Maximální úložný prostor za nízkou cenu
Místo pro ukládání dat se hodí každému a EXTERNÍ PEVNÉ DISKY jsou dnes dostupnější než kdykoliv dříve. Ne všechny pevné disky jsou však tak dobré, jak se zdají být. Velký test Chipu vám může pomoci při výběru toho správného modelu.
PETER KRAJEWSKI
Všichni víme, že úložných prostorů v bytě není nikdy dost. Neustále toužíme po větší skříni, větší knihovně, větším sklepu a větším množství poliček na CD a DVD. O co jednodušší je ukládat data! Stačí jednou za čas koupit malou krabičku - externí pevný disk. I zde se však vyplatí dobře vybírat.
Podle našeho vlastního průzkumu zajímají externí disky každého druhého čtenáře Chipu. Vůbec se tomu nedivíme, protože s neustále vzrůstajícím objemem stahovaných i produkovaných dat se zvyšují i nároky na kapacitu úložných zařízení. Běžná kapacita uložených dat svižného uživatele internetu se už dávno počítá v terabajtech, a to už vůbec nemluvíme o tom, že důležitá data je vhodné zálohovat, takže ideální je disponovat minimálně dvojnásobnou kapacitou potřebných dat a dvěma externími pevnými disky. Podíváme-li se do ceníků externích pevných disků, naštěstí zjistíme, že cena za GB úložného prostoru je historicky nejnižší. Při výběru toho správného modelu vám může pomoci i velký test několika desítek externích pevných disků, který jsme pro vás připravili.
Z prostorových důvodů jsme v kategoriích disků s velikostí „do 2,5 palce“ a „do 3,5 palce“ vybrali jen nejaktuálnější modely. Navíc jsme výběr omezili na klasické externí disky a neuvádíme zde externí disky se síťovým (ať už drátovým, nebo bezdrátovým) připojením. Do kategorie disků s velikostí do 2,5“ spadají i některé disky využívající 1,8“ HDD. Mezi testovanými disky jsme se nesetkali s žádným „ideálním“ diskem, kombinujícím nejlepší parametry rychlosti, hlučnosti, mobility či kapacity. Některé z testovaných disků se však ideálu blíží.
Formát: Podle toho, k čemu budete disk používat
Dříve než se rozhodnete pro některý ze dvou standardních formátů (2,5“, 3,5“), podívejme se na obě kategorie podrobněji. Zatímco 2,5“ disky mají všeobecně nízkou hmotnost (od 200 gramů výše), i ty nejlehčí 3,5“ externí disky váží okolo 900 gramů a navíc potřebují externí napájecí adaptér s hmotností dalších 200-300 gramů. Externí 3,5“ disky však nejsou určeny k přenášení a nejčastěji se používají jako stacionární úložná a zálohovací zařízení.
Malé krabičky formátu 2,5“ jsou na druhou stranu určeny pro mobilní použití. Všechny se dnes obejdou bez napájecího adaptéru, takže je můžeme klidně nosit v kapse. Vítězný model TrekStor má tloušťku jen několik milimetrů a váží jen 80 gramů. Pro připojení k PC stačí mít připraven mini USB kabel, přes který se pevné disky i napájejí. Jediný problém může nastat, pokud byste chtěli disk připojovat ke staršímu portu USB 1.0, ale i tento problém lze většinou vyřešit, a to prostřednictvím speciální USB rozdvojky.
Vezmeme-li v úvahu, že malé, 2,5“ disky jsou primárně určeny k přenášení dat, nehraje u nich kapacita zase tak velkou úlohu. I tak ale v této kategorii najdeme modely s kapacitou 500 GB - dobrým příkladem s vynikajícím poměrem mezi výkonem a cenou je model TEAC HD-15C-OTC-500. Potřebujete-li vyšší kapacitu, prozatím máte v kategorii 2,5“ disků smůlu. 500 GB je nejvyšší dostupná velikost a modely s větším úložným prostorem musíte hledat mezi 3,5“ externími verzemi, které používají až 1TB disky.
