Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Word, Excel, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows XP, Vista
Vedení protokolu o vlastní činnosti prostředky systému
Při práci si často děláte poznámky o telefonátech nebo výsledcích testů. Pro dokumentaci připojujete ke každé nové položce datum a čas – což je činnost zdlouhavá a mnohdy zatížená chybami. To přece musí jít jednodušeji!
TIP * Ano, jde to, a dokonce i bez speciálního softwaru. Jako nástroj pro vedení protokolu prostě použijte Poznámkový blok. Ten totiž umí k jednotlivým poznámkám samočinně připojit aktuální datum a přesný čas. Funguje to takto:
Editor otevřete pod XP a Vistou postupem »Start / Všechny programy / Příslušenství / Poznámkový blok«. Pak jako první řádek dokumentu zapište řetězec ». LOG«. Nezapomeňte přitom na úvodní tečku a velká písmena. Tento soubor uložte pod libovolným názvem, dejme tomu »PROTOKOL. TXT«, a pak editor uzavřete.
Abyste příště mohli tento soubor rychle vyvolat, vytvořte pro něj zástupce na ploše, v nabídce Start nebo v panelu Snadné spuštění. Jakmile soubor otevřete, Poznámkový blok na konec textu automaticky přidá prázdný řádek a za ním řádek obsahující aktuální čas a datum. Teď stačí jen zapsat svou poznámku, soubor uložit a zavřít Poznámkový blok.
2. Windows Vista
Rychlé vložení cesty k souboru do schránky
Zkopírovat do schránky název složky nebo souboru včetně příslušné cesty nebylo ještě pod Windows XP jednoduše možné. Neexistuje pro tento starý problém Windows nějaké řešení alespoň pod Vistou?
TIP * Ano, existuje. V aktuálním operačním systému je vhodný příkaz skryt v místní nabídce souborů a složek. Prostřednictvím [Win]+[E] otevřete Průzkumníka Windows a navigujte na danou složku nebo soubor; přitom je důležité, aby příslušná ikona byla zobrazena v pravé části okna. Potom přidržte stisknutou klávesu [Shift] a na ikonu klikněte pravým tlačítkem myši. V následné místní nabídce se objeví více kontextových příkazů než obvykle – mezi nimi také příkaz »Kopírovat cestu«. Jím přenesete do schránky název souboru či složky s kompletním údajem cesty. Tuto informaci pak můžete známou kombinací [Ctrl]+[V] vložit do jiných aplikací jako Word atd. Vložený řetězec bude uzavřen v uvozovkách.
3. Windows 2000, XP
Rychlejší volba programů a dokumentů v nabídce Start
Otevírat aplikace prostřednictvím rozvětvené nabídky Start je zdlouhavé, zvláště je-li v počítači nainstalováno mnoho programů. Zřizovat však pro každý z nich zástupce na ploše, to také není nejlepší řešení.
TIP * Zvlášť rychle můžete spouštět programy prostřednictvím přiřazených klávesových zkratek. Pohodlnější je to s freewarovým programem Launchy – ten zobrazí inteligentní vstupní pole, které, podobně jako pole »Programy« v nabídce »Start« ve Vistě, už při zadání prvních znaků nabídne vyhovující programy ke spuštění. Je to pohodlné a časově úsporné. Ukážeme vám obě možnosti.
ZŘÍZENÍ KLÁVESOVÉ ZKRATKY: „Hotkeys“ fungují pro všechny zástupce umístěné v nabídce Start nebo na ploše. Pro založení klávesové zkratky klikněte pravým tlačítkem myši na položku v nabídce »Start« nebo na ikonu příslušného zástupce na ploše a otevřete »Vlastnosti«. V následném dialogu můžete na záložce »Zástupce« v poli »Klávesová zkratka« definovat vlastní kombinaci, například [Ctrl]+[Shift]+[W] pro Word. Stačí tyto klávesy prostě stisknout. Pokud už je zvolená kombinace obsazena, Windows zadání ignorují. V tom případě vyzkoušejte jinou. Je-li kombinace přijata, potvrďte ji tlačítky »Použít« a »OK«. Napříště tak budete daný program spouštět mnohem rychleji, i bez zástupce na ploše, a dokonce i když jsou ještě aktivní jiná programová okna.
POUŽITÍ LAUNCHY: Tento anglickojazyčný freewarový program je k bezplatnému stažení připraven na adrese www.launchy.net. Po instalaci a spuštění nejprve neuvidíte žádné programové okno. Teprve po stisku [Alt]+[mezera] se Launchy objeví na obrazovce. Tak to bude fungovat i příště, neboť Launchy se připojí do složky »Po spuštění«.
Nástroj si automaticky zaregistruje položky v nabídce Start a ve složce »Program Files«. Začněte prostě psát název hledaného programu. Launchy vám ihned dá na výběr odpovídající položky. Program označený ve výběrovém seznamu spustíte klávesou [Enter]. Stisknete-li nejprve [Tab], můžete ještě jako parametr připojit soubor, který aplikace současně otevře.
Launchy toho ale umí ještě víc. Ve svém seznamu nabízí také webové stránky vztahující se k hledacímu pojmu, které se dají rychle vyvolat ve standardním browseru. Tak můžete například zadáním »slovnik« nebo »idnes« bleskurychle spustit svůj oblíbený on-line slovník nebo zpravodajskou stránku.
Launchy nyní ještě můžete přizpůsobit vlastnímu vkusu. Klikněte proto na ikonu ozubeného kola v okně programu a přejděte na záložku »Plugins«. V sekci »Available Plugins« deaktivujte volbu »Weby«, pokud si nepřejete přímé vyvolávání webových stránek, nebo deaktivujte jen volby pro své oblíbené položky – použijte ale manuálně definovatelné zkratky pro určité hledací požadavky na internetu, například pomocí Wikipedie, Googlu nebo Amazonu. Dále můžete volbou »Runner« definovat speciální příkazy, například spuštění programu s předáním parametrů.
Důležitá je ještě záložka »Catalog«. Na ní stanovíte, které složky a typy souborů si má Launchy pro rychlé spuštění zaindexovat. Příslušné podsložky jsou zahrnuty samočinně. Zde také můžete připojit další složky a typy souborů. Chcete-li, aby se vaše texty hledaly například také v adresáři »C:\Data\Word«, klikněte uprostřed dialogu na »+«, navigujte na příslušnou složku a potvrďte tlačítkem »OK«. Nyní vlevo v jednořádkovém vstupním poli zadejte »*.doc« a klikněte na »+« pod ním. Prostřednictvím »Rescan Catalog« pak aktualizujte index.
Důležité je uvážlivé nakonfigurování, aby se index příliš nerozrůstal a nástroj se tím nezpomaloval nebo nenabízel příliš mnoho nepříhodných výběrových možností.
4. Rychlé tipy
ÚKLID V POČÍTAČI
Následující typy souborů můžete z pevného disku bez obav odstranit: BAK, CHK, GID, LOG, OLD, PCH, PDB, TMP.
ROVNOMĚRNÉ SKROLOVÁNÍ
Pro plynulejší posouvání obrazu pod XP nastavte v klíči systémového registru »HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\ Desktop« položku »SmoothScroll« na »1«.
RYCHLEJŠÍ INSTALACE
Pokud často doinstalováváte komponenty, zkopírujte si složku »i386« z instalačního CD na pevný disk. Instalace pak budou probíhat rychleji.
NASTAVENÍ BLUETOOTH
Pro přímý přístup k nastavením Bluetooth pod Vistou zvolte v nabídce Start »Spustit« a pak zadejte příkaz »bthprops.cpl«.
OVLÁDÁNÍ MEDIAPLAYERU
Klávesovou kombinací [Ctrl]+[1] přepnete na celoobrazovkový režim a kombinací [Ctrl]+[2] se vrátíte k designovému režimu.
VLASTNOSTI V PRŮZKUMNÍKU
Podržíte-li při dvojitém kliknutí na prvek v pravé části okna stisknutou klávesu [Alt], zobrazí se jeho vlastnosti.
5. Windows XP
Protokolování oprav Hotfix v pořadí jejich instalace
Od jisté doby se váš počítač chová podivně. Možná za to může naposledy nahraná aktualizace – jenomže která to je? Ovládací panely sice ukážou, které opravy byly implementovány, neprozradí však, kdy se tak stalo.
