Jen ty nejdražší modely nabízejí 20násobný nebo vyšší optický zoom. Tato hodnota je skvělá, ale musíte počítat s tím, že maximální přiblížení použijete jen někdy, a ještě k tomu budete potřebovat dobré světelné podmínky. Čím vyšší zoom, tím více světla budete potřebovat. Navíc fotoaparát s megazoomem vám v batohu zabere mnohem více místa. Pro většinu situací si vystačíte s 3násobným zoomem.
PAMĚŤOVÉ MÉDIUM:
Většina výrobců fotoaparátů používá u svých výrobků karty typu SD. Ty jsou nejpoužívanější i nejpraktičtější, protože v případě výměny modelu nebudete muset kupovat nové paměťové karty. Navíc jsou cenově nejvýhodnější. Za 8GB SD kartu zaplatíte asi 400 Kč vč. DPH. Ostatní typy karet jsou dražší (například 8GB karta Memory Stick stojí přibližně 1 200 Kč), verze xD je také dražší a navíc má maximální kapacitu 2 GB. Ideální jsou pak fotoaparáty, které si poradí s více typy karet - například Fujifilm FinePix S100fs.
NAHRÁVÁNÍ VIDEA:
Téměř všechny současné digitální fotoaparáty umí nahrávat videosekvence. Jde tedy o to, jaká kvalita (rozlišení) vám bude stačit. Dostatečným standardem je rozlišení 640 x 480 bodů. HD video je pak dodatečnou funkcí, kterou najdete jen u drahých modelů.
OVLÁDÁNÍ:
Nejlepší samozřejmě je, když si můžete ovládání a nastavení fotoaparátu vyzkoušet v prodejně. Přístroj vám také musí dobře padnout do ruky. Zkušební snímek vám pak může ukázat, jaké zpoždění fotoaparát má a jaká je jeho obrazová kvalita a kvalita displeje.
- Testy a recenze - Digitální fotoaparáty 10 nejlepších & 10 nejlevnějších (918.21 kB) - Staženo 3084x