Přejít k hlavnímu obsahu

Kompletní péče o vaše disky

Kompletní péče o vaše disky

Nabízejí veškerý komfort a užitečné funkce. Zálohují data, opravují chyby, poskytují plnou péči. Ne všechny však pracují stejně dobře. Chip otestoval ČTYŘI BALÍKY, které se starají o pevné disky.
MARKUS MANDAU

Forrest Gump měl život jako bonboniéru – samé překvapení. Většina uživatelů počítačů ale o žádná překvapení nestojí. Má to jeden důvod: když se totiž v počítači objeví něco neočekávaného, téměř vždy se jedná o nepříjemnou záležitost. Proto se snažíme o to, aby nás těch překvapení potkalo co nejméně.
Chcete-li chránit počítač, většinou k tomu používáte antivirový program. Ten vás zbaví překvapení v podobě virů. Další programy zabrání útokům hackerů, uzavřou vstupy pro trojské koně a vůbec přichystají počítač tak, abyste mohli klidně spát. Jeden program však v obvyklé výbavě počítačů chybí. Jedná se o nástroj, který vytváří image vašeho disku a tím chrání před totální ztrátou dat. Řada uživatelů si navíc ještě nezvykla na správné dělení disku, kdy je systém oddělen od uživatelských dat. Přitom z hlediska bezpečí je takové oddělení prakticky nutností. Když se totiž zhroutí Windows a je třeba provést novou instalaci, neobejdete se bez zformátování partition.
Balíky programů, které jsme otestovali, zvládnou všechny tyto činnosti a zabrání jakémukoliv překvapení. My jsme testovali, jak dobře si balíky poradí s úkoly, pro které byly stvořeny. Navíc jsme pro vás nachystali další nástroje na Chip DVD, které vám pomohou vytvořit zálohu i zachránit poškozený disk.

Image: Sofistikované nástroje

Všechny programy jsou novinky. Acronis Trume Image Home 2009 byl uveden pouze několik dní před začátkem našeho testování. Jedinou výjimkou je Perfect Image 11, který vychází z verze Paragon Drive Backup Pro 8.5. Tento program však již existuje v novější verzi 9.0. To, co produktu chybí nejvíc, je komfortní ovládání, obzvláště při srovnání s Acronisem. Ten při prvním spuštění sám analyzuje systém a navrhuje nejlepší strategii zálohování.
Co se týká vytváření image, všechny programy nabízí vysoký standard. Vytváření zálohy celého disku, i u běžícího systému, je stejně samozřejmé jako ukládání hotového image na místo v síti. Rozdíly jsou však v rychlosti vytváření. Acronis utíká všem ostatním testovaným kandidátům. Náskok má program i při kompresi zálohy. Rozdíl při testování byl opravdu značný. 2GB partition s Windows XP dokázal Acronis zabalit na prostor o 40 MB menší, než kolik potřeboval Drive Backup nebo Perfect Image.
Vysoký standard: všechny programy zvládají také ukládání změn do hotových imagů, tedy jejich rozšiřování. Díky tomu neprobíhá zálohování tak dlouho, protože se ukládají jen provedené změny.
Pomocí nástroje, jako je třeba Image-Explorer, je pak možné hotové obrazy procházet, případně obnovovat soubory, které již byly smazány nebo se ztratily. Nejpohodlněji to jde s nástrojem Norton Ghost. Tento nástroj připojí obraz disku jako novou virtuální jednotku, po které se můžete neomezeně pohybovat a kopírovat z ní soubory jako v běžném průzkumníkovi.
Až na Northon Ghost používají všechny programy speciální oddělenou partition, na kterou si ukládají svoje vlastní soubory. Acronis dokonce nabízí funkci „Try&Decide“, která slouží k testování a zkoušení. Jak funguje? Acronis si pamatuje originální stav počítače. Vy mezitím provádíte změny – testujete programy, měníte konfigurace, editujete registry a vůbec zkoušíte všechno možné, co by váš systém mohlo poškodit. Pokud se pak rozhodnete vrátit vše zpět, použijete funkci Try&Decide, která počítač vrátí do původního stavu.
Pořádný program potřebuje také pořádné záchranné médium. To se použije v případě, že Windows se již nechtějí spustit a je třeba provést obnovu ze zálohy. Programy sázejí buď na bootovací CD, které umí vytvořit všechny nástroje, nebo na USB flash disk, který podporují Acronis a Paragon. Záchranná CD od Paragonu a Nortonu dokonce přidávají i chybějící ovladače. To je důležité v případě, že některý hardware potřebuje speciální ovladače, bez nichž by se systém nespustil. Norton analyzuje sám, které ovladače by mohly chybět, u Paragonu musíte INF soubory přidat ručně.

