Přejít k hlavnímu obsahu

Uložit a obnovit

Uložit a obnovit

Recept na zálohování je tak jednoduchý - obzvláště když vám s touto činností pomůže OPRAVDOVÝ TITÁN. Plná verze programu Titan Backup 2.5 totiž nabídne velmi sladký komfort.
VRATISLAV KLEGA

Bez správných ingrediencí dobré jídlo nepřichystáte. A podobné je to i se zálohováním. Můžete používat různé programy, které sice „zasytí“, ale neposkytnou ten správný „gurmánský zážitek“. Kdo si chce ze zálohování udělat lahůdku, ten musí mít ten správný program. Na Chip DVD najdete nejnovější plnou verzi zálohovacího programu Titan Backup. Pomocí našeho návodu si nastavíte automatické aktualizace, které budou provádět zálohování za vás, a navíc vám ukážeme celou řadu triků, jak z programu získat maximum.

Instalace, aktivace

Instalaci programu najdete na Chip DVD. Instalační soubor je standardní trial verze, do které zadáte licenční údaje. Po jejich vložení se z programu stává plná verze bez jakýchkoliv omezení, zcela shodná s verzí, která se prodává za 40 USD. Instalace je zcela automatická. Po prvním spuštění se zobrazí okno, které nabádá k nákupu programu. Klikněte na »Enter Key« a do políčka zadejte následující licenční klíč: 000020-ACM8KK-1YYX5W-5W98RX52N47T-CBC37F-XY15KP-5TQV1K (klíč je možné zkopírovat přes schránku z Chip DVD). Zobrazí se další okno s názvem Registration. Zde do řádku »Your Full Name« zadejte své jméno a příjmení a klikněte na »Activate«. Program si on-line ověří platnost licence a aktivuje se. Pokud nemáte počítač připojený k internetu, můžete zvolit i manuální aktivaci. Pomůže vám s ní průvodce, ověření pak můžete provést z jakéhokoliv jiného počítače připojeného k internetu.