TIP * Opravy Hotfix byste neměli bezmyšlenkovitě odstraňovat, poněvadž by se tak mohly do systému dostat staré soubory s neodstraněnými chybami a objevit se staré bezpečnostní mezery. Raději nejprve zkontrolujte pořadí jejich instalací. To zjistíte „dosovým“ příkazem, který ze systémových informací vytvoří soubor protokolu. Otevřete textový editor a zapište následující příkaz včetně teček – nebo jej raději rovnou zkopírujte z Chip DVD. Červené tečky jako obvykle označují mezery:
dir•%windir%\*.log•/o:d•/•findstr•/i•/r•/c:q......\ .log•/c:kb......\.log•/c:q......uninst\.log•/c:kb...... uninst.log•>•%systemdrive%\TimeLine.log
Textový soubor uložte jako »hotfixprotokol. bat«. Spustíte-li jej, příkaz nejprve vytvoří seznam všech log souborů ze složky Windows a přefiltruje jej podle typických vzorců názvů oprav Hotfix. Nakonec všechny relevantní informace uloží do souboru »TimeLine. Log« v kořenovém adresáři pevného disku. Pomocí textového editoru v něm lze snadno zjistit čas instalace a název určité opravy Hotfix.
S touto informací teď můžete opravy ve zpětném pořadí odinstalovávat, dokud neobjevíte pachatele. Potom – až na provinilý hotfix – opravy znovu postupně do Windows nahrajte.
6. Windows Vista
Rychlejší nalezení souborů pomocí náhledů
Pod XP jste v Průzkumníku pro zobrazení obrazových souborů a videosouborů používali miniatury. Ve Vistě však odpovídající funkci nemůžete najít.
TIP * Miniaturní náhledy umí zobrazovat i Vista. Standardně však operační systém nabízí na výběr jen různě velké ikony. Příčinou je skrytá volba, která miniatury deaktivuje.
Zapnout je můžete takto: Otevřete Průzkumníka a v něm »Nástroje / Možnosti složky«. Na záložce »Zobrazení« vyhledejte volbu »Vždy zobrazit ikony, nikdy ne miniatury« a deaktivujte ji. Nastavení potvrďte tlačítky »Použít« a »OK«.
Nyní stačí pod »Zobrazit« zvolit variantu ikon, a ty se změní v miniatury. Teď i při zobrazení v podobě seznamu uvidíte ve spodní části náhled označeného prvku.
UPOZORNĚNÍ: Příprava miniatur může hlavně u videosouborů na starších počítačích chvilku trvat.
7. Windows 2000, XP, Vista
Samočinný restart zastavených programů
Programy jako webový server, nástroje pro sdílení souborů nebo e-mailové aplikace by měly běžet neustále. Může se však stát, že „zamrznou“ nebo jsou nedopatřením uzavřeny.
TIP * Abyste nemuseli stále kontrolovat, zda jsou určité programy pořád aktivní, svěřte tuto úlohu vhodnému nástroji. Freewarový Application Monitor vaše programy průběžně sleduje a v případě potřeby je může samočinně znovu spustit. Stáhnout si jej můžete zdarma z adresy www.jockersoft.com/english/appmonitor_index.php. Stažený ZIP archiv rozbalte do nové prázdné složky. Žádná další instalace není zapotřebí.
Po spuštění programu klikněte na tlačítko »Add«. Jako »Name« zadejte nějaký název, pak klikněte na tlačítko vedle »Path« a v následném dialogu zvolte programový soubor, který má být sledován. V poli »Arguments« můžete specifikovat parametry pro restart programu. Kontrolní interval ponechte beze změny a kliknutím na »Create« vytvořte položku pro sledování. Vlastní automatiku spustíte zaškrtnutím políčka u příslušné položky.
Tímto způsobem můžete například zajistit, aby byl Thunderbird stále v činnosti a pravidelně načítal e-maily. Pokud byste poštovní program omylem zavřeli, bude nejpozději do dvou minut při další kontrole znovu spuštěn. „Zakousnuté“ programy ovšem nástroj nerozpozná, neboť v takovém případě je odpovídající proces nadále aktivní. Lze jej ukončit prostřednictvím Správce úloh.
Oproti podobným nástrojům, jako je ServiceEx z adresy http://serviceex.com/, je obsluha Application Monitoru velice jednoduchá a nevyžaduje žádný zásah do systémového registru. Nezapomeňte ovšem vždy před vypínáním počítače ukončit nejprve nástroj a pak aplikace – jinak by se mohlo stát, že se Application Monitor během vypínání PC pokusí programy znovu spustit.
8. Windows 2000, XP
Cílené propojení složky s jinou jednotkou
Ve Správci zařízení lze jednotky provázat tak, že se jejich obsah objevuje uvnitř jedné složky. Funguje to pro celé diskové oddíly, nikoli však pro jednotlivé adresáře v nich. Neexistuje ještě nějaká jiná možnost?
TIP * Ano, existuje – nemá ji však v repertoáru Správce zařízení, který zná jen propojování celých jednotek. Sáhněte proto po nástroji příkazového řádku »junction.exe«. Můžete si jej přímo zavést do počítače z adresy http://download.sysinternals.com/Files/junction.zip. Aby se akce podařila, musí být obě jednotky formátovány pro souborový systém NTFS. Dbejte také, aby ani zdrojová, ani cílová složka nebyly otevřeny v jiné aplikaci, například v Průzkumníku.
Otevřete ZIP archiv a soubor »junction. exe« uložte do počítače, nejlépe do adresáře Windows, neboť pak budou soubory při vyvolání příkazu automaticky nalezeny. Potom aktivujte režim příkazového řádku a zadejte v něm například následující příkaz:
junction•c:\projekty•d:\data\projekty
Windows pak na jednotce C ve složce »Projekty« ukážou obsah stejnojmenné podsložky na jednotce D. Pokud složka na jednotce C předem neexistuje, nástroj ji automaticky založí. Chcete-li propojení zrušit, můžete tuto složku kdykoliv přejmenovat nebo odstranit. Složky a data na jednotce D zůstanou zachovány.
APLIKACE
9. Excel XP, 2003, 2007
Grafické znázornění číselných hodnot v buňkách
Pro lepší přehlednost byste chtěli rozdílné hodnoty v buňkách tabulky zobrazit v podobě pruhového grafu. Vkládání a přizpůsobování grafu je však příliš pracné.
TIP * Nejnovější verze Excelu nyní zahrnuje dokonce i funkci pro znázornění hodnot přímo na pozadí příslušné buňky prostřednictvím podmíněného formátování. Ve starších verzích můžete dosáhnout alespoň podobného efektu v sousední buňce. Ukážeme vám obě cesty.
EXCEL 2007: Označte příslušnou oblast buněk a pak klikněte na »Podmíněné formátování«. V otevřené nabídce zvolte »Datové čáry« a poté klikněte na ikonu s požadovanou barvou. Excel automaticky upraví velikost proužků na rozsah mezi nejmenší a největší hodnotou výběru. Pro další nastavení otevřete »Podmíněné formátování / Datové čáry / Další pravidla…«. Ponechte zvolený typ pravidla » Formátovat všechny buňky na základě hodnot«. Chcete-li například stanovit pevné hranice, v rozevíracím poli »Typ« pod »Nejkratší čára« zvolte položku »Číslo«. Tyto kroky pak zopakujte také pro »Nejdelší čára«. Následně můžete níže v polích »Hodnota« zadat individuální meze. Excel 2007 zde nabízí ještě četné další varianty umožňující zvláště zvýraznit buňky s určitými vlastnostmi.
DŘÍVĚJŠÍ VERZE EXCELU: Zde můžete použít funkci »OPAKOVAT«, aby seřazením identických textových znaků vznikl pruh o délce odpovídající dané hodnotě. V zásadě k tomu můžete použít libovolný znak, ale pro náš účel je nejvhodnější plný obdélníček ze znakové sady Unicode. Alternativně se nabízí také svislá čára »/«, s níž lze rovněž simulovat „kvazipruhové“ grafy. Klikněte tedy na buňku vpravo vedle příslušné hodnoty a zvolte »Vložit / Symbol«. V rozevíracím poli vpravo dole zvolte »Unicode (šestnáctkově)«. Pak klikněte vedle do pole »Kód znaku«, změňte tam hodnotu na »2588« a potvrďte tlačítkem »Vložit«.
