Levné notebooky
Hlavním objektem zájmu o levné přenosné počítače jsou v poslední době netbooky. Tento měsíc jsme se ale rozhodli vyzkoušet 11 LEVNÝCH PLNOHODNOTNÝCH NOTEBOOKŮ a výsledky testu nás opravdu příjemně překvapily.
MICHAL BAREŠ
Většina testovaných levných notebooků nabízí v porovnání s netbooky stejnou, nebo i delší dobu provozu na akumulátor, mnohem vyšší výpočetní výkon, lepší portovou výbavu a plnohodnotný displej i klávesnici. Jsou větší než netbooky, a logicky jsou tedy i o něco těžší, ale dobrou zprávou pro uživatele, kteří chtějí notebook často přenášet, je to, že i do nejlevnější kategorie spadají modely s hmotností pod dva kilogramy -v našem testu jsme měli možnost vyzkoušet absolutní novinky, tedy modely Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 s hmotností 1 980 gramů a Asus N10J s hmotností jen 1 605 gramů - o modelu Asus N10J si však více povíme ve vloženém článku.
Poslední větší srovnávací test levných notebooků jsme dělali přesně před rokem a při pohledu do starých tabulek jsme zjistili, že přibližně za stejnou cenu jako loni lze získat notebook s výdrží na akumulátor cca o čtvrtinu delší, s několikanásobným grafickým i výpočetním výkonem, s třikrát větším prostorem na pevném disku a s mnohem lepší portovou výbavou. Mile nás potěšilo, že notebooky jsou zasazeny do šasi používaného i pro dražší verze, což znamená vyšší kvalitu displeje, větší odolnost a příjemnější klávesnici.
V testu levných notebooků se sešli představitelé různých kategorií. Nejčastěji to jsou univerzální notebooky, které kromě náročnějších her zvládnou veškeré potřeby domácnosti, včetně kvalitní reprodukce hudby a videa. Několik testovaných notebooků patří spíše do kategorie kancelářských pracovních notebooků s numerickou klávesnicí, ale najdeme zde i lehké mobilní notebooky. Už jen jediný model v testu měl displej s matným povrchem; s takovým displejem se dnes setkáme pouze u hrstky převážně profesionálních notebooků.
Speciálně v tomto testu vám doporučujeme podívat se podrobněji na hodnocení jednotlivých kategorií. S ohledem na nízkou cenu jsme nastavili poměr testovaných kategorií tak, aby rovnoměrně a téměř stejně odrážel mobilitu, výkon a výbavu. V případě, že hledáte notebook s vyšší mobilitou, bude pro vás ideální novinka Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200. Asus N10J nabízí ještě vyšší mobilitu, ale má dvě zásadní omezení, která jej řadí někam mezi kategorii notebooků a netbooků - tento model má slabý procesor Atom a displej s omezeným rozlišením 1 024 600 bodů. Hledáte-li levný pracovní notebook jako náhradu stolního počítače, nemusíte dbát ani tak na mobilitu a výdrž, jako spíše na výbavu a výpočetní výkon. V tom případě vám z testovaných notebooků nejlépe poslouží Acer Aspire 5735Z nebo MSI VR630X. Zájemcům o kombinaci kvalitního zpracování a zajímavého designu doporučujeme buď vítězný model Toshiba Satellite A300D-16W, nebo velmi hezký noteboook v černobílém designu Fujitsu Siemens Amilo Pi3525.
I levné notebooky mohou být kvalitní
Kombinaci nízké ceny, vysoké kvality a výkonu představuje vítěz testu - notebook Toshiba Satellite A300D-16W. S ohledem na nízkou cenovou hranici testovaných zařízení je Satellite A300 asi nejlépe zpracovaným modelem. Je umístěn v luxusním šasi, vybaveném vynikajícím zvukovým systémem Harman Kardon. Klávesnice je sice tvořena lesklými a lehce klouzavými tlačítky, ale je pevná, tlačítka se neviklají a celkově je to asi nejlepší klávesnice v testu. K jejímu rozložení máme jen drobnou výhradu, směřující k umístění tlačítek Home, End, PgDn a PgUp napravo vedle klávesy Enter, ale klávesa Enter je od nich naštěstí dostatečně vzdálena. Touchpad je dostatečně velký a přesný, stejně dobrá jsou dvě rozměrná tlačítka, umístěná pod ním. S tímto notebookem nebudete mít při práci žádné problémy. Vysoké bodové hodnocení získala i portová výbava notebooku, která s výjimkou DisplayPortu obsahuje všechna moderní rozhraní, navíc i prakticky rozložená do tří stran notebooku, pouze na zadní části nenajdeme žádné. Některé uživatele sice potěší černý pianový lak, ale při práci se povrch notebooku snadno a rychle ušpiní od prstů.
