On-line úschovny
Na internetu můžete najít až 50 GB DISKOVÉHO PROSTORU pro svoje data – zdarma! Jsou ale vaše data v internetových úschovnách bezpečná? Chip tyto úschovny otestoval a prozradí vám, komu lze důvěřovat…
MANUEL SCHREIBER
Disk s více než 500 GB už patří ke standardní výbavě nových počítačů a nabízí dostatek místa pro všechna osobní data, fotografie, hudbu a videa. V případě jeho havárie je ale vše ztraceno. Internetová úložiště jsou bezpečným řešením i pro zálohu dat. Existují však i další výhody ukládání dat na internetu – ke svým datům například můžete mít přístup odkudkoliv. Přesto tuto technologii zatím k ukládání soukromých dat používá jen zlomek uživatelů. Riziko, že vám ve vašich datech budou čenichat zvědaví šťouralové, je na první pohled vysoké. Řešení tohoto problému je ale snadné – archivy chráněné heslem snadno data ochrání před pohledy cizinců. Podceněným bezpečnostním rizikem však často bývá i transport dat. Také proto jsme hodnotili nejen kapacitu úložiště a ergonomii ovládání, ale i kvalitu šifrovaného připojení. Od všech kandidátů jsme očekávali nejen všestranný balíček služeb nabízejících zálohování, ale také praktickou integraci, která umožní bezproblémové používání internetového úložiště jako normálního disku. Velikost úložiště by měla být minimálně 1 GB, což bohatě postačí nejen pro uložení nejdůležitějších dokumentů.
30 GB: Nabídka vítěze testu
Naším nejdůležitějším kritériem byla velikost nabízeného prostoru – pro uživatele ukládající jen pár souborů jsou tyto služby zbytečným luxusem. Nabídka se zde drasticky liší: ADrive nabízí uživatelům jedinečných 50 GB, s čímž dokáže udržet krok pouze vítěz testu Humyo, který nabízí 30 GB. Humyo navíc své úložiště rozděluje na 25 GB prostoru pro multimediální data a 5 GB pro další formáty. Pokud tedy hodláte svá data zálohovat jako zašifrovaný archiv, bude 5 GB vše, co dostanete. Všechny ostatní služby nabízejí ještě méně. Velikost nabízeného prostoru se pohybuje mezi jedním a pěti megabajty.
Omezením, kterému je nutno věnovat pozornost, je maximální velikost souboru. Tu nastavují tři poskytovatelé. ADrive a Xdrive umožňují nahrát maximálně 2 a 2,5 GB na soubor. To příliš nevadí, protože ostatní služby nabízejí podobnou „celkovou“ kapacitu úložiště. Co ale doopravdy naštve, to je omezení u služby DriveHQ. Poskytovatel nabízí nahrání souboru o velikosti maximálně 50 MB. Pokud jsou soubory větší, otevře se okno radící „upgrade“ na placené služby. Otravování zákazníků u služby, která nabízí celkově maximálně 1 GB prostoru, je více než absurdní. Služby jako Mozy, IDrive a Gigabank jsou postaveny jako čistě zálohovací řešení a nedávají uživateli příliš možností pro individuální „hromadění“ dat. Místo toho všechna data zálohují do jednoho archivního souboru a v této formě ho nahrají na server. Pouze u služby Gigabank může uživatel na „internetový disk“ dodatečně přidat jednotlivé soubory. Služba má navíc zajímavý bezpečnostní koncept, který ale nelze využít v bezplatné verzi: jakmile jsou jednou data uložena na server, zůstávají na něm pět let a manuální vymazání není možné. Služby, které nejsou primárně zaměřeny pouze na zálohování, však umožňují volnější manipulaci s daty. Bodují dalšími komunitními službami, jako je například sdílení složek. Například ve službě Xdrive lze podobné sdílení nakonfigurovat pomocí několika kliknutí myší. Přátelé uživatele tedy mohou vstupovat do vybraných složek, stahovat si vybrané soubory, nebo dokonce upravovat existující dokumenty. Nutností je ale registrace u služby Xdrive. U služby ADrive je výměna dat ještě rychlejší: uživatel klikne na soubor a obdrží link, který může komukoliv odeslat například e-mailem. To je praktické především u rozesílání jednotlivých souborů. Pokud jich chcete rozesílat větší počet, je lepší je zabalit do archivu a odeslat odkaz na něj.
