Přejít k hlavnímu obsahu

Nový internetový trend: Zaplať, nebo čekej

Nový internetový trend: Zaplať, nebo čekej

Surfuj šnečím tempem, nebo si připlať: internetoví poskytovatelé chtějí u některých internetových stránek vybírat URČITÝ DRUH CLA a zároveň nabídnout uživatelům „data“ bez čekání.
CHRISTOPH ZANGERLE A MARKUS SCHMIDT

Síťová neutralita je zvláštní výraz. Jeho význam je ale poměrně jednoduchý: se všemi pakety je nakládáno stejně. Bez ohledu na to, odkud a kam data po internetu proudí, poskytovatelé je musí dodávat co možná nejspolehlivěji. Video z YouTube používá stejná optická vlákna jako soukromý e-mail. Tato rovnost na netu ale celé řadě lidí „leží v žaludku“.
„Stupidita,“ rozčiluje se Neil Berkett, CEO britského poskytovatele Virgin Media. Jeho společnost chce „odehnat“ z rychlého internetového proudu všechny stránky, které neplatí příplatek poskytovateli. V Americe už mají tyto „nápady“ své první praktické příklady. Poskytovatel Comcast jednoduše zablokoval svým zákazníkům stahování přes protokol využívaný P2P sítěmi BitTorrent. Po obrovských protestech chce poskytovatel odstranit blokádu do konce roku 2008.
                                           „ Síťová neutralita je nesmysl.“
                                     Neil Berkett, CEO Virgin Media
Obchodní model „Plať, nebo čekej“ by měl fatální důsledky pro internetové giganty, jako je Google, kterému také patří videoplatforma YouTube. Bez celního poplatku by uživatel YouTube mohl sledovat videa pouze po částech. Většina poskytovatelů ale nevěří, že by podobná situace mohla v Evropě nastat. Při streamování videa nelze tolerovat výkyvy v rychlosti přenosu.

Optické miliony

V současné době investuje většina poskytovatelů miliony eur na rozšíření pokrytí měst rychlým internetem. Tento vývoj je logickým důsledkem zvyšujících se nároků na přenos dat. Například v roce 2007 rozeslali němečtí surfaři přes linky okolo 1,7 miliardy GB - za méně než pět let vzrostlo toto číslo více než čtyřikrát. Provideři nicméně nechtějí nést náklady na tento vývoj sami - příjem z internetového cla by byl pro ně opravdu přínosný. „Existují zájmové skupiny (v čele s Googlem), které chtějí vyžívat internet bez placení,“ naříká většina velkých nadnárodních poskytovatelů. Poskytovatelé ale už zřejmě vyřešili hádanku, kdo by měl zvláštní poplatky za přenos platit: surfaři. Tvrdí, že v blízké budoucnosti budou zákazníci platit za služby „vysoké úrovně“. Poskytovatelé nechtějí nechat Google „sníst koláč“, který upečou tak, že za miliardy rozšíří rychlé sítě…

Kdo vás brzdí?

Stránky „vysoké úrovně“ by jednoduše mohly přesunout zvyšující se náklady (související s rozvojem rychlých sítí) na uživatele. Smutným faktem ale zůstává, že tato strategie by znamenala ještě více ztížený start pro nové, pokrokové internetové projekty. Z podobných důvodů se největší internetový vyhledávač připravuje na bitvu s poskytovateli. Google chce totiž brzy přijít s nástrojem, pomocí něhož by každý surfař měl být schopen zkontrolovat, zda jeho poskytovatel blokuje nebo neblokuje konkrétní stránky. To, zda by bouře protestů uživatelů mohla poskytovatele donutit ustoupit, je prozatím jen v oblasti dohadů.
Cory Doctorow, editor Boingboing. net, jednoho z nejznámějších webových blogů světa, si na své stránce halasně stěžoval na kickbacky, které chce Virgin Media získat od webových stránek. O několik dní později měl v poště další příspěvek „k tématu“: dopis o ukončení smlouvy od svého providera…
Info: www.savetheinternet.com

RYCHLE ROSTOUCÍ DATOVÝ PROVOZ

V České republice byly dlouhou dobu informace o internetových aktivitách uživatelů zkreslovány limity pro objem stahovaných dat. Nám se ale podařilo od poskytovatele bezdrátového připojení získat údaje bez tohoto omezení. Zatímco v roce 2004 stáhl průměrný uživatel za měsíc necelých 500 MB dat, o rok později už to byl dvojnásobek. S rostoucí nabídkou internetových serverů rapidně vzrostly i požadavky uživatelů. V letošním létě se už průměrný měsíční objem stažených dat na jednoho uživatele pohyboval na hranici 5 GB!

