Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší herní PC

SPECIÁL  GAMES 2008

Nahlédněte s námi do světa počítačových her! Ukážeme vám nejnovější hity a porovnáme PC s herními konzolemi.

Nejlepší herní PC

Dobrý herní počítač nemusí být drahý. Prozradíme vám, jak už si PŘIBLIŽNĚ ZA 18 000 KORUN pořídit slušný herní PC, jak si ho vlastnoručně sestavit – nebo jak si vybrat ten správný notebook.

Mnozí z nás našli svůj první počítač pod vánočním stromečkem. Zatímco herní konzole jsou starostlivými rodiči většinou považovány čistě za hračku, pécéčka vypadají se svým vzhledným monitorem a klávesnicí tak nějak profesionálněji. „Snad z těch dětí díky počítači nakonec něco bude,“ ubírají se myšlenkové pochody mnohých otců a matek. Jakmile však stojí vysněný počítač v obýváku, netestuje se jeho výkon na Wordu a Excelu, ale na „Call of Duty 4“ nebo „Far Cry“. Vývojáři her pravidelně oslňují stále působivějšími grafickými ohňostroji. To je na jedné straně samozřejmě úžasné, na druhé straně to počítačové začátečníky staví před nelehký úkol najít počítač, který je schopen provozovat i nejnovější top hry.

Herní PC: Výhodné jako nikdy

Samotné herní konzole jsou sice ještě stále cenově výhodnější než počítače, přesto ceny PC v poslední době nebývale klesly. Za „pravý“ herní PC, jako je například kapalinově chlazený, z výroby přetaktovaný Dell série XPS-730, zaplatíte pořád ještě hodně. U nás se sice neprodává, ale můžete si ho dovézt za více než 75 000 korun. Nicméně regulérní rozumný herní počítač dnes dostanete už za zhruba 17 000 až 20 000 Kč.
Jako příklad je možné uvést Scaleo Pa 2666 od firmy Fujitsu Siemens za 14 až 17 000. Jako procesor se činí AMD Phenom 9600 s 2,3 GHz, zatímco o grafiku se stará AMD Radeon HD 3850 nebo nVidia GeForce 8600 GS s 512 MB vlastní paměti. Filmoví labužníci si mohou nechat přibližně za 3 500 Kč zabudovat i Blu-ray mechaniku.
Jako alternativu můžeme doporučit třeba Acer Aspire M5640. Procesor Intel Q6600 pracuje na 2,4 GHz. Trochu pomalejší grafickou kartu GeForce 8600 GT asi náročnější hráči vymění za 8800 nebo GTS model stejného výrobce dřív, než je začne otravovat váznoucí obraz. Podobně je na tom HP Pavilion Elite m9363.cs.

Vlastní stavba: Pro skalní hráče

Skalní herní nadšenci si svoje PC staví raději sami. Začíná to počítačovou skříní, kde je zvláště důležité chlazení a dostatek místa pro přídavné komponenty. Za zhruba 2 700 Kč vč. DPH (například www.tntrade.cz) nabízí švýcarská firma Arctic-Cooling, specialista na chlazení, skříň miditower SilentiumT2-ECO-80. V ceně je zahrnut i 550W síťový zdroj, který dodává „šťávu“ všem součástem. S GA-P35-DS3 od Gigabytu k tomu získáte za přibližně 1 800 Kč vhodnou základní desku. Deska podporuje 45nm procesory Penryn, má to ale jeden háček – její PCI-Express slot neumožňuje vestavbu více grafických karet.
Dalším krokem je volba vhodného procesoru. Tady pozor: více neznamená vždy tu skutečně lepší volbu! Výrobci her nyní podporují Quad procesory Intel, přesto radíme cenově výhodný dual-core čip, například E8400 s vysokou frekvencí 3 GHz.
Kdo si chce na PC vychutnat nepřekonatelnou 3D podívanou, potřebuje slušnou grafickou kartu. Jen za takový samotný šperk není problém vydat i 15 000 Kč. Není to ale nevyhnutelné! Sapphire Radeon HD4850 je za cenu kolem 3 800 Kč absolutním hitem v našem žebříčku grafických karet, přitom je pro všechny současné hry naprosto dostačující. Jen neznatelně pomalejší, ale za cenu zhruba 3 200 Kč ještě o něco levnější jsou karty s GPU GeForce 8800 GT.
Rada pro milovníky notebooků: grafické karty v laptopech se zpravidla nedají vyměňovat. Proto pokud bude i mobilní počítač používán především na hraní her, doporučujeme hned při koupi dávat pozor na zabudovanou kartu (viz box na str. 98). Jinak velmi brzy zjistíte, že váš notebook je vše, jen ne vhodná náhrada za „dospělý“ herní počítač.