Nyní stiskněte [F2], abyste mohli tuto buňku editovat. Funkci rozšiřte na
=OPAKOVAT("Q";x)
přičemž »x« znamená sousední vyhodnocovanou buňku. Případně ještě budete muset hodnotu nejprve vynásobit vhodným faktorem, aby se dala vyjádřit smysluplným počtem textových znaků.
10. Excel XP, 2003, 2007
Jednoduché přizpůsobení grafů a tabulkových hodnot myší
Je to jedna ze silných stránek tabulkového procesoru Microsoftu: z nezáživných kolon čísel se dají vytvořit názorné grafy. Jenomže změnit výšku pruhů lze jen pracně manipulací s datovou základnou.
TIP * Jde to i jinak: hodnoty grafu můžete měnit také myší – Excel pak automaticky upraví znázorněná data tak, aby odpovídala změněné grafice. Pro demonstraci se ideálně hodí sloupcový graf.
Nejprve klikněte na graf, čímž objekt označíte. Potom dvojitě klikněte na sloupec grafu, jehož výšku chcete změnit; po prvním kliknutí jsou totiž označeny všechny jeho sloupce. Nyní umístěte kurzor na horní okraj zvoleného sloupce. Jakmile se zobrazení kurzoru změní v oboustrannou svislou šipku, můžete se stisknutým levým tlačítkem myši měnit výšku sloupce.
Místa, v nichž můžete u různých typů grafů jednotlivé prvky uchopit myší, musíte vždy hledat pokusně. Zatímco „kotevní“ bod sloupcového grafu leží vždy uprostřed horní hrany sloupce, například u výsečového či prstencového grafu je třeba jednotlivé segmenty zachycovat ve vnějších rozích.
11. Word XP, 2003, 2007
Opakování nadpisů sloupců tabulek na všech stránkách
V některých dokumentech zpracováváte velké seznamy objednávek nebo jmen, které zabírají několik stránek. Abyste zachovali přehlednost, na začátku každé stránky nově zadáváte nadpisy sloupců – což je otravné a zdlouhavé.
TIP * Tuto práci za vás může vyřídit textový editor. Klikněte vpravo vedle řádku s nadpisy jednotlivých sloupců, čímž jej označíte. Ve Wordu 2007 pak v multifunkční liště pod »Nástroje tabulky« aktivujte záložku »Layout« a zvolte příkaz »Opakovat řádky záhlaví«.
Ve starších verzích textového editoru otevřete v nabídce příkaz »Tabulka / Opakování řádků záhlaví«. Pak Word označený řádek zkopíruje na začátek každé nové stránky dokumentu.
Upozornění: Při definování nadpisu se nemusíte omezovat na jediný řádek. Můžete označit i více řádků a nechat je zopakovat jako nadpisy tabulek.
12. Outlook XP, 2003, 2007
Rychlé nalezení informací pomocí deníku
Jak jen se jmenoval soubor s kalkulacemi pro nový výrobek? Kdy přesně jsem to řešil s firmou XY kvůli nabídce a jak dlouho to trvalo? Dnes a denně narážíte na svém pracovišti na podobné otázky, jejichž zodpovězení pokaždé stojí hodně času a nervů.
TIP * Funkce »Deník« umí na pozadí samočinně zaznamenávat do protokolu činnosti jednotlivých uživatelů. Díky tomu si tedy nemusíte zapisovat, kdy a pod jakým názvem jste uložili nějaký dokument nebo zprávu od partnera ze seznamu kontaktů. V deníku Outlooku stačí vědět, kdy se událost odehrála. Za každou položkou protokolu se také může skrývat zástupce relevantního souboru. K otevření souboru pak stačí obvyklé dvojité kliknutí myší.
AKTIVACE: Složku »Deník« najdete v seznamu složek jako zástupce v liště Outlooku. Ve verzi 2007 ji navíc můžete otevřít postupem »Přejít / dDeník«. Při prvním spuštění se Outlook zeptá, zda má funkci zapnout. Svůj souhlas potvrďte tlačítkem »Ano«.
KONFIGURACE: Outlook samočinně zaznamená všechny položky, které chce uživatel chronologicky zaprotokolovat. O vedení žurnálu (deníku) se tedy nemusíte sami starat, ale jenom pro ně stanovit pravidla. To učiníte buď při jeho aktivaci, nebo později prostřednictvím příkazu »Nástroje / Možnosti«. Zde aktivujte – podle verze – záložku »Deník« nebo na záložce »Nastavení« klikněte na tlačítko »Možnosti deníku«.
Outlook umí také dokumentovat výměnu informací s osobami v seznamu kontaktů. Vedle elektronických zpráv a telefonátů sem patří například požadavky na schůzky a zadání úkolů i příslušné odpovědi na ně. Které aktivity ke kterým kontaktům má funkce zaznamenávat, to definujete příslušnými volbami. Každému kontaktu v Outlooku je pro jeho aktivity vyhrazena dedikovaná stránka. Na tu se můžete podívat tak, že v otevřeném okně kontaktů aktivujete záložku »Deník«.
Ve verzi 2007 klikněte v oblasti „Kontaktu“ pravým tlačítkem a poté nabídky zvolte položku multifunkční lišty na »Zobrazit pole« a pak v rozevíracím poli níže zvolte »Deník«. Všechny položky v záložce jsou obsaženy také ve složce deníku. Pokud však například chcete zkontrolovat všechny e-maily, které jste si vyměnili s nějakou firmou, je k tomu záložka v okně kontaktů vhodnější.
POUŽITÍ: Otevřete-li složku »Deník«, Outlook na horizontální časové ose chronologicky zobrazí všechny položky setříděné podle kategorií. Podobně jako v kalendáři můžete v nabídce »Zobrazit« volit mezi zobrazením dnů, týdnů a měsíců. Pro nalezení informace v počítači musíte normálně vědět, kde je na pevném disku uložena, nebo musíte znát nějakou její textovou pasáž či jiné detaily. Naproti tomu na časové ose protokolu Outlooku můžete hledat informace podle časového okamžiku, v němž jste dané aktivity prováděli.
13. PowerPoint
Otevření nových prezentací ve staré verzi programu
Z nějakého důvodu se prezentace vytvořená v PowerPointu 2007 nedá v počítači vašeho kolegy otevřít. Objeví se jen jakási záhadná chybová zpráva.
TIP * Škrt přes rozpočet vám pravděpodobně dělá ochrana heslem. Ta je v prezentačním programu zabudována od verze 2002. Starší programy neumějí chráněné prezentace otevřít a reagují na ně chybovou zprávou »PowerPoint nemůže otevřít soubory typu cesta/název souboru« nebo »PowerPoint nemůže načíst cesta/ název souboru«. Problém lze vyřešit vypnutím ochrany ve vyšší verzi; předpokladem je ovšem znalost hesla.
Za tím účelem otevřete prezentaci, zadejte heslo a klikněte na »OK«. Ve verzi 2007 klikněte na tlačítko Office, pak zvolte »Připravit« a klikněte na »Šifrovat dokument«. V následném dialogu vymažte text v poli »Heslo« a opět klikněte na »OK«. V PowerPointu 2003 a 2002 otevřete »Nástroje / Možnosti«, na záložce »Zabezpečení« vymažte celý text v poli »Heslo pro otevření« a znovu klikněte na »OK«.
14. Rychlé tipy
ZÁMĚNA ŘÁDKŮ A SLOUPCŮ
Chcete-li v Excelu zaměnit řádky a sloupce, otevřete »Úpravy / Vložit jinak« a aktivujte zatržítko u »Transponovat«.
ZMĚNA VELIKOSTI PÍSMA VE WORDU
Klávesovou kombinací [CTRL]+ [Shift]+P můžete přímo zadat velikost písma. Změna se projeví po stisku klávesy [Enter].
