Nejlepší ochrana vašeho počítače
Bezpečnostní balíky nabízejí PROFESIONÁLNÍ OCHRANU počítače i pro méně zkušené uživatele, obvykle ale počítač také zpomalují. Chip otestoval, zda jsou produkty pro rok 2009 opravdu rychlejší a jak kvalitní je jimi nabízená ochrana.
FABIAN VON KEUDELL
Surfujete po internetu jen po večerech a o víkendech? Tak to vás některé bezpečnostní balíky mohou opravdu překvapit. Podle hodnocení vyhlášeného antivirového testovacího centra AV-Test poskytují někteří výrobci, jako například F-Secure, během víkendu menší „virovou podporu“, a jejich konkurent Panda Security dokonce mezi časným ránem a časem snídaně nenabízí absolutně žádné aktualizace. V tom případě se tedy musíte spoléhat na to, že aktuální antivirové knihovny zajistí, aby se z vašeho PC nestalo „zombie“ - počítač ovládaný hackery. Někteří výrobci očividně věří, že období mezi aktualizacemi dokáží dobře překlenout i pomocí tzv. „behaviour detection“, technologie, která odhalí neznámé viry podle chování.
Moderní bezpečnostní balíky poskytují ochranu nejen před malwarem a spywarem, ale také před hackery a phishingem. Komplexní balíčky se tudíž skládají z více navzájem propojených komponent: virového scanneru, firewallu a ochrany proti spamu. To je pro programátory vždy výzva, protože jednotlivé komponenty musí být dobře integrovány do systému, a to bez zbytečného zatěžování počítače. Ovládání musí být snadné i pro nováčky, což znamená, že by uživatel neměl narazit na žádná nesrozumitelná chybová hlášení.
Nové verze těchto komplexních ochránců jsme tedy otestovali z hlediska jejich detekčních schopností, výkonu a ergonomie. Také vám ukážeme, který bezpečnostní balík je rychlý a přehledný, a tudíž poskytuje dokonalou ochranu před hackery. Ochrana 24 215] 7 (24 hodin 7 dní v týdnu) je dnes už úplnou samozřejmostí, a to i proto, že každých 30 sekund je v nějakém koutu světa vyvinut nový malware…
Detekce: Neexistuje 100% ochrana
Nejdůležitějším kritériem při hodnocení bezpečnostních balíků jsou schopnosti při odhalování malwaru a rychlost reakce výrobců v případě nových hrozeb. Jakmile je nebezpečný software výrobcem nástroje identifikován, přestává být pro uživatele hrozbou. Téměř většina balíků dokázala identifikovat přes 98 % známých hrozeb, pouze Panda zaostala s 91,8 %. V případě spywaru je situace trochu jiná: zdaleka ne všechny nástroje odhalí více než 98 %. Symantec a Panda zvládnou slušných 95 %, BitDefender dokonce pouhých 88 %. Doba do odpovědi na novou hrozbu je u většiny výrobců dvě hodiny, v případě Pandy a BitDefenderu jsou to až čtyři hodiny, přičemž během této doby spoléhají na zmiňovanou „behaviour“ detekci.
Tato proaktivní detekce skutečně dobře funguje u balíku od firmy F-Secure a u nástroje od firmy G Data. Čím častěji jsou však virové signatury aktualizovány, tím pochopitelně lépe. Vítěz testu Symantec poskytl během jednoho měsíce přibližně 6 200 aktualizací signatur. V případě Pandy to bylo 58 a například poslední Avira nabídla 126 aktualizací. Bez ohledu na to, zda jde o detekci proaktivní, nebo na základě získaných signatur, nejsou žádoucí falešné poplachy. Během skenu 2,5 milionu souborů náš vítěz testu ani jednou neselhal - to nezvládl žádný z jeho konkurentů.
