Windows 7: Budoucí mise Microsoftu
Po neúspěchu Visty pracují redmondští vývojáři co nejrychleji na NOVÉM OPERAČNÍM SYSTÉMU, který se prozatím skrývá pod jménem Windows 7. Měl by být dokončen za rok a půl. My už známe základní informace.
ANDREAS HENTSCHEL
Datum 30. června lze označit jako konec jedné éry Microsoftu. Byl to totiž poslední pracovní den Billa Gatese - spoluzakladatele a zároveň hlavní tváře softwarového gigantu. Gates se rozhodl odejít do důchodu. Oznámil to již před mnoha lety a oficiálně odešel do důchodu minulé září na schůzce společnosti, svoji kancelář však opustil až nyní. Stále figuruje v managementu, zůstává také hlavním akcionářem, ale už nikdy více se nebude starat o běžný provoz. Staré rčení říká, že člověk by měl skončit „na vrcholu“ - Bill Gates ale tento okamžik propásl…
Microsoft nyní bojuje na všech frontách, a v důležitých „internetových“ sférách navíc nepříliš úspěšně. Webové vyhledávání, videoportály, sociální sítě - v těchto důležitých odvětvích hraje Microsoft jen okrajovou roli. Nákup Yahoo mohl tuto situaci alespoň částečně změnit, nicméně se zdá, že toto „téma“ je už minulostí. Ani další „business“ se Microsoftu příliš nedaří, snad pouze s výjimkou kancelářského balíku „Office“. Windows Vista se moc neprodávají, a co je horší - tento operační systém přináší Microsoftu více trapasů než uznání.
Záhadné screenshoty: První beta verze Windows 7
Stále však existuje naděje - vývojáři v Redmondu pracují na nástupci Visty. Ten má jednoduché kódové jméno Windows 7 a měl by se objevit na počátku roku 2010. Sliby spojené s novým systémem jsou v zásadě stejné jako obvykle: Windows 7 by měla být rychlejší než Windows Vista, budou „zálohovat“ do RAM a poběží také na slabých počítačích. Budou však Windows opravdu taková, jak Microsoft slibuje?
Screenshoty Windows 7 už lze nalézt na internetu. Ukazují chytré ovládací prvky pro Media player či pro fotoalba. Experti ale mají odůvodnitelné pochyby týkající se původu těchto obrázků. Předchozí beta verze vykazovaly totiž pouze technické změny na úrovni kódů. Grafické modifikace se obvykle objevují až v pozdějších fázích vývoje.
Beta verze Windows 7, která koluje na webu pár týdnů, je ale věrohodná: systém je označen jako „dočasná kopie“. Tak se říká kopiím, které se dávají vývojářům s žádostí o testování a hodnocení. Údajná Windows 7 navíc obsahují „report dialog“, pomocí kterého mohou vývojáři sdělit Microsoftu své zkušenosti, přání a chyby, na které narazí - což je typická „vlastnost“ beta verzí Microsoftu.
„ Uděláme vše proto, aby byl nástupce Visty lepší...“
Bill Gates, Microsoft
Další důležitý vývoj při porovnání s Vistou se týká detailů: počítač může být bez problémů integrován do pracovních týmů a sítí, a to dokonce i během instalačního procesu. Už při zběžné prohlídce nabídky Start vás také zaujme celá řada novinek: například nově navržený „Windows Meeting Space“, typ ovládacího centra pro sdílení dokumentů a souborů na internetu. Jeho pomocí může stanovený okruh uživatelů snadno vyměňovat a sdílet přes web fotky, hudbu či jiné soubory. Drobným zádrhelem je však to, že služba vyžaduje registraci. Je celkem možné, že Microsoft chce tímto způsobem vyvolat zájem o Windows Live ID a posílit tak i pozice svých ostatních síťových služeb. Služba Windows Live ale může zaujmout spoustu uživatelů; je to dokonalé marketingové spojení zajímavé služby a koncepce podporované Stevem Ballmerem (jeho „software jako služba“). A co si pod tím můžete představit? Uživatelé už si nebudou muset programy kupovat a instalovat. Aplikace budou spouštěny on-line (mimo browser) a platit se bude za používání.
