Přejít k hlavnímu obsahu

Programy, které se navzájem blokují

Programy, které se navzájem blokují

Programy stávkují? Některé aplikace se zkrátka vzájemně nesnesou. Nastanou-li mezi APLIKACEMI KONFLIKTY, obětí je uživatel. My vám proto ukážeme, jak těmto konfliktům zabránit.
MARKUS MANDAU

Pokud se počítač zpomalí, ze systému zmizí disky a nefunguje připojení k internetu, nemusí být ještě chyba ve Windows. Problém mohou způsobovat i nainstalované aplikace. Hledání příčiny však není vždy snadné. Spadnou-li Windows, můžete příčinu problému odhalit ve vytvořeném logu. Je-li však viníkem určitá aplikace, žádné relevantní informace zde nenaleznete. Pak je velmi složité zjistit, která aplikace je vlastně za pád systému zodpovědná. Naštěstí je tu Chip, který vás upozorní na problematické aplikace. A pamatujte - méně je někdy více. Čím více aplikací máte v počítači nainstalovaných, tím větší je pravděpodobnost, že některá z nich bude dělat potíže.
Podívali jsme se tedy na to, jak se snáší programy, které bývají nainstalovány na jednom počítači - a problémů jsme našli víc než dost. Pro každou situaci však máme řešení, které je akceptovatelné jak pro vás, tak pro programy. Kompromisy přitom neděláme - nabízíme jen ideální řešení.

Bezpečnost: Souboj strážců

Největší problémy způsobují bezpečnostní programy, především pak virové skenery. Nejen že se více plýtvá výkonem počítače, ale zvýší se také počet falešných poplachů. Ze všeho nejhorší ale je, že si tyto programy navzájem „lezou do zelí“. Prozkoumávají a analyzují stejné soubory, a v případě, že najdou infekci, začnou se o soubor „přetahovat“ - každý z antivirových programů jej chce přesunout do karantény, a problém je tak na světě. To platí jen pro více samostatně nainstalovaných antivirových programů. Jiná je situace v případě jednoho antiviru, který využívá více skenovacích motorů. Ty jsou samozřejmě koordinovány a hlavní program vždy rozhoduje, který motor bude co dělat.
Některé bezpečnostní balíky, jako je třeba Norton nebo Kaspersky, již během instalace kontrolují, zda na počítači není nainstalován software, kvůli kterému by program špatně fungoval. Aby se program správně nainstaloval, požaduje po uživateli nejprve odstranění nekompatibilních aplikací. A jakých aplikací se budete muset vzdát? Programu od firmy Kaspersky vadí nástroje, jako je Spybot S&D. Příčinou je nástroj Spybot TeaTimer, což je modul, který stejně jako Kaspersky monitoruje zásahy do registru. Oba programy by tedy přistupovaly ke stejnému zdroji.
Řešením je vypnutí TeaTimeru. To Spybot umožňuje, a pak mohou oba programy vedle sebe fungovat. To ovšem Kasperskému nestačí - při instalaci bude ještě potřeba provést bypass. Zvolte »Start / Spustit / cmd«. Spustí se příkazová řádka. Pomocí příkazu »cd« přejděte do adresáře »Documents and Settings\All Users\Data aplikací\Kaspersky Lab Setup Files\Kaspersky Anti-Virus 2009\Czech«. Pokud jste měli již jednou instalaci spuštěnou, najdete zde soubor setup.exe. Nyní zadejte příkaz »setup.exe /pSKIPPRODUCTCHECK=1«. Instalace se spustí znovu, a tentokrát již žádnou kompatibilitu kontrolovat nebude.
K problémům může dojít i v případě, že na počítači byl dříve nainstalován starší antivirový program, který se špatně odinstaloval. Problémy s odinstalováním programů jsou časté a typické. Stačí, aby zůstalo pár záznamů v registrech, a problémy jsou na světě. Pro opravdové vyčištění systému a odinstalování skutečně všech záznamů je třeba použít speciální utilitu, jakou je třeba Revo Uninstaller. Revo spustí standardní odinstalovávací rutinu, poté však ještě prohledá celý systém a odstraní i zbytky dat.
Pro ochranu počítače před škůdci a viry je proto vhodné sáhnout jen po jedné ochraně. Dokonce ani Defender, což je nástroj integrovaný ve Windows, by neměl být spuštěn vedle jiného bezpečnostního balíku. Je-li Defender spuštěn, může se stát, že se Kaspersky zasekne a nebude fungovat, nebo dokonce začne hlásit falešné poplachy.
Používáte-li vlastní program pro ochranu před spywarem, doporučujeme Defender ze systému odstranit. Zvolte proto »Start / Ovládací panely / Přidat nebo odebrat programy«, v seznamu nainstalovaných programů najděte Defender a odinstalujte jej. Pozor si dejte při instalaci aktualizací do systému - Defender se někdy instaluje automaticky se záplatami.

