Přejít k hlavnímu obsahu

Nová Windows

Nová Windows

Dohání vás Vista k šílenství a v XP vám chybí funkce, které by měl mít moderní operační systém? Pak je nejvyšší čas na update. Chip vám přináší nástroje, pomocí nichž vytvoříte SUPERSYSTÉM, který překoná i přicházející Windows 7.
MARKUS HERMANNSDORFER, VRATISLAV KLEGA

XP jsou již zastaralá, Vista nemá u uživatelů důvěru. Všichni s nadějemi očekávají Windows 7, ta však Microsoft vydá nejspíš až v roce 2010. Chip má ale řešení. Pomocí freewarových programů napravíme, co se Microsoftu nepovedlo. Šikovné programy totiž přidají do XP i Visty funkce, které jsou určeny až pro Windows 7 - a možná že ani pro ta ještě ne. Jedná se například o vylepšené vyhledávání, nový vzhled, spojení plochy a internetu a revoluční ovládání bez potřeby klávesnice a myši.
Čekat na Windows 7 nemá cenu. Úplně stačí, pokud máte XP nebo Vistu a použijete nástroje z Chip DVD. Supersystém pak vytvoříte během několika minut. Naše kódové jméno: supersystém.

Nový vzhled: Změna plochy

Svůj supersystém budete ovládat pokyny zadávanými prstem, pomocí webové kamery nebo hlasem. K tomu je zapotřebí zcela nová lišta s velkými symboly. Pokud jste však spíše nostalgičtí, můžete svá nová Windows ovládat jen pomocí klávesnice a myši.
Upozornění: Ještě než se pustíte do úprav, doporučujeme zazálohovat celou systémovou partition - stačí k tomu jakýkoliv lepší zálohovací program. Přece jen budete kompletně měnit operační systém a Windows jsou na změny háklivá. Pokud by se něco pokazilo, bude lepší, když budete mít po ruce zálohu celého systému.
VYLEŠTIT WINDOWS XP: Jako základ pro přestavbu našeho systému poslouží program BrickoPack Vista Inspirat Ultimate 2, který najdete na Chip DVD. Tento program přemění vzhled XP na vzhled Visty, a odtud je už jen malý krůček k Windows 7. XP získají modernější startovací menu i systémovou lištu. Jednodušší by bylo použít přímo Windows 7 Transformation Pack, který je možné stáhnout z internetu, jeho použití však nedoporučujeme. Na žádném počítači není stabilní, navíc by vám z počítače ukousl více výkonu, než by vám bylo příjemné. Jediný viditelný rozdíl by pak byl v tom, že byste měli systémovou lištu ve tvaru kruhu (ve Windows 7 označovanou jako „Pie Dock“). Místo toho budete mít pravoúhlou lištu (tzv. „Rocket Dock“), která ale funkci splní stejně dobře.
Tím však tuning nekončí. Aby výsledek vypadal co nejvíce realisticky, je ještě třeba provést jemné doladění. Z Chip DVD proto nainstalujte nástroje ViOrb a ViStart. Tyto nástroje změní tlačítko Start a vzhled startovacího menu. Třešničkou na dortu je pak pozadí plochy ve stylu Windows 7. I to najdete na Chip DVD.
VISTA V NOVÉM KABÁTĚ: Chcete-li, aby Vista vypadala jako nová Windows 7, nemusíte ani provádět příliš mnoho změn. Oba systémy jsou si totiž podobné. Stačí nastavit správné pozadí plochy a kruhovou systémovou lištu. S tím si poradí nástroj Circle Dock, který najdete na Chip DVD.
Po spuštění programu Circle Dock uvidíte jen prázdný kruh, do kterého si můžete naskládat své oblíbené programy. Ty pak spustíte jedním kliknutím. Je to vlastně takový kruh „snadného spuštění“. Nevýhodou ale je, že se program nespouští automaticky se systémem. Proto je třeba, abyste jej ručně přidali mezi programy, které se spouští spolu se systémem.
Chcete-li mít dokonalou kopii Windows 7, nezapomeňte si nainstalovat Service Pack 1 a nástroj VistaGlazz. Ten funguje velmi podobně jako UxTheme Multi-Patcher, který možná znáte z XP. Ve Vistě je však třeba změnit tři systémové soubory (uxtheme.dll, themeui. dll a shsvcs.dll), jinak se vzhled nezmění. V programu VistaGlazz tedy klikněte na druhé tlačítko zleva a zvolte »Patch Style / Patch everything at once«. Po novém startu počítače spusťte znovu VistaGlazz. Změní-li se šedé pole na pozadí programu na zelené, změna systémových souborů proběhla v pořádku.
Teď už stačí jen vzít to správné téma. Velkou spoustu předpřipravených témat najdete na stránce www.deviantart.com, jedno jsme pak pro vás nachystali i na DVD. Instalace je přitom velmi jednoduchá. Stačí spustit soubor »Theme.exe«, který najdete v příslušené složce na Chip DVD.

