Speciál
Navigace 2008 + nejlepší mobily s GPS
Jaké jsou navigační trendy
Od začátečnické navigace až po Deluxe PNA a mobil s GPS. Prozradíme vám, co je VE SVĚTĚ NAVIGACÍ NYNÍ DŮLEŽITÉ.
SMARTPHONE
Nová ryba v rybníku
Až z Tchaj-wanu pochází nový Smartphone, který se hlavně prostřednictvím svého GPS čipu chce profilovat jako nový „zabiják“ iPhonu. Glofiish M810 má nejen 2,8“ dotykový displej, ale i vysouvací klávesnici. Běží pod Windows Mobile 6 a zvládá - na rozdíl od iPhonu první generace - také HSDPA.
INFO: www.glofiish.com
NAVIGAČNÍ STUDIE
Teď už bez hádek
Jak často dochází v autech ke sporům o správnou cestu k cíli, to říci neumíme. Jedno však víme: V budoucnu jich určitě ubyde. Podle nové studie se má do roku 2014 odbyt navigačních systémů celosvětově více než ztrojnásobit. Vloni bylo prodáno kolem 55,5 milionu přístrojů s GPS čipem, v roce 2014 jich má být asi 190 milionů. Zajímavým poznatkem studie Strategy Analytics je, že bude přibývat nejen mobilních navigačních přístrojů, ale také navigací pevně vestavěných do různých zařízení už ve výrobě -v posledních letech se jejich počet zmenšoval.
INFO: www.strategyanalytics.net
ROZŠÍŘENÍ
Z přehrávače navigace
Výrobce Archos povýšil svůj multimediální přehrávač Archos 605 WiFi na navigační přístroj. Z výroby je přístroj vybaven WLAN a pamětí s kapacitou od 4 do 160 GB. Nyní mu Archos dopřál držák do auta fungující jako adaptér GPS. Zasunete-li do něj 605 WiFi, změní se v plnohodnotný navigační přístroj. Jeho velkou předností je 4,3“ displej s vysokým rozlišením, který podle údajů výrobce překonává všechny známé kompaktní navigační přístroje - je koneckonců koncipován pro přehrávání videa. Archos pro něj používá mapy firmy Tele Atlas. Samostatně je GPS držák k dostání cca za 100 eur, spolu s 30GB přehrávačem cca za 400 eur.
INFO: www.archos.com
Ani ránu bez navigace!
Jeho nápady změnily náš svět. Kanwar Chadha, zakladatel firmy SiRF, si vysloužil přídomek „LEONARDO DA VINCI NAVIGACE“. Náš redaktor Chipu se s ním setkal.
O statně tak nějak to muselo být i začátkem 16. století, když své představy přenášel na papír Leonardo da Vinci. Kanwar Chadha se v roce 1995 posadil za psací stůl a začal skicovat navigační budoucnost: malý mobilní navigační přístroj nebo přenosný multimediální systém s CD přehrávačem a kombinovanou obrazovkou pro navigaci i pro televizi. Dnes se za cédéčko omlouvá: „Vývoj přehrávačů MP3 jsem nepředpokládal.“
Na všechno ostatní však v posledních třinácti letech došlo, a to právě zásluhou firmy SiRF, kterou Kanwar Chadha v roce 1995 založil v Kalifornii: Teprve tento podnik totiž začal dodávat čipy, které umožňují současný navigační boom. Do té doby byla satelitní navigace doménou armády a hospodářství.
CHADHA VE SVÝCH VIZÍCH počítal s čipy o rozměrech 4 x 4 cm a podobně se lišily koncepční náčrtky od prvních přístrojů. Dnes jsou čipy SiRF velké už jen 3 x 3 mm, koncepce se staly skutečností. A to otevírá prostor pro další vize: „Nyní je nutno snížit spotřebu,“ říká Chadha. „A pak je zapotřebí dále rozpracovat služby založené na znalosti momentální polohy.“ Spotřebu proudu považuje Chadha za limitující faktor: „O mobilní přístroj, který funguje bez dobití jen pár hodin, nemá nikdo zájem.“
PO DOSAŽENÍ DELŠÍCH DOB VÝDRŽE předpovídá „guru navigace“ razantní vývoj: „Jakkoli vy i já ještě můžeme mít odpor k bezstarostnému nakládání s pozičními údaji cestou internetu nebo GSM, další generace tyto možnosti jistě vstřebá. Vidím to už nyní na svých dětech.“
Již pro blízkou budoucnost vidí Kanwar Chadha navigaci jako standard v každém mobilním telefonu - a brzy by také měly zmizet obvyklé vynucené pauzy při navigaci. „Čekací doby na první stanovení polohy budeme postupně redukovat až na nulu,“ slibuje.
