Microogle
Microsoft mění své cíle. Softwarový gigant nyní vidí svou budoucnost „v internetu“ a představuje NOVÉ SLUŽBY OPÍRAJÍCÍ SE O WEB. Perličkou je, že celá řada těchto „vidin“ už je nějakou tu chvilku „na světě“ a pochází od jeho nejsilnějšího konkurenta – od Googlu.
ANDREAS HENTSCHEL
18. listopadu 2008 přišla společnost Microsoft s novinkou, která byla významná i kvůli příslovečné schopnosti firmy reagovat na důležité trendy se zpožděním: při slavnostním ceremoniálu bylo ohlášeno spuštění prvního amerického on-line obchodu Microsoftu. Ne, není to vtip. Až dosud neměl tento celosvětový gigant ani jediný online obchod. „Ani jediné místo, kde by si lidé mohli koupit tričko ‚Bill Gates is my home boy‡,“ posmíval se známý technologický blog Engadget.
Program na rok 2010: Microsoft je připraven na to, aby byl v budoucnu kompletně on-line
Ke spuštění internetového obchodu došlo (jistě zcela náhodou) téměř ve stejnou dobu jako k ohlášené „změně orientace“ společnosti z Redmondu. Na konferenci Microsoftu, která se konala na konci října v Los Angeles a která je známá pod zkratkou PDC (Professional Developers Conference), představil nový architekt Ray Ozzie vizi Microsoftu s heslem „Agenda 2010“: skupina chce získat internetový trh s novými platformami a službami. Tomuto tahu přikládá Ray Ozzie historickou důležitost – na konferenci oznámil, že „dnešek je pro Microsoft a komunitu vývojářů přelomovým bodem“.
Jednou z prvních ukázek této strategie je i Windows Azure, nový operační systém vyvinutý pro aplikace, které jsou prováděny „in the cloud“. Ne, nehledejte za tím nic složitého – jde o sdílení hardwarových a softwarových prostředků. Jinak řečeno, už žádné kupování aplikací – pomocí klienta (například browseru) si na webu (in the cloud) spustíte libovolnou aplikaci, která poběží na serverech Microsoftu a která bude na stejné místo ukládat i data. Pokud si říkáte, že jste o něčem podobném už slyšeli, máte pravdu – fungují tak například Dokumenty Google (Google Docs).
„Toto je pro Microsoft přelomový krok…“
Ray Ozzie, softwarový architekt Microsoftu
„Cloud“ Microsoftu se v současnosti skládá přibližně ze 70 000 serverů umístěných v počítačových centrech po celém světě, což prozatím jako výkon pro zpracování postačuje. Je to logické – v noci jsou v Severní Americe servery nevytížené, naopak v Evropě jedou na plné obrátky, protože je tam den. Pomocí „cloud computingu“ může být zátěž jednotlivých systémů snadno přerozdělena mezi zahálející servery.
Pomocí Windows Azure mohou už nyní vývojáři psát programy, které budou prováděny v tzv. cloudu. K tomu mohou využívat i známé nástroje, ať už jde o Visual Basic, platformu Microsoftu . NET, Javu, nebo PHP – systém Windows Azure je podle tvrzení Microsoftu podporuje všechny.
Azure však nemá v hledáčku jen firmy, pro které je „cloud computing“ lákavý především neomezeným přístupem k datům. Společnost chce přitáhnout i obyčejné počítačové uživatele, kteří nemají o nějaké platformě . NET či Javě v nějakém webovém mraku ani ponětí.
Takovouto službu vytvořenou pro masy mohou již několik týdnů testovat i čeští uživatelé – jedná se o Microsoft Live Mesh. Základem je 5GB internetové úložiště, prostřednictvím něhož tato služba zálohuje nebo například synchronizuje data z různých zařízení.