TIP: Všechny disky nabízející kapacitu vyšší než 1 TB jsou v podstatě krabičky, které obsahují dva nebo více pevných disků zapojených pomocí RAID. Pokud disk nabízí vyšší kapacitu než 1 TB, a to v jedné logické jednotce, je jasné, že disky jsou zapojeny systémem RAID 0. V případě, že dojde k poruše jednoho disku, pravděpodobně přijdete o veškerá data. Na takovýto externí disk tedy neukládejte žádná důležitá data, nebo jej ideálně přepněte do režimu RAID 1, ve kterém jsou data zrcadlena rovnoměrně na oba disky - v případě poruchy jednoho disku budete mít k dispozici identickou funkční kopii na disku druhém. Velmi dobrým příkladem zrcadlícího disku je Western Digital MyBook Mirror Edition.
Výkon: Otázka systému
Druhým nejdůležitějším kritériem při hodnocení disků je hodnocení výkonu, potažmo přenosové rychlosti. Ta je většinou limitována typem připojení, tedy hlavně omezenou propustností sběrnice USB 2.0. Diskům, které používají pouze připojení pomocí USB 2.0, jsme naměřili přenosovou rychlost v rozmezí 23,7 až 35,2 MB/s v případě 2,5“ disků a 28 až 34,5 MB/s v případě 3,5“ disků. Paradoxem testu je, že zařízení, které vítězí v kategorii mobility (TrekStor DataStation microdisk q.u), skončilo v testu rychlosti na posledním místě, a stejně tak disky, které propadávají v oblasti mobility, byly zároveň těmi nejrychlejšími.
Pokud pospícháte, eSATA je rychlejší než USB.
Velkou nevýhodou připojení pomocí USB portu je fakt, že propustnost této sběrnice je výrazně nižší než rychlost použitých pevných disků. Pokud připojíme i ty nejpomalejší interní disky pomocí SATA rozhraní přímo k základní desce, dostaneme přenosovou rychlost minimálně 45 MB/s, a v případě nejrychlejších SATA disků dokonce přes 100 MB/s. Kvůli zajištění vyšší přenosové rychlosti jsou některé externí disky vybaveny i rychlejšími konektory eSATA (external SATA), které mohou teoreticky dosahovat přenosových rychlostí až 300 MB/s. Rozhraní eSATA by tedy mělo sehrát zásadní roli při vývoji budoucích externích disků, které budou časem osazeny dnes ještě velmi drahými rychlými SSD disky z produkce Intelu. V současné době jsou nejrychlejšími externími disky v kategorii 3,5“ Transcend StoreJet 35 Ultra (s naměřenou přenosovou rychlostí 88,6 MB/s) a v kategorii 2,5“ mobilních disků Teac Touch Me Slim s přenosovou rychlostí 42 MB/s.
TIP: Vlastníte-li počítač bez eSATA konektoru, můžete si za cca 700 Kč dokoupit eSATA řadič pro PCIx slot, v případě notebooků pak lze sehnat ExpressCard kartu s eSATA konektorem za cca 600 Kč. Většinou je třeba za cca 70 Kč dokoupit eSATA kabel, který se k diskům obvykle nedodává.
Hlučnost: Záleží na velikosti
Pokud vás při práci ruší hluk, doporučujeme podívat se do našich tabulek na sloupec měření hlučnosti. To se týká zvláště větších externích disků z kategorie 3,5“ modelů. Menší, 2,5“ externí disky jsou zpravidla téměř nehlučné, i ty nejhlasitější z nich pak při provozu vydávají hluk pouze na úrovni 1,5 sonu. Velké, 3,5“ externí disky jsou na tom v tomto ohledu mnohem hůře a najdeme mezi nimi opravdu nesnesitelně hlučné kousky. Některým externím 3,5“ pevným diskům jsme v odhlučněné komoře naměřili hlučnost okolo 5 sonů. Ne všechny 3,5“ modely jsou na tom ale tak špatně. Například zařízení Seagate FreeAgent představuje s nízkou maximální hlučností 1,2 sonu ideální tichou variantu.
Zvláště v případě 2,5“ externích disků nás zajímala spotřeba. Tyto krabičky se obejdou bez vlastního napájení a potřebnou energii si berou z připojeného počítače nebo notebooku. Pokud je však notebook odkázán pouze na vlastní baterii, může připojený externí disk s vysokou spotřebou zbytečně zkracovat použitelnost notebooku v terénu. V tomto ohledu zvítězil disk TrekStor s příkladně nízkou spotřebou 1,2 wattu. Najdou se však i disky, které si z baterie notebooku vyžádají příkon i na úrovni přesahující 4 watty, což je například případ rozšířených modelů Maxtor Onetouch 4 Mini (4 watty) nebo Western Digital My Passport Elite (4,2 wattu). Na druhou stranu v kategorii 3,5“ externích disků má Western Digital zástupce WD MyBook Essential, který konzumuje v této třídě rekordně nízké 2 watty.