Pracovní paměť: RAM je potřeba

Velká operační paměť ulehčuje práci procesorům a postará se o nerušenou herní zábavu. I když se mnohé dnešní základní desky dají vybavit až 8 GB paměti, pro hráče jsou 2 GB naprosto dostačující. Top hráči mají rádi paměťové šampiony, jako je například nový Aeneon XTUNE-ivT-DDR3 od společnosti Qimoda, který je možné bez obav drasticky přetaktovat a který přinese vrcholný výkon ve všech disciplínách.
Ke špičkovému hernímu PC nám ostatně chybí ještě pevný disk. Sotva některá jiná PC komponenta zaznamenala v posledních letech takový rychlý cenový propad. Pro hráče je naprosto dostačující 250GB disk (cca od 1 000 korun), jako například Hitachi Deskstar T7K500, který nabízí dostatek místa pro několik tuctů herních instalací. S 500 GB, které dnes už také pořídíte za velmi výhodnou cenu, se vám ale v každém případě bude pracovat lépe.

Zvuková karta: Více zábavy s tóny

Hudba a zvukové efekty her sice mohou být produkovány přes motherboard, lepší zvukový zážitek ale dostanete ze samostatné zvukové karty. Karta XtremeGamer od Creative Labs je dobrá volba a za cca 1 600 Kč ani není příliš drahá. Žádný herní fanoušek se také neobejde bez optické mechaniky. LG nabízí za zhruba 600 Kč tichý a spolehlivý model CD/DVD vypalovačky GSA-H55L.
V konečném součtu se i s naším samostatně postaveným PC vejdeme pod částku 18 000 Kč. Pak nám, doufejme, zbude ještě trochu peněz, abychom si pořídili alespoň několik špičkových her. Ale moment: správný „pařan“ potřebuje ještě něco do ruky! Právě v případě na PC tak oblíbených stříleček, které se dají hrát on-line proti hráčům z celého světa, často dobré ovládání rozhoduje o výhře a porážce. Gamepady a joysticky přenechávají PC hráči svým kolegům s konzolemi. Na PC se nejlépe hraje s dobrou myší. Optimální (nejpřesnější) jsou laserové myši.
Pokud tedy pro vás herní PC ztrácí na atraktivitě, pořiďte ho potomkovi pod vánoční stromeček. Možná z něj i díky počítači nakonec něco bude.

HERNÍ LAPTOPY V PŘEHLEDU

Nejlepší mobilní počítače pro plné herní potěšení
Velký displej, dobrá grafická karta, rychlý procesor – to vše tvoří dobrý herní notebook.

Se zhruba 3,4 kg a 17,1“ displejem není HP Compaq 8710w právě mobilní. Jeho 2,6GHz procesor Core 2 Duo a špičková grafická karta ho předurčují pro náruživé hráče.
Cena cca 73 000 Kč vč. DPH; www.hp.cz

Lenovo IBM ThinkPad T61p je vlastně koncipován jako kancelářský laptop. Přesto je v žebříčku notebooků Chipu na špičce. Spolehlivý pracant a dobrý herní přístroj.
Cena cca 43 000 Kč vč. DPH; www.lenovo.cz

Přitažlivý Samsung R70 Aura v sobě něco má: jeho 2GHz Core2 Duo sice není z nejrychlejších, s kartou GeForce 8600M GS je však jeho výkon dostačující.
Cena cca 36 000 Kč vč. DPH; www.elektro-trixi.cz