Ovládání: Vyslov nebo ukaž

Bill Gates již dlouho tvrdí, že klávesnice a myš nejsou tím pravým rozhraním pro ovládání počítače. Proto by Windows 7 měla mít plnou podporu displejů s dotykovým ovládáním a také řadu let slibované ovládání pomocí hlasových příkazů. Technologickým vrcholem je pak ovládání počítače pomocí gest - to znamená, že počítač vás pozoruje přes webovou kameru a na základě toho, co děláte, provádí příkazy.
DOTYKOVÉ DISPLEJE: Monitory, které jsou schopny reagovat na dotek, jsou dnes mnohem levnější než před několika lety. Například dotykový monitor ELO 1515L seženete již za méně než 14 000 Kč. To už není o mnoho více, než kolik stojí třeba iPhone, a displej je samozřejmě mnohem větší. Při použití velkých ikon (Rocket Dock v XP nebo Circle Dock ve Vistě) je pak ovládání velmi jednoduché. Pomocí dotykového displeje je však možné i velmi jednoduše zadávat text. Stačí ve Windows zvolit »Start / Spustit« a zadat příkaz
osk
Tím se spustí „On Screen Keyboard“, což je integrovaný nástroj ve Windows, který slouží pro zadávání textu. Pokud se vám tato klávesnice zdá příliš malá, sáhněte na DVD po open-source projektu s názvem OnScreen Keyboard Portable.
ŘEČ: Ovládání hlasem slibuje Microsoft již hodně dlouho. Mírný pokrok jsme zaznamenali ve Vistě, kterou skutečně lze ovládat hlasem. Je tu ale velký problém - systém rozumí jen příkazům v angličtině, navíc příkazy fungují jen v anglické Vistě. Pokud byste tedy chtěli česká Windows Vista ovládat anglicky, máte smůlu.
Podrobně jsme se tématu, jak počítač ovládat hlasem, věnovali v Chipu 4/08. Od té doby se toho příliš nezměnilo - kdo chce opravdu pohodlně ovládat počítač hlasem, tomu nezbude nic jiného než zakoupit program MyVoice, který je dlouhodobě vyvíjen na Technické univerzitě v Liberci. Program funguje poměrně zdařile, jeho cena je však vysoká - základní verze stojí 6 545 Kč.
WEBOVÁ KAMERA: Webovou kameru nemusíte používat jen při telefonování přes Skype nebo pro nahrávání videí na YouTube. V budoucnu bude reagovat počítač na to, co právě děláte. Náš supersystém je ochutnávkou takové budoucnosti. Na Chip DVD jsme umístili dva nástroje, pomocí kterých si můžete ovládání přes webovou kameru vyzkoušet. Jedná se o programy CamSpace a HeadMouse2. Jak se tyto aplikace používají?
První, velmi stabilní aplikace se inspiruje nintendovskou herní konzolí Wii. Stačí ukázat kameře libovolný předmět, a dojde například ke spuštění aplikace. Pokud předmětem pohybujete v prostoru, pohybujete také kurzorem ve Windows. Důležité přitom je, aby byl předmět jednoznačný a výjimečný. Ideální je třeba ostře červený papírek ve tvaru vizitky. Měl by být takové barvy, která se v záběru kamery nebude nikde jinde vyskytovat, aby si ji kamera neměla s čím splést.
Kalibrace probíhá tak, že kliknete na odemčený zámeček. Na obrazovce se objeví čtyři šipky, mezi něž musíte umístit objekt. Po cca čtyřech sekundách dojde k načtení objektu, který pak bude pro program výchozí. Program je opravdu velmi zajímavý a doporučujeme jej vyzkoušet.
Program HeadMouse2 slouží k ovládání kurzoru myši jen pomocí hlavy. Po nainstalování se program hned spustí a začne kalibrace. Během ní nesmí být v zorném poli kamery žádné pohyblivé předměty. Aby program lépe rozpoznal vaši hlavu, jemně s ní pohybujte doleva a doprava. Po kalibraci se objeví nakreslený obličej - to je známkou toho, že jste byli rozpoznáni. Pak už se v pravém dolním rohu Windows zobrazí jen malé náhledové okénko z webové kamery a zelený kříž, který označuje střed vašeho obličeje.
Pokud nyní začnete jemně hýbat hlavou, budete ovládat kurzor myši. Pro co nejpřesnější pohyb je ale ještě třeba provést dílčí nastavení. Klikněte proto levým tlačítkem myši na symbol programu v systémové liště a zvolte »Options«. Uvidíte stejné okno jako na obrázku - nám se nejvíce osvědčilo právě toto nastavení. V prvním řádku nastavení volíte zrcadlový obraz. Pokud by kamera přenášela obraz opačně, snadno orientaci změníte (to v případě, že byste pohnuli hlavou doleva a kurzor by se posunul doprava). Ve druhém řádku se nastavuje zrychlení myši, tedy zda se bude pohybovat pomalu, nebo rychle. Třetí řádek určuje citlivost programu na pohyb hlavy, ve čtvrtém řádku definujete kliknutí - na výběr je mrknutí okem, pootevření pusy nebo automatické kliknutí po 1,5 sekundy nečinnosti. V posledním řádku si volíte, jak bude program provádět výběr, tedy pohyb myši s přidržením „levého tlačítka“.
Program je opravdu velmi zajímavý a stojí minimálně za vyzkoušení. Nevýhodou je, že pro svůj provoz požaduje kvalitní webovou kameru, která dokáže do počítače posílat neinterpolované video o rozlišení 640 x 480 bodů - a to mnoho webových kamer neumí.