Tržní boom vyvolává zájem a samozřejmě přivádí na scénu konkurenci. A tak přední výrobce navigačních přístrojů TomTom nedávno v několika ze svých současných modelů použil GPS čipy od firmy Broadcom. Pro vizionáře Chadhu to však není důvod k obavám: „Poptávka stále roste,“ říká. „I když společnost SiRF už není jediná, explodující trh stále nabízí obrovské možnosti vývoje.“
Skvělé navigace do 6000 Kč
Navigační zařízení už nejsou tak drahá, jak bývala. Přichystali jsme pro vás přehled navigačních přístrojů, které stojí MÉNĚ NEŽ 6 000 KČ.
STÁLE AKTUÁLNÍ
TomTom One Europe 31
Díky technologii TomTom Map Share můžete mít své mapy vždy aktuální a měnit si je s přáteli. Za přijatelnou cenu získáte mapy téměř celé Evropy, TMC přijímač a především geniálně jednoduché prostředí, jaké nabízí jen TomTom. Praktický je i držák EasyPort, který se snadno schová do zařízení.
Cena: 5 290 Kč
Info: www.tomtom.cz
LEVNÝ LUXUS
Dynavix Omega
Přestože z hlediska výbavy patří toto navigační zařízení o třídu výš, cenově se řadí mezi ta levná. Dynavix Omega obsahuje vše, co se nalézá u drahých navigačních přístrojů: 4“ displej, RDS-TMC, databázi radarů, obrovskou databázi POI, simulaci jízdy v tunelu atd. Nechybí ani multimediální výbava pro přehrávání hudby a videa. Navíc dostanete kompletní mapu Evropy, další státy není třeba dokupovat.
Cena: 5 949 Kč
Info: www.dynavix.cz
UMÍ I KAMIONY
Mapfactor Actis 3
Navigace Actis 3 není žádnou novinkou, nedávno ale vyšla její speciální verze „Truck“, která je určena i pro kamionovou dopravu. Trasu lze naplánovat tak, že bere v potaz hmotnost a výšku vozidla, vyhne se nízkým mostům a úzkým cestám, takže kamion nenavede tam, kde by měl potíže. V prodeji je již i verze Actis 4, která se však nevešla do našeho cenového limitu.
Cena: od 5 716 Kč
Info: www.mapfactor.cz
VÝHODNÝ NÁKUP
Blaupunkt TravelPilot 100
Nejde o žádný výběhový model, ale o zcela nové zboží. Nový TravelPilot ale nenabízí nic nového. Na vymoženosti, jako je TMC nebo navigace v pruzích, je třeba zapomenout.
Cena: 4 000 Kč
Info: www.blaupunkt.com
ELEGANTNÍ PRŮVODCE
Navigon 2100 a 2110
Tento elegán v černé nebo bílé barvě nabízí jednu specialitu: TMC anténa pro příjem dopravního zpravodajství je integrována do napájecího kabelu, takže ji nebudete muset připojovat zvlášť. Praktickou funkcí je i Lane Assistant, což je pomocník pro volbu jízdního pruhu.
Cena: 4 000 Kč
Info: www.navigon.cz
PAMATOVÁK
Prestigio GeoVision 430
Levné a dobře vybavené navigační zařízení nabízí i firma Prestigo. Její model s 1GB interní pamětí poslouží jako multimediální přehrávač, umí si ale také zapamatovat absolvované trasy. Navigační software dodal do zařízení iGO.
Cena: 4 150 Kč
Info: www.prestigio.cz
VYTRVALÝ
Asus R600
Největší výhodou modelu R600 je jeho výdrž na akumulátory - naměřili jsme 7 hodin a 47 minut! V této cenové kategorii je nadstandardem i Bluetooth handsfree. Chválíme také rychlost navigace, kterou zajišťuje 400MHz procesor. Nevýhodou jsou zastaralé mapy, které pocházejí z roku 2006.