Firma Asus začne dodávat herní notebook G71V s až čtyřjádrovým Intelem Core 2 Extreme, 4 GB paměti, kartou nVidia GeForce 9700M GT a Blu-ray.
Cena ještě nebyla stanovena; www.asus.cz

TEPRVE SE ZVUKEM JE PROŽITEK KOMPLETNÍ

Ať už vrčí motory, nebo sviští hody granátem – na zvuku záleží.
Zvuk ze všech kanálů: Co je známé z oblasti l domácího kina, to už se dávno dostalo i do PC – 7.1zvukové systémy pro sytý prostorový zvuk. Mnoho her podporuje tento kinosálový formát, předpokladem je ale zvuková karta podporující 7.1 zvuk a dále reproduktorový systém, jako je třeba GigaWorks S750 od společnosti Creative (na snímku). Zvuk je zvlášť důležitý u her, ve kterých je potřeba sluchem rozeznat, ze kterého směru přichází protivník – a pak na to rychle reagovat. Ohleduplnější pro nervy y spolubydlících jsou ale sluchátka.

PROFESIONÁLNÍ HERNÍ PC UVNITŘ

Podívali jsme se do útrob herního modelu XPS 730 H2C od společnosti Dell (cena cca 70 000 Kč).
1 TB Dva 500GB pevné disky zapojené v poli Raid 0 pro zabezpečení dat.
Herní skříň Hráči rádi upgradují, proto se dá kryt rychle otevřít i bez nářadí.
Kapalinové chlazení Heatpipes přivádějí chladicí kapalinu ze systému H2C na nejžhavější místa.
Síťový zdroj s vysokým výkonem 1 000 W (!): síťový zdroj má účinnost přes 80 %.
ATX board s místem až pro tři grafické karty (Dual SLI GeForce 9800GX2) a pozdější rozšíření.
Vysoce výkonný procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 je přetaktován na 3,46 GHz.

NEJLEPŠÍ PROCESORY

*  DESKTOPY
Intel Core 2 Extreme QX9770
Intel s přehledem vede žebříček procesorů. Mezi prvními deseti CPU se nenajde ani jeden konkurenční produkt. Hráči by si přesto nemuseli kupovat právě ten nejdražší procesor. Core 2 Extreme QX7700 stojí víc než mnohé celé výkonné počítače! Core 2 Duo E8400 za 3 600 Kč zastane v naprosté většině případů také dobrou práci.
Celkové hodnocení: 100 (1. místo)
Cena: cca 30 000 Kč vč. DPH

HERNÍ MONITORY

*  22 PALCŮ, ŠIROKOÚHLÉ
Asus PG221
Monitor Asus s lesklým „Glare“ displejem se chová k hráči naprosto ojediněle: během tří milisekund se rychle přepne mezi dvěma stupni šedé. Kromě toho má zvukový systém, který je integrován do jeho masivního stojanu, a samostatný subwoofer je na zadní straně. To umožňuje slušný zážitek při sledování filmů i při hraní.
Celkové hodnocení: 84 (3. místo)
Cena: cca 11 000 Kč vč. DPH

GRAFICKÉ KARTY

*  PCI-EXPRESS
Sapphire Radeon HD3850
Sapphire vybočuje z hodnocení. Tato karta se sice celkově umístila „až“ na sedmém místě žebříčku Chipu, nicméně přesvědčí její poměr cena/výkon. Přestože je o tolik tisíc levnější než vítěz, dostačuje pro všechny současné hry. Nedoporučuje se pouze pro použití v obývákových PC, protože se svými 2,7 sonu v klidovém režimu a 3,3 sonu v plném provozu je poměrně hlučná.
Celkové hodnocení: 73 (8. místo)
Cena: cca 3 000 Kč vč. DPH

Počítač proti konzoli: Muka rozhodování

Mezi hráči už otázka té správné platformy připomíná málem náboženské vyznání. My se zde na věc podíváme trochu střízlivěji a porovnáme SOUČASNÉ HERNÍ SYSTÉMY s počítačem.