Rychlost: Podstatně lépe než minule
Bezpečnostní balíky by měly zajišťovat bezpečnost, aniž by na počítači překážely. Zde patří k důležitým kritériím především zabraná paměť RAM (zaplněná především virovým monitorem). A kdo je největší nenasyta? BitDefender si rezervuje 82 MB, Avira 80 MB. Všechny ostatní balíky se dokáží spokojit asi s 50 MB, Symantec může zabrat až 60 MB. To je ve srovnání s loňskými výsledky jednoznačný pokrok - je vidět, že výrobci své produkty opravili: minule zabraly některé balíky až 200 MB paměti. Další příznivou novinkou ve srovnání s předešlým testem je fakt, že při běžné práci na PC bezpečnostní balík sotva kdy zahlédnete.
Největší rozdíly jsme naměřili při virové kontrole počítače. Vítěz testu od Symantecu potřeboval pro kompletní sken pouze 33 minut, nejpomalejší byla Panda s 97 minutami. A jak je to s ochranou při kopírování dat nebo při stahování z internetu? Balíku od firmy Kaspersky trvá kontrola při kopírování 500 MB dat (s velkými či malými soubory, EXE soubory a DLLs) pouhých 38 sekund, naopak balík od firmy G Data k tomu potřebuje téměř o minutu více. Při stahování 370 MB nebyly rozdíly mezi jednotlivými produkty příliš velké, pouze Avira vyžaduje o něco více času než konkurence. Shrneme-li tedy všechny naměřené hodnoty, zjistíme, že z hlediska výkonu dominují bezpečnostní balíky Kaspersky a F-Secure, jen v těsném závěsu za nimi se pak umísťuje Norton Internet Security.
Podpora: Křiklavé rozdíly
Některé balíky otravují uživatele mnohem více než ostatní. „Attack jumper22. dll from UDP 2355“ - je vám to jasné? Podíváte-li se do tabulky na sekci ergonomie, ihned poznáte, kde je i „stav bezpečnosti“ pochopitelný na první pohled. Balík, který varuje před útokem v zašifrovaném jazyce, k nalezení řešení problému příliš nepřispívá.
Kromě BitDefenderu žádný z testovaných produktů nenabízí užitečné průvodce. S „problémem nastavování“ se nástroje musí vypořádat pomocí promyšleného a snadno ovladatelného rozhraní. V této oblasti získává body především Symantec. Pro současnou verzi balíku výrobce kompletně upravil rozhraní, což se mu skutečně povedlo. Uživatel ihned vidí, zda je vše v pořádku, zda jsou signatury aktualizované a kolik zdrojů nástroj vyžaduje. Z konkurence stojí ještě za zmínku balík od firmy Kaspersky, který znázorňuje současný stav zabezpečení počítače pomocí barevného značení a přístup k důležitým možnostem nastavení nabízí přes záložky. Na konci závodního pelotonu je opět Avira. Její rozhraní je plné textů a i ovládání zůstává zbytečně složité - k důležitým informacím se zde musíte proklikat…
Prostor pro zlepšení však najdete i u konkurenčních produktů. Například balík od Pandy by měl zpřehlednit nabízené informace, hlášení o problémech jsou pro méně zkušené uživatele opravdovým oříškem. Další problematickou oblastí je poskytování podpory - pokud umíte anglicky a máte po ruce instant messenger nebo e-mail, příliš zklamaní nebudete. Telefonní podporu však v České republice nabízí jen Symantec, Kaspersky a BitDefender (přes web Antivirovecentrum.cz).