Výbava: Řada softwarových doplňků
Téměř všichni výrobci přikládají k externím diskům i programy, které mají většinou na starosti zálohování dat. TrekStor ke svým diskům přidává program Nero BackItUp, jiní výrobci přikládají vlastní softwarové utility. Za zmínku stojí zdařilé řešení AnyWhere Backup, dodávané s disky Western Digital, ale i jeho funkce včetně nastavení automatických záloh dokáže zajistit i samotný operační systém XP nebo Vista.
Zajímavá jsou rovněž inteligentní řešení nabízená dalšími výrobci. Například zařízení easyNova Data Box Pro nabízí automatické šifrování veškerých dat, která lze dále přečíst pouze za pomoci registrovaného RFID čipu. Tento disk však prozatím na českém trhu nekoupíte. Praktický je rovněž nápad spouštět zálohování stiskem dedikovaného tlačítka na samotném externím disku. V případě disků Maxtor lze toto tlačítko dokonce naprogramovat tak, aby po stisknutí buď proběhla záloha, nebo se spustil určitý program, nebo se změnilo energetické nastavení disku.
Design: Záležitost priorit
Design externích pevných disků je vytvářen především s ohledem na to, jak bude disk vypadat na pracovním stole. Výrobci proto kladou velký důraz na estetické vlastnosti svých produktů, které je většinou prodávají více než samotné technické vlastnosti nebo výkon.
Dobrým příkladem je zařízení StoreJet 35 Ultra od společnosti Transcend. Tomuto externímu disku vzhledově dominuje mohutné větrání, umístěné v samém středu bočnice, což mu dodává neotřelého vzhledu. Mnohem praktičtější by však bylo použít nějaký materiál pro tlumení hlučnosti, protože takto sestrojený disk dosahuje otravně vysoké hlučnosti 2,9 sonu, což z něj činí jeden z nejhlasitějších testovaných produktů.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Ceny externích disků neustále klesají, což je znát hlavně v segmentu 3,5“ zařízení. Za vítězný produkt Western Digital s kapacitou 1 TB zaplatíte pouze 4 300 Kč. Zájemci o 3,5“ disk by se měli podívat na měření hlučnosti v naší tabulce. Hlučnost však není problémem 2,5“ disků, zde doporučujeme podívat se na kolonku se spotřebou. Dobrou zprávou je, že i malé, 2,5“ disky mají dnes kapacitu až 500 GB.
INFO
Rady pro nákup
2,5PALCOVÉ DISKY
Tyto externí disky jsou určeny hlavně k přenášení a pravděpodobně budou vystaveny mechanické zátěži. Ujistěte se, že vámi zvolený model kryje alespoň jedna ochranná vrstva, která snižuje nejen mechanické opotřebení obalu, ale rovněž pomáhá chránit data uložená na disku. Technické specifikace ohledně odolnosti proti nárazu naleznete na stránkách výrobců. Dbejte, aby vámi zvolený model vydržel v chodu přetížení 400 G a v klidu přetížení 1 000 G.
3,5PALCOVÉ DISKY
Můžete mít problém s umístěním relativně velké krabičky s 3,5“ diskem na pracovním stole. Některé modely se dodávají se stojánkem, díky kterému je lze postavit na výšku a ušetřit tak na stole část prostoru, což je velmi praktické.
NAS DISKY - PRAKTICKÁ ALTERNATIVA
Pokud chcete víc než jen ukládat svá data, podívejte se na kategorii NAS disků v našich tabulkách Top 10. Tato zařízení lze zapojit do firemní či domácí sítě pomocí ethernetu nebo bezdrátového Wi-Fi připojení. Data uložená na NAS disku tak mohou sdílet všichni uživatelé připojení do sítě. Řada NAS disků navíc nabízí rozšířené funkce jako FTP či HTTP server. Kvůli většímu množství funkcí je ale není tak snadné používat a nastavovat. Z této kategorie doporučujeme disk Synology Disk Station DS-107+ (kapacita 500 GB za cca 6 000 Kč), který nabízí velmi snadné ovládací rozhraní.
