Přejít k hlavnímu obsahu

Zrcadlovky pro nadšené amatéry

Zrcadlovky pro nadšené amatéry

DIGITÁLNÍ JEDNOOKÁ ZRCADLOVKA je určitě skvělou volbou pro všechny milovníky fotografie, přitom dobrý fotoaparát už vám při nákupu nemusí udělat vítr v peněžence. Náš test 14 nejnovějších modelů přinesl tento výsledek: za měně než 25 000 Kč už dostanete špičkovou kvalitu.
THOMAS LITTSCHWAGER, PAVEL TROUSIL

Asi každý náruživý fotograf by si přál najít pod stromečkem digitální jednookou zrcadlovku. V loňském roce se mohl Ježíšek ukázal v dobrém světle. Nové DSLR (Digital Single-lens Reflex) fotoaparáty překvapily zajímavou cenou, dobrými výsledky a skvělou funkčností. Díky tomu se digitální zrcadlovky stávají zajímavou alternativou i pro amatérské fotografy. Kdo neuspěl pod stromečkem, může si udělat radost i teď, kdy jsou v plném proudu povánoční slevy.
Protože nám jde o to, aby si každý vybral ten správný fotoaparát, otestovali jsme 14 aktuálních modelů digitálních zrcadlovek, které se prodávají za „rozumné peníze“, tedy za cenu od 8000 do 23 000 Kč Kč. V této ceně je zahrnut pouze vlastní fotoaparát, tedy tělo. K němu si pak většinou můžete pořídit nespočet objektivů, jejichž cena však může snadno cenu těla překročit. My jsme se ale snažili fotoaparáty testovat s těmi nejlepšími dostupnými objektivy.
Každé pravidlo má však svoji výjimku -nový Panasonic DMC-G1 se dodává pouze v setu s objektivem a s ním jsme také naše testy provedli (jiný ani není dostupný). To se také projevuje na ceně tohoto fotoaparátu, takže s tím při procházení tabulky počítejte. I v jiných oblastech je ale Panasonic trochu speciálním případem našeho testu. Není to totiž klasická jednooká zrcadlovka, protože je to zrcadlovka bez zrcátka, nicméně má výměnné objektivy a spadá v podstatě do stejné kategorie jako DSLR, takže jsme toto nové řešení do našeho testu zařadili.

Kvalita snímků: DSLR fotoaparáty ukazují svoji sílu při špatném osvětlení

Hlavní vlastností, která odlišuje digitální jednooké zrcadlovky od běžných kompaktních digitálních fotoaparátů, je kvalita pořízených snímků. Důvod je celkem jasný: zrcadlovky mají nejen mnohem lepší optiku, ale co je někdy důležitější, mají i lepší a větší obrazové senzory. Díky nim tak produkují podstatně lepší snímky s nižším šumem, speciálně v případech, kdy se fotografuje za zhoršených světelných podmínek. Výsledky jsou pak lepší, než by v této situaci podaly kompakty.
Přestože ale všechny modely testovaných fotoaparátů poskytují snímky dobré kvality, jsou mezi nimi překvapivé rozdíly. Zajímavé je v tomto případě to, že téměř pro všechny přístroje platí pravidlo, že čím je cena kandidáta z našeho testu vyšší, tím lepší je jeho obrazová kvalita.
Tomu pak také odpovídá výsledek, že tělo fotoaparátu, který vyhrál náš test, tedy Nikonu D90, sice stojí 23 000 Kč, ale na oplátku zapůsobí skutečně vysokým rozlišením a velice nízkou hladinou šumu - šum je totiž viditelný pouze v případě použití hodně vysokých hodnot ISO. Trochu jiná je situace u již zmíněného fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-G1, který stojí i s objektivem pouze asi 17 000 Kč. Snímky pořízené touto sestavou jsou totiž při špatných světelných podmínkách značně znehodnoceny vysokým šumem.
Každý chce samozřejmě při nákupu ušetřit, ale málokdo chce přitom udělat kompromis ohledně kvality snímků. Nemusíte si však vybrat ten nejlevnější současný model - dobrou volbou může být i dobrý, ale už starší model, který se zrovna doprodává. Jako příklad může posloužit řada fotoaparátů Alpha od firmy Sony. Ty poskytují dobrou obrazovou kvalitu, přičemž model Alpha A200 se prodává jen za asi 9000 Kč a jedinou podstatnou funkcí, která mu chybí, je funkce Live View.
Přestože nemůžete u tohoto modelu použít displej jako hledáček, těžko si vzpomenete na jinou funkci, kterou byste postrádali. Pokud se bez funkce Live View neobejdete, je tu model Alpha A300, který už ale stojí okolo 11 000 Kč.

