Přejít k hlavnímu obsahu

Časová osa Chipu: Notebooky

Časová osa Chipu: Notebooky

Už nějakou dobu se u nás prodává VÍCE NOTEBOOKŮ NEŽ OSOBNÍCH POČÍTAČŮ. Trvalo to ale zhruba 40 let, než se z přenosných počítačů stalo zboží masové spotřeby. Chip vám umožní nahlédnout do minulosti a částečně i do budoucnosti těchto zařízení.

V současné době se s nimi setkáte téměř všude: ve vlaku, v letadle, na zahrádce restaurace, v posluchárně, na stavbě, na pláži, na nádraží nebo v kavárně. Není to překvapující, protože dnešní notebooky jsou nejen dobře vybavené, ale i praktičtější než stolní osobní počítače.
Některé mohou pracovat na akumulátor celou pracovní dobu a mají stejné rozměry i hmotnost jako kniha. Pro uživatele, kteří se potřebují při práci přemisťovat, jsou tedy notebooky ideální. O prvních laptopech se to ale rozhodně říct nedalo. Ty nebyly malé, lehké a mobilní. Byly to v podstatě osobní počítače s držadlem.
Chip zmapoval historii a vývoj notebooků, z nichž první spatřil světlo světa v roce 1968 – 27 let poté, co byl představen první (imobilní) počítač, Konrad Zuse Z3.
Alan Kay ze společnosti Xerox Parc vyvinul v roce 1968 počítač nazvaný Dynabook, zařízení, které by dnes bylo možné přirovnat ke kombinaci současného Tablet PC a notebooku. Ačkoli mnoho technických vymožeností bylo projektováno pro armádu nebo jako high-tech vybavení pro průmysl, Dynabook byl představen jako elektronické zařízení pro děti. Přestože se ho nikdy nevyrobilo větší množství, jeho grafické uživatelské rozhraní a některé technické „vychytávky“ byly později použity jako prototyp v počítači Xerox Alto a následně i ve známém počítači Apple Macintosh.

Před 25 lety nic nefungovalo bez zásuvky a přepravních koleček

O 13 let později, tedy v roce 1981, byl na trh uveden první přenosný osobní počítač nazvaný Osborne 1. Byl to výborný společník na cesty: vážil 10,5 kilogramu a byl vybaven malou, pětipalcovou obrazovkou (CRT). Jeho 4MHz procesor Z80 však držel krok s dobou a dělal z něj zajímavý stroj. Pevný disk byl tehdy nezvyklý stejně jako baterie, cena činila na tu dobu přijatelných 1 800 dolarů. Uživatelé si tedy poprvé mohli užít svobodu a volnost pohybu při práci.
Ostatní výrobci nabízeli počítače s externí baterií, která z nich dělala nepoužitelná monstra, navíc od elektrické zásuvky jste se stejně mohli vzdálit jen asi na hodinu.
Další výrazný krok ve vývoji přenosných počítačů přišel zanedlouho. V roce 1982 totiž Bill Moggridge představil svůj produkt nazvaný GriD Compass 1100. Ten byl vybaven monochromatickým plochým displejem, který se v době, kdy se počítač převážel nebo přenášel, mohl sklopit přes klávesnici. Měl navíc lehké magneziové tělo a integrovanou baterii, a tak se tato koncepce stala na dlouhou dobu prototypem přenosného počítače – laptopu. S cenou okolo 10 000 USD však mohl GriD jen těžko proniknout mezi soukromé uživatele. Nebylo tedy překvapením, že největšími zákazníky firmy GriD Systems Corp. se tehdy stala NASA a armáda.
V roce 1983 se firma Compaq prezentovala prvním „IBM kompatibilním“ notebookem, nazvaným Compaq Portable. V této době však ještě převažovaly počítače s operačním systémem CP/M. Standard IBM se více rozšířil až na konci 80. let, a to díky použití operačního systému MS-DOS.
V té době se notebooky konečně začaly stávat populárními a mohli si je pořídit i uživatelé ze soukromého sektoru. Časopis Chip se těmto zařízením začal podrobně věnovat a provádět první srovnávací testy.
S rozvojem miniaturizace a moderních technologií se postupně měnilo i použití přenosných počítačů. Technologie jako USB nebo WLAN umožnily použít notebook jako zařízení pro připojení k internetu nebo jako multimediální herní centrum.
V nejbližší době by se měl také vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou akumulátorů. K tomu by měly přispět jednak procesory a další komponenty s nízkou spotřebou energie, jednak nahrazení akumulátorů palivovými články. Do notebooků by také měla proniknout technologie WiMAX pro zajištění přístupu k internetu.