Není kabel jako kabel
Externí pevné disky lze dnes připojit pomocí čtyřech rozhraní. Nejběžnější je známé USB 2.0 s teoretickou přenosovou rychlostí 480 Mb/s. Hlavní výhodou USB je jeho rozšíření. Díky tomuto univerzálnímu konektoru lze externí disk připojit téměř ke každému PC. Poskytuje i napájení, které sice nestačí na 3,5“ disky, ale s mobilními 2,5“ disky lze pracovat bez externího napájení. První zařízení s USB 3.0 se očekávají na konci roku 2009 a tato sběrnice nabídne teoretickou proustnost až 5 Gb/s.
FIREWIRE 400/800
Rozhraní FireWire bylo na rozdíl od USB od prvopočátku vyvinuto s ohledem na využití pro připojování externích disků. FireWire 400 pracuje teoreticky podobnou rychlostí jako USB 2.0 (393 Mb/s, tedy 49,1 MB/s) , ale v praxi je FireWire 400 rychlejší. FireWire 800 je dvakrát rychlejší než USB 2.0 (786 Mb/s, tedy 98 MB/s). Tímto rozhraním bývají osazeny nejdražší základní desky a v miniaturní verzi notebooky vyšší třídy. S ohledem na rozšíření USB a eSATA bude FireWire ustupovat čím dál více do pozadí.
ESATA
eSATA je z uvedených rozhraní nejmladší a nejrychlejší. Jeho teoretická propustnost je 3000 Mb/s, tedy až 375 MB/s. Narozdíl od USB a FireWire podporuje některé funkce disků, jako je například S. M. A. R. T. Na noteboocích se můžeme setkat s konektory eSATA, do nichž lze zastrčit i USB zařízení.
SOUHRN _ EXTERNÍ PEVNÉ DISKY
VÍTĚZ TESTU, 3,5“
WESTERN DIGITAL MYBOOK STUDIO EDITION 1 TB
Disk WD MyBook Studio Edition s kapacitou 1 TB zvítězil díky výbavě. Kombinace prostorného disku a portů USB a eSATA je ideální. Provozní stav disku a využitou kapacitu indikují barevné LED diody. Přenosová rychlost navíc dosahuje 66 MB/s.
CENA VČ. DPH: : cca 4 300 Kč
VÍTĚZ TESTU, 2,5
TREKSTOR DATASTATION MICRODISK Q. U.
S hmotností pouhých 80 gramů získal nejvyšší počet bodů v nejvíce bodované oblasti kategorie 2,5“ disků, tedy v kategorii mobility. Vítěz testu navíc pracuje téměř bezhlučně a má nejnižší spotřebu. S ohledem na malé rozměry je třeba pochopit některá omezení: například pouze 120GB kapacitu, vyšší cenu a relativně pomalou přenosovou rychlost.
CENA VČ. DPH: CE cca 3 500 Kč
CENOVÝ TIP, 3,5“
WESTERN DIGITAL MYBOOK ESSENTIAL 2.0
Tento model Western Digital kombinuje příjemnou cenu (500GB verze přijde na 2100 Kč) s velmi dobrými vlastnostmi. Naměřená spotřeba v rozmezí 5,3 až 8 wattů je velmi dobrá, hlučnost při provozu je s maximální hodnotou 1,4 sonu příjemně nízká. Největším hendikepem tohoto disku je pomalá přenosová rychlost.
CENA VČ. DPH: CE cca 2100 Kč
CENOVÝ TIP, 2,5“
SEAGATE FREEAGENT GO 250 GB (ST902503FGD2E1RK)
Ideální kombinace dostatečné mobilní kapacity a velmi dobrého hodnocení ve všech základních kritériích. Nízká hlučnost jak v klidu, tak při provozu, nízká spotřeba (jedna z nejnižších při provozu), relativně vysoká přenosová rychlost a kompaktní rozměry.
CENA VČ. DPH: CEN cca 1 900 Kč
- Testy a technika - Maximální úložný prostor za nízkou cenu (404.15 kB) - Staženo 1310x