Cena: 5 400 Kč
Info: www.asus.cz
ŠIROKOÚHLÝ A VYBAVENÝ
Garmin nüvi 250w
Garmin nabízí komfortní displej s úhlopříčkou 11 cm a dostatečně velkou, 2GB interní paměť. Kromě 33 podrobných map států Evropy nabízí i průjezdové mapy Afriky a Blízkého východu a turistické mapy Topo Czech. Navigaci je možné chránit PIN kódem.
Cena: 5 900 Kč
Info: www.garmin.cz
Výprodej! Nová navigační zařízení stojí o polovinu méně než v loňském roce.
DO AUTA I NA TÚRU
fb-NAVI FB-370
Společnost Freytag-Berndt, výrobce automap, atlasů a průvodců, připravila navigaci, která obsahuje i rastrové mapy pro turistiku. Součástí jsou také informace z pořadu Toulavá kamera, k řadě míst se tedy můžete dozvědět i dodatečné informace.
Cena: 5 399 Kč
Info: www.freytagberndt.cz
VŠUDE JE DOMA
MIO Moov 330e
Mio Moov 330 je horkou novinkou a proto nabízí řadu funkcí, které ještě konkurence nemá. Zajímavé je třeba vyhledávání podle místních názvů a podpora fonetického zadávání bodů. Model 330 patří do střední třídy, přesto mu nechybí Bluetooth a navigace podle fotografií NavPix. Dražší model 360 najdete v krátkých testech.
Cena: 5 090 Kč
Info: www.mio.cz
JAKO NA SKUTEČNÉ CESTĚ
Navigon 5110
Funkce, kterou Navigon nazývá „Reality View“, u nás zatím nemá příliš velké uplatnění. Umí totiž zobrazit místo náčrtu silnice skutečnou silnici tak, jak ji vidíte ze svého vozu. Nechybí tedy šrafování na silnici ani informační cedule a jízdní pruhy. Tyto vymoženosti však fungují spolehlivě jen v západní Evropě.
Cena: 5 990 Kč
Info: www.navigon.cz
CO JE DOBRÉ VĚDĚT
Traffic Message Channel (TMC)
Přes Traffic Message Channel dostává navigační zařízení informace o aktuální dopravní situaci. Potom ví, kde jsou uzavírky, nehody či kolony, a může se takovým místům vyhnout. Signál je šířen pomocí rádiového vysílání, bohužel jeho aktuálnost je tristní. Navigace pak nabízí objížďku kolony, která se rozjela před čtyřmi hodinami.
Time to First Fix (TTFF)
Po zapnutí začne navigační zařízení vyhodnocovat GPS signál, aby zjistilo, kde se nachází. Dobré navigační přístroje k tomu potřebují méně než 20 sekund, jiné to nestihnou ani do minuty.
Point of Interest (POI)
Tento výraz se většinou překládá jako „body zájmu“. Jde o místa, která by vás mohla zajímat a ke kterým vás navigace dokáže automaticky dovést. Jedná se o čerpací stanice, nemocnice, servisy, ale i restaurace, hotely a další zajímavá místa. Některé navigace nabízí jen základní POI, jiné jich nabízí stovky.
Jízda tunelem
Když navigační zařízení ztratí signál, typicky třeba v tunelu, může se zachovat různě. Některé přístroje zůstanou „stát“ v místě ztracení signálu a některé, které jsou vybaveny systémem pro jízdu v tunelu, dále zakreslují do mapy váš pohyb. To je samozřejmě jen odhad, pokud je ale v tunelu odbočka, navigace vás nenechá na holičkách.
Sdílení map
S touto službou přišel TomTom a nabízí uživatelům, aby si navzájem aktualizovali, doplňovali či pozměňovali mapy. Uživatelé si tak mohou aktualizovat mapy podle skutečného stavu bez drahých nákupů aktualizací.
Jízda v pruzích
Moderní navigace obsahují asistenta pro jízdu v jízdních pruzích. Místo nepřesného „Odbočte vlevo“ vás informuje o tom, které pruhy víceproudové silnice vedou tam, kam potřebujete.
Global Positioning System (GPS)
Jedná se o systém geostacionárních satelitů, které vysílají na Zemi signál, který slouží navigacím pro výpočet přesné polohy. Pro přibližné určení polohy stačí signál od čtyř satelitů, pokud navigace přijímá signál od sedmi satelitů, je přesnost určení v řádech desítek centimetrů. Evropa chystá alternativní systém s názvem „Galileo“.