KOMENTOVÁNÍ MAILŮ V OUTLOOKU
V obdrženém, otevřeném e-mailu můžete upravovat předmět zprávy a doplnit tak vlastní komentář, čímž si usnadníte pozdější hledání.
RYCHLEJŠÍ OVLÁDÁNÍ OPERY
Od verze Opery 9.5 můžete jako ve Firefoxu prostřednictvím [Ctrl]+[N] otevřít nové okno a pomocí [Ctrl]+[T] novou záložku.
POROVNÁNÍ ČÍSEL V EXCELU
Funkcí »=DELTA(a; b)« porovnáte dvě čísla »a« a »b«; při rovnosti je výsledkem 1, jinak 0 – což je často praktičtější než funkce »KDYŽ«.
INTERNET
15. Thunderbird
Synchronizace lokálních a přenosných dat
Vedle plné verze Thunderbirdu ve svém PC používáte i jeho přenosnou verzi v notebooku. Opakované srovnávání údajů v obou počítačích je však nepohodlné a pracné.
TIP * Používejte pokud možno účty IMAP. Pak totiž zásadně všechny zprávy – i odeslané – zůstanou na poštovním serveru poskytovatele a můžete je oběma počítači navzájem nezávisle kontrolovat. Má to však drobnou nevýhodu – účty IMAP jsou často placené.
Většina standardních e-mailových nabídek pracuje s technikou POP – při vyžádání zavede program zprávy do PC. Máte ovšem možnost, chcete-li na cestách z notebooku kontrolovat zprávy, nakonfigurovat poštovní program tak, aby e-maily ponechával na serveru, takže si je později můžete stáhnout do hlavního počítače. Při této variantě však budou v hlavním PC chybět maily odeslané během cestování.
Je tu však i jiná možnost. Bezplatný nástroj „Synching Thunder“ z adresy http://synchingthunder.sourceforge.net/download.htm umí relevantní data mezi oběma počítači porovnat. Program, který používá běhové prostředí Javy, už sice není dále vyvíjen, funguje však i s aktuálními verzemi Thunderbirdu. Je-li už v počítači potřebné prostředí pro Javu nainstalováno, z webové stránky si stáhněte »Synching_Thunder_0_5_6_win.msi« a nainstalujte jej. V opačném případě použijte kompletní balík »Synching_Thunder_0_5_6_win_JRE. msi« (všechny zmiňované soubory najdete i na našem DVD).
Poté uzavřete e-mailový program, klikněte v levé oblasti na »Otevřít« a přejděte na svůj lokální mailbox. Normálně se nachází pod vašimi aplikačními daty v podsložce »Thunderbird\Profiles[????????].default\ Mail«. Zde označte složku požadovaného účtu a klikněte na »Otevřít«. Vlevo se zobrazí podsložky ve formě adresářového stromu. Stejným způsobem otevřete vpravo druhý mailbox. Pokud ten náleží například přenosnému Thunderbirdu v USB paměti, příslušná složka na „flešce“ se jmenuje »ThunderbirdPortable\Data\profile\Mail«.
Nyní vlevo zaškrtněte požadované složky. Kliknutím myši na vpravo směřující šipku pak přenesete všechny prvky do druhého mailboxu. Pro synchronizaci v obou směrech označte všechny požadované složky na obou stranách a poté klikněte na obousměrnou šipku. Program pak začne s vyrovnáváním obsahů a o provedených akcích vás bude stručně informovat.
UPOZORNĚNÍ: K synchronizaci složek se hodí také nástroje jako DirSync nebo Adressbook Synchronizer.
16. Internet, Safari
Dočasné potlačení ukládání surfovacích dat
Mnohé surfařské počiny by raději měly zůstat privátní – určité navštívené stránky a použitá formulářová data do cache nepatří. Nechcete však hned odstranit všechna průběhová data, jak to nabízí většina prohlížečů.
TIP * Prohlížeč od Applu přináší v aktuální verzi 3.1.2 také uživatelům Windows funkci, která umí dočasně vypnout ukládání dat o průběhu surfování. Webový program najdete na stránce www.apple.com/safari/download/ a také na našem DVD. Uživatelé iTunes by se měli podívat do své nabídky Start – mohlo se stát, že se prohlížeč už dostal do počítače při automatických aktualizacích.
Při instalaci dejte pozor, abyste si zároveň nenainstalovali přídavný software jako »Bonjour pro Windows«. Po spuštění browseru vás nejprve osloví typicky applovský štíhlý design ovládací plochy. Ta je velmi přehledná a umožňuje rychlý přístup k hlavním funkcím. Za příkazem »Bookmarks / Show all bookmarks« se skrývá výkonná správa „favoritů“. Dříve definované oblíbené položky z jiných prohlížečů program samočinně převzal.
Zajímavou specialitou Safari je funkce »Private surfing…«. Díky ní můžete bez obav prohlížet webové stránky, aniž by se vaše aktivity daly po dlouhé týdny vysledovat v historii nebo prostřednictvím automatických zadávacích pomůcek. U jiných prohlížečů sice také můžete vymazat historii nebo privátní data, přijdete však přitom o jejich veškerý obsah. U Safari protokolovací funkci cíleně vypínáte na přechodnou dobu, aniž byste přitom změnili jiné údaje. Otevřete tedy »Safari / Private surfing…« a dialog potvrďte tlačítkem »OK«. Stejným příkazem můžete protokolování zase aktivovat. Standardní nastavení je kromě toho v platnosti po každém restartu prohlížeče.
17. Firefox 1.x, 2.x, 3.x
Optimalizace seznamů Adblock Plus a rychlejší odfiltrování reklam
Adblock Plus je on-line reklamní filtr vhodný pro mnoho uživatelů. Velký počet vlastnoručně definovaných filtrů má však vliv na rychlost browseru, který se stále více zpomaluje.
TIP * Dlouhé uživatelem definované filtrovací seznamy pro rozšíření Adblock Plus mohou Firefox zřetelně zpomalit, neboť požadavky na volání stránek se pokaždé porovnávají s celým seznamem. Východiskem je optimalizovaný seznam, který může problém výrazně zmírnit. S optimalizací vám pomůže nástroj na internetu.
Nejprve musíte vlastní filtrovací seznam uložit. Za tím účelem zvolte ve Firefoxu »Nástroje / Adblock Plus« a v nastavovacím dialogu otevřete »Filtr / Exportovat filtry do souboru «. Pak přejděte na příslušnou složku, zadejte název exportovaného souboru a klikněte na »Uložit«.
Spusťte Průzkumníka Windows a uložený textový soubor otevřete v nějakém editoru. Jeho celý obsah označte pomocí [Ctrl]+[A] a kombinací [Ctrl]+[C] jej zkopírujte do Na webové stránce http://adblock.free.fr/optimize/index.php?lang=en klikněte do velkého vstupního pole a seznam vložte prostřednictvím [Ctrl]+[V].
Nyní zkontrolujte nabídnutá nastavení – většinou lze přednastavení použít. Důležité je, aby byly aktivovány volby »Optimize URLs« a »Remove filters matched by others«. Pokud pracujete s už předem optimalizovaným seznamem, měli byste zapnout ještě volbu »Optimize including preexisting RegExes«. Pak budou nové jednoduché filtry podle možností integrovány do již existujících regulárních výrazů. Nakonec klikněte na »Optimize«.
Následný dialog vám ukáže, jak byl seznam zkrácen. Optimalizovaný seznam označte, prostřednictvím schránky jej převezměte do nového textového souboru a ten uložte.
Vraťte se k nastavovacímu dialogu Adblocku a otevřete »Filtr / Importovat filtry ze souboru«. Navigujte na nový textový soubor a klikněte na »Otevřít«. Při dotazu na nahrazení existujících filtrů klikněte na »Přepsat«, jinak Firefox nový seznam jen připojí ke starému. Nakonec akci potvrďte tlačítkem »OK«.
UPOZORNĚNÍ: Předplacené filtry se na popsaných činnostech nepodílejí a jsou spravovány odděleně.
18. Firefox 2.x, 3.x
Spouštění aplikací z browseru
Při surfování máte většinou Firefox otevřený v celoobrazovkovém režimu. Kvůli spouštění jiných aplikací musíte nejprve přepnout na plochu nebo navigovat pomocí nabídky Start. Důležité programy byste však rádi spouštěli přímo.