Automatická záloha

Jakmile jednou nastavíte automatickou zálohu, nemusíte se o nic dalšího starat. Program bude automaticky zálohovat důležité soubory bez toho, aby vás obtěžoval při práci. A pokud dojde k nejhoršímu, čerstvou zálohu budete mít vždy k dispozici.
V programu Titan Backup tedy klikněte na levou horní ikonu »Backup«. Spustí se průvodce, který vám v šesti krocích pomůže s vytvořením automatické zálohy. V prvním kroku volíte název zálohy, zadejte třeba »Pravidelná záloha«. Doporučujeme vyplnit i řádek »Notification Email«. Zde vložte svoji e-mailovou adresu. Program vás bude informovat o výsledku zálohy. Pokud nebude záloha z nějakého důvodu dokončena, budete to okamžitě vědět. Pokračujte kliknutím na »Next«.
V druhém kroku se volí, co všechno vlastně chcete zálohovat. My doporučujeme zálohovat vše důležité - to znamená nejen soubory, ale také registry, e-maily a uživatelská nastavení. Všechno program zvládá bez potíží a k nastavení stačí jen pár kliknutí.
Pro zálohování souborů klikněte na tlačítko »Files/Folders«. Zobrazí se okno s diskovou strukturou, ve kterém volíte, které složky chcete zálohovat. Vyberte především složky, ve kterých máte důležité dokumenty, fotografie nebo hudbu. Velmi praktické jsou souborové masky, které Titan nabízí. Jsou tematicky rozdělené podle programů, takže chcete-li zálohovat jen dokumenty, stačí zaškrtnout masku »Productivity Files«, pokud chcete naopak zálohovat jen fotografie, stačí zatrhnout »Picture Files«. Titan zná všechny důležité typy souborů, takže žádný nevynechá, ale nebudou se zálohovat zbytečné soubory, které by zabíraly místo v záloze.
Tím budete mít zazálohovány všechny soubory. To ovšem pro bezpečí nestačí. Je třeba zálohovat i registry - pokud systém přestane fungovat, jsou registry nejčastějším důvodem jeho stávky. Budete-li mít zálohu funkčních registrů, máte vyhráno. Proto klikněte na »Registry Keys« a označte všechny klíče. Registry většinou nemají více než 40 MB, takže mnoho místa nezaberou.
Dále je třeba komfortně zazálohovat e-maily. Klikněte na »Email«. Otevře se okno, ve kterém vyberete svého poštovního klienta. Program podporuje Outlook, Thunderbird, Operu, Eudoru a Windows Mail. Stačí příslušeného klienta zatrhnout, a o nic dalšího se nemusíte starat - program zazálohuje všechny e-maily, veškerá nastavení, včetně účtů, podpisy, pravidla pro oznámení atd.
Nakonec je ještě třeba zazálohovat uživatelská nastavení. Kdo by se chtěl obtěžovat s opětovnou konfigurací u jednotlivých aplikací? Proto klikněte na »User Settings«. Otevře se okno asi s padesátkou nejčastějších aplikací, které bývají na počítači. Najdete zde multimediální přehrávače, textové editory, grafické aplikace, instant messengery, internetové browsery a další utility. Naše doporučení: Klikněte na »Select All« a zazálohujte nastavení všech programů. Zálohy mají sotva pár megabajtů a ušetří vám spoustu času. Nebo se vám chce znovu konfigurovat celý Total Commander?
Nyní máte připravena všechna data, která budete zálohovat. Proto pokračujte kliknutím na »Next«. V tomto kroku budete vybírat, kam chcete zálohu uložit. Na výběr máte externí disk, složku v síti, USB (flash) disk, CD/DVD nebo FTP. Kam budete zálohovat, to záleží jen na vás. My doporučujeme zálohovat na úplně jiné místo, nejlépe na internetové úložiště, které funguje zcela nezávisle na vašem počítači. Pro osobní použití je však dostatečná i záloha na externí disk. Vyberte proto místo, které uznáte za vhodné, a pokračujte kliknutím na »Next«.
V dalším kroku budete volit parametry zálohy. Nejprve je třeba zvolit kompresi. Pokud komprimujete především dokumenty, doporučujeme kompresi aktivovat (»Use Zip compression«). Jedná-li se většinou již o komprimovaný obsah, jako jsou fotografie nebo filmy, bude komprese zbytečná. Dále můžete ochránit archiv heslem. K dispozici je šifrování Zip, které ale není dostatečně bezpečné, proto doporučujeme zvolit »AES encryption« a zadat heslo.
Nakonec je třeba vybrat typ zálohy. Máteli dostatečný prostor, na který zálohujete, jednoznačně doporučujeme zvolit komfortní metodu »Stack Backup«. Ta provádí kompletní zálohu dat a provádí ji vždy znovu. Navíc si omezíte počet verzí -standardně jsou nabídnuty tři verze. Vysvětlení: Pracujete na dokumentu, který pravidelně měníte. Program v zadaném intervalu provádí jeho archivaci, přitom však uchovává a i dvě poslední zálohy. Pokud tedy archivujete jedenkrát týdně, budete mít v tomto modu jednotlivé verze dokumentů, tak jak jste je upravovali. Nebude tak problém vrátit se k dokumentu, který jste vytvořili před dvěma týdny, ale který jste před týdnem změnili. Nevýhodou tohoto řešení je, že záloha trvá mnoÚspěšná hem déle a zabírá mnohem větší prostor.
                                                                                                           Záloha proběhne i u otevřených souborů.
Pokud tuto komfortní funkci nepotřebujete, doporučujeme zvolit inkrementální zálohu. Ta zálohuje vždy jen změněné soubory. Výhoda: Záloha trvá velmi krátkou dobu a šetří místo. Po zvolení správné metody pokračujte kliknutím na »Next«.
V okně Scheduler si nastavíte, jak často má záloha probíhat. K dispozici je celá řada možností, kdy zálohu provádět. Naším tipem je možnost »Windows Shutdown«. Při této volbě se záloha vytvoří vždy, když vypnete počítač. Záloha bude probíhat automaticky a nebude vás zdržovat od práce. Nepříjemné je, že počítač se bude vypínat o nějakou tu minutu déle, na druhou stranu se vám uloží vaše celodenní práce, takže případná ztráta dat je naprosto minimální. Dáváteli přednost tradiční formě zálohy, můžete si vybrat konkrétní den, přesnou hodinu, nebo interval mezi zálohami, třeba každé čtyři hodiny. Jak často tedy budete zálohovat, to opět záleží na vás. Pokud používáte inkrementální zálohu, můžete klidně zálohovat denně. Zálohují se totiž jen změněné soubory, což většinou představuje jen několik MB, proto je záloha hotova během několika minut. Po zvolení správného harmonogramu klikněte na »Next«.
V posledním kroku průvodce se nastavuje, jak bude program postupovat při chybách, upozorněních atp. Výchozí nastavení nemusíte měnit, jen jedno doporučení: V části »Notify on Summary« odškrtněte volbu »Send email«. V opačném případě by vám program poslal e-mail po každé provedené záloze, což určitě není potřeba. Úplně stačí, když e-mail přijde jen tehdy, stane-li se nějaká nestandardní událost. Kliknutím na »Finish« průvodce dokončíte a záloha bude aktivní.
Provádíte-li konfiguraci poprvé, spustí se ještě okno »Options«, kde se nastavují parametry programu. Ve výchozím stavu je vše nastaveno správně, pouze je třeba dopsat informace o SMTP serveru, aby program uměl odesílat reporty. Klikněte proto na »Email Settings«. Vyplňte údaje pro odesílání pošty vaší e-mailové schránky a ověřte funkčnost kliknutím na »Send TEST Email«. Pokud se zobrazí hlášení »Email sent successfully«, je nastavení v pořádku.
Jakmile máte zálohu připravenu, program se zeptá, zda ji chcete pustit. Počítejte s tím, že první záloha bude trvat o něco déle, na druhou stranu doporučujeme zálohu vyzkoušet, abyste věděli, že proběhla v pořádku.