Portable Navigation Assistant (PNA)
Přesnější určení zařízení, která v sobě kombinují PDA (Personal Digital Assistant) a GPS navigaci.
Dynamické přepočítávání
Navigační zařízení vám říká, abyste odbočili vpravo, vy přesto jedete rovně. Pak je na něm, aby co nejrychleji přepočítalo trasu a zavedlo vás do určeného cíle.
SiRF
Skoro všechny GPS využívají čipy tohoto výrobce. Nejnovější přístroje mají čipovou sadu s názvem SiRFstarIII. Následovník se jmenuje SiRFprima a je připraven na systém Galileo.
Pěší navigace
Proč čichat výfukové plyny? Lepší je využít zkratku přes pole s pšenicí. Jenže aby toto navigace uměla, je třeba, aby obsahovala turistické mapy. Pokud nemá turistické mapy, ale jen pěší mod, nepovede vás sice po dálnici, optimální cestu ale také nenajde.
Mapy
Existuje zde závislost: Čím lepší a obsáhlejší mapy, tím draží navigace. Výrobci navigačních zařízení totiž musí mapy kupovat a platit za ně licenci. Většina navigací používá mapy, které dodal buď TeleAtlas, nebo Navteq.
Text to Speech
U nás zatím tato funkce není v provozu, ale brzdy se objeví PNA, které vám přečtou názvy ulic a budou mluvit přirozenou řečí. Výprodej! Nová navigační zařízení stojí o polovinu méně než v loňském roce.
Když chcete ještě trochu víc
Tyto luxusní navigace vám poslouží nejen při hledání správné cesty – představují TECHNOLOGICKÝ VÝKVĚT. Tomu však odpovídá i jejich cena.
TV NAVIGACE
VDO dayton PN 4000
Specialitou navigace VDO Dayton PN 4000 je integrovaný televizor. Pokud automobil stojí a nehýbe se, je díky vestavěnému DVBT tuneru možné sledovat digitálně vysílaný TV signál. Navigační schopnosti jsou skvělé.
Cena: cca 9 800 Kč vč. DPH
Info: www.vdo.cz
MULTIMEDIÁLNÍ NÁLOŽ
Navigon 8110
I Navigon dal své nejlepší navigaci do vínku mnoho funkcí. Najdeme zde širokoúhlý displej s úhlopříčkou 4,8“ (12,19 cm), možnost hlasového vkládání dat, TMC, handsfree telefon, synchronizaci dat s Outlookem, mapu Evropy, FM transmitter pro přehrávání instrukcí a hudby prostřednictvím reproduktorů v automobilu, systém varující při opuštění plánované trasy, prohlížeč obrázků a funkci „Reality View“, která nabízí originální reálný pohled na křižovatky.
Cena: cca 10 500 Kč vč. DPH
Info: www.navigon.cz
CELKOVÝ VÍTĚZ
TomTom Go 930 Traffic
Absolutní vítěz našich srovnávacích testů. Velice dobře vybavený model s hlasovým vstupem, systémem varování při odchýlení ze správného jízdního pruhu, interpolací plánované trasy, MP3 přehrávačem s FM transmitterem a nejnovější technologií „IQ Routes“, používanou pro přesnější výpočet doby příjezdu.
Cena: cca 13 000 Kč vč. DPH
Info: www.tomtom.com
ZAPISOVATEL
Garmin nüvi 760TFM
Garmin zaznamenává každé místo, které jste navštívili, a dokáže registrovat až 10 000 bodů každého výletu. Tato data lze exportovat a můžete je snadno nahrát do Google Earth. FM transmitter má vynikající kvalitu a přenáší instrukce, MP3 hudbu a telefonní hovory.
Cena: cca 11 000 Kč vč. DPH
Info: www.garmin.cz
Geotagging: ukaž mi, kde jsi
Už nebudete potřebovat CIA, KGB nebo NSA. Každý krok teď můžete MONITOROVAT SAMI. A je při tom i zábava.