POPIS    VÝHODY    NEVÝHODY    NEJLEPŠÍ HRA    ZÁVĚR

PC

V každém moderním PC je skryt také herní stroj. S dobrou grafickou kartou a aktuálním dvoujádrovým procesorem pak strčí každou herní konzoli do kapsy. A svůj herní počítač si také můžete individuálně sestavit.
Cena: od 10 000 Kč
Info: Chip TOP 10
PC je, jak známo, všeuměl, který zvládne skoro všechno: od internetu přes zpracování obrazů a kancelářské aplikace až po hry.
Dobrý herní počítač není právě levný, a přesto dost rychle zastarává. Kromě toho se snad každý hráč musel někdy vyrovnávat s problémy s ovladači.
The Sims 2: V podobě „simulace života“ The Sims se výrobci Electronic Arts podařil geniální tah, který už deset let vábí nové příznivce.
PC jako herní stroj je dvojsečná zbraň: má ohromný potenciál, zdaleka se však nedá používat tak snadno jako konzole.
Hodnocení: ****

PlayStation 3

PS3 je technicky nejpokrokovější herní konzole. Uvnitř pracuje procesor Cell Broadband Engine na frekvenci 3,2 GHz. Brzy se má objevit model s 80GB pevným diskem. V současnosti je to 40 GB.
Cena: cca 10 000 Kč
Info: www.playstation.cz

Blu-ray jednotka pro přehrávání filmů v kvalitě HD; Bluetooth ovladače s čidly pohybu se nabíjejí přes USB, výměna baterií odpadá.
Ačkoliv Sony na hardware většinou doplácí, PS3 za zhruba 10 000 Kč není zrovna levná záležitost. Internetový portál „Playstation Network“ má nevyrovnanou kvalitu.
Metal Gear Solid 4: Hráč se jako elitní voják Solid Snake plíží a bojuje v prostředí thrillerového eposu, jaké jinak známe jenom z kina. Blu-ray přehrávač je silný argument pro koupi. Pro hráče je však důležitější nabídka softwaru a tu má Xbox 360 (zatím) lepší.
Hodnocení: ****

Xbox 360

„Pařanská bedýnka“ Microsoftu se od roku 2005 objevila v několika provedeních. Momentálně existuje vedle „normální“ Xbox 360 také levnější verze „Arcade“ a černá varianta „Elite“ s lepším vybavením.
Cena: 5 000 Kč, 5 500 Kč, 8 000 Kč
Info: www.xbox.cz

Mnoho špičkových titulů a obrovská komunita on-line hráčů, kteří se utkávají na Xbox Live – nejlepším z konzolových internetových portálů.
Mechanika je mimořádně hlučná. Od hráčů na internetu vybírá Microsoft poplatek cca 60 eur za rok nebo asi 20 eur za tři měsíce. Pevné disky jsou poměrně drahé.
Halo 3: Příběhový „story mode“ této 3D střílečky projdete rychle. Dlouhodobě hra nadchne internetovými souboji s hráči na celém světě. Ačkoliv hlučná mechanika leze na nervy a ceny pevných disků jsou nestydaté, Xbox 360 je konzole momentálně nejvíce hodná doporučení.
Hodnocení: *****

Wii

Podle prodejních čísel nejúspěšnější konzole světa neoslňuje fanoušky ani tak efektní grafikou – zato stále více revolučním způsobem ovládání pomocí ovladačů s pohybovými senzory „Wii Remote“ a „Nunchuk“.
Cena: cca 7 000 Kč
Info: www.nintendo.com

Geniálně prosté ovládání, zpětná kompatibilita s předchůdcem „Game Cube“, retrohry v on-line obchodu „Virtual Console“, mnoho exkluzivních rodinných titulů.
Beznadějně zastaralá 3D grafika. Interní paměť o kapacitě 512 MB se jeví jako příliš malá, přebytečná data je nutno odkládat na SD karty. Nelze přehrávat DVD.
Super Mario Galaxy: Baculatý klempíř prozkoumává vesmír. Tato 3D skákačka přitahuje hráče svým šarmem, humorem a snově intuitivní hratelností. Wii nepřináší technické rekordy, zato ale spoustu zábavy – hlavně začátečníkům a účastníkům „party games“. Přispívá k tomu originální ovládání i obsahy her.
Hodnocení: ****

