Přejít k hlavnímu obsahu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

V tomto čísle opět najdete mnoho zajímavých srovnávacích testů. NAS disky jsme testovali asi vůbec poprvé a jsme zvědavi, jaký na ně bude ohlas. Jsou to šikovná zařízení, která zprostředkují uložená data mnohem pohodlněji než běžný externí disk a která toho umí ještě mnohem více: slouží jako webserver, mediální server či server pro stahování. Zda už ale na taková zařízení uzrál čas i u nás, to je otázka. K těmto účelům může docela dobře posloužit i vysloužilá herní konzole Xbox. V rubrice Tipy a triky najdete návod, jak její život prodloužit instalací mnohem většího pevného disku, který je jinak hlavním omezením tohoto zajímavého zařízení s mnoha funkcemi.
V případě testu inkoustových tiskáren v tomto čísle bylo asi nejobtížnější dopracovat se k ceně za vytištěnou stránku. Výrobci neustále obměňují inkoustové kartridže, nabízí několik jejich velikostí a různé výhodné „packy“ a ještě kolem ceny tak trochu „mlží“. Není se co divit. Cena za tisk je v podstatě tím nejdůležitějším parametrem, protože kvalitní tisk už není problémem pro žádný z testovaných modelů a cena tiskárny také není většinou překážkou. Na spotřebním materiálu však může výrobce hodně vydělat a uživatel hodně prodělat. Obecně se ale ceny za inkoustový tisk příliš nemění.
O netboocích se v poslední době poměrně hodně mluví i píše, přestože reálná nabídka zatím zaostává. Všichni výrobci se svými modely už museli pochlubit, aby bylo vidět, že i oni už toho „drobka“ mají – přetrvávají ale problémy s lokalizací do češtiny a hlavně s dodávkami. Se srovnávacím testem tak budeme muset ještě počkat. Zájemci si ostatně také musí většinou ještě počkat. Na notebook ale čekat nemusíte, těch je dost – a ve většině případů poslouží lépe než netbook. Musíte u něj sice počítat s nějakým tím kilogramem navíc a s mnohem kratší výdrží na akumulátor, na druhou stranu zase nabízí větší displej, pohodlnější klávesnici, mnohem vyšší výkon a větší disk, navíc DVD mechanika se také více či méně hodí.
Netbooky tedy příště nebudou, ale můžete počítat s testem Blu-ray mechanik (vypalovaček, kombinovaných zařízení a Blu-ray ROM jednotek) a s dalšími informacemi o tomto standardu. Odhalíme vám také, jak pracují moderní grafické karty. Podíváme se na ně tentokrát trochu podrobněji, protože náš přehled GPU nemusí každému stačit. A dozvíte se i to, co pro nás v nejbližší době chystá firma Intel.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

Levné Wi-Fi routery 

Základním kamenem domácí sítě je router,   dnes už samozřejmě s Wi-Fi. Dobrou službu  odvedou i „dělníci“, které koupíte za méně   než 1 000 Kč. Takové modely jsou vybaveny  jen pomalým Wi-Fi standardu 802.11b/g  a žádné speciální funkce se od nich neočekávají. LAN porty zvládají maximální rychlost  100 Mb/s.

DVD HDD rekordéry 

Klasické DVD přehrávače s integrovaným   pevným diskem jsou stále oblíbené, protože Blu-ray přehrávače i příslušná média jsou  pořád příliš drahé a hůře se s nimi pracuje. Dobrou zprávou je, že nové DVD HDD  rekordéry kombinují špičkové technologie s dostupnou cenou, špatnou pak to, že jen  málo jich má DVD-T tuner.

Laserová multifunkční zařízení

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší  a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina  z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Projektory  

HD projektory nikdy nebyly tak cenově  dostupné ani tak kvalitní jako dnes. Moderní výkonné projektory nabízejí  prvotřídní obraz i při plném denním světle, a navíc často i ve filmovém režimu 24p. Chip otestoval devět HD projektorů,  dostupných za ceny od 16 000 Kč.

Externí pevné disky – 3,5” 

Jednoduché připojení přes USB za běhu počítače, velká kapacita a možnost snadného přenášení – to jsou hlavní výhody   externích pevných disků, jejichž velikost dosahuje až 1 000 GB. Liší se rychlostí,   spotřebou, ale i hlučností či svými možnostmi připojení – a samozřejmě cenou.

Digitální fotoaparáty – zrcadlovky  

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR  přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální  variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci.   Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv,  pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

Digitální fotoaparáty  

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky –   to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete dvacet nejlepších,   které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem, kvalitou, ale samozřejmě  i rozměry a cenou.

DVD vypalovačky  

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“)  používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové  základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují   dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále  někomu přijít vhod.

Interní 3,5“, SATA disky 

Oficiálním následovníkem ATA je SATA –  vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími   kabely.

LCD monitory – 20” 

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě.  Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na  20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 × 1 050   obrazových bodů za ceny, které začínají už na 5 000 Kč. 20palcové TFT monitory  nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou   o moc dražší.

LCD monitory – 24”  

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat  i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku),   pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor   z našeho testu.

Inkoustová multifunkční zařízení 

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete – skryté provozní náklady  nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu   poměrně vysoké.

PC SESTAVY  

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi  základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač   s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

INFO   Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
HODNOCENÍ Špičková třída (100–90) Vyšší třída (89–75) Střední třída (74–45) Nelze doporučit (44–0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100)

Dokumenty ke stažení