Systém s vlastní obranou: Windows 7 spouští v případě objevení děr automatický alarm
Další malý detail v nabídce Start poukazuje na fakt, že vývojáři Microsoftu stále neuznávají uživatelské rozhraní „Aero“, které bylo ve Vistě prezentováno jako jedna z jejích nejchytřejších „vychytávek“. Zatímco dynamické startovní menu Visty třídí programy v nabídce podle frekvence jejich používání, ve Windows 7 mohou být navíc aplikace v nabídce „ukotveny pomocí špendlíku“. Důsledkem toho mohou být i zřídka používané programy spuštěny rychle. Celkově lze potvrdit, že Microsoft nabízí uživatelům Windows 7 při organizování jejich desktopů mnohem více volnosti. Příklad? Velikost vyhledávacích dialogů je měnitelná, velikost písma může být plynule upravována a pozadí plochy může být „ušito“ podle vaší chuti.
Windows 7 mají ale nabídnout i převratnější novinky, než jsou zmiňované malé modifikace. Jednou z nich je například „Windows Health Center“. V něm lze snadno kontrolovat stav počítače: Chybí nějaké updaty? Jsou všechny správně nainstalovány? Která uživatelská konta mají jaká práva a jaká jsou tomu odpovídající rizika? Navíc, jakmile se ve Windows (v kterékoliv z kontrolovaných oblastí) objeví potenciální slabé místo, systém spustí alarm. A máme další dobré zprávy: staré známé „Recovery Center“ teď vytváří zálohy a obnovuje data mnohem jednodušeji.
Pokud bychom tedy jedním slovem shrnuli dojmy, napadá nás ideální výraz „slibné“. Otázkou však zůstává, jak budou všechny tyto drobnosti spojeny ve funkční celek. Rozhodně není vývojářům co závidět. Tlak, který je kladen na úspěch, je značně vysoký a tomu úměrná je i nervozita managementu Microsoftu. Ve vzduchu navíc poletuje celá řada nepříjemných otázek: Jsou vám známy chyby, kterých jste se dopustili v minulosti? Pamatujete si zmatek okolo termínu, který provázel spuštění Visty? Víte o problémech týkajících se kompatibility? A je vám také jasné, že se tyto chyby nemohou opakovat?
Před několika týdny na konferenci D6, kterou organizoval Wall Street Journal, podobně „filozofoval“ i Bill Gates, upřímně i hořce zároveň: „Naše filozofie je dělat věci lépe, a s Vistou jsme si k tomu připravili spoustu příležitostí.“ Windows 7 tedy nebudou jen novým operačním systémem, ale měla by se stát určitým druhem kompenzace za debakl Visty. Windows 7 představují pokus dokázat, že pokrokové produkty skutečně mohou být vytvořeny v obrovské skupině, která čítá 80 000 zaměstnanců a má poměrně přísnou strukturu.
Člověkem, který nese za „opravný proces“ jménem Windows 7 zodpovědnost, je Steven Sinofsky. Microsoft se domnívá, že je to ideální volba, nejen proto, že Sinofsky již dlouho úspěšně vede divizi Office. V ní totiž dokázal udělat to, co se Microsoftu minule v oblasti operačních systémů nepovedlo: pravidelně dodávat nové verze na trh, navíc s kladnou odezvou u zákazníků.
Pár měsíců po svém nástupu do funkce vystoupil s profesionální rozvahou a zapochyboval o vhodnosti otevřenosti (dosud tolerované Microsoftem) týkající se budoucích produktů. Poté, co na veřejnost pronikly detaily týkající se Vista Service Packu, Sinofsky napsal do svého blogu: „Prosím, nedělejte to! […].“ Mnoho lidí ale považuje tuto obezřetnost za „starou školu“.
Gates a Ballmer: Pohovořme o prvních detailech Windows 7
I přes výše uvedená „prohlášení“ Sinofského se „ven“ dostaly první detaily z Windows 7; a to nejen přes již výše zmíněnou beta verzi, ale také oficiální cestou. Dokonce i Bill Gates byl několik dní před svým konečným rozloučením s Microsoftem viděn, jak hovoří o novém operačním systému. Po vystoupení Gatese na konferenci v Tokiu jsme se mohli dozvědět, že vývojáři pracují na vylepšení nejnovější verze Windows, a to s cílem snížit nároky na paměť RAM - což byla jedna z velkých slabin Visty.
