Zábava s DSLR začíná na 10 000 Kč
DSLR – digitální jednooké zrcadlovky – nejenže poskytují fotografie PRVOTŘÍDNÍ KVALITY, ale navíc jsou i cenově dostupné. Chip otestoval čtrnáct DSLR vyskytujících se na našem trhu.
THOMAS LITTSCHWAGER
Profesionálové je používají už dlouho, amatéři se jim museli až dosud vyhýbat kvůli vysoké ceně. Digitální jednooké zrcadlovky (DSLR – digital single lens reflex) jsou synonymem pro vysoce kvalitní, ale drahé fotografování, ale v současné době jejich cena výrazně klesla. Není tedy problém zakoupit kvalitní model za cenu pod 10 000 Kč.
A navíc výrobci u levných modelů nejsou často vůbec lakomí a zajímavými přídavnými funkcemi obdařují i je. A tak i v této cenové třídě najdete fotoaparáty zahrnující funkci LiveView, optický stabilizátor nebo čip s vysokým rozlišením. Chip se podrobně podíval hned na čtrnáct modelů DSLR s cenou pod 30 000 Kč (cena těla). Další peníze ale samozřejmě musíte zaplatit za objektivy, pokud vám nebude stačit objektiv ze setu.
Kvalita snímků: Těžko najdete šum, pouze při špatném osvětlení
Amatérští fotografové, kteří už měli možnost s jednookou zrcadlovkou pracovat, přejdou na digitální verzi velice snadno. Nabízí totiž podobné možnosti nastavení, velmi dobrou obrazovou kvalitu a v některých případech můžete také použít sklo z analogové zrcadlovky, pokud si vyberete stejnou značku.
Na druhé straně cesta od „normálního“ digitálního fotoaparátu k DSLR je o něco delší. Přesto to stojí za to, protože s DSLR získáte řadu výhod a možností, které mohou rozhodnout – od lepších možností nastavení přes obrazovou kvalitu až po rychlost. Ambiciózní fotografové budou s digitální zrcadlovkou určitě spokojeni. Už jen možnost vybrat si mezi mnoha objektivy může být důvodem pro to, pořídit si právě DSLR zařízení.
Profesionální fotografie je dostupná
Další důležitý rozdíl mezi kompaktním digitálním fotoaparátem a digitální zrcadlovkou najdete na snímcích. Všechny modely zrcadlovek totiž v testu vykázaly minimální obrazový šum a zrnitost.
Dokonce i starší modely Nikon D80 a Canon EOS 400D nasadily laťku hodně vysoko, takže i při zvolení vyšší citlivosti (ISO 800) jsou snímky pěkné a bez větších ruchů. Aktuální modely, jako třeba Canon EOS 450D, jsou, co se týká nízkých ISO hodnot, na špičce. Podle našich měření dokonce v oblasti obrazového šumu drží krok se špičkovými fotoaparáty, jako je Nikon D3, který se prodává za více než 100 000 Kč. Dokonce i fotoaparát Pentax K200D, který v našem srovnávacím testu skončil téměř na konci, vykazoval šum jen při nastavení vysokých hodnot ISO a při vysokém rozlišení.
A nedejte se oklamat informacemi, které se týkají megapixelů! Námi naměřené rozlišení je ve skutečnosti mnohem nižší, než uvádějí výrobci. Příčinou jsou různé digitální filtry, které mají snímky vylepšit, ale pravda je, že je mohou i rozostřit. Navíc rozlišení snímků závisí i na použitých objektivech. Příkladem je Pentax K20D. Vzhledem k hodnotě 14,6 megapixelu se zdá, že by to měl být přistroj s nejvyšším rozlišením v našem testu. Naměřili jsme u něj rozlišení až 2 469 linií. Pro srovnání: Mírně slabší Sony Alpha 350 s 14 megapixely zvládla v testech rozlišení až 2 694 linií.
DSLR oprávněně získávají body k dobru za rychlost. Nejrychlejším borcem v testu je aparát Canon EOS 40D, protože zvládne v průměru šest snímků za sekundu. Nikon D80 je zase nejlepší v rychlosti fotografování jednotlivých snímků. Potřebuje totiž jen 0,2 sekundy na to, aby po zapnutí pořídil první snímek, a zpoždění spouště je pouze 0,3 sekundy.
Vlastnosti: Velký komfort díky funkci Live View a díky stabilizátoru obrazu
Co se týká vybavení, zde DSLR jasně překonávají konkurenční kompaktní fotoaparáty. Všechny testované přístroje totiž nabízí USB rozhraní, videokonektor, samospoušť, patici blesku, několik scénických režimů a ovládací kolečko pro rychlý přístup k jednotlivým funkcím.
Majitelé Nikonu D80 se však musí obejít bez praktického a automatického čištění senzoru.
I další nevýhodu digitálních zrcadlovek teď výrobci začínají eliminovat. Kvůli konstrukci a kvůli tomu, že digitální zrcadlovky pracují jinak než kompakty a používají „zrcátko“, zůstává totiž displej při fotografování prázdný a uživatel může použít pouze optický hledáček. Díky nové technologii nazvané Live View se nyní může u některých modelů zrcadlovek použít pro náhled i displej – podobně jako u digitálních kompaktů.