TIP * Aplikace lze spouštět mnoha způsoby, například z panelu Snadné spuštění nebo klávesovou kombinací. Další variantu vám rovnou do okna browseru vnese bezplatné rozšíření »External Applications Buttons« ze stránky http://extensions.geckozone.org/ExternalApplicationButtons, které najdete i na našem DVD. S ním už nemusíte přepínat na plochu ani zobrazovat skrytý hlavní panel.
Na webové stránce klikněte na odkaz »Instalovat rozšíření« nebo XPI soubor otevřete ve Firefoxu. Nezbytný souhlas s instalací softwaru dejte najevo kliknutím na »Instalovat nyní«. Nakonec restartujte prohlížeč.
Nyní můžete začít se sestavováním vlastních zástupců pro rychlé vyvolání programů. Proto pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo v liště nabídek nebo v panelu nástrojů prohlížeče a v místní nabídce zvolte příkaz »Přizpůsobit«. V následném dialogu vyhledejte tlačítko »Aplikace« a přetáhněte je na příslušné místo ve zvoleném panelu. Vhodné je například volné místo v liště nabíschránky. dek. Potom dialog uzavřete kliknutím na »Dokončit« a zapamatujte si pozici nového tlačítka, neboť to je zpočátku neviditelné.
Proto teď na toto místo klikněte pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte příkaz »Nové tlačítko«. V dalším dialogu navigujte na programový soubor aplikace, dejme tomu »skype.exe«, a klikněte na »Otevřít«. Tím je ikona programu vložena do lišty. Další programy doplňte stejným způsobem.
Chcete-li svá nastavení zazálohovat, například pro novou instalaci prohlížeče nebo doplňků, uložte soubor »externalapp.rdf« v profilové složce Firefoxu.
19. Firefox 2.x, 3.x
Zkouška dostupnosti serverů z prohlížeče
Dostupnost serverů a doby průběhu signálů lze testovat řádkovým příkazem »ping«. Nepohodlné však je, že kvůli tomu musíte spouštět zadávací konzoli. Nebo snad ne?
TIP * Test „ping“ můžete nechat provádět také přímo z webové stránky – tak si ušetříte okliku přes konzoli. Nebo ještě lépe – potřebný příkaz pro přímé spuštění si dodefinujte.
Nejprve otevřete webovou stránku http://network-tools.com/default.asp?prog=ping. V dialogovém poli uprostřed zadejte server bez prefixu, například »google.cz«, a klikněte na »Submit«. Pak příkazem »Záložky / Přidat stránku do záložek« nebo klávesovou kombinací »[Ctrl]+[D]« vytvořte novou záložku. Pravým tlačítkem myši klikněte například v postranním panelu na novou záložku a v místní nabídce zvolte »Vlastnosti«. Do pole »Klíčové slovo« napište »ping«. Potom přejděte do pole »Adresa« a klávesou [End] nastavte kurzor na konec řádku. Tam uvedený příkladový server za označením »host=« změňte na »%s«. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«. Parametr »%s« způsobí, že později bude místo něj dosazena předávací hodnota volání. Napříště pak postačí zapsat do adresního řádku příkaz jako
ping·google.cz
a na daný server bude vyslán zkušební požadavek. Podobně funguje webová stránka http://www.tellurian.com/scripts/tools/ping.asp.
UPOZORNĚNÍ: Některé dosažitelné webové servery přesto vrací timeout, neboť firewall serveru mohl ICMP pakety dotazu „ping“ zablokovat. Jako náhradní řešení můžete jako záložku použít webovou stránku www.iwebtool.com/ping?domain=%s. Ta často uspěje, připouští však jen pět dotazů za hodinu.
20. Internet
Převod formátů přímo na internetu
V e-mailové zprávě vám přišel hudební soubor nebo videosoubor, jehož formát váš přehrávač nezná. Lze soubor nějak rychle přetransformovat do podporovaného formátu, aniž by bylo nutno nejdříve instalovat speciální program?
TIP * Pokud potřebujete konvertovat jen několik málo souborů, můžete si stahování a instalaci specializovaného převodního programu ušetřit. Takovou úlohu za vás vyřeší webová služba.
Za tím účelem otevřete http://mediaconvert.com/. Aby webová stránka správně fungovala, musí být povolen javaskript. V Internet Exploreru to zkontrolujete tímto postupem: aktivujte »Nástroje / Možnosti Internetu«; v seznamu na záložce »Zabezpečení« v sekci »Scripting« musí být volba »Active Scripting« nastavena na »Aktivováno«. Ve Firefoxu klikněte na »Nástroje / Nastavení«, přejděte na »Obsah« a zaškrtněte »Aktivovat JavaScript«.
Nahoře vedle vstupního pole klikněte na »Procházet«. Nyní na pevném disku navigujte na zdrojový soubor a označte jej. Webová stránka rozpozná výchozí formát automaticky. Pro »Output format« je připraveno rozevírací pole, v němž přímo vyberete požadovaný formát souboru. V závislosti na tomto nastavení je k dispozici ještě několik dalších voleb, jimiž můžete vyvolat další úpravy, například spojování několika jednotlivých souborů, rozdělení na části nebo změny hlasitosti, rozlišení obrazu i kvality zvuku a obrazu. Za normálních okolností nepotřebujete na přednastaveních nic měnit. Klikněte jen vpravo nahoře na »OK«, čímž akci spustíte.
Nejprve se váš výchozí soubor přenese do on-line nástroje. Průběh přenosu můžete sledovat na webové stránce. Potom automaticky následuje konverze. Nakonec obdržíte odkaz, z něhož si můžete zkonvertovaný soubor stáhnout. Odkaz platí 24 hodin, takže jej dokonce můžete poslat přátelům, aby si i oni mohli soubor stáhnout. Mějte na paměti, že službu nesmíte používat pro zpracování a šíření ilegálních souborů. Mimochodem, on-line služba je vhodná také ke konverzi mnoha běžných kancelářských formátů a k vytváření souborů ve formátu PDF nebo PostScript.
UPOZORNĚNÍ: K převádění mnoha velkých souborů už je tato služba méně vhodná, neboť výchozí soubory je nejprve nutno vyslat do internetu, což při spojení ADSL trvá podstatně déle než stahování. Metoda je však velmi užitečná při použití notebooku nebo cizího počítače, kde není žádný konverzní nástroj k dispozici nebo je zakázáno jej nainstalovat.
21. Outlook XP, 2003, 2007
Bleskurychlé posílání webových stránek z Outlooku
Obsah webové stránky (ne jen pouhý odkaz na ni) byste chtěli poslat jako e-mail. Příjemci tak má být umožněno přistupovat ke stránce také pohodlně off-line.
TIP * V Outlooku tuto úlohu vyřešíte bez jakýchkoli dalších pomůcek. Využijte k tomu málo známou schopnost programu zobrazovat webové stránky. V Outlooku XP otevřete webovou stránku buď přímo z nabídky »Oblíbené«, nebo dvojitě klikněte do pole »Adresa«. V Outlooku 2003 a 2007 otevřete »Zobrazení / Panely nástrojů / Web«, čímž zobrazíte příslušnou lištu s adresním polem. Do pole »Adresa« zadejte URL požadované webové stránky a stiskněte [Enter]. Nyní je v nabídce »Akce« k dispozici příkaz »Odeslat webovou stránku elektronickou poštou«.
Tato funkce ovšem odešle jen právě vyvolaný soubor a nerespektuje žádné odkazy či jiné prvky stránky. Pokud však příjemce má on-line připojení, budou u něj chybějící data doplněna z internetu.
KOMUNIKACE
22. ManyCam 2.3
Originální efekty pro video snímané webovou kamerou
Pro oživení svých Skype videohovorů byste chtěli snímané video ozvláštnit různými efekty, které nabízí software dodávaný k některým dražším webovým kamerám. Software vaší webové kamery ani Skype však nic takového neposkytuje. Nedá se to přece jen nějak zařídit?
TIP * Jde to! Pomocí nástroje ManyCam můžete své videohovory zpestřit například padáním sněhových vloček, plameny, exotickým pozadím a spoustou dalších statických, ale i pohyblivých prvků. Nejlepší představu o možnostech nástroje získáte z videa na adrese www.manycam.com/demo.