Firewall: Dva jsou příliš

Dva nainstalované firewally bezpečnost nezvýší - naopak, přidělají svému uživateli celou řadu problémů. Jeden firewall některé porty zavře, jiný je chce mít otevřené - a problém je na světě. Nejjednodušší situaci mají uživatelé, kteří používají hardwarový firewall v domácím routeru. Ti pak nemusí mít žádný softwarový firewall, který způsobuje potíže.
                                                                                          Dva antiviry přinesou problémy.
Firewally se zkrátka chtějí starat o stejné části systému a používají stejné zdroje. Pokud se „nedohodnou“, přestane vám ve výsledku fungovat připojení k internetu. Vícenásobnou instalací firewallu tedy dosáhnete maximálně toho, že vám nebude fungovat žádná internetová aplikace. Nainstalujete-li si bezpečnostní balík, který již obsahuje firewall, nezapomeňte deaktivovat ten jednoduchý, který je ve Windows. Protože se jedná spíše jen o takový „polofirewall“, aplikace nejspíš fungovat budou, přesto na deaktivaci nezapomeňte.
Nepříjemné je, že XP se snaží myslet za vás. Proto se někdy může stát, že firewall integrovaný do systému se zapne sám od sebe, aniž byste mu to povolili. Tento firewall je tedy třeba deaktivovat ručně v registrech -jen tak budete mít naprostou jistotu, že je firewall vypnutý. Zvolte proto »Start / Spustit / regedit« a přejděte ke klíči »HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Services / SharedAccess / Parameters / FirewallPolicy / StandardProfile«. Zde uvidíte klíč s názvem »EnableFirewall«. Otevřete jej a jeho hodnotu nastavte na »0«.

Vypalování: Stávkující mechanika

Klasickým příkladem navzájem se blokujících aplikací jsou vypalovací programy. Například pracujete-li s médiem ve formátu UDF, lze disk použít jako přenosné médium, třeba místo USB flash disku. Ve formátu UDF totiž můžete na optický disk (CD/DVD) zapisovat soubory, mazat je, kopírovat i editovat. Taková práce je velmi pohodlná - odpadá dlouhý proces vypalování, jak jej znáte z běžné práce s disky.
V čem je tedy problém? Aby mohl vypalovací software takto pracovat s diskem, musí do systému přidat speciální ovladač, který mu zajistí výhradní přístup k disku. Žádné jiné programy nebudou mít k vypalovačce přístup. Pokud tedy instalujete programy, které UDF zpřístupní, je třeba počítat s problémy. U Nera je za funkci zodpovědná například aplikace InCD, která je právě velmi známá množstvím problémů. Uživatelům přináší mnoho nepříjemností, a to nejen s vypalováním, ale i s jakýmkoliv přístupem k mechanice, třeba i během přehrávání DVD Video.
Pokud opravdu potřebujete zapisovat soubory na DVD podobně jako na pevný disk, bude daleko lepší použít média DVDRAM nebo BD-RE. V obou případech lze přistupovat přímo k disku bez speciálních ovladačů. Tato metoda je tak daleko bezpečnější a stabilnější než UDF.
Kdo by to byl řekl, že ve hře o přístup k vypalovačce bude hrát zásadní roli i nový Apple iTunes 8? Stává se to ve Vistě. Po nainstalování aplikace zmizí vypalovačka ze systému. Důvodem je to, že Apple používá pro vypalování AFS ovladač, který pochází od společnosti Oak Technologies. I když jste možná o AFS ovladači nikdy nic neslyšeli, je velmi pravděpodobné, že i vy jej máte ve svém systému. Mnoho výrobců, včetně společnosti Hewlett-Packard, jej totiž používá jako vypalovací ovladač. A ovladač proto bývá součástí systému, aby bez dodatečných instalací fungovalo vypalování.
Ve Vistě je ten problém, že AFS ovladač není podepsaný. Při snaze o jeho použití dojde k jeho zablokování. Řešením tak zůstává smazání nebo přejmenování AFS ovladače, aby jej Vista nenašla. K tomu stačí vejít do složky »Windows\System32\Drivers« a přejmenovat soubor »afs.sys« třeba na »afs2k.sys«.
Ve Windows XP není problém tak závažný. V iTunes se zobrazí jen hlášení, že ovladač pro vypalování CD není k dispozici, a vypalování CD tedy nebude fungovat. Řešením je podle Applu nainstalovat si iTunes znovu. To však není potřeba. Bude stačit spustit editor registru a provést potřebné úpravy. Zvolte proto »Start / Spustit / regedit«. Otevřete »HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / Class«. Zde najděte složku klíčů začínající kombinací »{ 4D36E965«. Složky jsou řazeny podle abecedy, takže tato bude zhruba osmá shora. V pravé části editoru registru pak uvidíte klíč s názvem »UpperFilters«. Dvojitě na něj klikněte a jako hodnotu zadejte »GEARAspiWDM«. Při příštím spuštění systému by měla aplikace iTunes ovladač znovu rozpoznat a nabídnout i funkce pro vypalování.