Za letu: Stíny souborů

Většina zálohovacích programů má potíže, pokud má provádět zálohu otevřených souborů. Většina jich skončí s hláškou, že soubor je používán a program k němu nemá přístup. To ale neplatí pro Titan Backup, který dokáže pracovat se stínovými kopiemi souborů. To znamená, že i když zálohuje vaše e-maily, nemusíte vypínat poštovního klienta, a přesto záloha proběhne bez potíží. Bez potíží tak zazálohuje i otevřené dokumenty Wordu, na kterých právě pracujete.

Obnova: Jedním kliknutím

Zálohy jsou vyřešené, ale co když dojde k nejhoršímu a je třeba data obnovit? I v této oblasti je Titan Backup výborný. Stačí program spustit a kliknout na »Restore«. Potom volíte, jestli chcete obnovit celou zálohu (»Restore an entire backup«), nebo jen vybrané soubory či části (»Restore individual files or folders«). Po výběru program komfortně zobrazí všechny zálohy, které provedl, a vy si můžete vybrat, co chcete obnovit. To platí v případě, že zálohujete třeba na druhý disk. Pokud máte zálohu uloženu externě, třeba na DVD, je třeba zadat cestu k TBT souboru, který obsahuje informace o záloze. Obnovu může program provést na originální místo, nebo je možné data obnovit na libovolný disk nebo do libovolného adresáře.

Synchronizace

Poslední funkcí programu Titan Backup je synchronizace souborů a adresářů. Pokud s sebou nosíte dokumenty na flash disku, je velmi praktické, pokud se obsah automaticky synchronizuje a vy tak máte vždy k dispozici poslední verzi všech souborů. V základní obrazovce stačí kliknout na »Sync« a spustí se přehledný průvodce, který vám se synchronizací pomůže. Stačí pouze zvolit první a druhou lokalitu (tzn. složku na disku a složku na flash disku), a pak už se o nic dalšího nemusíte starat. Nastavení případného konfliktu je standardně nastaveno na přepsání staršího souboru novějším.
Zálohování není radno podceňovat. Většinou uživatelé vážně přemýšlí o záloze, až když přijdou o nějaká data. Lepší je však ztrátě dat předcházet. S naší plnou verzí to bude maličkost, proto instalaci neodkládejte.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

Cloud Computing:

Neomezené skladování

Moderní marketingová označení nás většinou nechávají v klidu, vždyť po krátké době obvykle vyšumí a už si na ně nikdo nevzpomene. Nový pojem Cloud Computing si však zaslouží naši pozornost. S tímto pojmem přišly společnosti jako Google, Microsoft nebo Amazon. Jedná se o technologii, při které využíváte možnosti Webu 2.0. Jde tedy především o webové aplikace a další technologie, při nichž aplikace neběží na vašem počítači, ale na vzdálené serverové farmě. Aplikace se pak na vašem počítači pouze zobrazuje, je to tedy vlastně cesta virtualizace. Pokud máte dostatečně rychlé připojení k internetu, můžete se do Cloud Computingu pustit.
AMAZON PRODÁVÁ PROSTOR
Jednou ze služeb spadajících do Cloud Computingu je i služba Jungle Disk, kterou provozuje společnost Amazon na adrese www.jungledisk.com. Jedná se o prodej bezpečného místa. Amazon prodává místo na svých discích, které jsou zálohovány, takže sem můžete bez obav ukládat své soubory. Jedná se o komerční službu, která je samozřejmě placená a se zárukou. Komfort obsluhy je také na výborné úrovni. Aplikace vám do systému přidá novou diskovou jednotku, se kterou můžete pracovat jako s místním diskem.
KOLIK STOJÍ
Aplikace pro ovládání účtu stojí 20 USD, to je jednorázový poplatek. Dále se platí za uchování dat (0,15 USD měsíčně/GB) a zpoplatněn je i upload (0,10 USD/GB). Zkusili jsme spočítat, kolik stojí zálohování 20GB partition, pokud každý týden nahráváte 1 GB změněných dat. Spočítali jsme, že roční provoz (bez jednorázového zakoupení aplikace) vyjde na cca 900 Kč. V porovnání s cenami disků je tato částka vysoká, na druhou stranu vám odpadnou starosti s tím, kam zálohovat a zda je médium použité pro zálohu bezpečné (v minulém Chipu jsme vám ukázali, jak krátkou životnost mají různá média).
Náš tip: Podobné služby existují i jako bezplatné. Nenabídnou sice žádné záruky, pokud jich ale použijete více a zálohy rozložíte na více míst, můžete ušetřit.
HLAVNĚ ŠIFROVAT
Jedno pravidlo však platí vždy: Ukládáteli svoje soubory na místo, kam se může dostat někdo jiný (třeba i na síťový disk), vždy zálohu ochraňte heslem, aby se k vašim souborům nikdo nedostal. Ukládáte-li soubory na internet, třeba právě na Jungle Disk, mělo by být šifrování a ochrana heslem samozřejmostí, přičemž heslo volte aspoň o délce 15 znaků.

Dokumenty ke stažení