Nintendo DS

Rozevírací následovník legendární konzole Game Boy má dva displeje, z nichž ten spodní reaguje na doteky. V pouzdře je uložen plastový kolíček zvaný „stylus“, který slouží k obsluze dotykového displeje.
Cena: cca 4 000 Kč
Info: www.nintendo.com

Zpětná kompatibilita s Game Boy Advance, podpora WLAN. Mnoho dobrých her se spoustou inovativních prvků, a to jak pro mladší, tak i pro starší hráče.
Nespolehlivé šifrování WEP. Pouzdro malých rozměrů může při delším hraní vyvolávat ve velkých rukách křeče. Navíc velmi omezené grafické schopnosti.
Advance Wars: Dark Conflict: Oproti „velkým“ strategiím pro PC staromódní. Chytrá hra se stovkami karet však „mobilní“ hráče přitahuje.
DS je praktický průvodce na cesty, pro nějž existuje několik her: od drobné „piplačky“ pro dlouhou chvíli až po fascinující „Role Playing Games“.
Hodnocení: ****

Sony PSP

S PlayStation Portable (PSP) je možné nejen hrát, ale také si prohlížet fotografie či filmy, poslouchat hudbu a také bezdrátově surfovat na internetu. Samostatně lze dokoupit například kameru na fotky a videa a rozšíření pro GPS.
Cena: cca 4 500 Kč
Info: www.playstation.cz

(Skoro)všeuměl v elegantním designu, kompatibilní s PlayStation 2, slot pro karty Memory Stick, reprodukce WMA, MPEG-4 a dalších typů souborů.
Filmový formát UMD propadl kvůli nestoudně vysokým cenám. S nevyzrálým ovládáním se dá dobře hrát jen několik 3D her – sotva však některý ze špičkových titulů.
GTA: Vice City Stories: Také na nejmenší „krabičce“ od Sony se sporná gangsterka GTA jeví dobře. Hráč se propracuje z kriminálníka až na „bosse“.
Multimediální aplikace jsou chvályhodné a grafika má pořád ještě úroveň PS2. Ale kdo chce hrát na cestách, tomu přece jen lépe poslouží Nintendo DS.
Hodnocení: ***

Široké a pestré světy on-line her

Žádná herní konzole se dnes neobejde bez ON-LINE PORTÁLU. A totéž platí i pro počítačové hry.
CHRISTIAN HENNING

Z houštiny opatrně vykukuje ostrostřelec a už už si bere na mušku vašeho kamaráda. Úskok zpozorujete a útočníka bleskurychle zlikvidujete. Z reproduktorů burácí hlasité klení. Ještě že váš protihráč sedí na druhém konci světa a nemůže vám rovnou dát jednu do nosu! Avšak „multiplayerové hraní“ není to jediné, co herní on-line portály mohou nabídnout.

Xbox Live

Od svého uvedení v listopadu 2002 nastavuje „Xbox Live“ standardy pro konzolové hraní on-line her. Přístup na internet zajišťuje v Xbox 360 vestavěná síťová karta pro spojení s routerem nebo modemem. Jako alternativu je možné samostatně přikoupit USB adaptér pro WLAN.
Existují dvě kategorie členství: „Xbox Live Silver“ je zdarma, nabízí ale méně možností než placený účet „Gold“. Kdo se chce zúčastnit internetových her, musí platit pět eur (nebo tři GBP) měsíčně za členství Gold.
Na „tržišti“ (Marketplace) si můžete zdarma stahovat filmové trailery a ukázky her a proti úhradě hry, seznamy úrovní, hudební videa a hrané filmy (některé dokonce v HD). K placení slouží virtuální měna, tzv. „MS points“, které lze zakoupit prostřednictvím platební karty. V ČR bohužel stále není služba Xbox Live oficiálně podporována. V zemích, kde Xbox Live funguje, je možné MS points zakoupit také v některých odborných obchodech jako stírací karty. 1 000 MS bodů stojí například na německé www.xbox.de asi dvanáct eur.
Členství Gold lze doporučit vzhledem k množství špičkových titulů s internetovým připojením. Hry jako „Halo 3“ nebo „Call of Duty 4“ přinášejí v režimu multiplayer hned dvojnásobné potěšení. Milovníci retra najdou na stránce „Xbox Live Arcade“ široké portfolio částečně už legendárních herních klasik, z nichž mnohé už také zvou k on-line soubojům.
Každý hráč se identifikuje svou přezdívkou, zde zvanou „Gamertag“. Jednoduché menu umožňuje udržovat seznam přátel s ostatními hráči, posílat po síti textové nebo i krátké hlasové zprávy. World Wide Web ovšem prostřednictvím Xbox Live dostupný není.
ZÁVĚR: Přestože se za členství v kategorii Gold platí, je Xbox Live v současnosti nejlepší konzolový portál. Velkým minusem je absence služby v českém prostředí.