INSTALACE NÁSTROJE: Program si můžete zdarma stáhnout z adresy http://download.manycam.com, a to tak, že na stránce kliknete na »Download« a na další stránce na stejnojmenný odkaz ještě jednou – stahování začne samočinně. Soubor »ManyCam.exe« uložte do libovolné složky a dvojitým kliknutím jej spusťte. Dále se řiďte instalačními pokyny a po dokončení instalace program spusťte.
VKLÁDÁNÍ EFEKTŮ: V okně nástroje nyní přejděte do levého rozvíracího menu, kde najdete jednotlivé kategorie dostupných efektů. K dispozici jsou jednoduché statické i dynamické postavičky a obrázky, ale také řada pokročilých efektů kopírujících pohyb tváře, jako například masky či zábavné doplňky obličeje. Budete-li chtít některý efekt z nabídky aktivovat, klikněte na něj levým tlačítkem myši. Seznam všech aktivních efektů najdete v pravé části okna, kde je lze také kliknutím na symbol křížku deaktivovat.
Pro nastavení pozadí postupujte takto: v levém menu klikněte na »Backgrounds« a vyberte některé ze statických či pohyblivých pozadí. Protože má být ve výsledku skutečné pozadí nahrazeno vámi vybraným, klikněte na tlačítko »Take Snapshot« a po zahájení odpočítávání na chvíli ustupte ze záběru webové kamery. Po dokončení odpočítávání se vytvoří snímek skutečného pozadí. Pokračujte kliknutím na tlačítko »Accept«, výsledek se poté zobrazí v náhledu. V případě, že by vám předinstalované efekty nebo pozadí nestačily, můžete si spoustu dalších zdarma stáhnout z adresy download.manycam.com/effects/. Pro stažení klikněte u příslušného efektu na »Download now!« a soubor uložte do libovolné složky. Poté přejděte do hlavního okna ManyCam a v levém dolním rohu klikněte na tlačítko »Add new effect«. V novém okně pokračujte kliknutím na tlačítko »Browse«, vyhledejte stažený soubor s příponou MCE a potvrďte kliknutím na »Otevřít« a »OK«. Stažený efekt se poté automaticky zařadí do příslušné kategorie.
Nástroj nabízí ještě jednu specialitu: po přepnutí na záložku »Sources« lze jako zdroj videa nastavit kromě scény snímané webovou kamerou i libovolné jiné video (ve formátu AVI, MPG, MPEG a WMV), obrázek (ve formátu JPG, BMP, PNG a GIF) nebo snímání aktuálního dění na vaší pracovní ploše.
NASTAVENÍ SKYPU: Jako poslední zbývá již jen změna nastavení zdroje videa ve Skypu. To provedete postupem »Nástroje / Nastavení«, kde z levé rozvírací nabídky »Obecné« vyberte »Video«. V roletové nabídce »Vybrat kameru« poté nastavte »ManyCam Virtual Webcam«. Nakonec vše potvrďte tlačítkem »Uložit« – a je hotovo!
23. MyPhoneExplorer 1.7
Jak na zálohování kontaktů u telefonů Sony Ericsson
Kontakty jsou často to nejcennější, co ve svém telefonu uchováváme. Případná ztráta zařízení, například v důsledku závažné poruchy či zcizení, může mít v některých případech nedozírné následky. Jakým způsobem tedy celý adresář jednoduše zálohovat?
TIP * Přenos a zálohu kontaktů z telefonu do počítače obstará hned několik nástrojů. Jedním z nejpovedenějších a uživatelsky nejpřívětivějších je bezplatný MyPhoneExplorer. INSTALACE NÁSTROJE: MyPhoneExplorer stáhněte z adresy www.fjsoft.at/en tak, že na stránce kliknete na »Download« a na další stránce na stejnojmenný odkaz ještě jednou – stahování začne samočinně. Soubor »MyPhoneExplorer_Setup_1.7.0.exe« uložte do libovolné složky a dvojitým kliknutím jej spusťte. Pak se řiďte instalačními pokyny. Po nainstalování a připojení telefonu k počítači je nástroj připraven k činnosti. Předpokladem však je nainstalování všech potřebných ovladačů v závislosti na způsobu připojení telefonu (USB kabel, infraport nebo Bluetooth).
PŘIPOJENÍ: Nástroj spusťte a postupem »Soubor / Připojit« zahajte automatickou detekci telefonu. Po rozpoznání zařízení se zobrazí okno »Nový uživatel«. V něm libovolně vyplňte název svého telefonu a potvrďte tlačítkem »OK«.
NAČTENÍ KONTAKTŮ: Pokud nyní kliknete v levém menu na »Kontakty«, zobrazí se podnabídka »Telefon« a »SIM«. Práce s kontakty v telefonu a kontakty na SIM kartě je totožná, na kartu SIM však nelze uložit žádné rozšiřující informace. Vyberte tedy požadovaný zdroj s kontakty a klikněte na kulatý modrý symbol »Synchronizovat«. Po dokončení synchronizace se zobrazí kompletní seznam kontaktů včetně všech rozšiřujících informací.
VYTVOŘENÍ ZÁLOHY: Chcete-li zálohovat všechny kontakty, klikněte na některý z kontaktů levým tlačítkem myši a pomocí klávesové kombinace [Ctrl]+[A] označte všechny kontakty v adresáři. Pak pravým tlačítkem myši klikněte opět na některý z kontaktů a v místní nabídce zvolte »Export/Import / Exportovat vybrané položky«. V následujícím okně zvolte složku pro uložení kontaktů a název souboru. V rozvíracím seznamu »Uložit jako typ« dále vyberte možnost »Soubory vCard«. Kliknutím na »Uložit« dojde k exportu kontaktů do souborů s příponou VCF, což je univerzální standard, kterému rozumí každý správce kontaktů.
Pro zálohu kontaktů z telefonu do počítače nabízí nástroj ještě jednu specialitu: postupem »Extra / Aktuální seznam« můžete celý adresář otevřít a následně uložit ve Wordu, Excelu, OpenOffice nebo také ve formátu HTML.
24. Rychlé tipy
ZOBRAZENÍ AVATARŮ V LIVE MESSENGERU
V seznamu kontaktů zobrazíte tzv. avatary tak, že kliknete na symbol dvou šipek napravo od formuláře pro vyhledání kontaktů a poté v místní nabídce kliknete na »Zobrazit podrobnosti kontaktu«.
NOVÉ EMOTIKONY PRO LIVE MESSENGER
Pokud by vám nestačila nabídka předinstalovaných emotikonů, můžete si zdarma stáhnout 30 nových animovaných emotikonů z adresy www.livemessengeremoticons.com.
ZJIŠTĚNÍ VOLNÉ PAMĚTI PRO ZPRÁVY U TELEFONŮ SONY ERICSSON
Nástroj MyPhoneExplorer ukáže podrobné informace o stavu volné paměti pro SMS, jestliže otevřete »Zobrazit / Ostatní / Stav paměti«.
ČEŠTINA PRO QIP 2005
Češtinu stáhnete z adresy www.qip.ru/files/langs/czech.rar. Stažený archiv poté rozbalte v kořenovém adresáři QIPu – standardně »C:\Program Files\QIP«. Nakonec češtinu ještě vyberte z nabídky QIPu postupem »Preferences / Languages«.
SMAZÁNÍ HISTORIE ZPRÁV VE SKYPU
Chcete-li za sebou smazat historii zpráv, postupujte přes »Nástroje / Nastavení / Chat a SMS / Smazat historii chatu« a klikněte na »Smazat«. Odstranit historii zpráv pouze u některých kontaktů bohužel nelze.
ZRUŠENÍ OZNAMOVÁNÍ O ZMĚNĚ STAVU V ATLAS ICQ 6
Obtěžují-li vás „pop-up“ hlášení o změně stavu kontaktů, otevřete nabídku »Hlavní / Možnosti / Oznámení« a zrušte zaškrtnutí u položek »Kontakt přejde do stavu online« a »Kontakt přejde do stavu offline«.