A jak to funguje v praxi? Pokud si nahrajete fotky z digitálního fotoaparátu na PC, Live Mesh je automaticky „přes cloud“ nahraje na notebook a smartphone; tedy za předpokladu, že má aktivní internetové připojení. Jakmile je jedno ze zařízení offline, jsou data uložena. Jakmile je spojení obnoveno, jsou data synchronizována.
Tím to ale nekončí. Touto novou technologií jsou „ohrožena“ dokonce i stará dobrá kancelářská MS Office. Zároveň se spuštěním MS Office 14, pravděpodobně na podzim tohoto roku, budou zároveň na internetu uvolněny speciální verze aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Zajímavé bude úvodní zpoplatnění služby: aby ji mohly používat firmy, budou muset zaplatit poplatek. Soukromí uživatelé ji mohou používat zdarma – tedy pokud se nezaleknou reklamy, která se bude objevovat. Tímto tahem konečně Microsoft reaguje na bezplatné „kancelářské řešení“ Googlu.
Zmiňované „cloudové“ služby nejsou jedinou vizí, stejnou technologii budou též využívat Live Search a Windows Live Mail. Všechny zmiňované aplikace jsou však velmi specializované a v praxi nemohou být modifikovány. Pomocí Windows Azure mohou ale nyní sami vývojáři vytvořit libovolné programy jako „cloudové“ služby.
Vypůjčený nápad: Microsoft není první v oblasti „webového cloudu“
Zmiňovaná technologie je výhodná především pro malé a začínající firmy, které nemají představu, kolik softwaru budou potřebovat a jakou „výpočetní sílu“ budou muset nakoupit.
Azure omezí zbytečné nakupování krabicových verzí programů a zároveň automaticky poskytne aplikacím požadovanou kapacitu serveru (a také přerozdělí zátěž rovným dílem mezi výpočetní centra).
Fakt ale je, že Microsoft řešení „cloud computing“ nevynalezl. Již od dubna 2008 nabízí Google službu „App Engine“, která je systému Azure velmi podobná. Ve stejné oblasti je činný také Amazon: on-line obchodník představil v březnu svůj „Amazon Elastic Compute Cloud“ (EC2).
Se svým „cloud computingem“ dává Microsoft pomalé sbohem řešením založeným na klientech (client-based solutions). Zmiňované „sbohem“ je ale opravdu velmi pomalé – Microsoft i nadále zachovává důraz na klasické aplikace: „Cloud computing je pouze další alternativou k výkonným aplikacím. Samozřejmě si je můžete místně nainstalovat či je částečně realizovat v cloudu.“
Jisté ovšem je, že i lidé v Redmondu zodpovědní za „cloud computing“ cítí příležitost. V příštích letech by měla kapacita ve výpočetních centrech Microsoftu vzrůst přibližně na patnáctinásobek, na zhruba jeden milion serverů, a v budoucnu rapidně poroste i výpočetní síla. Nezahálí však ani konkurence. Dalšími hráči na trhu jsou kromě Googlu, Amazonu a IBM také americký on-line CRM poskytovatel salesforce. com a Sun Microsystems. Lze tedy říci, že alespoň tentokrát nepřišel Microsoft „s křížkem po funuse“…
INFO
„Web cloud“ Microsoftu
Microsoft se připravuje na budoucnost ve stylu „cloud computingu“. Internetový operační systém Windows Azure bude poskytovat komplexní systémové prostředí pro provozování a hostování aplikací na 70 000 serverech Microsoftu. Nové služby – jako například webová verze Office 14 nebo služba Live Mesh – budou v budoucnu využívat Windows Azure a lákat uživatele do internetového „mraku“ Microsoftu.
PODÍLY MICROSOFTU NA TRHU: NA INTERNETU STÁLE V POZADÍ
V roce 2008 vygenerovalo přibližně 90 tisíc zaměstnanců Microsoftu obrat přes 60 miliard dolarů, nicméně internet stále patří mezi jeho „slabší oblasti“.