Bootovací CD pro případ havárie počítače nabízí většina z testovaných bezpečnostních balíků a za pozitivum lze označit i fakt, že je obvykle i schopno „updatů“. Výjimkou je pouze bootovací CD od Pandy, které je klasickou ukázkou absurdního přístupu - jak vám má pomoci neaktualizovaný nástroj, když se malwaru podařilo „porazit“ jeho dospělejšího a „zkušenějšího“ sourozence? Smutnou tečku opět dělá Avira, která záchranné bootovací CD nenabízí vůbec. I to může být důvod, proč se tomuto nástroji vyhnout…
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Náš vítěz testu Norton Internet Security nabídl nejlepší detekční schopnosti a nejpřátelštější rozhraní a ovládání. Také jeho systémové nároky jsou ve srovnání s předchozí verzí nižší, i když je zde stále ještě prostor pro zlepšení. Stříbrný Kaspersky a bronzový F-Secure jsou v některých oblastech o něco rychlejší, F-Secure však vyřazuje ze hry jeho rozhraní a ovládání.
INFO
Detekce na základě chování
Bitva mezi hackery a výrobci bezpečnostních nástrojů se často odehrává v několika málo minutách. Pokud se v libovolném programu objeví bezpečnostní mezera, dokáží ji útočníci zneužít během krátké doby - obvykle mnohem rychleji, než výrobci dodají pro bezpečnostní nástroje potřebné aktualizace. A právě to je chvíle, kde pomáhají detekce „na základě chování“. Antivirový program kontroluje nová data již v paměti, tzn. dříve, než se dostanou na disk uživatele. Během několika milisekund si bezpečnostní software vytáhne data z paměti a zkontroluje jejich „chování“. Pokud najde podezřelé „přístupy“, dá soubor do karantény a informuje uživatele. Tímto způsobem lze téměř odstranit prodlevu mezi objevením zranitelnosti a dodáním aktualizace. V žádném případě by tento typ kontroly neměl tvořit jedinou ochranu počítače.
SOUHRN _ BEZPEČNOSTNÍ BALÍKY
RADY PRO NÁKUP
*BEZPEČNOST
Proti novému malwaru vám signatury příliš nepomohou. I z toho důvodu jsme otestovali i detekční schopnosti založené na základě „sledování chování“. Dalším důležitým kritériem byl počet falešných poplachů.
*SYSTÉMOVÁ ZÁTĚŽ
Nemáte-li na svém počítači rychlý dvoujádrový procesor a 8 GB RAM, bude pro vás důležité i to, kolik ze systémových zdrojů si ukousne bezpečnostní balík. Navíc pokud bude balík příliš náročný při kontrole, znepříjemní vám každodenní práci.
*SROZUMITELNOST
Pokud nejste bezpečnostní odborník, měl by mít vámi zvolený produkt srozumitelné ovládání a neměl by vaši pozornost zahlcovat komplikovanými zprávami.
VÍTĚZ TESTU
NORTON INTERNET SECURITY
Bezpečnostní řešení od Symantecu nabízí nejlepší detekční schopnosti, příjemné a srozumitelné ovládání a přijatelné systémové nároky.
CENA: 1 270 Kč
NEJRYCHLEJŠÍ
KASPERSKY INTERNET SECURITY
Z hlediska detekčních schopností sice za vítězem poněkud zaostal, výměnou ale nabízí rychlost a přehledné ovládání.
CENA: 1 190 Kč
JAK JSME TESTOVALI
Spolu s naší redakcí se na testu podílela i renomovaná virová laboratoř AV-Test. Kromě detekce virů a počtu falešných poplachů jsme sledovali i rychlost updatů. Dalšími sledovanými parametry bylo množství zabrané paměti RAM a rychlost antivirové kontroly. Pro méně zkušené uživatele je také důležité přehledné ovládání a srozumitelné zprostředkování informací. Vzhledem k podobným cenám nenabízíme cenový tip.
25 % ergonomie
40 % detekce
35 % výkon
F-SECURE: AKTUALIZACE JEN V PRACOVNÍ DNY
Zdá se, že experti firmy F-Secure mají víkendy volné…
PANDA: AKTUALIZACE BĚHEM DNE
Panda nabízí bezpečnostní aktualizace především během normální pracovní doby.
- Testy a recenze - Nejlepší ochrana vašeho počítače (844.05 kB) - Staženo 1461x