POSÍLÁNÍ ZPRÁV V SÍTI LAN
Příkazem net send [IP adresa cílového počítače] [text zprávy] v režimu příkazového řádku odešlete na daný počítač v síti jednoduchou zprávu. Předpokladem je aktivní „Kurýrní služba“.
25. Skype 3
Obrana proti nevyžádaným zprávám
Od jisté doby vás prostřednictvím Skype chatu obtěžují podezřelé a nevyžádané reklamní zprávy. Jednotlivé blokování odesílatelů těchto zpráv se však míjí účinkem, protože zprávy přichází z různě generovaných účtů. Jak se tedy proti těmto zprávám bránit?
TIP * Uživatelé, kteří znají vaše Skype jméno, vám mohou standardně volat i odesílat zprávy i v případě, že nejsou ve vašem seznamu kontaktů. Tomu však můžete zabránit jednoduchou změnou nastavení.
Otevřete Skype, zvolte »Nástroje / Nastavení« a z levé rozvírací nabídky vyberte »Soukromí«. Zde v části »Přijímat zprávy od« změňte nastavení na »pouze osob z mého Seznamu kontaktů«. Svou volbu potvrďte kliknutím na tlačítko »Uložit« – od této chvíle vás již žádné reklamní zprávy nebudou obtěžovat.
DIGITÁLNÍ FOTO
26. FOTOTIP MĚSÍCE
Jak správně zaostřit a zabránit vzniku artefaktů
Večerní nálada na pobřeží, rackové na písku si čechrají peří a v nízko stojícím slunci vrhají dlouhé stíny – krásný motiv, jenomže na neroztřesený snímek už je bohužel příliš málo světla.
PROBLÉM
Zejména snímky s malou hloubkou ostrosti a velkými rovnoměrnými barevnými plochami, které byly za soumraku nafoceny se zvýšenou citlivostí, působí při pozdějším doostřování v PC potíže. Aby poněkud „rozplizlý“ hlavní motiv zobrazili digitální fotografové co nejostřeji, pracují mnohdy s většími hodnotami doostřovací funkce obrazového editoru – a ještě ke všemu ji aplikují na celý obraz. Výsledkem jsou masivní artefakty. Zvláště v zadních, neostrých partiích obrazu pak filtr vytesá zřetelně viditelné rušivé pixely.
FOTOGRAFUJTE JINAK
Pokud to motiv a váš časový rozvrh dovolí, přijďte znovu, až bude více světla. Pak můžete na fotoaparátu nastavit nejnižší citlivost – tedy nejmenší hodnotu ISO –, což samo o sobě výrazně sníží obrazový šum ve snímku. Kromě toho byste při zhoršených světelných podmínkách měli používat stativ, přinejmenším však zapnout stabilizátor obrazu – touto vymožeností už je vybavena většina současných přístrojů. S takovou výzbrojí můžete při statických motivech volit delší expoziční dobu. Fotografové, kteří pořizují snímky za svítání či za soumraku častěji, by měli přemýšlet o pořízení DSLR zrcadlovky s dobrým světelným objektivem. Tak získají pro své fotografické experimenty mnohem více volnosti.
VYLEPŠENÍ V PC
Snímky jako ten na ukázce lze doostřit vlastnoručně vyrobeným „zaostřovacím štětcem“. Ve Photoshopu klikněte v paletě vrstev na »Duplikovat vrstvu…« a kopii filtrem »Zostření / Doostřit…« doostřete tak, aby byl optimálně vykreslen hlavní motiv – zde tedy rackové. Pak podržte stisknutou klávesu [Alt] a klikněte na »Přidat masku vrstvy«. Photoshop přidanou masku vyplní černě, což efekt zaostření potlačí. Nyní aktivujte nástroj Štětec a jako barvu popředí nastavte bílou. Pro špičku nástroje zvolte minimální tvrdost. Pak štětcem přejíždějte po oblasti, kterou chcete doostřit, čímž ji tah po tahu obnažíte. Ostatní části obrazu zůstanou touto úpravou nedotčeny.
27. Digitální fotografie
Dodejte fotografiím dynamiku pohybem aparátu
Mnozí motorističtí nadšenci se při soutěžích pokoušejí zachytit na svých fotografiích rychlost a dynamiku závodníků, doma v počítači však přesto snímky působí staticky.
TIP * Častou chybou je fotografování s velmi krátkou expoziční dobou – snahou přitom je zachytit v obrázku rychlá auta či motorky bez pohybové neostrosti. Tak ale vznikají snímky, na nichž původně rychle se pohybující objekty vypadají jako přimrzlé.
Pokud je navíc použito vysoké clonové číslo, v důsledku velké hloubky ostrosti vyjde ostře nejen hlavní motiv, nýbrž také pozadí, pro výpověď snímku zcela nedůležité. A výsledek? Vlastní objekt nemůže vyniknout a v často neklidném, na detaily bohatém pozadí se ztrácí.
Velmi krátké expoziční doby sice skutečně patří k nepostradatelným technikám sportovní fotografie, ale nikoli výhradně. Vyzkoušejte jednou odlišný přístup: na závodišti si nejprve najděte místo, z něhož můžete vozidla fotografovat, když kolem vás neprojíždějí příliš rychle. Na fotoaparátu vybaveném teleobjektivem pak záměrně zvolte trochu delší čas závěrky, například 1/125 sekundy. Autofokus kromě toho nastavte do pozice servo – je-li k dispozici. V tomto režimu sleduje přístroj pohybující se objekt a samočinně na něj zaostřuje. Touto funkcí disponuje mnoho digitálních zrcadlovek.
Vezměte tedy fotoaparát normálně do rukou a zaměřte jej na přibližující se vozidlo. Teď to přijde – se zpola namáčknutou spouští plynule pohybujte přístrojem tak, abyste objekt udrželi v hledáčku. Během tohoto pohybu spoušť domáčkněte. Přitom je důležité pohyb nezastavit! „Švenkujte“ dále, až je závěrka zaručeně uzavřena. Po troše cviku a zkoušení bude vozidlo zobrazeno ostře, zatímco pozadí se díky pohybu aparátu rozplyne v neostrosti. To snímku propůjčí žádoucí dynamiku.
28. Zpracování obrazu
Panoráma ze starých analogových fotografií
Panoramatické záběry nejsou novinkou digitální fotografie. Jenomže pouhé seřazení série papírových fotografií vedle sebe vás nikdy neoslovovalo. Nedá se to v digitálním věku nějak napodobit při současné optimalizaci?
TIP * Ano, zejména pro nápravu škrábanců nebo vyrovnání rozdílů jasu je digitální zpracování obrazu jako stvořené. Než se ale dáte do práce, obrázky naskenujte ve vysokém rozlišení. Tady lze doporučit kvalitní skener, jehož řídicí program v ideálním případě rovnou koriguje škrábance a prach.
Jakmile máte obrázky v počítači, můžete přistoupit k úpravám. Pokud byly fotografie nasnímány s přesahy, postačí k jejich pospojování software, jako je Autostitch. U analogových fotografií tomu však většinou takto nebude. Proto ve Photoshopu založte nový soubor o požadované velikosti obrazu a zaveďte fotografie.
Nástrojem pro přesun postupně klikejte na obrázky a ve správném pořadí je přetahujte do předlohy. Program pro ně pokaždé založí novou vrstvu. Tak můžete fotografie pozorovat vedle sebe a separátně upravovat, což je pro přechody podstatné. Zpravidla totiž nesouhlasí jasy jednotlivých snímků. Postupně vybírejte jednotlivé obrázky a upravujte je. Pomocí ikony černobílého kříže k tomu otevírejte vhodné funkce jako vrstvu úprav, například »Jas/kontrast«, a přizpůsobte regulátory tak, aby barevné a jasové hodnoty jednotlivých snímků odpovídaly zvolenému referenčnímu obrázku z řady. Přechody, zvláště v plošných partiích jako obloha, pravděpodobně zůstanou viditelné. K jejich zaretušování použijte klonovací razítko.
29. Zpracování obrazu
Zešikmení roviny ostrosti bez drahých speciálních objektivů
Na předvádění zrovna nejsou, vymazat je by ale byla škoda – s takovým dilematem se u svých snímků často setkává mnoho fotoamatérů. Často však stačí pár triků v obrazovém editoru, například nastolení neobvyklého průběhu hloubky ostrosti, a obrázek je plný nečekaného napětí.