OPERAČNÍ SYSTÉMY
WINDOWS 90 %
MAC 8 %
OSTATNÍ 2 %
WEBOVÉ PROHLÍŽEČE
INTERNET EXPLORER 71 %
FIREFOX 20 %
SAFARI 7 %
OSTATNÍ 2 %
VYHLEDÁVAČE
GOOGLE 81 %
YAHOO 10 %
MSN 5 %
OSTATNÍ 4 %
ZDROJ: NET APPLICATIONS, MICROSOFT
STREAMOVÁNÍ VIDEA
YouTube nabízí video v HD kvalitě
Oblíbená služba YouTube, která patří společnosti Google, nabízí novou funkci vysokého rozlišení (HD) pro uložené videoklipy. Kromě toho byly také vytvořeny nové stránky pro snazší prohledávání nejoblíbenějších kategorií. Tyto změny jsou součástí série úprav, kterými se Google snaží udržet náskok YouTube před rychle se rozvíjejícími rivaly, jako je například Hulu.
Videa v HD rozlišení budou podporovat formát 1 280 × 720 bodů. Větší velikost a kvalita ovšem znamená i vyšší nároky na datový přenos a propustnost sítě při streamování. Již nyní řada odborníků varovala před vysokými nároky na internetové linky, způsobenými právě streamovaným videem.
INFO: www.youtube.com
LENOVO
Notebook se dvěma displeji
Mnoho lidí používá u svého stolního PC dva monitory; produktový manažer pro notebooky ThinkPad Wes Williams k tomu říká, že společnost Lenovo chce nyní dát těmto zákazníkům přesně to, na co jsou zvyklí – a to v mobilním balení. Tato firma představila nový notebook ThinkPad W700ds, který má kategorii „náhrada desktopu“ posunout na zcela novou úroveň. Jedná se totiž údajně o první notebook, který je vybaven dvěma plnohodnotnými LCD displeji. Ten primární má úhlopříčku 17 palců, sekundární pak 10,6 palce.
Primární, 17” WUXGA displej je podle Williamse jasnější a mnohem barevnější než běžné notebookové displeje, jeho barevný gamut činí 72 % barevného prostoru AdobeRGB. Díky tomu může být tento notebook atraktivní například pro fotografy a grafické designéry. Druhý displej má pak velikost srovnatelnou s netbooky a oproti hlavnímu displeji zobrazuje asi jen 40 % plochy. Může být také nakloněný až o 30 stupňů jako zrcátko v automobilu.
INFO: www.lenovo.com
TOSHIBA
Gigantický SSD disk
Toshiba, která letos jako první uvedla 2,5” SSD disk s kapacitou 256 GB, oznámila, že brzy představí i nový 512GB model.
Toshiba upgradovala svoji technologii výroby multiúrovňových NAND čipů na 43nm výrobní proces a díky tomu může vyrábět SSD disky s vyšší kapacitou než dosud. Masová produkce 512GB modelu je plánována na druhé čtvrtletí 2009, přičemž společnost bude i nadále nabízet 64GB, 128GB a 256GB modely v provedení 2,5” a 1,8”.
INFO: www.toshiba.com
ZOETROPE
Webový stroj času
Zajímavý software Zoetrope umožňuje průběžně ukládat obsah webových stránek v intervalu jedné hodiny. Díky shromážděným informacím pak software vytvoří vhodné náhledy na už načítaný obsah. Uživatel se tak může jednoduše pohybovat po vybrané stránce a zjistit rozdíly či doplnění oproti její starší verzi. Užitečné to je i při každodenně aktualizovaných on-line zprávách a na blozích, kde je velmi obtížné si zapamatovat, jaký obsah měly před několika dny. Cílem projektu je nabídnout veřejnosti inteligentní systém, který ulehčí celkovou práci s online informacemi. Databáze Zoetrope už nyní obsahuje tisíc oblíbených internetových stránek. Na níže uvedené internetové adrese si lze prohlédnout video demonstrující možnosti tohoto programu.