Vylepšené hledání: Rychlejší nalezení souborů

Oproti Vistě se vyhledávací schopnosti Windows 7 zase o něco zlepšily. Nový systém tak vyhledává rychleji, prohledává i internet a výsledky zobrazuje přehledněji. Naštěstí dokážeme tuto funkci přidat i do XP a Visty.
Skvěle k tomu poslouží nástroj Windows Search 4.0. Na Chip DVD najdete verzi jak pro XP, tak pro Vistu. Po nainstalování si program začne na pozadí indexovat soubory, proto nechte počítač chvíli běžet, aby byla indexace co nejdříve hotová. Program pak bude sám udržovat aktuální stav databáze.
                                                                                              Windows reagují na pohyb hlavy
A jak probíhá vyhledávání? Po instalaci vám v systémové liště přibude nový řádek »Desktop Search«. Do něj stačí zadat, co hledáte, a potvrdit. Nic víc dělat nemusíte. V základním nastavení prohledává Windows Search jen dokumenty a e-maily, ručně ale můžete přidat další typy souborů a také si můžete vybrat složky, které si přejete indexovat. Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na lupu v systémové liště a zvolit »Windows Search Options…«. Zde si můžete nastavit, které složky a jaké typy souborů chcete indexovat. Můžete si zde pochopitelně také označit, zda chcete indexovat i e-maily a z kterého poštovního klienta. Indexování e-mailů vřele doporučujeme, jen tak bude prohledávání bleskové. Výhodou aplikace je to, že vás nebude zdržovat od práce. Prohledávání probíhá pouze tehdy, když děláte jen nenáročnou práci a počítač není vytížen. Jakmile začnete intenzivně pracovat, indexování se pozastaví, aby vás nebrzdilo v práci.