Soukromí je slovo, které ne každý na internetu bere vážně. A dost často se pak stane, že například bulvární tisk použije snímky, které nedbalá osoba umístí na internet. Absolutně bez obav, že se fotografie mohou stát časem kompromitující. A je také hrozivé, že stále více lidí na sebe prozradí i to, kde přesně zrovna jsou nebo kde byli. Když se pak informace o poloze spojí s tím, co o sobě uživatel napíše na blogu a které snímky a videa uloží na internet, prozradí na sebe v podstatě vše. A to často v reálném čase – přes mobilní telefon. Nový trend v této oblasti má název geotagging, což je v podstatě přidávání geografických metadat (souřadnic) k různým médiím, jako jsou fotografie nebo webové stránky.
Ale pouze démonizovat tyto trendy v oblasti navigace není vhodné, protože geotagging může být zábavná, ale i užitečná aplikace, pokud s osobními daty zacházíte zodpovědně. Praktické využití nachází geotagging například v případě on-line turistických průvodců. Fotografie mohou být připojeny přímo na mapu a uživatel se pak může podívat, jak to na daném místě vypadá a jaké jsou tam turistické atrakce.
Zmapovat si můžete zajímavou motocyklovou trasu s mnoha zatáčkami. Nebo můžete informace o poloze využít pro svůj cestovní diář a všem pak můžete přesně ukázat, kde jste byli a co jste tam viděli – na mapě a na fotografiích k ní připojených.
INFORMACE O POLOZE už používají specializované weby, jako například Locr (locate your photos) – www.locr.com. Zde jsou uloženy stovky tisíc fotografií provázaných s mapami na Google maps. Není to ale samozřejmě jediný projekt tohoto typu. Různé sociální sítě nabízí možnost provázat nejen fotografie a GPS informace, ale i blogy, odkazy na Wikipedii, uživatelské profily a podobně. Zajímavé možnosti nabízí například i server Flickr (www.flick.com), určený pro sdílení fotografií, na němž se mohou všichni datoví exhibicionisté dostatečně vyřádit. Podívejte se i na zajímavý server www.panoramio.com (je lokalizovaný), který nabízí i zajímavou funkci „Look around“ a který využívá fotografie jednoho místa pořízené různými uživateli a z různých úhlů.
Propojení informací GPS s digitální fotografií není vůbec složité. A to proto, že specifikace EXIF s těmito informacemi počítá a pro geodata je zde speciální prostor. K fotografii tedy můžete s vhodným vybavením přiřadit informace o přesné poloze a čase pořízení.
Některé fotoaparáty můžete se systémem GPS přímo propojit a informace o powww. loze se uloží do snímku ihned při jeho pořízení. Podobně to zvládají mobilní telefony s fotoaparátem a se systémem GPS (například Sony Ericsson C702, Nokia E90 a N95) . Ke snímku ale můžete připojit GPS data i později v počítači, a to pomocí softwaru. Software pro geotagging najdete například na již zmíněném serveru Locr.
Moderní navigační přístroje mohou ukládat informace o tom, kde se uživatel v který čas nacházel. Pak není problém synchronizovat tyto informace s fotografiemi, u kterých se ukládá mimo jiné i údaj o čase pořízení. Stačí na obou zařízeních nastavit stejný čas. Pro synchronizaci můžete použít například freewarový program Microsoft Pro Photo Tools nebo Geosetter (www.geosetter.de/en). Některé nástroje (například Google maps) umožňují i práci s mapou, na které se zobrazí trasa vaší cesty s vyznačenými místy, na nichž byla pořízena fotografie. Tu si pak můžete prohlédnout.
V prodeji jsou i GPS zařízení určená speciálně pro geotagging. Jde např. o ATP Photo Finder, GiSTEQ PhotoTrackr nebo GPS Mobile Action i-gotU (ten nabízí firma Umax) – informace o poloze zaznamená takový přístroj do paměti a dodaný software je pak přidá k fotografiím.
Nejlepší navigace v mobilním telefonu
Na trhu je kolem 70 mobilních telefonů, které mají INTEGROVANÝ GPS PŘIJÍMAČ. Představíme vám pět zajímavých modelů a přidáme tipy pro výběr.
Mobilním telefonům s navigacemi patří budoucnost. Je totiž velmi praktické, pokud si mobilním telefonem nejen zavoláte, ale také vás dovede do cíle. To, že se GPS stane neoddělitelnou součástí mobilních telefonů, naznačuje i iPhone druhé generace, který má již GPS čip integrovaný. GPS v mobilním telefonu má celou řadu výhod. Velmi oblíbené jsou navigace, jako je TomTom, Navigon nebo Dynavix, navíc pryč jsou doby, kdy mobilní telefon s GPS musel být velký a těžký, nebo dokonce musel mít výklopnou anténu. Mobilní telefon vás pak provede centrem metropole a poradí vám, na jakou dálnici najet.