INFO: www.cond.org/zoetrope.html
VADO HD
Creative: Mini-HD kamera do kapsy
Firma Creative uvedla na trh lehký kamkordér do kapsy. Vado HD má hmotnost pouhých 100 gramů a zaznamenává obrazy také v HD rozlišení. Pomocí velmi snadno ovladatelné kamery je možné natáčet videa s rozlišením maximálně 1 280 × 720 pixelů; k dispozici je však pouze dvojnásobný digitální zoom. Creative však slibuje, že i při natáčení temných scén bude obraz použitelný. Interní paměť od 8 GB stačí v modu high quality pro záběry o délce kolem dvou hodin, při normální HD kvalitě se čas natáčení zdvojnásobuje na čtyři hodiny. Natáčíte-li ve VGA rozlišení, zařízení uloží dokonce osm hodin videa ve formátu H.264. Filmové klipy je možné na PC přenést prostřednictvím USB, integrovaný software uploaduje videa přímo na YouTube, Photobucket nebo Box.net. Dvoupalcový LCD displej umožňuje rychlý náhled klipů „za pochodu“. Pomocí integrovaného HDMI je možné filmy přehrávat přímo na 1080i obrazovce. Přístroj Vado se nabíjí prostřednictvím USB a měl by být už k dostání i u nás, a to za cenu kolem 3700 Kč.
INFO: www.creative.com
JAK BUDE?
Předpověď počasí na Mapy.cz
Předpověď počasí na Seznamu byla původně součástí zpravodajství Novinky.cz. Nedávno se změnila ve službu se samostatnou doménou Počasí.cz, kterou uživatelé pod tímto názvem najdou buď ve vyhledávači, nebo v hlavní nabídce na homepage Seznamu. Základem služby jsou Mapy.cz. Po kliknutí na mapě se u měst rozbaluje vizitka s detailní informací o teplotách až na tři dny dopředu, dále údaje o vlhkosti, tlaku vzduchu, oblačnosti, teplotě vody a o znečištění. Součástí „vizitky“ jsou i časové údaje o západu a východu slunce. Úvahy o dalším obsahu služby jdou tak daleko, že časem se na Počasí.cz může objevit i srážková mapa nebo mapa oblačnosti a teplot. Při práci s těmito podklady si pak uživatel bude moci rozhýbat mapu tak, že na ní uvidí animovaný průběh oblačnosti i srážek, a to až na tři dny dopředu. Úplně novou funkcí Počasí. cz je možnost sledovat počasí ve vlastní vybrané lokalitě. Tu si uživatel uloží do složky Moje počasí, do které se přihlásí přes Seznam účet.
TOSHIBA TEKBRIGHT A GIGAFRAME
Digitální fotorámečky
Společnost Toshiba uvádí na český trh nové digitální rámečky Tekbright a Gigaframe s úhlopříčkou displeje 7, 8 a 8,4 palce. Rámečky jsou vybaveny dotykovým ovládáním, senzorem ovládaným automatickým přizpůsobením obrazu (jasu) okolním světelným podmínkám a schopností přehrávat fotografie, audiosoubory a videa. Rámečky mohou sloužit jako zajímavý dekorativní prvek v kanceláři či domácnosti pro ukázku digitálního fotoarchivu a současně podporují funkce zobrazení hodin a kalendáře. Prolínající se obrázky lze doplnit doprovodným zvukem. Některé modely umožňují přehrávat navíc i pohyblivá videa. Soubory můžete nahrát do interní paměti jednotlivých produktů (až 128 MB) nebo je lze uložit na USB disky či paměťové karty, pro něž mají rámečky připraveny sloty s podporou nejrozšířenějších formátů karet.