Připojení: Záruka vysoké rychlosti?
Abyste mohli svůj internetový disk udržovat aktuální nebo mohli pohodlně stahovat či nahrávat data, bude pro vás rozhodujícím faktorem rychlost uploadu a downloadu. Protože při zálohování bývá obvyklý větší objem dat, odeslali jsme na server každého poskytovatele služeb 300MB balíček a poté jsme testovali svou trpělivost. Například u služby ADrive jsme museli čekat 160 minut, než byl soubor uložen na příslušné místo. A scénář byl podobný i u služby DriveHQ: 130 minut je příliš dlouhá doba i na upload datového balíčku této velikosti. Na druhé straně musíme přiznat, že nás překvapila rychlost služby Humyo, kde 300MB soubor přijali za 14 minut! Ani při měření rychlosti stahování tato služba nezklamala (čas 7,5 minuty). Rychleji fungují pouze Xdrive a Gigabank, u nichž trvá stažení souboru čtyři minuty.
Pouze rychlost však nestačí. Povinností poskytovatele je nabídnout bezpečný přenos dat.
Vítěz testu nabídl zdarma 30 GB místa
Pouze pět kandidátů nabízí šifrování SSL, u služeb Humyo a ADrive bohužel musíte mít pro využití SSL placenou verzi služby. Pokud chce uživatel přenést data bezpečně, musí je tedy zabezpečit pomocí šifrovacího nástroje. Výhodou ale je, že svá data alespoň ochrání před zneužitím už v počátku…
Rozčilující je rozhodně fakt, že služby ADrive a Xdrive nejsou vždy spolehlivé. V obou případech se spojení se serverem během testu občas přerušilo a načtení stránek v některých případech trvalo až minutu.
Ovládání: Často velice spartánské
Klientský software je pro přenos dat mezi počítačem a serverem nepostradatelný. Optimální by bylo, kdyby bylo on-line úložiště integrováno jako klasický disk, aby uživatel mohl snadno přesouvat data oběma směry. Bohužel několik služeb tuto funkci nenabízí: ačkoliv Mozy a Gigabank integrují úložiště jako disk, tato integrace slouží pouze pro získání základních informací a výměna dat je možná jen pomocí klienta. Jak by měl vypadat perfektní klientský software, to ukazuje Humyo. Program nejen umožňuje integraci internetového úložiště jako klasického disku, ale také nabízí možnost ukládání dat z internetu rovnou na Humyo. Rozdíly najdete dokonce i u zálohovacích služeb. Humyo se určitě na svém webu chlubí „nejvyšší bezpečností“ a možností „synchronizace s počítačem“, ale výrobce nenabízí pravou zálohovací službu. Nicméně uživatel si může svá data na disk „Humyo“ zkopírovat kdykoliv. Pokud je uživatel off-line, klient uloží soubor lokálně a na server ho přesune ihned po obnovení připojení k internetu.
Jiní výrobci volí klasické zálohovací řešení. Mozy nabízí předdefinované složky pro okamžitou zálohu, testuje internetové spojení a nechává uživatelům volbu, jak si chtějí nastavit své bezpečnostní priority. To dává možnost volby provést automatické zálohování pouze v případě nečinnosti (kdy neprobíhají žádné jiné důležité procesy). Klientský software má ale smysl pouze na domácím počítači; pokud uživatel hodně cestuje, musí k datům přistupovat přes webové rozhraní v prohlížeči. Na této frontě může bodovat DriveHQ. Všechny důležité funkce – jako je kopírování nebo mazání – jsou integrovány v liště browseru. Složky obsahují minimalizovaný náhled obsahu a jsou zobrazeny jako stromová struktura. Navíc – služba má pro multimediální soubory připraveny funkce „slideshow“ a „přehrávač médií“.
ADrive má nejlepší manažer pro stahování. Uživatel si může vybrat, kolik souborů chce, zvolí místo pro uložení a zahájí stahování. Xdrive to komplikuje: pokud si chcete stáhnout více souborů, služba vám je zabalí do archivu. Vítěz testu Humyo klade důraz na multimediální data – ať už jde o fotografie, hudbu či filmy: jeho automatické třídění dokáže vše rozdělit podle kategorií (například podle žánru nebo umělce). Kromě toho, všechny soubory mohou být přehrány přímo v prohlížeči. Pouze funkce pro stahování je mírně komplikovaná. Přes webové rozhraní může uživatel v jeden okamžik stahovat pouze jeden soubor. Toto omezení vás ale stěží zamrzí, pokud používáte především klientský software.