Rychlá Windows: Štíhlá a vybavená

Moderní uživatel nechce chudá Windows, která toho moc neumí. Rád by měl své multimediální soubory k dispozici také v mobilu, PDA nebo netbooku. Všechny funkce by chtěl mít s plným komfortem, tak jak by tomu mělo být ve Windows 7 nebo lepších systémech, navíc aplikace by neměly brzdit systém. Je to vůbec možné?
WINDOWS MOVIE MAKER: Na počátku své existence sloužil tento program ke zpracování domácího videa opravdu výtečně. Od té doby však již uběhlo hodně času a Movie Maker značně zastaral. Proto je lepší jej vyměnit.
Pro odinstalování Movie Makeru budeme potřebovat program XPLite. Je to sice jen trial, ale pro daný účel nám bude stačit. Spusťte tedy jeho instalaci z Chip DVD. Po dokončení instalace se program spustí. Přejděte na záložku »Add/Remove«, rozevřete složku »Multimedia«, odstraňte zatržení u »Windows Movie Maker« a pokračujte kliknutím na »Next«. Program automaticky vytvoří bod obnovy systému (kdyby se něco nepovedlo) a pak odstraní Movie Maker.
Jako alternativu můžete použít třeba online službu Jumpcut (www.jumpcut.com). Tato webová aplikace vám pomůže domácí video sestříhat a také jej snadno nasdílíte svým přátelům.
Pro větší projekty můžete využít i službu Motionbox (www.motionbox.com), která dokonce podporuje i video v HD rozlišení. Jako nadstandard hotový film vypálí na DVD a pošle jako dárek. Za tuto službu už se samozřejmě platí, vyhotovení DVD vyjde na 20 USD + poštovné.
WINDOWS MESSNEGER: Pokud byste chtěli tento zastaralý a nepoužívaný program odstranit pomocí nástroje XPLite, museli byste zakoupit jeho plnou verzi. Naštěstí to jde i zadarmo. Otevřete »Tento počítač«, zvolte »Nástroje / Možnosti složky / Zobrazení« a zrušte zatržení u položky »Skrýt chráněné soubory operačního systému«. Zrušte také zatržení u volby »Skrýt příponu souborů známých typů«. Vše potvrďte. Poté otevřete složku »Windows« a v ní složku »inf« a najděte soubor s názvem »sysoc.inf«. Dvojitě na něj klikněte - otevře se v Poznámkovém bloku. Nyní najděte řádek, na kterém je napsáno »msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7«, a smažte slovo »hide«. Čárka před a čárka za mohou zůstat. Soubor uložte a zavřete. Zvolte »Start / Ovládací panely / Přidat nebo odebrat programy« a vyberte »Přidat nebo odebrat součásti systému«. V nově zobrazeném okně pak sjeďte dolů a zrušte zatržení u obou položek »Windows Messenger«. Kliknutím na »Další« dojde k odinstalování Windows Messengeru ze systému.
Alternativních programů existuje celá řada, jako on-line alternativu doporučujeme použít službu Meebo (www.meebo.com), která podporuje i protokoly AIM a MSN, takže o přátele v této síti nepřijdete. Službu je možné provozovat i na netbooku nebo mobilním telefonu.
MSN EXPLORER: Vše, co umí tato slepá vývojová větev prohlížečů, zvládne tisíckrát lépe Internet Explorer 7, Firefox nebo Opera. Doporučujeme tedy zbavit se tohoto dinosaura! Odstranit jej můžete ze stejného místa jako Windows Messenger, tedy pomocí »Přidat nebo odebrat součásti systému«.
OUTLOOK EXPRESS: Tento program je bohužel tak svázán s operačním systémem XP, že jeho odstraněním byste si poškodili stabilitu celého systému. Proto jeho odinstalování nedoporučujeme. Pokud vám však zabírá místo v nabídce Start, jednoduše jej můžete schovat. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte »Odebrat z tohoto seznamu«. Tím Outlook zmizí. Alternativ v podobě webových služeb existuje velké množství - od jednoduchých e-mailů na serverech Seznam. cz nebo Centrum.cz až po Yahoo Mail nebo Gmail.
Uživatelé Visty mají stejný problém s následovníkem Outlooku Express, programem Windows Mail. Tento program také není možné ze systému odstranit, navíc se zavádí spolu se systémem.
Alternativou může být on-line služba Windows Live Hotmail. Český popis najdete na adrese http://mail.live.com/mail/about.aspx. Tato služba nabízí i nadstandardní funkce, jako je messenger, SkyDrive, přístup na jiné e-mailové účty a další zajímavé služby. K přihlášení a používání je potřeba, abyste byli vlastníky „Windows Live ID“. Pokud jej ještě nemáte, zadarmo jej získáte na http://home.live.com.
I mnoho jiných aplikací můžete nahradit webovými službami. Současný trend směřuje k virtualizaci - na svém počítači budete mít jen operační systém a všechny aplikace poběží na vzdálených serverových farmách. Ty jsou dimenzovány na velkou zátěž a výkon vašeho počítače zůstane k dispozici pro jiné aplikace. Podrobnosti o technologii označované jako cloud computing najdete v článku na straně 30.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

Dokumenty ke stažení