Digitální rámečky využívají napájení z elektrické sítě (aktivní spotřeba je asi 4,5 W), modely Gigaframe Q81 a L81 mohou pracovat i samostatně, s využitím interní baterie (doba provozu je podle modelu 30–50 minut). Vybrané modely (Gigaframe L80 a L81) je možné připojit k PC a jejich uživatel tím může získat druhý displej, fungující jako rozšíření pracovní plochy počítače. Cena rámečků se pohybuje od 3 000 do 4 500 Kč.
INFO: www.toshiba.cz
POČÍTAČOVÁ SIMULACE
GE vyvíjí Biotického člověka
GE Global Research, technologicko-vývojová divize koncernu General Electric, uzavřela dvouletý kontrakt v hodnotě 1,1 milionu USD se společností Transformational Medical Technologies (TMTI). Účelem této spolupráce bude vytvoření „virtuálního člověka“, tedy fyziologického modelu, který by svými funkcemi napodoboval člověka.
Projekt dostal název Biotický člověk (Biotic Man). Od počítačového modelu se očekává, že by mohl výrazně urychlit vývoj nových léků. Projekt bude využívat softwarový program Physiologically Based Pharmacokinetic (PBPK), který na základě výpočetních modelů dokáže vyhodnotit účinek léku v těle, a to podstatně dříve než klinické testy.
Výzkumní pracovníci společnosti GE software PBPK upraví tak, aby dokázal vypočítat účinek bakterií, virů a dalších příčin infekcí na lidské tělo. Software bude simulovat reakci nových antibiotik nebo antivirové léčby na konkrétní hrozbu.
INFO: www.ge.com/research
OPERA MINI
Mobilní browser zobrazuje video
Opera uvádí v podobě nejnovější beta verze svého bezplatného mobilního browseru Opera Mini 4.2 podporu pro webová videa. Vlastníci novějších mobilů Nokia nebo Sony Ericsson tak nyní mohou v browseru otevřít webové stránky s videem, jako je například YouTube. Beta verze také umožňuje prohlížeč opticky přizpůsobit podle svých preferencí pomocí skinů. Navíc je nyní také možné synchronizovat záznamy z desktopové Opery s mobilní variantou. Opera Mini 4.2 Beta je k dispozici jako Java program pro mnoho modelů telefonů, jako jsou Black-Berry nebo Palmy. Speciální varianta pro iPhone zatím nebyla zveřejněna, protože Apple na svém telefonu tento alternativní prohlížeč zakazuje.
INFO: www.opera.com
INTEL
Na internet přes televizi
Intel plánuje v rámci snahy o personalizaci televize předvést prototyp zařízení, které umožní přistupovat na internet prostřednictvím televizních přijímačů. Zařízení má umožnit spuštění widgetů neboli jakýchsi miniaplikací na televizní obrazovce, na kterých se budou zobrazovat určité informace z internetu. Pomocí nich budou moci televizní diváci například komunikovat s přáteli v reálném čase nebo nakupovat zboží, které bude nabízeno v televizních reklamách.
Intel při vývoji tohoto typu zařízení spojil své síly s Yahoo a cílem jejich společného projektu „Widget Channel“ bylo vytvořit hardwarovou a softwarovou platformu, která umožní propojit televizi a internet. Potřebné aplikace, které budou postavené na JavaScriptu, XML, HTML a Flashi, mají být kompatibilní s procesory Intel, jež jsou použity v zařízeních typu set-top box.
INFO: www.intel.com
OPENOFFICE
Spolupráce na projektu
OpenOffice.org se chce prostřednictvím svého projektu „Renaissance“ dopátrat toho, co uživatelům vadí na současném pracovním rozhraní bezplatného balíku Office. Cílem je více přizpůsobit rozhraní přáním uživatelů. Mnoho uživatelů OpenOffice si stěžuje na zastaralý uživatelský interface: některé funkce se skrývají ve špatně strukturovaných menu, komplikovaných dialozích a přeplněných seznamech nástrojů, jak uvádí shrnutí vedoucího projektu Franka Loehmanna. Protože se jedná o dlouhodobý projekt, uživatelé podle Loehmanna nemohou očekávat, že vylepšení najdou již ve verzi 3.1.