Záloha: Jen jeden live

Jednou z klíčových vlastností je to, jakým způsobem program zálohuje data. Programy nabízejí více metod zálohování, avšak ne každá se hodí pro všechny případy.
Základem je plná záloha. Ta vytvoří nový image z dat na harddisku. Výhodou je, že máte opravdu skutečnou zálohu, a pokud starší image nemažete, můžete se podívat i na předchozí verze dokumentů, staré týdny či měsíce. Nevýhody však v tomto případě převyšují výhody. Tato záloha spotřebuje velké množství místa a navíc její vytvoření trvá dlouhou dobu.
Rozumným kompromisem je diferenciální (rozdílová) záloha. Ta ukládá do image jen nové a změněné soubory. Díky tomu velikost image narůstá jen velmi pozvolna a záloha je provedena rychle – znovu se kopírují jen změněné soubory.
Při zálohování na nás udělal největší dojem Norton Ghost. Vedle výborné funkčnosti totiž nabízí i náležitý komfort. Zálohování navíc můžete nastavit i podle typu souboru. Jiné parametry lze nastavit pro multimediální soubory, jiné pro e-maily nebo oblíbené položky. Skvěle je vyřešeno i plánování záloh. Záloha může proběhnout vždy při určité specifikované činnosti, například při instalaci nového ovladače. Držet krok v časování záloh může s Nortonem jen nový True Image.
Zcela speciální zabezpečení souborů nabízí Perfect Image s funkcí AutoSave. Ten zálohuje data kontinuálně. Limit pro trvalou zálohu je 10 MB, což je velikost dostatečná pro většinu systémových souborů a ovladačů, dokumentů Wordu a Excelu a také fotografií. Ať už se váš disk pokazí v jakýkoliv okamžik, nepřijdete o žádný dokument. Záloha totiž bude obsahovat všechny dokumenty v nejčerstvější podobě. Vždy když provedete s malým souborem nějakou změnu, program vytvoří jeho zálohu. Díky tomu, že program zálohuje jen soubory do 10 MB, nebude zálohování brzdit běžnou práci na počítači.

Správa partition: Vista – lamač zubů

Pokud není program pro práci s partition precizní, bude mít Windows Vista potíže. Tento operační systém od Microsoftu má totiž vlastní nástroj pro správu partition a ostatním programům hází klacky pod nohy. Zapisuje informace o partition jinam, než je to běžné. Standardně je prvních 63 sektorů na partition rezervováno pro Master Boot Record (MBR), Vista však používá 2 048 sektorů. Pokud si na to příslušný software nedá pozor, přepíše Vistě tento rozdíl a operační systém z Redmondu se poté nespustí.
Předpokládali jsme, že všechny testované aplikace si s Vistou poradí bez škobrtnutí. Realita ovšem vypadala trochu jinak. Partition Magic 8 si s originálním nástrojem z Visty nerozumí. Aspoň že výrobce přestal produkt na svých stránkách prodávat.
Nikoho asi nepřekvapí stejné potíže i u Avanquests Partition Commanderu, což je vlastně jen přepracovaná verze nástroje Paragon Partition Manager 8.5. Potíže s kompatibilitou tohoto nástroje s Vistou jsou všeobecně známé.
Překvapilo nás, že ani Paragon ve své nejnovější verzi 9.0 není s Vistou zcela kompatibilní. Již při prvním testu při přesunu partition došlo k poškození do takové míry, že systém se nemohl znovu spustit. Pomohla až oprava MBR díky freewarovému TestDisku (viz text dole). Funkční zůstal systém jen při použití nástroje Acronis Disk Director 10.
Všechny aplikace nabízejí také svůj vlastní bootmanager – s výjimkou Partition Commanderu. Bootmanager je řešením pro každého, kdo chce vedle Visty ještě stále používat XP. Přestože je tento „nový“ operační systém na trhu již dva roky, řada výrobců s ním má stále ještě potíže a nevyřešené problémy.
AUTOR@CHIP.CZ

SHRNUTÍ

Balíky odvádí dobrou práci, práce s imagem je na vysoké úrovni. Zazálohování celého běžícího systému tak není žádný problém. Horší je to s kompatibilitou při práci s partition. S Vistou si rozumí jen vítěz našeho testu Acronis. Další funkce programů fungují velmi dobře – jak zálohování jedním kliknutím, tak ukládání zálohy na síť nebo permanentní záloha. Programy navíc nabízejí dostatečný komfort.