Přehrávač: Přehraje všechno, nebo nic

Více multimediálních přehrávačů na jednom počítači, to není nic neobvyklého. Nepříjemné ovšem je, když si některý přehrávač asociuje všechny přehrávané formáty. Dělá to třeba Nero ShowTime nebo Apple QuickTime.
V případě programu ShowTime je třeba, abyste byli opatrní již během instalace. V jednom z oken průvodce instalací si totiž volíte, které soubory má ShowTime asociovat a které má ponechat původním aplikacím. Zde tedy můžete nastavit, které soubory chcete ve výchozím případě spouštět pomocí programu ShowTime. V programu Apple QuickTime stačí vejít do nastavení a zvolit, které soubory mají být s aplikací QuickTime asociovány.
Oba programy se chlubí tím, že přehrají jakýkoliv multimediální formát. Není to však úplně pravda. Typickým příkladem je MP4 film, který má zvukovou stopu ve formátu AC3. Nero ShowTime sice spustí přehrávání, ale vidíte jen obraz -zvuk se nepřehraje. Apple pro jistotu vyhodí jen chybovou hlášku a nepřehraje vůbec nic.
Naším tipem je tolikrát opěvovaný VLC media player (www.videolan.org). Ten si poradí s jakýmkoliv formátem, během instalace si nastavíte asociaci se soubory podle svých potřeb, a když je potřeba, dokáže VLC převést video do jakéhokoliv jiného formátu.

Windows: XP překáží Vistě

Nejen aplikace se musí dělit o počítač. Také operační systémy se někdy musí dělit o hardwarové komponenty počítače. Ne že by mohly být oba systémy puštěny společně, i tak se ale navzájem ovlivňují. Třeba XP během spouštění mohou přepsat všechny body obnovení, které si uložila Vista. To se může stát velmi jednoduše, pokud XP nezpozorují partition Visty. K tomu je třeba opět otevřít editor registru a najít klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / Mounted Devices«. Tady se podívejte, jestli je zde klíč »Offline«. Pokud není, vytvořte jej: pravým tlačítkem myši klikněte do pravé části okna a zvolte »Nový / Klíč«. Potom jej otevřete a opět klikněte pravým tlačítkem myši do pravé části okna a zvolte »Nový / Hodnota DWORD«. Pojmenujte jej jako »\DosDevices\D:«, tedy za předpokladu, že partition Visty se v XP zobrazuje pod diskem D:. Potom na nový klíč dvojitě klikněte a zadejte mu hodnotu »1«. Po novém restartu počítače již nebudou XP přemazávat Vistě body obnovy.
Další problém: Vista zapisuje hranice partition jinak než XP. Pokud budete pracovat s partition, měli byste tak vždy činit jen ve Vistě. Provedete-li nějaké změny v XP, může vám celá partition s Vistou zmizet. Proto byste měli vždy nejprve nainstalovat Windows XP, tento systém si vytvoří partition tak, jak potřebuje. Až pak nainstalujte Vistu, která provede potřebné úpravy, aby XP zůstala zachována a přitom Vista fungovala bez potíží.
AUTOR@CHIP.CZ

INFO

Soubor nelze otevřít? Víme, co pomůže!

Nemůžete otevřít některý soubor? Bezplatné nástroje z Chip DVD vám pomohou!

TELEVIZNÍ NAHRÁVKY

Digitální televize pořádně zlobí. Pokud stream z multiplexu ukládáte přímo na disk, získáte TS soubor. Jeho obsahem je vysílání MPEG-2; v případě multiplexu, který vysílá v HD, však někdy také H.264. Abyste stream vysílání otevřeli, budete potřebovat program TsRemux.

FILMY

Soubory s filmy často bývají uloženy v kontejnerech, jako je AVI, MKV nebo MP4. V těchto souborech však může být obrazová i zvuková stopa v jakémkoliv formátu. Pokud váš přehrávač nechce takový film spustit, vyzkoušejte freewarové GraphStudio.

KANCELÁŘSKÉ DOKUMENTY

Microsoft začal u dokumentů z balíku Office 2007 sázet na XML formát, se kterým si starší Office neporadí. Naštěstí je zde nástroj OpenXML/ODF Translator, který s převodem formátů pomůže.

Dokumenty ke stažení