WIFI PERSONAL AREA NETWORK

Bluetooth je nadbytečný, říká Intel

Je tomu právě sedm let, co se na trhu objevila první zařízení vybavená technologií Bluetooth -nyní, kdy se Bluetooth již prosadil a vše již dobře funguje, chce Intel, společně s Ozmo Devices, zasadit standardu bezdrátového přenosu dat na krátkou vzdálenost smrtelnou ránu. Myšlenka následovníka jistě má svůj potenciál: technologie WiFi Personal Area Network (WiFi-PAN) je založena na klasickém WLAN a funguje dobře na konvenčních noteboocích, PC a na dalším existujícím WLAN hardwaru, který pouze potřebuje nový ovladač.
Jaká je výhoda oproti Bluetooth? S rychlostí 9 Mb/s je WiFiPAN téměř pětkrát rychlejší než Bluetooth 2.0, navíc současně podporuje až osm spojení. Protože WiFi-PAN svým přenosovým výkonem nespotřebuje příliš mnoho zdrojů, můžete během použití surfovat na internetu přes WLAN. Také spotřeba energie má být nižší, takže se čas hovoru z bezdrátového headsetu ztrojnásobí až na 20 hodin.
Na druhé straně je ovšem potřeba nový hardware; výrobce musí mobily, klávesnice nebo sluchátka vybavit čipy WiFi-PAN. Je celkem pravděpodobné, že se technika přesto v krátkém čase prosadí: Intel chce svoje notebooky Centrino dodávat s odpovídající softwarovou podporou. Naproti tomu Bluetooth již nemá být součástí platformy Intelu.
INFO: www.intel.com/cz

PHILIPS WOWVX

TFT s 3D zobrazením

3D technika prožívá především v kinech již několik let svoji renesanci. Firma Philips nyní chce 3D zobrazení etablovat také ve sportovních halách, obchodech nebo na reklamních tabulích -a to bez nutnosti nosit obtěžující 3D brýle. Nejaktuálnější 22palcový TFT z řady WOW vytváří obrazy autostereoskopicky: u 3D obsahů z LCD vyzařované světlo prostupuje skrze fólii s transparentními čočkami a je rozděleno do dvou obrazů, které mozek diváka spojí dohromady do 3D obrazu. Protože přístroj poskytuje nezměněné 2D obsahy, hodí se také jako počítačový monitor. Rozlišení obrazovky 16:10 činí 1 680 x 1 050 pixelů, výrobce udává kontrast 1 000:1, jas 300 cd/m2. TFT má být dostupné na konci roku 2008, cena je zatím otevřená.
INFO: www.wowvx.com

APPLE iPHONE

České aplikace pro iPhone

Nový iPhone 3G je vybaven otevřeným programátorským rozhraním, proto existují aplikace psané na tělo právě tomuto telefonu. Nechybí ani dva produkty z České republiky. Prvním je hra Reversi - známé zabírání kamenů, které lze ovšem hrát nejen proti telefonu, ale také přes internet proti sobě. Druhou aplikací je realitní vyhledávač Mapmap. CZ, což je vlastně fulltextový vyhledávač nemovitostí.
INFO: www.apple.cz

KRÁTKÉ ZPRÁVY

MICROSOFT PLÁNUJE DALEKO DOPŘEDU

Windows 7 se ještě nedostala do alfa fáze, a Microsoft již sestavuje tým pro Windows 8. Podle spolupracovníka Microsoftu Stephena Chapmana již redmondský softwarový koncern vypsal na stránce ComputerJobs. com nabídku míst pro projekt Windows 8.
INFO: WWW.COMPUTERJOBS.COM

AMAZON STARTUJE STREAMOVACÍ NABÍDKU

Podle amerických novin chce Amazon ještě v roce 2008 v USA nastartovat streamovací nabídku pro filmy a televizní seriály. Má zde být k dispozici kolem 40 000 audiovizuálních děl. Informace o cenách zatím nejsou dostupné.
INFO: WWW.AMAZON.COM

BEZDRÁTOVÁ KLÁVESNICE PRO KONZOLI WII

Pro Nintendo Wii bude brzy k dispozici bezdrátová klávesnice od Logitechu. Klávesnice nedisponuje pouze klasickým layoutem, ale má také systémové klávesy jako „zoom in/out“.
INFO: WWW.LOGITECH.COM

EVROPA: V NASAZENÍ OPEN-SOURCE FIRMY VEDOU

Evropské hospodářství celosvětově vede v používání open-source. To vyplývá z aktuální studie Forrester Research. Celkově se Evropa k nasazení open-source programů staví v porovnání s USA otevřeněji.
INFO: WWW.FORRESTER.COM

BLU-RAY PŘEKONÁVÁ DVD

Podle studie zveřejněné společností pro průzkum trhu Futuresource se HD disky Blu-ray během své počáteční fáze v Evropě prodávají lépe než svého času DVD. Blu-ray přehrávače tak dosáhly prodejní čísla přes 10 milionů přístrojů - DVD přehrávačů přitom bylo na konci roku 1999 prodáno 1,6 milionu.
INFO: FUTURESOURCE-CONSULTING.COM

Dokumenty ke stažení