Postupy opravy mechanicky poškozeného disku, u kterého jsou data nedostupná. Disk může vykazovat nestandardní zvuky, nebo počítač nepřejde přes BIOS. U disku mohlo dojít k pádu, ohoření, namočení, přehřátí, přepětí, nebo selhání materiálu.

 

PLNÉ VERZE NA CHIP DVD

Hard Disk Manager & Drive Backup

Speciální plné verze programů Paragon Hard Disk Manager a Drive Backup pomohou s instalací, správou i zálohováním pevných disků počítače.
Vybavenější je program Hard Disk Manager, který obsahuje navíc především funkce pro instalaci nových pevných disků do počítače a vytváření diskových oddílů. Oba programy shodně obsahují funkce pro zálohování kompletního obsahu, obnovu disků a jejich oddílů ze zálohy, klonování disků a oddílů nebo obnovu dat. Uživatelské rozhraní a ovládání obou aplikací je prakticky identické, s jejich funkcemi se pracuje prostřednictvím průvodců.
Paragon Drive Backup by měli nainstalovat uživatelé, kteří chtějí mít na stanicích zajištěno automatické zálohování pro případ havárie. Speciální verze programů Paragon Hard Disk Manager 8.5 Special Edition a Paragon Drive Backup 8.5 Special Edition nabízí snadnou instalaci, správu i zálohování pevných disků počítače.

Profesionální tip: Oprava poškozeného systému

Pokud partition manager místo své práce zobrazí jen chybové hlášení, budete na spuštění svého operačního systému čekat marně. V této nepříjemné situaci vám pomůže TestDisk, který najdete na Chip DVD.
Analýza: Spusťte TestDisk, zvolte poškozený disk a v hlavním menu vyberte »Analyse«. Po chvíli TestDisk zobrazí stav disku. Pokud se zobrazí hlášení „Bad sector count“, něco v bootsektoru není v pořádku.
Oprava: Vraťte se proto zpět do hlavního menu a zvolte »Advanced«. Vyberte chybnou partition a zvolte »Boot«. Pokud je jak Bootsektor, tak Backup-Boot-Sektor označen jako „Bad“ a „Sector are not identical“, vyberte možnost »Rebuild BS« a nechte TestDisk znovu vytvořit bootsektor. Po dokončení operace zkontrolujte správnost kliknutím na »List«. Pokud se nyní vypíšou partition správně, je vše v pořádku. Zvolte už jen »Write«, abyste nový bootsektor uložili. Po novém spuštění počítače by vám měl operační systém zase naběhnout.
Info: www.cgsecurity.org

KRÁTCE _ DISKOVÉ BALÍKY

ZKONTROLUJTE PŘI NÁKUPU

*ZABEZPEČENÍ SYSTÉMU

Program musí umět zabezpečit a zazálohovat Prog systémovou partition i u běžícího systému. vat Nejlepší je vytvořit z ní image a ten uložit na místo v síti nebo na externí disk. Záchranné médium pak musí umět přistupovat k externímu disku a také do sítě.

*ZÁLOHA SOUBORŮ

Dokumenty a multimédia patří na datovou, nikoliv na systémovou partition. Rovněž způsob zálohy vypadá jinak. Neprovádí se celá záloha, ale pouze záloha diferenciální nebo inkrementální. Vytvoření takové zálohy není časově náročné a může probíhat mnohem častěji. Navíc díky plánovači může probíhat záloha souborů třeba každý den. O nic se nemusíte starat.

VÍTĚZNÁ KOMBINACE

TRUE IMAGE HOME 2009
Kvalitní nástroj na vytváření image disponuje i správnou funkční výbavou. Ovládání, které je dostupné v češtině, je navíc velmi pohodlné a komfortní.
CENA: 1 260 Kč

DISK DIRECTOR SUITE 10
Díky dobré kompatibilitě s Vistou (kromě bootmanageru) je tento nástroj jasnou volbou. Funkční výbava je také na dobré úrovni.
CENA: 1 308 Kč

JAK JSME TESTOVALI

Všechny programy jsme testovali jak pod XP, tak pod Vistou. Při vytváření image jsme se soustředili především na schopnost zazálohovat systémovou partition a uložit ji na místo v síti. Důležitá byla také záloha souborů a její provedení. Při práci s partition jsme hodnotili, jak si program poradil (či spíše neporadil) s Vistou.

Dokumenty ke stažení