Pomocník v rukách lékaře
V českém zdravotnictví stráví lékař s pacientem jenom krátkou chvíli, aby vzápětí promrhal půl pracovního dne papírováním. Řešení mnoha problémů nabízí ZAVÁDĚNÍ INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ do nemocniční praxe.
MICHAL ČERNÝ
Něco podobného zřejmě v životě potká každého z nás, i když málokdo je z toho zrovna nadšený: řekněme, že máte nějaké zdravotní problémy a jste nuceni strávit určitý čas ve zdravotnickém zařízení - jehož dezinfekčnímu pachu se samozřejmě většina z nás vyhýbá jako čert kříži. Ležíte na posteli, začíná vizita. V minulosti by vás lékař vyslechl a vyšetřil, a potom by dlouho, kdesi ve své kanceláři, na psacím stroji smolil o vizitě rozsáhlé pojednání. I české nemocnice se však modernizují: například mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice je postupně vybavována zařízením nazvaným Intel MCA (Mobile Clinical Assistant), což je počítačový tablet s dotykovou obrazovkou, jehož součástí je také 2Mpx fotoaparát, čtečka RFID a čárových kódů a mikrofon (viz box dole). Sestřička nejprve čtečkou zabudovanou v zařízení přečte sebe, potom náramek na vaší ruce, a nakonec krabičku léků, které vám má podat.
„Jak se cítíte?“ vyptává se lékař a všechny údaje zapisuje do tabletu, kde má speciálně pro tuto vizitu přednastavené wizardy. Všechny údaje o použitých lécích i informace z vizity se bezdrátově přenesou do informačního systému nemocnice. „Pane doktore, můžu se zeptat - jak vypadá ten umělý kloub, který jste mi voperovali do kyčle?“ Na obrazovce tabletu není problém pacientovi cokoli ukázat, například rentgenové snímky nebo záznamy z počítačové tomografie. Kdyby byl například potřeba klientův souhlas k operaci, může se tužkou do tabletu podepsat, případně je možné souhlas do zařízení nahrát ve zvukové podobě.
V Klaudiánově nemocnici mají takových přístrojů zatím šest, do budoucna jich zde chtějí mít šedesát až sto. Nejde rozhodně o levnou investici - jeden takový „medicínský asistent“ stojí kolem 50 000 Kč. Jaké byly hlavní motivy k pořízení takovéhoto přístroje? „K zavedení Intel MCA jsme se rozhodli mimo jiné také proto, že umožňuje načítání informací pomocí čárového kódu,“ říká Štěpánka Havlová z mladoboleslavské nemocnice. V českém zdravotnictví by se mohl brzy rozšířit zvyk, který zatím není příliš běžný - žaloby pacientů na nemocnice a dlouhé soudní spory s klienty, kteří nebyli z různých důvodů spokojeni s léčbou. Nemocnice tak chtějí chránit nejenom sebe, ale i pacienta - každý podaný lék, každá návštěva lékaře u lůžka je zaznamenána i s časovým údajem, takže k tak hororovým případům, jaké se staly v nedávné době v Havlíčkově Brodě, by stěží mohlo dojít. V běžné praxi se občas vyskytne problém, že si příbuzní pacientů stěžují zhruba ve stylu: „Babička vyprávěla, že u ní tady celou dobu nikdo nebyl a nikdo se o ni nestaral…“ Všechny návštěvy personálu se zaznamenávají pomocí čárového kódu i s přesným časovým údajem, takže je možné ukázat přehledný výpis.
„Testovali jsme také některé alternativy mobilních klinických asistentů, které se vyrábějí například v Německu,“ dodává Václav Řičář, člen představenstva Klaudiánovy nemocnice. „Byl zde trochu problém v tom, že tato zařízení se příliš přehřívala, takže personál, který má většinou krátké rukávy, pálila mřížka do předloktí, a nebylo tedy možné přístroj nosit za držadlo jako tablet. U současných přístrojů, které máme k dispozici, se takové problémy už nevyskytují. Tato zařízení jsou nasazována v nemocnicích v USA a používá je hlavně střední zdravotnický personál - oproti tomu u nás je trochu rozdíl v tom, že my se snažíme mobilní klinické asistenty dávat do rukou přímo lékařům.“
MICHAL.CERNY@CHIP.CZ
INFO: www.klaudianovanemocnice.cz www.sophis.cz
MOTION COMPUTING C5
Počítačový tablet určený pro použití ve zdravotnictví
Hmotnost: 1,4 kg
Napájení: lehká „hot swap“ baterie, kterou je možné vyměňovat za provozu, aniž by hrozila ztráta důležitých dat kvůli vypnutí a zapnutí
Procesor: Intel Core Solo U1400 (1,20 GHz)
Displej: ViewAnywhere Display
RAM: 1 024 MB DDR2
HDD: 30 GB
Komunikace: Intel 802.11a/b/g, Bluetooth
Příslušenství: čtečka otisků prstů, čtečka čárových kódů, čtečka RFID, fotoaparát (2,0 Mpx)
Software: OS Windows XP Tablet PC Edition. Na něj se instalují jednotlivé klinické, nemocniční či ekonomické informační systémy.
- Aktuality - Pomocník v rukách lékaře (351.96 kB) - Staženo 1074x