Gates však šel ještě hlouběji do detailů: jako důležitou vlastnost označil souhru počítačů, notebooků a mobilních zařízení (např. mobilních telefonů). Mezi řádky také poodhalil, že propojení Windows a online služby Live Mesh by mohlo být uskutečněno už ve Windows 7. Tento smělý odhad podporuje i fakt, že do beta verze uvedeného OS byl již integrován Windows Meeting Space. Na výše zmíněné D6 konferenci předvedli Ballmer a Gates ukázku, v níž demonstrovali, jak následovník Visty podporuje touchscreeny.
Stařeček Microsoftu „Paint“ se teď jmenuje „Touchable Paint“ a jeho pomocí lze nyní kreslit kruhy či malovat stromy přímo prstem místo myší. Microsoft tuto „multidotykovou technologii“ představil už před rokem, a to pod názvem „Microsoft Surface“. O tom, že nejde o žádnou hračku, se můžete přesvědčit na celé řadě videí (např. www.youtube.com/watch?v=-9j_tYP-kzc&eurl=) - v praxi by opravdu mohlo jít o praktickou pomůcku pro přesun dat, úpravu obrázků či ovládání her. A zda tohle vše najdeme ve Windows 7? Bez komentáře.
Steve Ballmer, muž marketingu, prohlásil pouze toto: „Ve Windows 7 bude nabídnuta spousta funkcí a naším cílem je s našimi ,hardware partnery' postavit fantastický počítač.“
Rozvážný vedoucí vývoje Steven Sinofsky se takovýmto otřepaným frázím vyhnul. Jeho jediným významným komentářem týkajícím se nového operačního systému bylo (ne zrovna překvapivé) prohlášení, že se zákazníci Microsoftu nemusí obávat o kompatibilitu: „Aplikace a drivery, které běží ve Vistě, poběží také ve Windows 7.“
„Co funguje ve Vistě, to poběží i ve Windows 7…“
Steven Sinofsky, hlavní vývojář Windows 7
I přes velké množství nadějí a očekávání se obvyklý informační chaos, který provázel Vistu, dosud neobjevil. Snad kromě několika menších výjimek: Gates jednou překvapil prohlášením, že Windows 7 se objeví už v roce 2009. Poté, co byl Sinofsky v interview na C-Net dotázán na tento deadline, téměř žalostně hledal slova: „Já myslím, že bych chtěl říct to, co jsem již řekl: že říkáme, že bychom vypustili Windows 7 tři roky po tom, co vypustíme Vistu.“
Což by bylo až v lednu 2010. Do té doby bude přibližně 2 000 vývojářů tento nový systém „kompletovat“. S první beta verzí pro velký okruh uživatelů bude možné se seznámit pravděpodobně do konce října. Poté se v Los Angeles bude konat Professional Developers Conference, jedno z nejdůležitějších setkání vývojářů Windows. Pak se 2 000 testerů Microsoftu ještě jednou vydá hledat „problémy“.
Ve stejné době obdrží 260 významných zákazníků po celém světě testovací verzi operačního systému v rámci tzv. TAP (Technology Adoption Program) a veřejnost „dostane“ betu. RC verze přijdou na řadu další rok. Probíhá to tedy v podobném rytmu jako u Windows Vista. Můžeme ale jen doufat, že pokračování bude zcela odlišné…
AUTOR@CHIP.CZ
NOVINKY MICROSOFTU
Celá řada nových programů a služeb přijde z Redmondu ještě dříve, než se objeví Windows 7. My vám představíme ty nejdůležitější…
Live Mesh: Microsoft opět „objevil“ internet a nabídl diskový prostor pro synchronizaci dat mezi PC, notebooky a mobilními zařízeními…
Silverlight 2.0 Plug-in do prohlížeče nabízející celou řadu funkcí lze již srovnávat s Adobe Flash. Druhá verze se objeví na konci léta…
Internet Explorer 8 IE pomalu, ale jistě ztrácí podíl na trhu. A právě tento pokles by měla zastavit nová verze prohlížeče. Druhá beta verze se objeví v srpnu letošního roku.
- Závěrem - Windows 7: Budoucí mise Microsoftu (672.66 kB) - Staženo 1050x