Co ukázala Photokina 2008
Od 23. do 28. září se v Kolíně nad Rýnem tradičně konala výstava Photokina. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ FOTOGRAFICKÝ VELETRH SVĚTA představil kolem 1 600 vystavovatelů a jejich nejnovější produkty.
NIELS HELD
Ačkoliv megapixelová mánie řádí mezi fotografy i letos, na Photokině 2008 na sebe výrobci fotoaparátů a videokamer upozornili i smysluplnými inovacemi. A tak stále více firem vybavuje své kompaktní fotoaparáty použitelnou širokoúhlou optikou, vylepšení dynamiky se stará o lepší kontrast obrazu a filmování v HD zlevňuje jako nikdy. Jaké jsou tedy hlavní tendence?
Vyšší rozlišení: Megapixelové dostihy u minipřístrojů
Také na letošní Photokině bylo k vidění hodně modelů s až neuvěřitelnými počty megapixelů. Kompaktní aparáty jako Panasonic Lumix DMC-FX150 se už vyrábějí se 14,7 megapixelu při nezměněné velikosti minisenzoru. Díky lepší elektronice to však nemusí nutně znamenat rušivý obrazový šum, jak působivě dokazuje 13,6megapixelový model Sony DSC-W300.
Názor Chipu: Lpění na vysokých hodnotách megapixelů je zřejmě poplatné přání zákazníků – smysl to nemá žádný. Alespoň však výrobci zvyšují kvalitu potlačování šumu.
Optimalizace dynamického rozsahu: Více ve světlech i ve stínech
Ten problém mívají nejen fotky z dovolené. Například při fotografování staveb v protisvětle zmizí buď kontury budov ve stínu, nebo oblaka na bílé ploše. Tady pomůže optimalizace dynamického rozsahu (HDR). Ta elektronicky projasní tmavé partie a lépe prokreslí světlé části. Kromě digitálních zrcadlovek dnes tuto užitečnou vymoženost stále více nabízejí i kompaktní fotoaparáty.
Názor Chipu: Skvělá technika, která předem vylučuje potřebu pracných úprav nebo vymazávání špatně exponovaných obrázků.
Širokoúhlá optika: Nové objektivy zachytí rozsáhlejší motiv
Budovy, velké skupiny osob, krajina – to vše se do obrazu často vejde jen díky širokoúhlému objektivu. Z tohoto hlediska na tom kompakty nebyly až dosud právě dobře. Nyní výrobci přicházejí na trh s novými krátkými ohniskovými vzdálenostmi. Ty například u objektivu přístroje Panasonic Lumix DMCLX3 začínají na 24 mm – dříve bylo u kompaktních přístrojů standardem 28 mm.
Názor Chipu: Široký zorný úhel dělá z kompaktů všestrannější přístroje – do obrazu se toho vejde podstatně více.
Plnoformátové senzory: Profesionální výbava zlevňuje
Plnoformátové senzory se dosud vyskytovaly jenom v profesionálních zrcadlovkách za stovky tisíc korun. Napříště je budeme nacházet také v amatérům dostupných DSLR střední třídy, jako je Nikon D700 (r nahoře vlevo), který je bez objektivu k dostání od cca 60 000 Kč. Předností plnoformátových senzorů je schopnost pojmout i více než 20 megapixelů – jako například ohlášený čip společnosti Sony o 24,8 Mpx. Ty zachytí fotky dokonce i při ISO 6400 bez šumu a umožňují použití „analogových“ objektivů bez přepočtu na kinofilmový formát.
Názor Chipu: Je skvělé, že na plnoformátový senzor konečně mohou pomýšlet i ambiciózní fotoamatéři. Jen málo jich však bude schopno tuto techniku plně využít.
Levné kamkordéry: Lidové videokamery s HD záznamem
V USA jsou už dlouho absolutním trendem, nyní levné kamkordéry přicházejí také do Evropy. Například Toshiba předvedla v podobě modelu Camileo HD videokameru za méně než 3 000 Kč, která filmuje s rozlišením 1 280 × 720 pixelů, pořizuje 5Mpx fotky a poslouží i k přehrávání MP3 a zaznamenání zvuku. Optický zoom jí však Toshiba nedopřála. Záznam se ukládá ve formátu H.264 na kartu SDHC.