TIP * Na fotografiích je zpravidla skutečně ostře zobrazena jen relativně úzká oblast, teoreticky vlastně jen jedna rovina, tzv. rovina ostrosti – před ní a za ní neostrosti přibývá. Tento efekt zesiluje s přibývající ohniskovou vzdáleností a zvětšujícím se otvorem clony. Rovina ostrosti normálně probíhá rovnoběžně s pozorovací rovinou – prostě proto, že čočky objektivu jsou uspořádány rovnoběžně s obrazovým senzorem. Na tento dojem z obrazu je naše oko zvyklé. Zkuste tento návyk porušit a rovinu ostrosti položte do obrazu tak, aby zdánlivě ubíhala šikmo dozadu – uvidíte, jak snímek získá na poutavosti.
Nepotřebujete k tomu ani hříšně drahý tilt/shift objektiv, ani speciální software – stačí využít široké spektrum funkcí obrazového editoru. Postup předvedeme na Photoshopu, princip však funguje i v jiných programech, jako jsou Paint Shop Pro, Gimp aj.
ZKOPÍROVÁNÍ POZADÍ: Tilt/shift efekt se nejlépe hodí pro motivy, v nichž se vyskytuje výrazná úběžnice – podél ní se totiž dá rovina ostrosti dobře vést. Stiskněte [F7] – otevřete tím paletu vrstev. Na ní přetáhněte pozadí na ikonu papíru u spodního okraje – Photoshop založí kopii vrstvy.
ROZOSTŘENÍ: Kopii označte a klikněte na »Filtr / Rozostření« a na »Zmírnit hloubku pole«. Stupeň rozostření stanovíte v poli »Iris« parametrem »Radius«. Prostřednictvím »Form« určíte měkkost tzv. bokehu objektivu – tedy zda budou reflexe clony viditelné, či nikoli. O jemné doladění kontur se postará »Zakřivení lamel« a »Natočení«. »Zrcadlová světla« umožní projasnění ohraničených oblastí obrazu.
ZALOŽENÍ ROVINY OSTROSTI: Rozostřená kopie překrývá ostrý obraz v pozadí. Původní motiv je teď třeba opět částečně zviditelnit. Za tím účelem založte masku vrstvy a klikněte na nástroj pro přechody. V liště voleb zvolte »Reflektovaný přechod«. Barva popředí a pozadí musí být nastavena na černou a bílou. Nyní vytvořte rovinu ostrosti tak, že kliknete do obrazu a kolmo k požadované rovině natáhnete linku. Photoshop vytvoří masku vrstvy, která nechá opět prosvitnout ostré pozadí. V obrazu sleduje rovina ostrosti linii kolejí a propůjčuje mu ještě větší hloubku.
DOKONČOVACÍ PRÁCE: Podle druhu motivu nemusí maska zachytit všechny oblasti, které mají být zobrazeny ostře – v ukázce pravý horní roh kabiny strojvůdce. To ještě můžete vylepšit štětcem: nastavte barvu popředí na černou a zvolte velikost a tvrdost špičky štětce – pro důkladný finiš se doporučuje malý průměr. Štětcem malujte přes zaostřované detaily. Případné přetahy opravíte nastavením barvy popředí na bílou.
HARDWARE
30. PROFESIONÁLNÍ TIP _ OŽIVENÍ NOTEBOOKU FUJITSU-SIEMENS
Energie pro notebook
Starší notebooky se náhle samy vypnou nebo odmítají nastartovat. Tento problém vám většinou pomůže vyřešit náš tip.
Často nám volají vyděšení čtenáři, jejichž přenosný počítač po několika letech odmítá pracovat kvůli problému s napájením. Nejčastější příčinou bývá chybná komponenta napájecí jednotky, která postupem času ztrácí kontakt se základní deskou. Komponenty jako takové jsou vadné jen výjimečně. V našem příkladu popíšeme, jak se dá vyřešit problém s uvolněným napájecím řadičem procesoru. Jde to rychle, a to i bez znalosti součástek a pájení.
Problém s napájením se po několika letech objevuje u notebooků Lifebook řady E4040 a notebooků C1110 od Fujitsu Siemens. Nespolehlivě se zapínají a pak se často bez vysvětlení a varování vypnou v průběhu činnosti.
Fujitsu Siemens výrobní chybu odmítá
Chip se firmy Fujitsu Siemens zeptal, zda jde o obvyklou chybu a jestli už ji někdo nechával po záruční době opravit. Podle informací, které jsme dostali z tiskového oddělení, nemůže firma tuto chybu u této řady produktů potvrdit.
eBay a internetová fóra chybu potvrzují
Abychom měli jistotu, zakoupili jsme vadný Lifebook a nechali jsme naše odborníky z testlabu, aby se na něj podívali. A skutečně – zařízení mělo uvolněný napájecí řadič a kvůli tomu bylo možné nastartovat notebook, jen pokud se silně zatlačilo na levou spodní část otevřeného notebooku.
Notebook jsme tedy rozebrali, pomocí horkovzdušné pistole jsme špatně připojené piny znovu fixovali k základní desce a poté jsme notebook opět sestavili. Nastartoval pak bez problémů a bez problémů i pracoval.
Jediné, co potřebujete k tomuto zákroku, jsou šroubováky pro rozebrání notebooku, horkovzdušná pistole a vodivá pasta pro procesory.
Příznak: Notebook nastartuje, jen když se hodně zmáčkne
První pomoc
Mnoho Lifebooků nastartuje jen tehdy, pokud se silně zmáčkne levý dolní roh klávesnice. Špatné je na tom to, že poté, co po několika sekundách notebook nastartuje, zjistíte, že jste přišli o rozdělanou práci, pokud ji nemáte uloženou. Smutné je pak to, že notebook většinou začne dělat problémy až v době, kdy už není v záruční lhůtě.
Krok 1. Uvolnění šroubů
Hra s pamětí
Abyste se dostali dovnitř notebooku, musíte uvolnit všechny šrouby, které jsou na spodní straně notebooku. Nezapomeňte ani na šroubky, které jsou umístěné pod baterií, kterou musíte samozřejmě vyjmout. Další šroubky jsou ukryty ve slotu optické mechaniky. Celkem se na notebooku nachází tři typy šroubků. Abyste nezapomněli, který kam patří, označte si otvory podle typu.
Krok 2. Odstranění krytů
Mírnou silou
Kryty jsou do sebe zapadlé. Proto musíte vyvinout mírnou sílu, abyste je od sebe dostali a nepoškodili je. Předtím si ale musíte být jisti, že jste skutečně uvolnili všechny šroubky ze spodní strany. Zlomené plastové díly těžko nahradíte a většinou nepomůže ani lepidlo, protože jsou příliš tenké.
Krok 3. Uvolnění klávesnice
Pouze lepicí páska
Rámeček okolo klávesnice se vám podaří uvolnit až poté, co odstraníte kryty ze spodní strany notebooku. Nezapomeňte na dva zmíněné šroubky ve slotu optické mechaniky. Samotná klávesnice je už pak připevněna pouze oboustrannou samolepicí páskou. Stačí ji tedy zvednout nahoru. Nemanipulujte s kabelem, který ke klávesnici vede – pouze ji opatrně položte na displej.
Krok 4. Odstranění chladiče
Nedotýkejte se kabelu
Abyste se dostali k čipu, musíte uvolnit chladič. Až ho budete zvedat nahoru a i později, až s ním budete manipulovat, dávejte si pozor na černý kabel, který je umístěn nalevo a vede kolmo dolů. Tento kabel k větráku nesmíte odpojit. Jednoduše položte chladič společně s větrákem na klávesnici, která už leží na displeji.
Krok 5. Připevnění čipu
Přiměřené množství tepla
Teď budete muset použít k zahřátí horkovzdušnou pistoli, kterou zakoupíte v železářství. Cílem tohoto procesu je na chvíli roztavit spoje, aby došlo k obnovení plného kontaktu.
Předtím zakryjte či
Dokumenty ke stažení
- Praxe - Tipy a triky (2.26 MB) - Staženo 1286x