Wii Menu a služba Virtual Console

Úvodní nabídka konzole Wii je rozdělena do několika oken, tzv. „kanálů“. Žertovná závodní hra „Mario Kart Wii“ poskytuje zvláštní kanál pro on-line relace. Hráči přitom zůstávají v anonymitě. Kdo si chce proti někomu zahrát, musí si s ním ve skutečném životě vyměnit „přátelské kódy“. Možnost komunikovat přes headset jako u Xbox Live zde neexistuje. K internetu se Wii připojuje pomocí vestavěné WLAN karty. Na kanálu „Wii Ware“ jsou nabízeny minihry. Stažení některé z klasických her přijde na 4 až 12 eur ve formě „Wii-Points“, portál sám o sobě je zdarma. Bohužel ani tato služba není v Česku podporována.
ZÁVĚR: Virtual Console určitě potěší příznivce retroher. Opravdové on-line hraní však musí na Wii ještě dozrát. Navíc opět chybí česká podpora služby Virtual Console.

PlayStation Network

Jde to i zdarma: Na rozdíl od Microsoftu nepožaduje Sony za plné využívání svého online portálu ani cent. Nutno ovšem přiznat, že „PS Network“ není co do rozsahu ani uživatelské přívětivosti tak vyzrálý jako konkurence. Zato softwarových titulů umožňujících hraní na internetu neustále přibývá.
PlayStation Store nabízí za ceny od zhruba 100 Kč staré i nové hry a také doplňky a obsahy pro přenosnou herní konzoli PSP. Na virtuální svět „Home“ ve stylu „Second Life“ čekají uživatelé PS3 už dlouho. Má se však objevit ještě letos.
ZÁVĚR: On-line hry bez zvláštních poplatků, to lze firmě Sony určitě přičíst k dobru. Teď je však zapotřebí, aby její celková nabídka obsahovala tolik možností jako u ostatních poskytovatelů. PlayStation Store není bohužel lokalizován do češtiny.

Internetové portály pro hry na PC

Na rozdíl od konzolových her jsou servery PC on-line her spravovány příslušnými softwarovými firmami, takže se i obslužný komfort hru od hry liší. Členství ve „World of Warcraft“ stojí podle délky abonence mezi 11 a 13 eury za měsíc.
ZÁVĚR: Uživatelé PC neznají žádný konkurenční boj mezi platformami, proto také nikde nenajdete tolik on-line hráčů jako ve „WoW“ ap. Velké oblibě se těší četná internetová fóra.

PŘEHLED ON-LINE PORTÁLŮ

Xbox Live: V ovládacím panelu lze listovat doleva a doprava. „Marketplace“ slouží také jako on-line videotéka. V ČR bohužel není tato služba oficiálně podporována.
PlayStation Network: Portál je každému hráči na PS3 otevřen bez omezení a zdarma. Nabídka této nejmladší on-line platformy není bohužel (zatím) příliš bohatá a zčásti ani promyšleně sestavená.
Wii Menu: Aplikační možnosti Wii jsou setříděny v přehledném okenním menu. Je mezi nimi i prohlížeč Opera. Skutečné on-line hraní zatím poskytuje jen „Mario Kart Wii“.
„World of Warcraft“: Massively Multiplayer Online Roleplaying Game (MMO RPG) od společnosti Blizzard zastupuje jednu z mnoha PC on-line her: www.worldofwarcraft.cz.

 

Dokumenty ke stažení