Hned za vítězem se umístila trojice notebooků Lenovo 3000 N500, Acer Extensa 5430 a Acer Aspire 5735Z. Při prvním spuštění modelu Lenovo 3000 N500 jsme zjistili zádrhel v podobě vypnutého touchpadu. Jelikož tyto notebooky známe, podívali jsme se po tlačítku s malou ikonou přeškrtnutého touchpadu (nečekejte je vedle touchpadu, najdete ho v pravé horní části klávesnice), kterým se dotyková ploška aktivuje. Možnost vypnutí touchpadu je praktická, ale proč je proboha v továrním nastavení touchpad deaktivován, zvláště když se s notebookem nedodává myš? Myslíme, že na tento chyták se společnosti Lenovo bude ptát řada zmatených prvouživatelů.
Acer Aspire 3735Z je vybaven širokoúhlým displejem formátu 16 : 9, který umožňuje lépe vměstnat do notebooku klávesnici s numerickým blokem. Provedení působí velice dobrým dojmem, klávesy jsou pevné a mají dobrou odezvu. Výhradu máme k umístění portů USB: Ty se nacházejí v trojici blízko sebe na levé straně notebooku. Potěšil by nás alespoň jeden USB port na pravé straně. Poměr stran displeje spolu s lesklým povrchem a rozlišením 1 366 768 činí z notebooku ideální přístroj na sledování filmů v rozlišení HD Ready. Notebook Fujitsu Siemens Amilo Pi3525 nás kromě zajímavého designu a kvalitního zpracování zaujal i tím, že není přecpán zbytečným balastem programů na zkoušku. Nemuseli jsme tedy mazat časově omezený Office, antivirový program ani spoustu víceméně neužitečných utilit, které se nacházejí ve všech ostatních testovaných modelech.
Když jsme vypisovali zadání tohoto testu, stanovili jsme jako cenovou hranici 15 000 Kč včetně DPH a operačního systému Windows. Během měsíce, kdy jsme notebooky testovali, však došlo k výraznému propadu koruny vůči euru i dolaru, takže aktuální cena některých modelů lehce převyšuje původně stanovenou hranici, ale nepřekračuje ji nijak výrazně. V každém případě jsme v tomto testu s radostí zjistili, že i za málo peněz lze koupit velmi dobrý přenosný počítač.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
INFO
Notebook, nebo netbook?
Na konec výsledkové tabulky jsme pro srovnání umístili současného vítěze z kategorie netbooků, jehož jsme podrobili stejným testům a hodnocení jako notebooky.
Je zde jasně vidět, že netbooky ztrácí v oblasti výkonu a výbavy, ale excelují, co se týče mobility. Ne všechny netbooky však dokáží pracovat pět a více hodin na baterie - před nákupem se tedy ujistěte, jaká je kapacita dodávaného akumulátoru. Zajímavou novinkou je přístroj Asus N10J, který se pohybuje na hranici mezi kategorií netbooků a kategorií notebooků. Je postaven na procesoru Atom N270, má tedy relativně nízký výpočetní výkon, ale obsahuje hybridní přepínatelnou grafickou kartu, která zvyšuje celkové výkonnostní hodnocení. Praktické výhody výkonnější grafické karty jsou však velmi relativní. Grafická karta sice teoreticky umožňuje hrát náročnější hry a přehrávat videa ve vysokém rozlišení, ale obojí je velmi degradováno výkonem procesoru na téměř nepoužitelnou úroveň. Jinak má Asus N10J v porovnání s netbooky mnohem lepší portovou výbavu, kvalitnější klávesnici a také celkové provedení a pevný disk má vyšší kapacitu. Součástí dodávky je rovněž externí optická mechanika, připojitelná pomocí dvou USB portů.
Jediným opravdovým mininotebookem v testu tedy zůstává model Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200, který se ve stejném šasi prodává i v silnějších konfiguracích - ty by se však do námi stanoveného cenového limitu nevešly. Líbí se nám na něm matný 12,1“ displej s vysokým rozlišením, solidní dílenské zpracování, integrovaná optická mechanika a hlavně ideální kombinace kompaktních rozměrů, dlouhé výdrže a relativně silného výkonu. Cca za 15 000 Kč je to zatím nejlepší plnohodnotná alternativa k netbookům.
INFO
10 důvodů ve prospěch notebooků
1. VELKÝ DISPLEJ
Až na jednu výjimku mají všechny testované notebooky rozlišení 1 280 800 a vyšší a většina z nich je vybavena minimálně 15,4“ displejem. Práce s nimi je tedy mnohem příjemnější než s netbooky a lze na nich provozovat zároveň několik otevřených oken.
2. VÍCE PAMĚTI
I levné moderní notebooky lze vybavit až 8 GB RAM, což se může hodit při práci s náročnějšími aplikacemi. Standardní kapacitou pevného disku u levných notebooků je dnes 250 GB, ale v testu jsme se setkali i s modely osazenými 320GB diskem. Netbooky lze osadit pouze 2 GB RAM a jejich disky jsou také o dost menší.