INFO: www.openoffice.cz
ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE
Vše o digitalizaci
České radiokomunikace (ČRa) spustily nový informační web o digitalizaci televizního vysílání. Reagují tak na množící se dotazy ohledně digitálního zemského televizního vysílání. Na webové adrese www.digistranky.cz se diváci mohou dozvědět aktuální informace o probíhající digitalizaci zemského televizního vysílání. Web je rozdělen na část diváckou a odbornou, obě sekce jsou pravidelně aktualizovány. Návštěvníci naleznou na nově spuštěných webových stránkách praktické informace, které zahrnují mimo jiné přehledné tabulky s předpokládanými termíny vypínání analogového a spouštění digitálního zemského vysílání sítí 1, 2 a 3, které ČRa provozují nebo na jejichž provozu se podílejí, mapy pokrytí jednotlivých oblastí (podle regionů) pro výše uvedené sítě, přehledná schémata zapojení přístrojů a antén pro příjem digitálního vysílání nebo odpovědi na nejčastější dotazy související s přechodem na digitální zemské televizní vysílání.
IBM
Pět inovací, které změní naše životy
Třetí vydání přehledu „IBM Next Five in Five“ je seznam inovací, které mají potenciál v příštích pěti letech změnit to, jak lidé pracují, žijí a baví se. Technologické inovace promění podle IBM naše životy následovně:
* Říkali jste si někdy, kolik energie by se dalo vyrobit, kdyby byla solární technologie zabudována v chodnících, fasádách, střechách a oknech? Vytvoření solárních článků v podobě tenkého filmu tuto skutečnost mění. Nový typ úsporného solárního článku může být až stokrát tenčí než běžné solární články vyráběné z křemíkové membrány a jeho výroba daleko levnější.
* Co kdybyste dokázali předpovědět svůj zdravotní stav a na základě toho změnit svůj životní styl? Během pěti let vám váš lékař bude schopen na základě DNA vytvořit genetickou mapu, ze které se dozvíte, jaká zdravotní rizika vás v životě pravděpodobně čekají.
* Význam slovního spojení „jdu na web“ se v příštích pěti letech dramaticky změní. V budoucnosti budete moci surfovat po internetu bez použití rukou, jen hlasovými pokyny – odpadne tak potřeba používat vizuální ovládací prvky a klávesnice.
* Nakupující se v příštích pěti letech při rozhodování o nákupu budou daleko více spoléhat sami na sebe a na názory svých přátel nebo kolegů, místo aby čekali na pomoc prodavačů v obchodech. Kombinace nových technologií a další vlny mobilních zařízení podstatně ovlivní jejich zkušenost s nakupováním v obchodech.
* Během pěti let bude daleko jednodušší vzpomenout si, co potřebujete koupit v potravinách, co je třeba zařídit nebo jaké produkty jste viděli v reklamách na letišti. Podobné detaily každodenního života budou totiž zaznamenávány, ukládány a analyzovány a ve správný čas a na správném místě si je budete moci vyvolat z přenosných i pevných inteligentních přístrojů.
INFO: www.ibm.com/cz
ASUS
Eee Box s HD grafikou a portem HDMI
Asus představil v Taiwanu nové modely svojí série Eee Box. Zajímavou novinkou je, že speciální urychlovač pevného disku a HDMI výstup má ze zařízení udělat multimediální počítač. Jako CPU slouží (stejně jako u předcházejícího modelu B202) Atom N270 s 1,6 GHz. Grafický procesor, který má dekódovat FullHD videa, bude pocházet z „Radeon HD 3400 series“ – firma ovšem zatím nedodala přesné údaje. Asus také dosud neoznámil ceny.
