Přejít k hlavnímu obsahu

iPhone 3G - druhá generace přichází

iPhone 3G - druhá generace přichází

Už je to tady - iPhone 3G JE V PRODEJI. Když čtete tyto řádky, je možné zajít do obchodu a tam si jej koupit.
VRATISLAV KLEGA

První generace iPhonu se prodalo neuvěřitelných šest milionů kusů, a to byl telefon dostupný jen na zlomku trhů celého světa. Nová generace se začala prodávat 11. července tohoto roku a vzbudila stejný zájem, rozruch i nekončící debaty jako ta první.

3G sítě

Nový iPhone je označován jako 3G, z čehož by někdo mohl usuzovat, že se jedná již o třetí generaci telefonu. 3G však znamená podporu sítí třetí generace. Telefon totiž podporuje HSDPA o rychlosti až 3,6 Mb/s.
Absence 3G byla iPhonu první generace vyčítána ze všeho nejvíc. Hlasy šťouralů tedy byly umlčeny, pro českého zákazníka jde však o zcela okrajovou funkci. Důvodem je to, že HSDPA u nás nabízí jen Telefónica O2 a pokrývá jím doslova jen pár ulic. Jak žalostné je pokrytí, to si můžete sami zkontrolovat na adrese http://coverage.o2.position.cz. Pro našince je tedy důležitější přítomnost rozšířeného EDGE a samozřejmě Wi-Fi - oboje měl už první iPhone.

Více plastu, méně kovu

Starý iPhone byl exkluzivní tím, že zadní kryt byl vyroben z kovu. Dnes tento materiál používá mnohem více výrobců. Jenže iPhone 3G o tuto vymoženost přichází. Telefon má totiž integrovanou GPS a kovová záda by bránila přístupu signálu z družic. To vidíme jako krok zpět.
Nadšeni nejsme ani z dalšího růstu velikosti. Už původní model byl hodně velký, a nový iPhone s rozměry 115,5 x 12,3 x 62,1 mm jej ještě přerůstá. Alespoň že hmotnost se nezvýšila (133 g).
Displej starého iPhonu byl bez chybičky, a proto je stejný i u verze 3G. Nabízí stále nadstandardní rozlišení 320 x 480 bodů a obrovskou, 3,5“ úhlopříčku. Této velikosti nemůže žádný jiný mobil konkurovat. Displej zůstává dotykový a při ovládání stejně dobře citlivý jako u první generace.
Ani na dokonalém ovládání se nic nezměnilo. Orientace v telefonu je tak jednoduchá, jak jen může být, a prstem se dostanete přesně tam, kam chcete. Ani nejmodernější systémy u PDA značky HTC se nemohou vyrovnat dokonalé ergonomii iPhonu. Kdo si ovládání sám nevyzkouší, ten nepochopí, jak dokonalá ergonomie tento telefon povyšuje.

Virtuální klávesnice: Stále špatně

Virtuální QWERTY klávesnice byla jednou z nejkontroverznějších záležitostí starého iPhonu. Nám se sice na ní psalo velmi dobře a přesně, s minimem překlepů, nepochopili jsme však, proč se při přetočení telefonu na šířku nezmění i rozložení kláves, když se aplikace otáčí přesně podle toho, jak máte natočený telefon. Rozložení kláves po celé šířce by ergonomii psaní velmi prospělo.
Zprávy SMS používají stále stejný systém s historií chatu -v okně se zobrazují zároveň příchozí i odchozí zprávy k jednomu kontaktu. Tento princip připomíná oblíbené ICQ a je velmi praktický. Mimochodem, úplně stejný systém nabízí i se systémem Windows Mobile 6.1.

Lepší pro práci i zábavu

Apple nechce, aby byl iPhone jen záležitostí image, a proto jej ještě lépe vybavil i pro práci. Telefon si poradí s dokumenty Wordu, Excelu, PowerPointu, dokonce přečte i dokumenty PDF. VPN měla už první generace, 3G nabízí více protokolů a vylepšena byla komunikace se serverem Microsoft Exchange. Telefon proto můžeme doporučit i manažerům.
Nikoho nepřekvapí, že i nový iPhone obsahuje iPod pro přehrávání hudby. Kdo zná iPody, ten bude v ovládání jako doma. Opět se ukazuje, že Apple má tuto oblast dobře podchycenou a propracovanou. Jen těžko budete hledat nedostatky. Chválíme 3,5mm jack konektor pro připojení běžných sluchátek - to umí jen velmi málo výrobců mobilních telefonů. Mrzuté tak je jen to, že služba iTunes, která je s iPhonem velmi svázaná, není dostupná v České republice.