3. SILNĚJŠÍ PROCESOR
Procesory Atom stačí na psaní textů, prohlížení internetu i na sledování komprimovaného videa v obyčejném rozlišení, na nic víc se příliš nehodí.
4. OPTICKÁ MECHANIKA
Integrovaná optická mechanika sice zvyšuje hmotnost i rozměry notebooku, ale stále je praktická při instalaci nového softwaru.
5. VÍCE PORTŮ
Většina netbooků má pouze dva USB porty. Notebooky jich mají více a hlavně dnes je již téměř standardem výstup HDMI. I levné notebooky dnes mívají rovněž port eSATA pro rychlejší práci s externími disky.
6. LEPŠÍ MATERIÁLY
Netbooky jsou s ohledem na co nejmenší cenu vyrobeny z levných plastů. Za cenu o pár tisíc vyšší si však lze vybrat luxusní šasi.
7. DELŠÍ VÝDRŽ NA BATERIE
I když některé netbooky dokáží pracovat na baterii až 8 hodin, standardní výdrž je v této kategorii na hranici 2,5-3 hodin. Většina testovaných notebooků tuto hranici překonává.
8. LEPŠÍ UPGRADE
Notebooky mají nejen více USB portů, ale vždy rovněž slot ExpressCard, který se v kategorii netbooků vyskytuje jen u několika modelů.
9. PROSTORNÁ KLÁVESNICE
Notebooky jsou větší, a mají tedy pohodlnější klávesnici (leckdy i s numerickou částí). Psaní na miniaturní klávesnici netbooku není vůbec pohodlné.
10. STOJÍ SKORO STEJNĚ!
SOUHRN _ LEVNÉ NOTEBOOKY
RADY PRO NÁKUP
*OSOBNÍ ZKUŠENOST
Předtím než jej koupíte, dejte si notebook předvést a vyzkoušejte, jak se otevírá, jak se vám píše na klávesnici, zda vám na něm něco zásadního nevadí, kde jsou umístěny USB porty apod. Kromě technických specifikací je důležité, aby vám notebook prostě „seděl“.
*MATNÝ, NEBO LESKLÝ?
Lesklé displeje mívají vyšší kontrast a hlubší podání barev, ale zase se od nich odráží světlo, což může někomu vadit. Matné displeje jsou na tom naopak - menší kontrast, ne tak syté barvy, ale žádné odrazy. Většina notebooků má dnes lesklý displej, takže pokud chcete počítač s displejem matným, budete mít poměrně omezený výběr.
*DOSTATEČNÁ PAMĚŤ
Pouze jeden z testovaných notebooků byl vybaven jen 1 GB RAM. V cenové kategorii do 15 000 Kč jsou standardem 2 GB, ale setkali jsme se i s modely disponujícími 3 GB RAM nebo 4 GB RAM. V žádném případě si nekupujte nový notebook s méně než 1 GB RAM, ale takový by dnes už byl asi výjimkou.
VÍTĚZOVÉ TESTU
TOSHIBA SATELLITE A300D-16W
Vynikající notebook za velmi slušnou cenu. Hodí se především pro domácí multimediální použití a lze na něm hrát i hry. Výdrž na baterie je s ohledem na výpočetní i herní výkon slušná. Kvalitní šasi poskytuje dobrou ochranu displeje i vnitřností a jeho design je zdařilý. Výhrady jsme neměli ani k rozložení portů. Velmi lesklý povrch notebooku je však náchylný na různé otisky.
CENA VČ. DPH: 15 770 Kč
HEWLETT-PACKARD 550
HP 550 je na trhu již nějakou dobu a stále představuje jednu z nejlepších variant levného notebooku. Šasi sice neobsahuje mnoho portů, ale je lehké a relativně malé, navíc notebook vydrží dlouho na baterie. Ze všech testovaných modelů je navíc nejlevnější.
CENA VČ. DPH: 13 700 Kč
JAK CHIP TESTUJE NOTEBOOKY
Při hodnocení mobility bereme v úvahu hmotnost, rozměry a výdrž akumulátorů při několika simulovaných scénářích použití. Skóre v kategorii Výbava je složeno z bodů přiřazených podle typu a množství portů a rozhraní, podle kapacity disku a podle velikosti a rozlišení displeje - body navíc získává notebook například i za přítomnost numerické klávesnice, webové kamery a čtečky paměťových karet. V případě výkonnostních testů realizujeme na každém notebooku 19 samostatných testů a body přiřazujeme podle výsledků.
35 % VÝKON
35 % VÝBAVA
10 % HMOTNOST A ROZMĚRY
20 % VÝDRŽ NA AKUMULÁTOR
- Testy a recenze - Levné notebooky (444.18 kB) - Staženo 1789x