Vybavení: Live View už je standard a pomalu se jím stává i HD Video

DSLR fotoaparáty mají oproti kompaktním fotoaparátům řadu předností. Patří k nim především možnost ručního nastavení různých parametrů, jako je nastavení clony, rychlosti závěrky nebo hodnoty ISO. Nabízí také řadu přednastavených režimů pro fotografování v různých situacích (portrét, krajina apod.) a dokáží pořídit více snímků za sebou.
Na druhou stranu jim ale dlouhou dobu chyběly funkce, které naopak nabízely kompaktní fotoaparáty. Jde o možnost sledování fotografovaných objektů přímo na displeji před stisknutím spouště a o možnost nahrávání videosekvencí. Na tyto funkce si uživatelé kompaktů již zvykli a někdy jim to bránilo v přechodu na digitální zrcadlovky, které je nenabízely.
To už ale většinou neplatí, protože tato nevýhoda zrcadlovek pomalu mizí. Nové modely již většinou funkci pořizování videosekvencí i živý náhled poskytují. Funkci Live View, která se objevila před několika lety, dříve nabízely jen ty nejdražší DSLR přístroje, teď se ale stává standardem u všech nově uvedených modelů. Pouze čtyři z testovaných fotoaparátů tuto možnost postrádají.
Vidět fotografovanou scénu nejen v hledáčku, ale i na displeji, je totiž užitečné. Můžete tak pořizovat snímky i v nestandardních situacích, kdy nemůžete mít fotoaparát přímo u oka, tedy například když fotíte z úhlu nebo když máte fotoaparát nad hlavou. Několik testovaných modelů (jako například řada Sony Alpha a nový Panasonic DMG-G1) navíc nabízí možnost naklánění displeje.
                                                                                                                            Cenový tip: skvělé fotky za 9000 Kč
Poslední dobou nabízejí digitální jednooké zrcadlovky i možnost pořizovat ozvučené videosekvence. Náš vítěz testu, tedy Nikon D90, je v tomto oboru skutečně dobrý, protože zvládá dokonce i HD formát 720p. Tato funkce má však stále ještě i své nedostatky. Při nahrávání videa totiž nefunguje automatické zaostřování a zoomovat můžete samozřejmě jen ručně. Pokud nechcete mít video roztřesené, je lepší použít stativ. Režim videa je přesto zajímavý. Až budou všechny tyto nedostatky odstraněny, nebude už v podstatě nic, co by kompaktní fotoaparáty nabízely lepšího - tedy samozřejmě až na velikost a „kompaktnost“.

Rychlost: Zrcadlovky fotí v rychlém sledu

Další oblastí, kde mohou kompakty se zrcadlovkami jen těžko držet krok, je to, že DSLR přístroje jsou schopné fotit série snímků rychle za sebou, rychle se zapínají a mají i krátké zpoždění spouště. Modely jako například Olympus E-520 nebo E-420 bodují v kategorii rychlosti, protože nabízí výhodnou kombinaci krátké doby spuštění, krátké doby zpoždění spouště a rychlého focení série snímků. Nepřekonatelnou rychlost, jakou je připraven snímat, nabízí Pentax K20D.
Každý, kdo chce zvěčňovat okamžiky a nebojí se většího těla, by se měl o digitální jednooké zrcadlovky zajímat. Nabízí toho totiž skutečně hodně.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

V současné době nestojí dobrá digitální jednooká zrcadlovka o mnoho víc než kvalitní kompaktní digitální fotoaparát. Pokud je pro vás prioritou perfektní fotografie, mnoho možností nastavení a volba různých objektivů, pak vám nejlépe poslouží právě tato kategorie zařízení. Jestliže chcete skutečně výkonný přístroj, doporučujeme vám Nikon D90 za cca 23 000 Kč. Cenově dostupnější, přesto ale poskytující dobrou kvalitu snímků je pak model Sony Alpha A200 za cca 9 000 Kč.