INFO: www.asus.com
ENVIRO
Baterie s dlouhou životností
Současné lithiumiontové akumulátory jsou po určité době používání opotřebované. Tomuto problému čelí Hewlett-Packard novou bateriovou technologií. Akumulátory „Sonata“ od společnosti Boston-Power je možné nabíjet mnohem častěji než současné baterie, a pracují tak až tři roky jako nové. Čas nabíjení je navíc ve srovnání se současnými akumulátory pouze poloviční – podle údajů BostonPower jsou baterie zapojené do elektrické sítě po 30 minutách z 80 procent plné. HP nebude akumulátory integrovat pouze do nových počítačů, ale nabídne je také jednotlivě jako dodatečné vybavení notebooků.
INFO: www.hp.com
PANASONIC
Blu-ray pro 3D bude v roce 2010
Již v roce 2010 má být dostupná technologie Blu-ray disků, pomocí níž bude možné přehrávat třírozměrné filmy. Za touto technologií stojí Panasonic, který nedávno podal organizaci BDA (Blu-ray Disc Association) návrh nového standardu.
Jedna z prvních ukázek byla předvedena na výstavě CEATEC, která se konala v září v Japonsku. 3D full HD System z dílen Panasonicu zahrnuje přehrávač Blu-ray disků, který přenáší obrázky v kvalitě full HD do pravého a levého oka. Přehrávač přehrává disk Blu-ray, na němž jsou uloženy obrazy s rozlišením 1080p, sestávající z pravého a levého obrázku; obrazová data jsou při přehrávání dekódována v reálném čase. Díky použití speciálních brýlí si divák bude moci vychutnat 3D obraz tvořený v porovnání s běžným full HD obrazem dvojnásobkem informačního objemu.
INFO: www.cdrinfo.com
KRÁTKÉ ZPRÁVY
DIVX PLAYER 7.0 BETA 1 S NOVÝM DIVX PLUS HD
Tým DivX zveřejnil první beta verzi svého DivX Playeru 7. Videoprofil DivX Plus HD je založen na MKV souborech projektu Matroska s H.264 videem a AAC zvukem – jak uvádí výrobce, s více zvukovými kanály pro lepší prostorový zvuk (ve srovnání s předcházejícími verzemi).
INFO: WWW.DIVX.COM
BLU-RAY PŘEHRÁVAČE OD SAMSUNGU SE UČÍ BD-LIVE
Díky softwarovým updatům nyní Blu-ray přehrávače BD-P1500 a BD-P2500 od Samsungu podporují BD-Live. Pomocí ethernetových rozhraní tak mohou sáhnout po on-line připraveném bonusovém materiálu, například po krátké videosekvenci. Zařízení kromě toho zobrazují také DivX filmy.
INFO: WWW.SAMSUNG.CZ
SOFTWARE AIR 1.5 OD ADOBE JE DOSTUPNÝ I PRO LINUX
Bezplatný software AIR 1.5 je nyní dostupný i pro operační systém Linux. Produkt AIR, klíčová součást platformy Adobe Flash, umožňuje návrhářům webových stránek využívat HTML, JavaScript, ActionScript a zdarma dostupný Flex framework pro tvorbu on-line aplikací mimo prostředí prohlížeče. Verze pro Linux obsahuje podporu pro Fedoru 8, Ubuntu 7.10 a openSUSE 10.3. Vývojářská sada IR 1.5 pro Linux je také dostupná zdarma.
INFO: WWW.ADOBE.COM/CZ
FIRMA SONY ERICSSON PŘEDSTAVILA GOOGLE MOBIL
Poté, co společnost Sony Ericsson přinesla na trh mobilní telefony s operačními systémy Windows Mobile a Symbian, představila také telefon vybavený systémem Google Android. Další detaily ještě nejsou známé, on-line služby Googlu však budou k dispozici. Operační systém Android je open-source a je možné pro něj volně vytvářet programy.
INFO: WWW.SONYERICSSON.COM
Dokumenty ke stažení
- Aktuality - Microogle (593.69 kB) - Staženo 1256x