Ne všichni výrobci ale zvládli tuto funkci stejně dobře. Příkladem je Canon 450D: Jeho živý náhled je poněkud loudavý a při rychlejších scénách nezachytíte na displeji všechny pohyby. A proč se funkce Live View v automatickém režimu kompletně vypne, to je další japonská záhada. Přitom třeba u Alphy 300 od společnosti Sony funguje všechno bez problémů a druhý CCD čip posílá snímky na displej v reálném čase.
Dalším trendem jsou optické stabilizátory, které mají zabránit rozmazání. Optický stabilizátor nemají jen aparáty firem Canon a Nikon a některé modely společnosti Olympus (modely E-410 a E-420 se doprodávají).
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Digitální jednooké zrcadlovky jsou cenově stále dostupnější, ale stále nejsou laciné. Odměnou pro fotografy je ale možnost volby objektivu, skvělé snímky, výborné možnosti nastavení a pracovní rychlost. V našem testu zvítězil Canon EOS 40D (stojí cca 27000 Kč). Naším cenovým tipem je Olympus E-510 (který má i funkci Live View), který se prodává za výbornou cenu – 12000 Kč..
SOUHRN _ DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY
RADY PRO NÁKUP
*DSLR, NEBO KOMPAKT?
Každý, kdo chce fotografovat kreativně a jemuž nestačí automatické nastavení, by si měl vybrat zrcadlovku (DSLR). Ale je to zařízení příliš velké pro nošení v kapse, a tak se nehodí pro každou příležitost. Pro běžné domácí snímky kompakt stačí a snadno se nosí.
*MEGAPIXELY
Vyšší rozlišení nutně neznamená i lepší kvalitu snímků. Šest megapixelů úplně stačí pro všechny běžné snímky do velikosti DIN A4. Pouze pokud chcete pořizovat snímky na plakáty, budete potřebovat deset a více megapixelů.
*LIVE VIEW
Vidět fotografované objekty na displeji je praktické, zvláště když fotografujete z úhlu a optický hledáček je těžko přístupný. Ideální je pak naklápěcí displej. Pak můžete mít fotoaparát i nad hlavou. Naklápěcí displej zatím mají jen modely Sony Alpha 300 a 350.
*STABILIZÁTOR OBRAZU
Pokud fotografujete v šeru a použijete delší expoziční čas, snímky bývají rozmazané. A to i když pořizujete snímky zrcadlovkou. Stabilizátor tyto problémy redukuje. V případě, že fotoaparát stabilizátor nemá, můžete použít objektiv se stabilizátorem. Takový objektiv používá například Canon.
*V SETU S OBJEKTIVY
Digitální zrcadlovky se často prodávají v setu společně se základním objektivem, který pak vyjde levně. Pro prvotní seznámení stačí, ale náročnější fotografové si asi vyberou objektiv, který jim bude lépe vyhovovat.
VÍTĚZOVÉ TESTU
CANON EOS 40D
Vítěz testu 08/2008
EOS 40D není úplně nejnovější model společnosti Canon, ale s novinkami stále směle drží krok a jeho cena poklesla, takže je už dostupnější. Tento vysoce kvalitně provedený semiprofesionální model se díky dobré obrazové kvalitě, rychlosti a bohaté výbavě stal vítězem našeho testu amatérských fotoaparátů. Jedinou jeho nevýhodou je, že nemá stabilizátor obrazu.
CENA VČ. DPH: 27 000 Kč
OLYMPUS E-510
Cenový tip 08/2008
Tento skladný a praktický model od Olympusu se může pochlubit takovými funkcemi, jako je Live View, stabilizátor obrazu a čištění senzoru. Ovládání a procházení jednotlivých položek v menu jsou srozumitelné, i když mnohá nastavení nejsou na první pohled jasná. Jen horší rychlost a mírný obrazový šum nás vedly k tomu, že jsme Olympus E-510 nezařadili mezi úplně nejlepší testované modely. Na trhu už je následovník s označením E-520.
CENA VČ. DPH: 12 000 Kč
JAK CHIP TESTOVAL
Nejdůležitějšími kritérii při hodnocení DSLR byla kvalita snímků a vybavení/obsluha – každé kritérium získalo v testu po 40 %. Pokud jde o hodnocení kvality, měřili jsme obrazový šum, rozlišení a barevnou věrnost – to vše za použití nejlepšího dostupného objektivu. Kromě rozlišení jsme do vlastností/vybavení započítali i funkci Live View, optickou stabilizaci, čištění senzoru a dostupné konektory. Rozměry a hmotnost se započítávají do ovládání. Expoziční čas, zpoždění spouště a počet snímků v sérii za sekundu spadají pod hodnocení rychlosti.
15 % RYCHLOST
40 % VÝBAVA/OVLÁDÁNÍ
40 % KVALITA OBRAZU
5 % DOKUMENTACE/ SERVIS
- Testy a recenze - Zábava s DSLR začíná na 10 000 Kč (752.23 kB) - Staženo 1089x