Přejít k hlavnímu obsahu

Zpracování fotek na internetu

EXPRESNÍ TEST CHIPU - FAKTA KRÁTCE A VÝSTIŽNĚ

Zpracování fotek na internetu

On-line retušování je velmi praktické, ale ne všechny BEZPLATNÉ PROGRAMY nabízejí skutečně kvalitní zpracování fotografií. Chip otestoval šest webových služeb určených pro editaci obrazů.
MANUEL SCHREIBER

Firma Adobe se také zúčastňuje souboje: Lídr trhu nabízí s Photoshopem Express Beta svou vlastní on-line službu pro zpracování obrazu. Nejenže webové služby šetří místo na pevném disku, ale také mají jednu rozhodující výhodu. Je totiž možné provozovat je na každém počítači s internetovým připojením – a obzvláště praktické to je na dovolené. Pořídíte digitální fotografie, uložíte je na web, opravíte chyby, změníte velikost a výřez – a už můžete motivy poslat přátelům nebo příbuzným. Záběry je možné také buď vytisknout a odeslat jako pohlednice, nebo je při nedostatku místa uložit na USB flash disk. Přinejmenším teoreticky – ne všechny bezplatné on-line nástroje se totiž pro tyto úkoly skutečně hodí.
U grafických programů jsou obzvláště důležité funkce pro editaci, dále filtry a možnosti nastavení. Otestovali jsme šest bezplatných webových nástrojů a zjistili jsme, jak si v tomto srovnání vede Photoshop Express Beta od společnosti Adobe.

Funkce: Mnohé ještě chybí

Žádný z testovaných nástrojů nepřináší všechny relevantní funkce, které jsou známé z desktopových programů, a tak zejména v oblastech koláže a retuše vykazují jednotliví kandidáti zjevné slabiny. Práci s vrstvami umožňují pouze služby Splashup a NexImage, zejména služba Splashup se na první pohled silně orientuje na profesionální verzi Photoshopu.
Jednoduchou optimalizaci fotografií oproti tomu zvládají všechny služby. Přesvědčily nás především možnosti služby Picnik: Nejdůležitější funkce je snadné pochopit na první pohled, například vyvážení barev, volby při ořezávání, při otáčení nebo při nastavování osvětlení. Nástroj navíc nabízí automatické korektury, například odstranění efektu červených očí. Vývojáři také změnili zpracování textů – klipy roztříděné podle kategorií a také individuálně nastavitelné obrazové rámy nabízejí uživateli široké kreativní pole. Výběr filtrů je bohatý a obsahuje zajímavé efekty, díky nimž můžete svoje fotografie převést do stylu Holga, Lomo nebo HDR (to je možné nastavit pomocí posuvníku).
Některé dobré filtry nabízí také nástroj Cellsea. Protože mu však schází preview, je skutečně obtížné ho ovládat. Korigování barev nebo nastavování osvětlení je zde hazardní hrou. U služby Phixr naopak najdete miniaturní preview, zato málo možností nastavení. Podobně to vypadá s Photoshopem Express Beta. Pracovní plocha nejprve působí moderně a bohatě. Protože jsme však netestovali komunitní funkce, ale editaci obrazů, zmenšuje se nabídka Adobe na minimum. Uživatel zde najde pouze nejdůležitější korekturní možnosti – výběr filtrů by sotva mohl být menší. Nepochopitelné je, že Photoshop Express Beta je jediným testovaným kandidátem, u něhož jsme nenašli žádné tlačítko pro změnu velikosti obrazu. Od programu s tak významným jménem jsme skutečně očekávali více.

Ovládání: Perfektní přehled

Pozitivní je, že programy jsou celkově zřetelně strukturovány a jejich ovládání je dětsky snadné. Pouze služba Picnik působí složitěji. Nevhodně vyřešeno je například menu „Retušovat“. Toto menu obsahuje pouze dvě funkce, které se hodí také do kategorie „Efekty“.
Při možnostech importu a exportu se od sebe jednotliví kandidáti zřetelně odlišují. Vedoucí roli zde získala jednoznačně služba Picnik, neboť možnosti ukládání jsou podstatně bohatší než u konkurence. Photoshop Express Beta zde přitom selhává na celé čáře, protože podporuje pouze obrazy v JPEG formátu a také pouze z lokálního PC nebo z předdefinovaných služeb, jako je Facebook a Picasa. Při ukládání nemá uživatel žádný vliv na kvalitu, velikost a formát. Kdo chce zpracovaný obraz uložit na své PC, musí ho uložit on-line pod svým Photoshop účtem, myší přejet přes obraz a kliknout na nově se vynořivší menu. Potom se otevře okno a v něm je třeba kliknout ještě na „Download“. Sotva by to bylo možné provést zdlouhavěji. Naštěstí zde existují dobré alternativy a od nich by se firma Adobe, pokud jde o zpracování fotografií na webu, ještě mohla leccos přiučit.
AUTOR@CHIP.CZ

SHRNUTÍ

Ve srovnání s bezplatnými desktopovými programy, jako je Gimp nebo Paint.net, by webové služby rozhodně neobstály. Hlavním úkolem bezplatných on-line nástrojů je však rychlá optimalizace obrazů, odesílání fotografií nebo jejich vkládání do homepage – a tyto úkoly zvládají dobře a komfortně. Služba Picnik přitom poskytuje vyváženou nabídku.

INFO

Ten správný nástroj…

PRO KREATIVNÍ UMĚLCE
Klasické grafické programy přinášejí podstatně více funkcí než on-line konkurence. V oblastech koláže a retuše jsou desktopové nástroje jasně překonány. …
PRO DOVOLENKÁŘE
On-line fotonástroje jsou vynikající službou pro cestovatele, kteří s sebou mají fotoaparát a chtějí své fotografie zpracovávat na libovolném PC nebo je z něj odesílat. …
PRO MOBILNÍ PROFESIONÁLY
Fotoumělci, kteří se nechtějí tahat s notebookem, mohou instalovat programy, jako je např. Gimp, na USB disk a používat je na libovolném PC.

Dokumenty ke stažení