Názor Chipu: Šikovné levné kamkordéry se vejdou do kapsy a představují dobrou alternativu ke kvalitativně horším videomobilům.
Lepší displeje: Větší a ostřejší pro dokonalé zobrazení
Jednou z velkých výhod digitálních fotografií je okamžitá možnost kontroly snímků. Na ni výrobci pamatují obřími 3,5“ displeji – například u kompaktu Sony DSC-T700. Navíc se objevují první přístroje, například Panasonic Lumix DMC-LX3, s rozlišením displeje 460 000 pixelů; dosud byla obvyklá maximálně obv polovina. Nové techniky ximálně Nov mají především zlepšit barevné podání a kontrast: OLED displeje, jaké používá třeba Samsung u modelu NV24-HD, doznávají stále většího rozšíření.
Názor Chipu: Dvojí přínos – na velkých displejích se nejen lépe uplatní fotky, ale přístroje se často díky dotykovým displejům také dají intuitivně ovládat.
Inteligentní fotomobily: Panoráma bez editace
Digitální fotoaparáty ukázaly cestu, mobilní telefony se po ní vydaly. Po pětimegapixelových modelech nyní následují telefony s osmimegapixelovým foťáčkem. Kupříkladu Samsung SGH-i8510 je 8Mpx fotomobil s rozpoznáváním obličejů, stabilizátorem obrazu a autofokusem. Přibývá i užitečná automatika. Tak třeba Motorola Motozine ZN5 a Sony Ericsson W902 mají integrovaný panoramatický režim umožňující zdařilé superširokoúhlé záběry.
Názor Chipu: Fotomobily by mohly zejména u mladých zákazníků nahradit kompakty. Výrobci však ještě budou muset zapracovat na příliš silné kompresi, velkém zpoždění závěrky a méně kvalitních objektivech.
AUTOR@CHIP.CZ
INTERVIEW
„V digitální fotografii není nic, co by se vyrovnalo analogovému filmu.“
Steven J. Sasson, vynálezce digitální kamery (Kodak, 1975)
* Co vás roku 1974 přimělo zkonstruovat digitální fotoaparát?
Chtěl jsem eliminovat náklady, které tehdy přinášel každý stisk spouště – podle mého názoru je právě to největším přínosem digitální fotografie.
* Co bylo další nejdůležitější inovací?
Především infrastruktura kolem fotoaparátu. Rozesílání fotek po internetu, obrázky vlastnoručně zhotovené na psacím stole.
* Co bude dalším důležitým krokem v příštím vývoji?
Před digitální érou jsme skladovali krabice plné fotografií – dnes na to máme pevné disky. Abychom na nich kdykoliv dokázali najít konkrétní obrázek, potřebujeme inteligentní vyhledávací funkce, například rozpoznávání obličejů. V budoucnu tak budu schopen v celé sbírce vyhledat třeba všechny snímky, na nichž moje dcera slaví šesté narozeniny.
* Mohou fotomobily nahradit opravdový digitální fotoaparát?
Výrobci mobilů jsou silně omezeni z hlediska ceny, spotřeby energie a velikosti. Hodnotná optika a elektronika se nedá stěsnat na velikost, kterou vyžaduje mobilní telefon.
* Vlastníte digitální fotopřístroj?
Mám Kodak 610 a 6490. Poněvadž si je však moje děti zhusta berou na své výpravy, nedostanu se k použití těchto přístrojů příliš často.
* Není vám někdy líto, že jste „zabil“ kinofilm?
Film není mrtev. V digitální fotografii neexistuje nic, co by se analogovému filmu vyrovnalo. Máme snímací čipy, elektronické zpracování obrazu, paměťové čipy – na to všechno dříve stačil kus celuloidu. A poněvadž filmu dává přednost mnoho profesionálů a umělců, bude sloužit ještě hezkou chvíli.
- Aktuality - Co ukázala Photokina 2008 (600.41 kB) - Staženo 1121x