AUTOR@CHIP.CZ
VÝSLEDEK TESTU
Stále jsme nenašli dokonalé řešení, přesto nás však některé služby příjemně překvapily. U Humya navíc uživatel získává zajímavou rovnováhu mezi funkčností a pohodlím. Obecně lze ale říci, že většina bezplatných nabídek působí poměrně nevyváženým dojmem. Do budoucna bychom si přáli službu, která bude mít v nabídce kvalitní zálohování a dobrou správu souborů.
INFO
Více místa na internetu
Pokud si potřebujete na internet odložit data jen výjimečně, není nutné se zajímat o internetová úložiště. Mnoho poskytovatelů nabízí jako bonus k internetovému připojení i pár desítek (nebo stovek) megabajtů místa na serveru. Nevýhodou je tedy menší kapacita, kladem naopak (i řádově) vyšší rychlost.
Za zkoušku také stojí použití e-mailových schránek. Zatímco české servery nenabízejí žádné zázračné kapacity příloh (a využití svých schránek jako disku také nevidí rády), Google je v tomto případě zajímavou volbou. Schránka o kapacitě více než 7 GB může být ve spojení s rozšířením jménem Gmail Drive elegantním a praktickým internetovým diskem.
Česká internetová úložiště
Najít na českém webu bezplatné internetové úložiště s rozumnou kapacitou byl až donedávna malý zázrak. Většina služeb nabízela ubohou kapacitu (100–200 MB) nebo byla zpoplatněna. V současné době se blýská na lepší časy, i tak je ale nabídka poměrně omezená.
Až 2 GB dat můžete nahrát na server www.iskladka.cz, doporučit ho lze ale především pro krátkodobé uložení méně důležitých dat. Dalších podobných serverů najdete na našem internetu několik, nabízejí však pouze malý objem úložiště (obvykle do 300 MB) a omezují i velikost nahrávaného souboru (typicky na 50 nebo 100 MB). Hodí se tedy spíše k občasnému odložení větších souborů nebo jako lepší alternativa k odeslání velkých souborů e-mailem.
Jednou z vlaštovek snažících se doletět na úroveň zahraničí je už delší dobu eDisk (http://edisk.cz). Problémem je, že zdarma nabízí jen 250 MB a placená verze (stavící ho na úroveň zahraničních bezplatných konkurentů) vás vyjde ročně na 2 400 Kč.
SHRNUTÍ INTERNETOVÉ DISKY
RADY PRO NÁKUP
*UPGRADE
Stojí za to investovat do placené verze internetového úložiště? Za pár korun či eur měsíčně obvykle dostanete navíc desítky gigabajtů a další funkce.
*DATOVÁ ŠPIONÁŽ
I když poskytovatelé nabízejí nejvyšší zabezpečení, nikdy byste si neměli na internetové disky ukládat důležité informace, jako jsou hesla, důležité firemní dokumenty nebo daňová přiznání. Pokud tam taková data nutně potřebujete uložit, neměla by rozhodně být v nezašifrované podobě…
VÍTĚZ
HUMYO
Plných 30 GB datového prostoru, rychlé a stabilní spojení spolu s vyváženými funkcemi pomohly Humyu vyhrát první místo. Rozhraní programu je uživatelsky velice přívětivé a uživatele potěší i praktickými funkcemi typu „přehrávač multimédií“. Dokonce i integrace úložiště jako klasického disku je bez chybičky. K dokonalosti chyběl pouze zálohovací nástroj a SSL šifrování.
CENA: zdarma
JAK JSME TESTOVALI:
Kandidáti testu musí nabízet dostatečný prostor na webu i pro výměnu dat. Důležité je to, zda poskytovatel omezuje velikost souboru či odmítá vybrané formáty. Spojení se servery musí fungovat bezpečně a spolehlivě. Rozhodující je rychlý download a upload, který jsme testovali na DSL připojení. Rozhraní a dobrá integrace do systému jsou nutné pro praktické ovládání a dobrou využitelnost.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - On-line úschovny (1.32 MB) - Staženo 1266x