Mobilní telefony s navigacemi pro vás pravidelně testujeme v rubrice Krátké testy, nyní jsme se rozhodli představit vám některé z nich na jednom místě. Také vám prozradíme, co byste o mobilním telefonu s GPS měli vědět ještě předtím, než si jej pořídíte.
NUTNÉ PŘEDPOKLADY
První generace telefonu iPhone ukázala, jak by moderní navigace v mobilních telefonech určitě fungovat neměla. Telefon měl sice integrované skvělé mapy Google Maps, jelikož však nebyl vybaven GPS přijímačem, navigace byla značně problematická. Telefon totiž musel být připojen k internetu a stahoval informace, ze kterých aproximoval přibližnou polohu telefonu. Nemusíme snad zdůrazňovat, jak nepřesná tato metoda je.
Na druhou stranu on-line mapy přináší i celou řadu výhod. Pokud se změní název ulice nebo vznikne nová cesta, změny se projeví mnohem dříve než u mapy na kartě – pro tu si musíte stáhnout nebo zakoupit aktualizaci. Teoreticky byste nemuseli ani řešit překročení hranice – Google Maps pokrývají celý svět. Je zde však nevýhoda spočívající v datovém roamingu – za současné ceny by se jednalo o velmi drahé navigování.
Ideální je samozřejmě kombinace obou řešení: základní mapy máte uložené na kartě a z internetu se stahují všechny relevantní informace – objížďky, uzavírky, kolony, nehody a také změny v mapách. Takových systémů je však současnosti jen velmi málo.
DRAHÁ NOKIA
Zajímavé kousky ukazuje Nokia se svým navigačním softwarem Nokia Maps. Majitel správného telefonu Nokia si může stáhnout mapy z webových stránek Nokie – zdarma. Kdo si ale myslí, že tím jeho investice do navigace končí, ten je na omylu. Dále totiž musí za používání map platit měsíční paušály. A ty nejsou nijak nízké. Třeba taková navigace po východní Evropě, kam patří ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Chorvatsko, Slovinsko, Řecko a Pobaltí, stojí 7,99 eura na měsíc! Předplatné na rok pak vyjde na 59,99 eura. Celý ceník najdete na stránce www.nokia.cz/A41007069. Taková navigace vás pak přijde hodně draho. Pokud si tuto službu nepředplatíte, nebude fungovat navigace, ale jen prohlížení mapy – tedy stejně jako v papírovém atlasu.
Naštěstí lze i do těchto Nokií pořídit software třetích stran, který již funguje jako normální navigace. Více se dočtete v rámečku napravo.
V MOBILU JEN PŘÍLEŽITOSTNĚ
Navigace v mobilu je praktická, rychlá a užitečná. Nedosahuje však kvality navigačních zařízení, která mají mnohem větší displej, kvalitnější reproduktor a ergonomii určenou pro instalaci do automobilu. Navigační zařízení rovněž nabízejí funkce, které zatím v mobilních telefonech nejsou k dispozici, jako je třeba RDS-TMC. Nákup navigačního zařízení se však vyplatí jen tehdy, pokud často jezdíte do míst, kde se na něj musíte spolehnout. Jinak vám bude stačit mobilní telefon s navigací.
Sony Ericsson X1
X1 je první smartphone od firmy Sony Ericsson, který sází na Windows. 3“ displej je pro navigaci ideální, model navíc boduje i QWERTZ klávesnicí, rychlými daty a 3,2Mpx fotoaparátem. Jen cena je vyšší.
Cena: 17 790 Kč
Info: www.sonyericsson.cz
Asus P 320
Kompaktní PDA s Windows Mobile 6. Za přijatelnou cenu získáte 2Mpx fotoaparát a GPS, bohužel však chybí rychlá data. Spolehnout se můžete jen na GPRS nebo EDGE.
Cena: 7 790 Kč
Info: www.asus.cz
Samsung SGH-G810
Telefon bude povědomý uživatelům Nokií – používá totiž platformu S60. Navigační software dodává Navigon, nechybí rychlá data HSDPA, Wi-Fi a 5Mpx fotoaparát.