SOUHRN_ JEDNOOKÉ DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY

RADY PRO NÁKUP

*DSLR S FUNKCÍ VIDEA
Některé nové modely zrcadlovek jsou schopné pořizovat i videosekvence - například Nikon D90. Tato funkce nicméně ještě trpí některými „porodními bolestmi“. Nefungující automatické zaostřování, pouze ruční zoomování a roztřesení vám radost z filmování trochu zkazí. Pokud tedy chcete ušetřit, můžete tuto funkci oželet. Pořídit si pak můžete samostatnou videokameru.
*SETY S OBJEKTIVEM
Zde testované zrcadlovky se neprodávají jen samostatně (označované jako tělo), ale i v tzv. setu společně s jedním nebo několika objektivy. Pro vstup do světa zrcadlovek jsou tyto sety výhodné, protože nabízí výborný poměr ceny a výkonu. Ambicióznější fotografové však dají přednost kvalitnějším objektivům, popřípadě už nějaké mají.
*SLEDUJTE AKTUÁLNÍ NABÍDKU
Výrobci neustále nabízejí nové a nové modely. Ne nutně ale musí být nově uvedený model lepší než model starší. Sledujte tedy nabídky on-line obchodů - starší zlevněný model vám často poskytne stejnou, nebo dokonce lepší službu než nejnovější model s vyšší cenou.
*OPTICKÝ STABILIZÁTOR OBRAZU
Hodně fotoaparátů se může pochlubit integrovanou optickou stabilizací obrazu. Než si tedy pořídíte aparát bez ní, rozmyslete si, zda budete fotografovat i za zhoršených světelných podmínek. Pomocí stabilizátoru někdy zabráníte roztřeseným snímkům, budete si za něj však muset připlatit.

VÍTĚZOVÉ TESTU

NIKON D90
Dlouho očekávaný model firmy Nikon určený pro amatérské fotografy na nás zapůsobil hned od počátku ve všech kategoriích. Extrémně nízký šum a konzistentní vysoké rozlišení snímků jsou spojeny se zajímavými VÍTĚZ TESTU funkcemi. Díky dobrému akumulátoru navíc fotoaparát zvládne na jedno nabití pořídit přes 1 000 fotografií. Jde i o první cenově dostupný přístroj, který nabídl video ve vysokém rozlišení.
CENA: cca 23 000 Kč

CENOVÝ TIP

SONY ALPHA A200
I když už je nejmenší model se série Sony Alpha přece jen trochu zastaralý, prodává se za velmi zajímavé ceny - za pozornost tedy stojí. Alpha A200 nabízí dobrou kvalitu snímků a slušné funkce, takže je to ideální DSLR přístroj pro začínající fotografy. Kupující musí pouze oželet funkci Live View. Další drobnou nevýhodou tohoto produktu je dlouhý čas startu - nabíhá více než jednu sekundu. Ohromuje ale krátkou dobou zpoždění spouště, která je jen 0,2 sekundy.
CENA: cca 9000 Kč

JAK CHIP TESTUJE DSLR FOTOAPARÁTY

Nejdůležitějšími testovacími kritérii v případě digitálních jednookých zrcadlovek je kvalita pořízených snímků a vybavení a snadnost ovládání. Tyto dvě kategorie mají dohromady v našem testu lví podíl na celkovém hodnocení - 40 %. Pro zjištění kvality snímků (jako je jejich šum a rozlišení) jsme se snažili použít ty nejlepší dostupné objektivy. Důkladně jsme měřili i hmotnost a rozměry, hodnotili jsme snadnost použití a zajímali jsme se i o funkce, jako je Live View, čištění senzoru a možnosti připojení. Další naměřené hodnoty, ke kterým paří čas zapnutí a zpoždění spouště, najdete v kategorii Rychlost.

Dokumenty ke stažení