Historie mobilních počítačů

1968

Dynabook
Alan Kay vyvinul přenosný počítač určený pro seznámení dětí s elektronickým médiem. Použité grafické uživatelské rozhraní s ikonami se stalo předlohou pro dnešní moderní operační systémy.

1981

Osborne 1
Společnost Osborne Computer Corp. jako první uvedla na trh přenosný osobní počítač. Vážil však přes deset kilogramů a neměl baterii. Software, který se k počítači dodával a který byl na 5,25“ disketách (v počítači byly dvě mechaniky), stál v té době více než samotný počítač.

1982

GRiD Compass 1100
Díky takovým vymoženostem, jako byl integrovaný plochý displej a lehké magneziové tělo, byl přenosný počítač GriD ve své době technologickým lídrem. Cena počítače vyvinutého Billem Moggridgem, která přesahovala 10 000 USD, však byla příliš vysoká, takže tento počítač si mohly pořídit jen instituce jako NASA nebo armáda.

1983

Compaq Portable
Na trh byl uveden první přenosný počítač kompatibilní s IBM. Přestože už měl oblíbený systém MS-DOS, žádným bestsellerem se nestal, protože byl dost těžký a neměl vlastní baterii.

1984

Gavilan SC
U počítače Gavilan se poprvé objevilo ke klávesnici připojené polohovací zařízení touchpad. Počítač už měl klasický skládací formát notebooků, LCD displej, systém MS-DOS a kompatibilní procesor Intel 80186.

1985

Bondwell 2
Přestože éra systému CP/M právě končila, zaznamenal Bondwell 2 velký úspěch. Se svými 64 KB paměti, 3,5“ disketovou mechanikou a LCD displejem se stal prodejním hitem rostoucího trhu s laptopy.

1988

Compaq SLT286
Jako první produkt na světě byl Compaq SLT286 dodáván s baterií, pevným diskem a LCD displejem, přičemž displej měl plné VGA rozlišení. Tento přenosný počítač kupovali především byznysmeni – a není divu, v té době stál zhruba stejně jako automobil střední třídy.

1990       

PRODUKT MĚSÍCE 08/1990
Sharp Multi-Color 386 PC-8041               
PROCESOR:     Intel 80386 
FREKVENCE:      20 MHz    
RAM:              2 MB    
PEVNÝ DISK:      40 MB    
CENA:       cca 23 000 DEM

1997

USB rozhraní
Rozhraní USB rychle proniklo i do notebooků, protože tento univerzální port usnadnil připojení různých periferních zařízení.

1998     

VÍTĚZ TESTU 09/1998        
Actebis Targa Traveller 600
PROCESOR:     Intel Pentium MMX
FREKVENCE:            166 MHz  
RAM:                    32 MB  
PEVNÝ DISK:               2 GB 
CENA:             cca 4000 DEM

1999

WLAN pro každého
Díky bezdrátové síti WLAN se uživatelé notebooků stali ještě svobodnějšími a mohli se připojit na více místech. Začaly se objevovat první hotspoty umožňující přístup k internetu a tím i k firemní síti.

2008          

CHIP HIGHLIGHT 03/2008       
Apple MacBook Air            
CPU:     Intel Core 2 Duo 1,8 GHz
ČIPSET:            i965GM        
RAM:               2 GByte       
PEVNÝ DISK:    64 GByte SSD     
ROZHRANÍ:      USB, WLAN, BT     
CENA:           cca 75 000 Kč

BUDOUCNOST

Budoucnost Snad na každé IT výstavě konané v posledních pěti letech byl představen nějaký notebook napájený pomocí palivových článků. Na trhu se však zatím žádný reálný produkt neobjevil. Palivové články by nicméně měly v nejbližší budoucnosti vyřešit problém s napájením přenosných počítačů. Nádrž s vodíkem by měla zvládnout zásobovat notebook energií po celé dny, a možná i týdny. Umožní to i vývoj výkonnějších zařízení.

 

Dokumenty ke stažení