Aplikace: Nainstalujte si vlastní

Na počátku roku Apple zveřejnil Software Development Kit (SDK), tedy soubor nástrojů pro softwarové inženýry, aby věděli, jak mají programovat software pro iPhone. Díky tomu je k dispozici kolem tisícovky programů pro iPhone, z nichž asi čtvrtina je poskytována zdarma. Ani čeští výrobci nezahálejí a dva programy pocházejí z českých softwarových dílen.
Možnost instalovat si vlastní aplikace považujeme za vůbec nejlepší novinku iPhonu. U první verze bylo zprovoznění aplikací problematické, nejjednodušším způsobem bylo spouštění aplikací přes webový prohlížeč Safari. Současný systém, kdy lze aplikaci nainstalovat přímo do telefonu, je mnohem jednodušší.

Máme se na co těšit

Ačkoliv by měl být nový iPhone mnohem lepší, my tak výrazný pokrok nevnímáme. Skvělé jsou nové aplikace a GPS, pozitivní jsou rychlá data, negativně naopak vnímáme plastová záda a další nárůst rozměrů.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

OPERÁTOŘI

U:fon stále překvapuje

Nejmladší mobilní operátor U:fon výrazným způsobem snížil svoje ceny za hardware. Telefon Axesstel nebo telefon LG můžete získat jako dotovaný za 1 Kč, bez závazku za 1 999 Kč. Wi-Fi router, jehož dotovaná cena činila 4 199 Kč, si nyní můžete pořídit za 3 000 Kč, nedotovaný za 5 000 Kč.
Překvapením v ceníku U:fonu je U:fonův fofr internet ZA NULA, který bude v prodeji až po vydání tohoto čísla. Lze k němu pořídit jen nedotovaný modem. Zatím více nevíme, aktuální informace najdete na www.chip.cz.
INFO: www.ufon.cz

BELKIN USB HUB WIRELESS

USB bez starostí s dráty

Belkin nabízí první bezdrátový výrobek USB s certifikátem CE v Evropě. Bezdrátový čtyřportový rozbočovač USB poskytuje bezdrátový přístup pro zařízení USB. Stačí připojit zařízení USB, např. tiskárnu nebo pevný disk, k bezdrátovému USB rozbočovači a dodaný adaptér USB k počítači. Při přenášení notebooku po místnosti je tak stále k dispozici desetimetrový bezdrátový přístup k zařízením USB. Kdekoli v místnosti lze tisknout, přehrávat hudbu, stahovat fotografie a vypalovat disky CD bez starostí s propojovacími kabely.
Komentář redakce: Zařízení jsme měli možnost vyzkoušet v praxi. Byli jsme překvapeni vysokou rychlostí, která činila kolem 60 Mb/s. Zklamáni jsme byli dosahem - marketingové „up to 10 m“ v praxi znamená tři metry. Na delší vzdálenost už zařízení nefunguje. Výhodou Belkinu je, že na našem trhu se jiné bezdrátové USB neprodává. Cena se v internetových obchodech pohybuje do 4 000 Kč.
INFO: www.belkin.com/cz/

DATATRAVELER BLACKBOX

Data v bezpečí

Společnost Kingston Technology představila USB flash disk DataTraveler BlackBox. Zajímavé na něm je, že podporuje hardwarové šifrování a má certifikaci podle Federální normy pro zpracování informací (Federal Information Processing Standard -FIPS). Hodí se tedy pro organizace, které potřebují fyzicky přenášet kritická data. Všechna data uložená na disku DataTraveler Secure Privacy jsou automaticky zakódována pomocí 256bitové šifry AES. Pro přístup k datům uloženým na disku je nutné zadat složité heslo. Dojde-li ke ztrátě nebo krádeži disku, veškerá data se po nastaveném počtu zadání nesprávného hesla automaticky vymažou. Disk je dodáván v kapacitách 2 GB, 4 GB a 8 GB, a to v černém, zeleném a rudém provedení.
INFO: www.kingston.com

 

 

Dokumenty ke stažení