Cena: 9 300 Kč
Info: www.samsung.cz
HP iPAQ 914
Komunikátor určený pro obchodníky je vybaven rychlým A-GPS přijímačem. Běží pod Windows Mobile a nabízí HSDPA, Wi-Fi, 3Mpx fotoaparát a klávesnici.
Cena: 16 000 Kč
Info: www.hp.cz
Nokia 6210 Navigator
První GPS telefon s funkcí kompasu – dokáže totiž bleskově reagovat na změnu polohy. Navíc nechybí HSDPA, 3,2Mpx fotoaparát a MP3 přehrávač.
Cena: 8 490 Kč
Info: www.nokia.cz
SKORO KAŽDÝ MOBILNÍ TELEFON MŮŽE NAVIGOVAT
GPS přijímač
Mobilní telefony nejsou standardně vybaveny GPS přijímačem. Na trhu je však celá řada GPS přijímačů, které se s mobilním telefonem spojí bezdrátově pomocí Bluetooth. Takové přijímače vyrábí třeba Qstarz. Model Q920 je vybaven moderním čipem SiRF III, váží 60 g a pořídíte jej za 1 300 Kč.
INFO: www.qstarz.com
Dynavix
Dynavix 7 je určen pro PDA se systémem Windows Mobile a nabízí stejné funkce jako hardwarová zařízení Dynavix – tzn. databázi radarů, řadu POI, hlasovou navigaci namluvenou hercem Pavlem Liškou a další funkce. Ceny začínají na 1 427 Kč za mapu ČR a končí na 3 986 Kč za podrobnou mapu celé Evropy.
INFO: www.dynavix.cz
TomTom
I TomTom myslí na majitele kapesních přístrojů. Jeho software Navigator 6 je určen nejen pro PDA s Windows Mobile, ale také pro Palm-OS a Symbian. Své mapy prodává i s paměťovou kartou a cena, která začíná na 2 000 Kč, se opět odvíjí od rozsahu map.
INFO: www.tomtom.cz
Držák
Pro pohodlnou autonavigaci budete ještě potřebovat držák. Držáky na palubní desku většinou hůře drží, je tedy vhodnější zvolit držák s přísavkou na sklo. Nákup nejlevnější držáků do 200 Kč se příliš nevyplatí. Přísavky brzy upadnou, natáčecí kloub neudrží směr. Existují držáky pro konkrétní typy telefonů i držáky univerzální. Do takového držáku vložíte každý telefon nebo PDA.
INFO: www.hama.cz
KRÁTCE
„Velký bratr“ pro mobil
Uživatelé facebooku ve Švédsku, Velké Británii a Dánsku teď mohou pomocí javovského softwaru sledovat, kde se zdržují jejich přátelé: Do mobilu si nainstalují program Sniff, který příslušná stanoviště vypočítává na základě informací z mobilní sítě.
INFO: www.sniffu.com
Garmin s lepším měřítkem
Jako první na světě budou mít čeští uživatelé navigačních GPS zařízení Garmin k dispozici dosud nejpodrobnější měřítko, a to 1 : 10 000 u nové verze turistické mapy Topo Czech 2Pro. Poprvé byly použity reálné vrstevnice z přesného mapování v terénu. Uživatelé tak uvidí na displeji GPS takové podrobnosti, jako jsou nezpevněné cesty, pěšiny, lesní průseky, rokle, bažiny, skály a skupiny balvanů, prameny a zdroje pitné vody.
INFO: www.garmin.cz
Pamětihodnosti ve 3D
To, co známe především z Googlu Earth, přináší Asus ve svém nejnovějším navigačním přístroji: R700t zobrazuje určité budovy a památky trojrozměrně. Ve 3D náhledu může uživatel pozorovat stavby z různých úhlů a přibližovat si je. Přístroj s mapami Evropy na CD stojí kolem 8 000 Kč.
INFO: www.asus.cz
Větší přehled ve Švýcarsku
Výrobce navigačních přístrojů TomTom přenáší svůj systém HD Traffic do Švýcarska. Ve spolupráci s mobilním operátorem Swisscom bude vyhodnocovat vzorce pohybu mobilních telefonů za účelem dopravních předpovědí. Do konce roku 2008 chce společnost TomTom zavést systém HD Traffic v dalších evropských zemích, snad i v ČR.
INFO: www.tomtom.com
Dokumenty ke stažení
- Speciál - Navigace 2008 (2.41 MB) - Staženo 1315x